Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-10, 19:50   #301
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

O mica surpriza pt mine azi....

M-am apucat azi sa desfac motorul...fiind primul let la care lucrez o gramada de chesti noi...Cand am ajuns la calculator surpriza pe el scria sters cu markeru stage 2....imediat intrai la banuieli si il desfacui....intradevar si pe cipuri scria stage 2....
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 19:56   #302
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

ai calcat in ceva inainte iti zic eu ! noroc chior, te-a scutit de niste cheltuieli
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 21:20   #303
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Cat noroc ai! E bine asa... un pas inainte!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 21:49   #304
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
O mica surpriza pt mine azi....

M-am apucat azi sa desfac motorul...fiind primul let la care lucrez o gramada de chesti noi...Cand am ajuns la calculator surpriza pe el scria sters cu markeru stage 2....imediat intrai la banuieli si il desfacui....intradevar si pe cipuri scria stage 2....
Adica 270-280 CP; de aici incolo incepe categoria grea (munca, bani, piese multe, etc.) ... ... da-i bataie !
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 22:53   #305
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Adica 270-280 CP; de aici incolo incepe categoria grea (munca, bani, piese multe, etc.) ... ... da-i bataie !

Dap...cred ca raman o perioada la stage2...trebuie sa ma gandesc ce intercooler si ce diametru sa folosesc la evacuare

Last edited by GJ 64 GAB; 17-01-10 at 21:30.
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 23:31   #306
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Evacuare 76 mm, de la downpipe pana la finala; admisie pana la intercooler 60 mm, turbina - intercooler tot 60 mm (daca poti)
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 01:10   #307
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
Dap...cred ca raman o perioada la stage2...trbuie sa ma gandesc ce intercooler si ce diametru sa folosesc la evacuare
.....Probabil ca sunt Lotec....
Intercoolerul foloseste unul lat///cauta la dezmembrari de tiruri.....eu aveam unul facut de la un Iveco STRALIS...
Referitor la evacuare....acum daca vrei sa ramai pe stage 2......e arhi suficent....diamentrul de 70mm daca vrei ceva mai sus....peste 0.9 bari cat insemana stage 2....mergi pe 76 dar nu mai mult...ca....o faci degreaba
Ce are efect...pe langa down pipe...e sa schimbi intrarea in turbina...cea de dupa debitmetru....pana la intake-ul turbinei......
Cand pui masina pe roate...ca sa zic asa cumpara ceas de turbo si de amestec....o sa ai mare nevoie de ele....iar daca nu sti sa reglezi turbina ....pune o intrebare...si pot sa-ti explic....

UGA
UGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 09:06   #308
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

cel de ametec sa fie digital si unul de temp ulei
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 10:58   #309
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Ceas de boost am deja unul..cel de amestec il am in plan si pe ala de cand aveam sfiu dar nu era asa mare nevoie de el..acum e..temp ulei trebuie si ala ca mai mult ca sigur o sa folosesc si un racitor mai mare..voltmetru si presiune le am in bordu de gsi functionale..

Nu prea sunt adeptul a ceasurilor care nu isi au rostul

Intercooler sa vad ca am mai multe obtiunii printre care cele de masini mari mai ales ca am de unde sa am..

preferabil ar fi sa gasesc unul foarte lat si nu prea inalt ca sa pot sa il incadrez bine in spoiler fara sa il tai

MS inca odata
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 11:02   #310
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Sa imi zici si mie adresa tribunalului din Craiova.... eventual cum sa ajung acolo.... ca maine poimaine tre sa vin la proces
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 13:15   #311
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
Ceas de boost am deja unul..cel de amestec il am in plan si pe ala de cand aveam sfiu dar nu era asa mare nevoie de el..acum e..temp ulei trebuie si ala ca mai mult ca sigur o sa folosesc si un racitor mai mare..voltmetru si presiune le am in bordu de gsi functionale..

Nu prea sunt adeptul a ceasurilor care nu isi au rostul

Intercooler sa vad ca am mai multe obtiunii printre care cele de masini mari mai ales ca am de unde sa am..

preferabil ar fi sa gasesc unul foarte lat si nu prea inalt ca sa pot sa il incadrez bine in spoiler fara sa il tai

MS inca odata
AFR si Boost ... OBLIGATORIU !!!
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 15:51   #312
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by UGA View Post
.....

Salut din nou

Masina am facut-o impreuna cu Ilie(aceiasi persoana care lucreaza la masina lui Esperache)
Referitor la tampoane cele stanga dreapta erau cele originale...in schimb cel din spate era facut intergral concetie romananeasca,iar miezul tamponului a fost facuta dintr-o bucsa de Land Rover...tine cont ca 4 bucsi de genul ala tin tot motorul de pe modelul respectiv.
Am folosit aceasta solutie deoarece desi era nefunctionala la mine pe masina am folosit o carcasa goala de la o cutie de transfer scopil fiind sa avem o planetara scurta,cu o planetara stock ca la SFI sa zicem masina are tendinta sa traga dreapta si mai tare.
Totodata am renuntat la caseta de directie cu servo...lucru care te juta la tinerea masinii pe linie dreapta.Ce trebuie NEAPARAT schimbat sunt flansele de amrtizor...asta daca nu vrei sa schimbi vreo 2 seturi ca mine..Astfel gaseste un om destept acolo sa-ti adapteze flasele de vectra C foloseste cu tot cu rulment(oricum nu ai cum altfel)
Flansele trebuiesc montate pe un stand de geometrie..cel mai indicat....trebuie sa dai 3 gauri in fiecare oala si sa nu ai surpriza sa-ti stea rotiile aiurea....asa ca innainte verifica bieltele si capetele de bara....sa fie fff bune..ca apoi...mai dai un set de gauri....
Acum cred ca ai ce face vreo 3 saptamani)
Pe parcurs.....daca mai e ceva .....mai poti intreba....cu conditia ca atunci cand o termini sa-l bati si tu pe Radu LKV)EVO 9 asa cum o faceam si eu)

UGA
Bune flansele alea de vectra C, dar din pacate rulmentii sunt foarte slabi si cedeaza la 5-6 luni(si nu sunt chiar asa de ieftini .... aprox 150 ron) ..... vorbesc din experienta ...... de exemplu si George(gollum) la M5 folosise aceleasi flanse si s-a lovit de aceeasi problema si acum a renuntat la ele......
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 07:35   #313
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Sultane m-ai sunat cand eram plecat din Craiova si mi-ai zis sa ma uit pe forum ce discutii sunt de la noul motor.
Dupa discutiile noastre de anu' trecut si alea la telefon de anu' asta,dupa tot ce mi-ai zis inainte de Bucovat spun public si cu mana pe inima ca ai devenit unu dintre cei mai pasionati si mai perseverenti oameni din lumea curselor pe care-i cunosc
Stii bine ca pentru mine conteaza omul care pune pasiune si munceste pana nu mai iasa negreala din piele pentru o masina decat ala care vine si pune treij de mii jos si zice "vreau masina".
Si pentru tot ce-ai facut pana acum jos palaria,ai respectul meu
Pe langa gasca veche de ralingii din Craiova a mai aparut unu care isi ia de la gura,scade din tzigari,din ratia de benzina si etc pentru a-si vede visul cu ochii.
Crede-ma, mai bine ca n-ai venit la Sibiu, sau ca te-ai abtinut de la altele si a iesit treaba asta cu motorul de Calibra.
Saptamana asta comand parasolarele si stickerele,meriti din plin sa ai primul parasolar pus pe masina de mine (daca iti mentii decizia de anu' trecut).
Pune mana si fa-ti masina,ca in Martie o sa ai prima ocazie sa o faci sa arate ce poate.Respect!
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 19:13   #314
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

MS Sarpe pt vorbele tale ... nu te grabi cu alea ca trebuie sa schimb si parbrizu acum...

Ok..weekendu asta am dat jos motorul si cutia si am gasit cateva surprize pot sa zic bune...furtun de turbo spart,vacumuri intepate si crapate..asta inseamna ca nu prea a vazut prea mult boost in ultima vreme...
Asa m-am apucat sa curat anexele..instalatie,delcou,bobina, admisie...cam tot mai putin blocul si cutia(astea sunt cam mari )
turbina e in stare perfecta....si urmeaza sa comand piesele care trebuiesc inlocuite..garnituri simeringuri bla bla bla....



Acum am nevoie de putin ajutor

1 care e cea mai buna solutie sa anulez bovul de fabrica(am vazut ca are un arculet foarte moale si nu merge sa ii pui dop)
2 ce rahat de bujii sa caut..adica ma-ar ajuta un cod ca daca ma duc si le spun la astia la magazin ca imi trebuie cu nu stiu ce distanta si nu stiu ce grad de temperatura o sa ma aleg cu injuraturi
3 cine stie daca ceasul de afr vine cu tot cu sonda wide band... stiu ca daca nu pot sa folosesc o sonda de VAG de 1.8t
4inca nu sunt hotarat daca sa pun sau nu servo...am deja un sfat de la uga dar....????????

Asa...acum ce m-am hotarat sa ii fac

la evacuare o sa fac downpipeul de 76 continuat cu 70 si o finala freeflow
suporti motor din fata o sa ii ajut putin cu o smecherie vazuta la englezi..si anume umplerea lor cu silicon mai dens
intercooler cred ca o sa folosesc pana la urma unul secon de duba ceva pana pun masina pe roti

urmeaza sa duc cutia la strung ca sa pot sa ii pun suportul din spate si sa gasesc o solutie pt tampon
weekenu asta o sa dau jos motorul si interiorul ca sa ma apuc de reparatii si intarituri si poate poate cu putin noroc in 2 saptamani motorul sa fie pe masina

dupa care incep si cu upgradeuri ca altfel nu mai are farmec
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 19:46   #315
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
MS Sarpe pt vorbele tale ... nu te grabi cu alea ca trebuie sa schimb si parbrizu acum...

...................................
pacat,as fi avut un fel de satisfactie sa racaim si sa dam jos actualu'
da'....deh,astept ce-oi face de frica
parbriz iei nou ?
sharpe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -