Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 17:55   #481
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

mda, deci cica ne-am deschis si noi un mic service, cu detalii in semnatura.
piese foarte ieftine, manopera de cel mai mare bun simt, program flexibil (de seara si weekend)
va asteptam si numa pentru intrebari, sfaturi, povesti, etc.

si acuma on-topic:
sambata mi-am planuit sa schimb termoflotul, ca nu prea mai am apa in uleiul din circuitul de racire ))))
ca am fost fost provocat la o linie de un cielo cu SFI, si tre sa ma prezint, sa nu ma fac de rusine....
probabil nu am nici o sansa, masina mea fiind pregatita de drumuri lungi, nicidecum de linii (grea, cutie lunga, etc), dar mergem sa ne distram
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 19:06   #482
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
ca am fost fost provocat la o linie de un cielo cu SFI, si tre sa ma prezint, sa nu ma fac de rusine....
probabil nu am nici o sansa, masina mea fiind pregatita de drumuri lungi, nicidecum de linii (grea, cutie lunga, etc), dar mergem sa ne distram
grea? nu cred ca sare de 1100kg.... cutie lunga? pai daca aveai scurta nu mai plecai dupa loc,faceai un mare burnout la fiecare plecare...
dragos2900 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 20:10   #483
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Cutia scurta a fost demult schimbata..........acum e un luuunga ca drumul pana la Cluj
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 09:34   #484
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by dragos2900 View Post
grea? nu cred ca sare de 1100kg.... cutie lunga? pai daca aveai scurta nu mai plecai dupa loc,faceai un mare burnout la fiecare plecare...
pai nici eu nu cred ca sare, da ma gandesc la cielo, zicea omu ca vine doar cu scaunul soferului, si naiba stie ce alte chestii o mai fis cos din masina )
da nu conteaza
si cutia scurta facea treaba la linii, daca plecam bine in tr. 1, de acolo mergea lansata
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 12:19   #485
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Maşina mea: Astra F V6

1. Duminica trecuta la etapa de KOE de la Brasov, am vazut un Golf II ... diesel, cu o cutie luuuunga rau, mai ales pt. diesel-ar ... si m-a lasat cracanat in ce fel putea sa plece de pe loc, asa ca ... fii optimist
2. Eu un Cielo alb ?
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 13:41   #486
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

1. da mai, stiu ca o cutie lunga e buna in anumite circumstante, in speta la cuplu cat China, da acuma sa nu credeti ca daca am V6 de 2,5 am cuplu ala cat China, si in plus stiu cum mergea cu F20 si stiu cum merge cu F18
2. n-am idee, cu omu am vorbit doar la telefon, m-a sunet el pe mine.

oricum, ma dau sa vad cum stau
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 10:12   #487
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

deci da, cielo alb este
am luat-o cu 4-0, distanta intre una si vreo 3 masini, in urmatoarele conditii:
eu: motor V6, in rest masina stock, ba mai mult, piese care o penalizeaza la drag (frane de turbo, evacuare de 1,8, toate chestiile la locul lor, etc)
cielo: motor SFI, cutie scurta, semi-slick-uri!!!!, evacuare, masina usoara (in afara de scaunul soferului nimic), far scos pentru admisie directa, suspensie sport. Asta doar ce se vade, probabil motorul este lucrat bine; una peste alta, masina merge foarte bine.
Ca sa vedeti diferenta intre cutia lui scurta si a mea lunga, in principiu schimbam vitezele exact deodata, da el dadea 3 si eu dadeam 2
Si cireasa de pe tort, pe langa faptul ca stiu ca nu am masina pentru drag si nu stiu sa ma dau, nu am tinut neaparat sa ma dau, da am zis ca dupa atatea telefoane nu-i frumos sa refuz si oricum e de fun, la plecare am auzit cateva remarci amuzante de la baietii din gasca omului, pe care nu are sens sa le reproduc aici, da cam incercau sa ma faca de cacao.
So, toata stima pentru masina domnule, vezi ca am si postat rezultatul
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 11:40   #488
piticuldegradina

Stage 2
 
piticuldegradina's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 29
Exclamation Re: Maşina mea: Astra F V6

multumesc,baiatul care a facut caterinca nu -l cunosc. la urma a facut misto si de masina mea. aplaudaci multi , asta este.

Last edited by piticuldegradina; 24-10-11 at 11:50.
piticuldegradina is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 11:46   #489
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

ai putea face si tu o prezentare a masinii pe aici, sa stim si noi cu ce avem de-a face.
oricum, masina ta merge foarte bine
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 12:04   #490
piticuldegradina

Stage 2
 
piticuldegradina's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 29
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

nici eu nu stiu toate detaliile .secretu il detine claudiudnc.
piticuldegradina is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 08:11   #491
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
deci da, cielo alb este
am luat-o cu 4-0, distanta intre una si vreo 3 masini, in urmatoarele conditii:
eu: motor V6, in rest masina stock, ba mai mult, piese care o penalizeaza la drag (frane de turbo, evacuare de 1,8, toate chestiile la locul lor, etc)
cielo: motor SFI, cutie scurta, semi-slick-uri!!!!, evacuare, masina usoara (in afara de scaunul soferului nimic), far scos pentru admisie directa, suspensie sport. Asta doar ce se vade, probabil motorul este lucrat bine; una peste alta, masina merge foarte bine.
Ca sa vedeti diferenta intre cutia lui scurta si a mea lunga, in principiu schimbam vitezele exact deodata, da el dadea 3 si eu dadeam 2
Si cireasa de pe tort, pe langa faptul ca stiu ca nu am masina pentru drag si nu stiu sa ma dau, nu am tinut neaparat sa ma dau, da am zis ca dupa atatea telefoane nu-i frumos sa refuz si oricum e de fun, la plecare am auzit cateva remarci amuzante de la baietii din gasca omului, pe care nu are sens sa le reproduc aici, da cam incercau sa ma faca de cacao.
So, toata stima pentru masina domnule, vezi ca am si postat rezultatul
Pfff... Sunt dezamagit total. Si eu ma gandeam sa trec la V6, dar dupa ce am vazut asta vad ca nu mai are rost. Mai bine raman la 2.0 16v. Si eu am tot F18 pe astra f si sunt foarte multumit, nu mi se pare deloc lunga.. Numai bine.. Bafta cu masina in continuare.
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 10:27   #492
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Salut Radu ,urmaresc de ceva topicu tau , felicitari pt masina .
De ce nu incerci cu Cielo cu masina goala si slickuri sunt convins ca masina va fi alta si vei fi mai multumit de rezultat . Iti pot da eu niste slickuri pe 15 imprumut daca doresti .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 17:07   #493
piticuldegradina

Stage 2
 
piticuldegradina's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 29
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

ce baiat bun esti u kay?
piticuldegradina is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 17:32   #494
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Piticule , vreau sa mi pun si eu V6 si eram curios de versus dintre motoare dar cu caroserii aproapiate ca greutate si amandoua cu slickuri . Deci Radu daca esti de acord astept un semn .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 18:22   #495
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Unhappy Re: Maşina mea: Astra F V6

ma, multam de oferta, da nu stiu de ce nu pricepeti ca masina nu-i deloc pregatita de linii, si momentan nici nu ma intereseaza subiectul, ca-i singura masina si tre sa-mi car cu ea si nevasta, si cainele, si cosul de cumparaturi. cand o sa imi permit o alta masina, atunci poate o sa o pregatesc de drag, pana atunci nu. anul trecut am avut cutia scurta si am fost la legals la tulcea. m-am dat cu cateva masini; am castigate cu gsi c20xe, cu vectra c20xe si cu mercedes slk 2.0 kompressor; am pierdut cu honda civic, golf 4 diesel si inca cateva. cel mai bun timp 15.007. cauciucuri praf, uscate si coapte. masina cu tot interiorul si muzica. acum. m-am dat cu cielo ca a insistat el, nu de altceva. nu vreau sa ma dau, ca masina nu poate si eu nu stiu.
motorul poate in schimb, si mai e loc.
asa ca domnule r1s3, nu se supara nimeni ca ramai la superbul ecotec de 136 de cai, sa-l folosesti sanatos
Radu_print is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -