Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-10, 16:35   #511
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
stok.............
Atunci ramai pe soft-ul care l-ai avut si pana acum ... altfel phase 4 e fix frectie la picior de lemn ...
Quote:
Originally Posted by Mondeo View Post
offtopic: gt28 iti ofera aer, nu putere; daca nu ai si benzina, iti ofera piese
Foarte tare !

Asa este : GT28 baga mai multa presiune, in rest ... e la fel ... oricum, daca ai ajuns la capitolul soft, trebuie mai intai sa-ti faci o evaluare de ansamblu a configuratiei hardware si apoi vezi ce decizie iei si pt. soft ... pt. binele tau
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 17:54   #512
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Sultane cu turbo stock nu are rost sa incerci softuri care produc peste 250cp...este normal sa nu-ti placa ph3,5 daca ai turbo stock si map la fel...

Daca esti interesat am o turbina garrett GT32 noua si galerie custom facuta de Ilie pentru LET...turbina a fost special conceputa pentru LET sa duca undeva la 350cp si sa intre cat mai de jos.

Nu ai neaparat nevoie de presiune mare pentru mai multi cp...eu cu turbo stock am scos 265cp la 1,2Bar dar a crapat turbina relativ repede.Dupa asta am pus un T3/T4 si am scos 281cp la0.9Bar cu acelasi soft,numai ca am modificat diametrul tevilor pana la admisie astfel marind debitul fara sa fortez turbo prea tare.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 21:49   #513
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Softul EDS 3.5 care il are sultanu pe masina a functionat perfect la mine pe masina la o presiune de 1.6 bari cu injectoare de 400 cc la 4.5 bari, doua pompe de benzina, bujii BKR7eix si turbina K24. Este tot venit prin posta de la EDS dar repet ... a functionat ireprosabil !!! Motorul avea un R.C de aproximativ 10.1, interne stock si distributia setata corespunzator.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 21:57   #514
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Softul EDS 3.5 care il are sultanu pe masina a functionat perfect la mine pe masina la o presiune de 1.6 bari cu injectoare de 400 cc la 4.5 bari, doua pompe de benzina, bujii BKR7eix si turbina K24. Este tot venit prin posta de la EDS dar repet ... a functionat ireprosabil !!! Motorul avea un R.C de aproximativ 10.1, interne stock si distributia setata corespunzator.
Vezi ca Let-ul are RC 9:1 stock...si odata cu ridicarea presiunii din turbo se micsoreaza RC-ul...
GTA is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 16:10   #515
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

ideea e simpla...pt 3.5 turbo mai mare....iar softu a fost pus doar cu inprumut pe masina deci raman tot pe faza 2 pana cand o sa schimb turbina...softu de faza 3.5 va merge pe o astra f a unui prieten la care inca lucrez si sper sa fie gata pana la sfarsitu anului...ne tine mult in loc rollbaru si piesele care trebuie sa vina...o sa incep in curand un nou thread cu detali si poze despre proiect
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 17:52   #516
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
ideea e simpla...pt 3.5 turbo mai mare....iar softu a fost pus doar cu inprumut pe masina deci raman tot pe faza 2 pana cand o sa schimb turbina...softu de faza 3.5 va merge pe o astra f a unui prieten la care inca lucrez si sper sa fie gata pana la sfarsitu anului...ne tine mult in loc rollbaru si piesele care trebuie sa vina...o sa incep in curand un nou thread cu detali si poze despre proiect
Parerea mea...pentru 3,5 pe langa turbo mai mare si soft...intercooler frontal,tevi admisie(inclusiv capacul clapetei de acceleratie) si evacuare 63mm,pistoane si biele forjate,prezoane biele si chiulasa ARP...eventual o chiulasa cosscast pentru a evita problemele care apar cu KS-urile...

Bafta cu noul proiect.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 10:15   #517
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Daca vrei peste 250 CP ... nu doar in turbina sta secretul, ai nevoie si de suplimentele care le-a mentionat Edy (GTA)
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:14   #518
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat....sre deosebire de alte proiecte care hiberneaza peste iarna masina a mers aproape zi de zi
Singurul lucru care am reusit sa-l rezolv ca calea simpla a fost vitezometru: in mod normal trebuia desfacuta cutia si schibat pinionul de plastic de pe grup care angreneaza kilometrajul...in cazul meu avand bordul digital a trebuit sa gasesc un impulsor potrivit deci daca cu un impulsor cu 6imp pe rotatie la 100lm/h imi arata 60 pe bord treaba a fost simpla imi trebuia unul cu 10 imp pe rotatie...asta era partea nasoala ca pe gsi-uri a s-au montat de 6 si de 16imp/rotatie.....dupa lungi cautari pe goagle am descoperit ca pe kadeturile cu cutie automata exista acest tip de impulsor....culmea a fost ca am si gasit unul la second nu nou pe o caruta de bani.....

Click image for larger version

Name:	Fotografie0240.jpg
Views:	97
Size:	926.1 KB
ID:	1835815


Sper ca odata cu venirea primaverii sa incep iar cu upgradurile pana atunci timpu imi este ocupat de Astra unui prieten:

https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...-gsi-2-0t.html
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 16:58   #519
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

e buna si iarna: ai timp de citit
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 19:57   #520
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Sultane , de cand ai inceput lucrul la Astra F , nu ai mai postat nimic despre MAZ -ul tau . Nimic nou ? O poza ceva? Un film ? fss fsss...
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 20:17   #521
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Sultane , de cand ai inceput lucrul la Astra F , nu ai mai postat nimic despre MAZ -ul tau . Nimic nou ? O poza ceva? Un film ? fss fsss...
cam asa e....iarna hiberneaza inclusiv chefu meu.....de lucru le masina mai putin am schimbat blowjobu cu un ssqv,rotile... acum merge pe keskin kt1 16 7.5j fata 9 spatele cu cauciucuri noi pe fata hankook 215/40 si forjate pe spate ...am mai strans niste piese marunte care imi e prea lene sa le mai pun acum cum ar fi volanta bucsi de timonerie,flanse de anulare regulator benzina,tubulatura admisie de 63 si furtune centuri omp pt pasager etc asta mai mult pt ca mai nou avem in familia opel inca o astra gsi care am cumparat-o saptamana trecuta si care va deveni noul maz urmand sa mut cam tot de pe kadett si sa las kadettul o masina normala de strada de zi...o sa mai revin zilele astia cu poze
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 20:41   #522
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Suna interesant ! Felicitari ptr achizitie , asteptam pozele! Intre timp , o poza de anul trecut!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7062.JPG
Views:	195
Size:	585.6 KB
ID:	1910949  
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 21:43   #523
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

din ce stiu eu astra asta avea c20ne la un moment dat
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 23:04   #524
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Wink Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Suna interesant ! Felicitari ptr achizitie , asteptam pozele! Intre timp , o poza de anul trecut!
She's fuckin' beautiful !
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 23:05   #525
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

negru cu gri
Mondeo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -