Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-11, 11:08   #121
cris_max
Virtual 3D Tuner

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 241
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

nu stiu exact cum functioneaza 2.0 CDTI-ul, dar ar putea fi o problema cu electrovalva turbo, care nu lucreaza in parametri si turbina poate sa faca suprapresiune.

cel mai bine este daca poti sa ii faci o diagnoza in mers, cand iti apare check engine, si atunci poti vedea exact ce cod de eroare este prezent.

eu am 1.9CDTI 150CP stock, acum are 200CP soft de la EDS. inainte de schimbarea softului, am schimbat electrovalva (facea doar putin suprapresiune in turbina si nu trebuia schimbata imediat, dar m-am gandit ca tot va trebui sa o schimb la un moment dat, asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu).

soft-ul iti creste presiunea in turbina cu aproximativ 20%, iar o electrovalva defecta creste presiunea cu pana la 30%. in combinatia asta, turbina cedeaza destul repede. asta e o problema des intalnita la motoarele Z19DTH, nu stiu daca este la fel si la 2.0
__________________
_proiect: [Lamborghini Murciélago] - 3D Studio Max 9

_lucrarile mele de incepator
cris_max is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 11:22   #122
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cris_max View Post
nu stiu exact cum functioneaza 2.0 CDTI-ul, dar ar putea fi o problema cu electrovalva turbo, care nu lucreaza in parametri si turbina poate sa faca suprapresiune.

cel mai bine este daca poti sa ii faci o diagnoza in mers, cand iti apare check engine, si atunci poti vedea exact ce cod de eroare este prezent.

eu am 1.9CDTI 150CP stock, acum are 200CP soft de la EDS. inainte de schimbarea softului, am schimbat electrovalva (facea doar putin suprapresiune in turbina si nu trebuia schimbata imediat, dar m-am gandit ca tot va trebui sa o schimb la un moment dat, asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu).

soft-ul iti creste presiunea in turbina cu aproximativ 20%, iar o electrovalva defecta creste presiunea cu pana la 30%. in combinatia asta, turbina cedeaza destul repede. asta e o problema des intalnita la motoarele Z19DTH, nu stiu daca este la fel si la 2.0
am revenit stock. am pus alt filtru de particule. se pare ca este o nuca tare, cand este vb de softuri. am incercat sa fiu primul care face soft de putere acum 1.5 ani, acum dpf-off+chip...

astept o solutie buna.

toate cele bune, craciun fericit!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 18:56   #123
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default SPUNETI NU GENERALI ASIGURARI!

am casco si cei de la generali nu vor sa imi repare masina!!!!!
astea trebuie dati in judecata. cred ca daca aveam asigurare normala trebuia sa le dau eu bani!

am dovada de la politie...
am lovit un berbec(cu coarne) care mi-a iesit in fata si mi-a rupt far, bara, senzori de parcare si proiector(care nu l-am mai scris in declaratie) toate pe partea stanga a masinii.
Attached Images
File Type: bmp generali.bmp (2.25 MB, 263 views)

Last edited by TSC-Us; 09-02-12 at 18:58.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:49   #124
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

masina este aproape gata. am reparat-o pe banii mei.

se pare ca nici castrol 4w 30 edge nu isi mai face treaba.. adevarul ca masina a mers numai in oras. dpf-ul are probleme, nu se mai regenereaza. mi-a aparut deja in bord, code 82>schimbarea uleiului desii masina nu are mai mult de 10.000km de la schimb.
nu stiu ce ului sa folosesc.

aseara am mers toata autostrada soarelui(de la constanta) cu 240 km/h sa se regenereze dpf-ul, dar uleiul nu mai are proprietatile necesare.

stie cineva un ulei mai bn decat castrol edge 5w30 special pt dpf?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 13:40   #125
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

5W30 este cel mai bun pentru masinile cu DPF si cica trebuie sa aive specificatia "C3"
Auzisem pe cineva care plangea ca a pus ulei G.M. si ca motorul i-si face regenerarea mult mai des.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 15:01   #126
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: SPUNETI NU GENERALI ASIGURARI!

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
am casco si cei de la generali nu vor sa imi repare masina!!!!!
astea trebuie dati in judecata. cred ca daca aveam asigurare normala trebuia sa le dau eu bani!

am dovada de la politie...
am lovit un berbec(cu coarne) care mi-a iesit in fata si mi-a rupt far, bara, senzori de parcare si proiector(care nu l-am mai scris in declaratie) toate pe partea stanga a masinii.
sa-nteleg ca i-ai iertat?
pai de asta isi permit sa faca asa
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 20:52   #127
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
5W30 este cel mai bun pentru masinile cu DPF si cica trebuie sa aive specificatia "C3"
Auzisem pe cineva care plangea ca a pus ulei G.M. si ca motorul i-si face regenerarea mult mai des.
uleiul gm mi s-a parut slab si mecanicul mi-a spus ca este slab calitativ!

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
sa-nteleg ca i-ai iertat?
pai de asta isi permit sa faca asa
greseala mea a fost ca nu am rca, chiar nu am stiut ca imi trebuie si rca. nu am stiut ca polita obligatorie este obigatorie, adica am crezut ca, casco include si rca-ul!
oricum nu am timp sa-i dau in judecata.

am vb la eds si mi-au spus ca poate o sa ma ajute cu dpf off, desii nu au nimic oficial. mi se pare ca se mica cam greu, masina este de >3 ani pe piata si nu a aparut nici macar soft de putere.
acum dpf-ul este infundat, desii este nou, are <2000 km. a fost rece am mers numai in oras si nu a avut timp sa se incalzeasca motorul, implicit nu a atins temeratura optima pt regenerare. astept o solutie speciala de curatare spalare a dpf-ului.
poate o sa am noroc cand o sa ajung la eds sa o citeasca, sa imi faca dpf-off+cp++.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 26-03-12, 02:22   #128
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

cine poate sa imi faca un dpf la fel ca cel de pe masina, dar gol pe dinauntru!?
ne intelegem fara problema, nu pot sa sparg iar dpf-ul si masina sa nu mearga.

multumesc anticipat, astept un raspuns pozitiv...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 22:52   #129
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

cauta un dpf infundat irecuperabil si sparge-l
cangri is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 20:16   #130
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
cauta un dpf infundat irecuperabil si sparge-l
nu gasesc, sunt intr-o continua cautare. daca cumva auzi de unul, da un tar si te cinstesc
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 13:41   #131
serban1987

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 20
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

[QUOTE=TSC-Us;4900824]

greseala mea a fost ca nu am rca, chiar nu am stiut ca imi trebuie si rca. nu am stiut ca polita obligatorie este obigatorie, adica am crezut ca, casco include si rca-ul!

Pai si politia cand iti cerea asigurarea, tu ce le aratai? Casco, care pe ei nu ii intereseaza?
serban1987 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 23:48   #132
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

da. chiar nu am avut probleme, si acum am casco fara asigurare obligatorie!

on: i-am schimbat farurile cu totul si le-am modificat, adica desfacute si puse am pus bixenon.
am gasit la bucuresti o firma care face dpf gol, la fel ca cel de pe masina. mi-au garantat ca imi pot face si un soft pt dpf-off, dar nu pot sa am incredere dupa ce am luat cateva tepe repetete, la rand, asa ca tin dpf-ul(costa 10500 lei) original in caz ca nu o sa mearga 100%, nu imi permit sa-l mai sparg!

softul de putere nu o sa-l fac la ei, ci la eds. dupa toate astea o sa fac si un dyno sa vad ce valori reale o sa atinga!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 00:33   #133
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

din cauza unui soft facut prost(overboost prea mare) turbina a cedat la 99800 km. adevarul este ca si a mancat cox.
nu stiam ca garrett se face si in romania(honeywell?).

am fost plecat iar tatal meu a facut comanda tot de una la fel, nu bi-turbo cum vroiam eu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	turbina.jpg
Views:	282
Size:	2.44 MB
ID:	2611572  

Last edited by TSC-Us; 15-11-12 at 00:35.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 11:22   #134
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Honeywell Garrett Romania, adica Turbomecanica SA cu sediul in militari/bucuresti. cica astea made in romania sunt mai bune decat restul, fac piese de schimb pentru oem.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 10:19   #135
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

nu stiam unde se fac exact. pe o parte ma bucur cand vad scris MADE IN ROMANIA.
daca a mers pe overboost nu avea cum sa supravietuiasca nici o turbina din lumea asta. mai avea niste prieteni care isi puneau pe masina softuri tot cu overboost mare si le schimbau pe garantie dupa ce puneau softul original, dar eu nu mai am masina in garantie de mult timp.

on: masina este la top gear in lucru de ieri si inca nu au terminta-o, se face evacuarea dpf off fizic si "psihic" soft de putere tcm turbo, softul performance de putere nu il poate face pt masina inca.
eu am vrut sa fac dpf off la top gear si softul de putere la eds, dar ei nu fac soft de putere decat cu dpf on!!!!! foarte ciudat, ma mir dc nu vor/pot face pt dpf off. sincer am ramas uimit cand mi-au spus una ca asta.
softul tcm-turbo este diferit fata de ce am avut(il am pe stick- ~195cp), mi-au promis 220 cp, pt ca este verificat pe dyno in germania. chiar o sa fac dyno, dar alta data pt ca nu mai pot ramane in bucuresti, chiar trebuia sa fiu plecat de ieri, dar daca nu au putut termina masina, nu am avut ce sa fac si chiar daca asi vrea sa fac dyno, tot imi trebuie programare.

deabea dupa ce fac 1000 de km pot sa zic ca softurile sunt bune, nu uit ca ultima data a mers bine 200 km, dupa care a inceput sa isi faca iar regenerarea si scotea fum de parca era o tatra din 1962.

cand ajung acasa schimb uleiul cu 0w30 castrol edge turbidiesel, pe care nu l-am incercat niciodata si schimbam si uleiul din cutie 75w90.

Last edited by TSC-Us; 15-01-13 at 10:22.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -