Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-10, 18:34   #406
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

kikiiiiiii =))))))))=))))))))=)))))))
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:15   #407
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
Cine are de vanzare o pompa buna si cine stie cum se comporta axa de admisie de sfi pe let..am tot auzit lucruri bune,trebuie sa ma apuc serios de treaba ca sa il ajung pe Kiki nu
Intradevar este buna manevra de a pune axa cu came de admisie de la SFI pe LET,ca si castiguri nu stiu sa iti spun exact in cifre dar se simte prezenta ei bine de tot.Daca mai astepti vreo 2 saptamani iti voi spune eu care este diferenta exacta,astept sa imi vina pinionul reglabil pt axa si o voi monta.Bafta
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:49   #408
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Intradevar este buna manevra de a pune axa cu came de admisie de la SFI pe LET,ca si castiguri nu stiu sa iti spun exact in cifre dar se simte prezenta ei bine de tot.Daca mai astepti vreo 2 saptamani iti voi spune eu care este diferenta exacta,astept sa imi vina pinionul reglabil pt axa si o voi monta.Bafta
Sa nu imi spui ca trebuie pinion reglabil ca e prima data cand aud....si chiar te rog sa nu uiti sa ma anunti cum se comporta


Am uitat sa mai precizez...am montat si eu in sfarsit bara de rigidizare intre brate ,facuta custom bine inteles ca aia de wichers nu se potriveste

A da si treaba aia cu rezervoru care o bantuiam acum cateva posturi..e gara trebuie doar vopsit si montat...incerc sa nu uit sa ii fac poze
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 00:29   #409
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
ma batut rau de tot Ibitza lu Kiki in finala

cine stie cum se comporta axa de admisie de sfi pe let..am tot auzit lucruri bune,trebuie sa ma apuc serios de treaba ca sa il ajung pe Kiki nu
Axa de aspiratie de pe SFI e mult mai fasneata

Zi-mi si mie ce e asa deosebit la acest Seat ca nu stiu nimic de el ...
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 12:38   #410
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
Sa nu imi spui ca trebuie pinion reglabil ca e prima data cand aud....si chiar te rog sa nu uiti sa ma anunti cum se comporta
Ba da,trebuie,cand pui axa se intarzie cu jumatate de dinte,in configuratia asta are cel mai bun efect.Uite aici un tabel interesant http://media.photobucket.com/image/c...etcamgraph.jpg

Te anunt dupa ce o pun si iti zic rezultatul
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 21:15   #411
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Exclamation Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

In primul rand felicitari pentru masina ... merita tot respectul !

Stiu ca e o intrebare putin absurda urmatoarea , dar cati cp aproximezi ca are ? asta doar daca se poate ... ( am citit toate paginile de cand ti'ai pus c20let si nu am vazut ) ...

Am vorbit acum cateva zile cu un amic care era prin Craiova intr'o seara ... si mi'a zis de Kaddetul rosu cu negru care l'a nenorocit ... era cu un Audi S5 albastru .. mi'a zis ca iti trage incredibil ...

Daca poti spune ..

Felicitari inca o data si spor in continuare la viitoarele modificari !
__________________
'13 Dacia Logan
'09 BMW X6
'08 AUDI S5
'07 Peugeot 307CC
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 00:11   #412
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

@Esperache....din cate am auzit ar fi cam cea mai rapida sa zicem pe grupa d.. e grava masina aia,merita tot respectu

@salfkm.. interesant tabel...nu am observat pe ce faza ar fi,oricum avantaje si dezavantaje pe toate coloanele...acum depinde si pt ce o vrei asa ca o rola reglabila ar fi necesara...cred ca o sa ii montez si eu una saptamana viitoare dar deocamdata fara rola

@Dodo...ms pt aprecieri,sincer sa fiu nu stiu ce sa iti raspund la intrebarea cu cp...sa zicem ca undeva la 250cp(+/-) cu toate ca e faza 2 dar am cateva minusuri...Cred ca imi aduc aminte de Audi,cred ca era de Pasti pe centura Craiovei....hmmm deci chiar era S
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:44   #413
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

....Ma bag si eu in seama...axa....e mai ascutita...cu 1 mm..cea ce insemana o deschidere mai mare a supapei...cea ce rezulta mai mult aer in interior
Referitor la montajul axei de aspirat...SFI pe Turbo.....si eu am montat-o in TOATE POZITIILE POSIBILE.....
Ca sa nu va stresati ca mine pe vreumuri...acum vreo 4-5 ani...montati axa la punct.....si totul e ok....

Uga
UGA is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 16:26   #414
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

@UGA:cu axa montata normal(fara intarziere) cam ce diferente sunt fata de cea stock de LET?Nu ai avut niciodata probleme din cauza ca ai pus axa pe pozitia normala,ma refer la detonatii in mod special.

@Sultanu:daca ti-o montezi saptamana viitoare sa imi spui si mie cum se simte si cam care ar fi diferentele notabile ca sa zic asa,ca eu tot numa peste vreo 2 saptamani o voi putea monta si sunt curios.

Vezi ca ai un pm de la mine
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 21:30   #415
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Ma...din tabelu respectiv reiese ca fiecare axa si pozitie are avantaje si dezavantaje...acum ca sa fiu sincer ma bazam pe ce a zis UGA referitor la 1mm mai ascutita...oricum daca o montez acum o pun fara rola reglabila,costa bani si sunt alte prioritati ca axa o am

@UGA...bos esti invitatu meu la cat mai multe sfaturi....cred ca sunt o gramada de chichite care imi scapa si esti cel mai in masura sa ma ajuti

@salfkm..ms de pm,deocamdata mai astept
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 12:47   #416
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Cu axa de aspirat la punctul ei...merge masina si in ziua de azi....referitor la detonatii nu exista...daca softl este corect...si va recomand cu caldura EDS...merge vara...la 35'' si iarna la -25...fara probleme...NU VA ZGARCITI LA SOFT este CEL MAI IMPORTANT CA BAZA DE PLECARE!!!!!!
Tot vb de detonatii eu am avut o perioada senzorul de detoanatii mutat de pe bloc....pe chiuloasa...nu face-ti asta...ca nu e bine deloc....masina NU v-a trage la toata capacitatea ei.Daca masina are senzori (lambda+debitmetrul si tot ce inseman amestec este ok adica injectoare pompa etc......VA MERGE...daca nu vor fi intreruperi...detoantii.
Eu ...aveam un intercooler ...inaiante de cel de acum...de pe un iveco...era cam cat unul de EVO dar la jumate ca grosime....ce probleme am avut cu mersul masinii pana mi-am dat seama.....ofofofoofo Deci folositi un intercooler lat.
Foarte important pentru a seta masina corect..este ca reglajul turbinei sa fie corect facut..NU INTREBATI LA NICI REPREZENTANTA CA NU STIU DE CAPUL LOR...)...Daca aveti nevoie da-ti un telefon si va explic....e ma greu de scris...
Ca diferente....axa de aspirat iti ofera mai mult cuplu..in prima faza,,,asta se simte....undeva la 3000-3500 ture....iar sus in ture...datorita cantitatii de aer mai maire trage pana la limitare constant....la mine era la 7500rpm....nu da impresia ca "oboseste"...diferenta la uracarea in ture este mult mai buna...
Ca sa fie totul si mai si schimbati furtunul de la admisia de la debitmetru...pana in turbo....e mare diferenta...si ajuta..+un down pipe......

Mai sunt de spus...dar pe masura ce scriu imi vin si altele in mi nte si tot...asa...asa ca mai bine ma opresc aici i daca va mai pot ajuta cu ceva ...in masura timpului va voi raspunde atat cat stiu...


UGA
UGA is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 13:57   #417
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by UGA View Post
daca softl este corect...si va recomand cu caldura EDS...merge vara...la 35'' si iarna la -25...fara probleme...NU VA ZGARCITI LA SOFT este CEL MAI IMPORTANT CA BAZA DE PLECARE!!!!!!

UGA
Am si eu o intrebare : de ce recomanzi asa cu cladura EDS-ul ?
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 13:59   #418
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Poate ca el a avut "montat" asa ceva pe masina si rezultatele s-au vazut pe strada?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 14:00   #419
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Am si eu o intrebare : de ce recomanzi asa cu cladura EDS-ul ?
de ce esti contrariat in acest aspect?
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 14:38   #420
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Poate ca el a avut "montat" asa ceva pe masina si rezultatele s-au vazut pe strada?
Cu siguranta a avut.
Quote:
Originally Posted by Mondeo View Post
de ce esti contrariat in acest aspect?
Nu sunt deloc contrariat; e doar o curiozitate.
Esperache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -