Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-06, 20:02   #1
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Opel Kadett city '79

Hy, in zilele trecute am reusit sa-mi cumpar un opel kadett city. L-am cumparat findca e masina veche, rara si (zic eu) frumoasa. Momentan are motor de 1.2 si cam e suparat rau (cred ca au murit niste cai acolo nauntru....cam multi ). As dori sa-l modific asa calumea, sa-i schimb motorul (prefer c20let-ul) si sa arate beton. Daca cineva are niste idei cum ar arata bine, sau daca are cineva un motor bum de vanzare i-ar multumi tare tare!!!! Data viitoare pun si niste poze despre masina
Devi is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 12:36   #2
player77

Stage 5
 
player77's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 477
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[2 Roti]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Opel Kadett city '79

bafta
masina nu e asa de rara..
dar e frumoasa foc..
eu am un c coupe
mere motoru
poti sa pui si un sfi..
player77 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 19:00   #3
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Opel Kadett city '79

Am mai modificat ceva pe masina, i-am pus genti de 15" cu cauciucuri suptiri, i-am luat jos bara din spate, si l-am tras mai aproape de pamant. Fatza e putin naspa findca grila originala din fatza ii lipsea si n-am avut alta sita e cam urat. dar si aia va fi facut altcumva. Ceva sugestii cineva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0034.jpg
Views:	462
Size:	590.8 KB
ID:	178787   Click image for larger version

Name:	IMG_0035.jpg
Views:	384
Size:	642.7 KB
ID:	178788   Click image for larger version

Name:	IMG_0036.jpg
Views:	275
Size:	442.6 KB
ID:	178789  

Click image for larger version

Name:	IMG_0037.jpg
Views:	442
Size:	569.5 KB
ID:	178790  
Devi is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 19:03   #4
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Opel Kadett city '79

|A si am schimbat tot sistemu` de evacuare... teava de 90mm de la cap la coada, sa se auda ca vin, de vazut nu se vede findca e ata de lent incat pare ca stau pe loc, dar macar sunet sa aiba
Devi is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:58   #5
GFD

Stage 3
 
GFD's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 99
Default Re: Opel Kadett city '79

2 faruri stii p undeva ? din cele cu semnalul langa

Acu fro 2 sapt am luat si eu unul limo la 4 usi tot de 1.2

Bafta
GFD is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 22:30   #6
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Opel Kadett city '79

Quote:
Originally Posted by Devi View Post
Hy, in zilele trecute am reusit sa-mi cumpar un opel kadett city. L-am cumparat findca e masina veche, rara si (zic eu) frumoasa. Momentan are motor de 1.2 si cam e suparat rau (cred ca au murit niste cai acolo nauntru....cam multi ). As dori sa-l modific asa calumea, sa-i schimb motorul (prefer c20let-ul) si sa arate beton. Daca cineva are niste idei cum ar arata bine, sau daca are cineva un motor bum de vanzare i-ar multumi tare tare!!!! Data viitoare pun si niste poze despre masina
Am si eu kadett city din '78 si sunt foarte multumit de el.Am motor de 1200 care are 40.000 de km reali, merge brici. Masina a fost a unui prieten si ii pusesem motor de 2000 cmc si cutie de opel rekord iar punte spate de opel ascona. Toate astea se pun cu mici modificari. Modificari mai imp trebuie sa faci la suspensie si frane. astfel am schimbat etrierii de frana pe fata (ascona) care vin fara absolut nici o modificare si rezulta niste frane strong impreuna cu puntea spate de ascona care are frane mai mari. Totodata am pus arcuri pe fata de lada 1500. Oricum am pus motorul de 1200 inapoi pt ca motorul de 2000 e cam greu pt masina asta la gropi.
Daca intereseaza pe cineva o modif. d-asta putem sa tratam.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 01:01   #7
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Talking Opel Kadett city '77

si am schimbat tot sistemu` de evacuare... teava de 90mm de la cap la coada, sa se auda ca vin, de vazut nu se vede findca e ata de lent incat pare ca stau pe loc, dar macar sunet sa aiba ...sunetul ca sunetul dar cel putin creste ceva din puterea motorului?ca am auzit si teorii din astea, evacuare mai mare...power to the grind..
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 11:58   #8
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Opel Kadett city '77

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
si am schimbat tot sistemu` de evacuare... teava de 90mm de la cap la coada, sa se auda ca vin, de vazut nu se vede findca e ata de lent incat pare ca stau pe loc, dar macar sunet sa aiba ...sunetul ca sunetul dar cel putin creste ceva din puterea motorului?ca am auzit si teorii din astea, evacuare mai mare...power to the grind..
Nu se simte, asa ceva ca sa se simta se face numai la motoarele de turatie iar la noi nu e cazul. Si nu inteleg de ce zici ca e lent ca nu e chiar mortaciune, poate nu e reglat bine motorul.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 12:09   #9
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Smile Opel Kadett city '77

Nu zic ca e lent, merge destul de ok al meu, doar ca la accelerari bruste la cu pedala apasata energic se aude un fel de barait in carburator, din reglaje se rezolva problema?si daca da ,cum anume.
Mentionez ca initial am avut un motor de 993 cmc cu un carburator de dacia, asa am cumparat-o si acum am motorizarea de 1.2 si carburator original.
Sitemul de evacuare este acelasi cu exceptia intermediarei care a cedat si am inlocuit-o cu una de dacia, si care momentan cred ca a 'murit' putin, ori e sparta ori s-a desprins din prinderile acelea, pt ca la relati se aude un zgomot ciudat, de bataie si un fel de huruit sub masina.Si vroiam sa stiu daca ajuta la ceva sa schimb tot sistemul cu unul de diametru mai mare, ca daca e doar de zgomot e destul sa-i dau cateva gauri, ca atunci cand am schimbat-o pe cea veche, facea un zgomot mai ceva ca la raliuri si pe langa masinile de politie treceam fara sa accelerez, din inertie..)
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 14:10   #10
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Kadett city '77

imagini sugestive atasate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Claudiu(548).jpg
Views:	188
Size:	30.9 KB
ID:	210422   Click image for larger version

Name:	Claudiu(939).jpg
Views:	148
Size:	36.0 KB
ID:	210423   Click image for larger version

Name:	Claudiu(737).jpg
Views:	185
Size:	26.0 KB
ID:	210424  

Click image for larger version

Name:	Claudiu(632).jpg
Views:	119
Size:	34.9 KB
ID:	210425   Click image for larger version

Name:	Claudiu(633).jpg
Views:	200
Size:	46.8 KB
ID:	210426   Click image for larger version

Name:	21e6_27.jpg
Views:	180
Size:	38.7 KB
ID:	210427  

Click image for larger version

Name:	75e9_1.jpg
Views:	149
Size:	13.8 KB
ID:	210428   Click image for larger version

Name:	af_24.jpg
Views:	161
Size:	20.7 KB
ID:	210429   Click image for larger version

Name:	1dea_1.jpg
Views:	259
Size:	18.2 KB
ID:	210430  

Click image for larger version

Name:	50_27.jpg
Views:	189
Size:	50.2 KB
ID:	210431  
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 15:01   #11
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Opel Kadett city '77

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Nu zic ca e lent, merge destul de ok al meu, doar ca la accelerari bruste la cu pedala apasata energic se aude un fel de barait in carburator, din reglaje se rezolva problema?si daca da ,cum anume.
Mentionez ca initial am avut un motor de 993 cmc cu un carburator de dacia, asa am cumparat-o si acum am motorizarea de 1.2 si carburator original.
Sitemul de evacuare este acelasi cu exceptia intermediarei care a cedat si am inlocuit-o cu una de dacia, si care momentan cred ca a 'murit' putin, ori e sparta ori s-a desprins din prinderile acelea, pt ca la relati se aude un zgomot ciudat, de bataie si un fel de huruit sub masina.Si vroiam sa stiu daca ajuta la ceva sa schimb tot sistemul cu unul de diametru mai mare, ca daca e doar de zgomot e destul sa-i dau cateva gauri, ca atunci cand am schimbat-o pe cea veche, facea un zgomot mai ceva ca la raliuri si pe langa masinile de politie treceam fara sa accelerez, din inertie..)
Baraitul in carburator e normal daca esti in treapta superioara si turatie relativ joasa. Oricum modelu' asta de motor are performantele unei dacii cu motor de 1300cmc
lazar is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 22:44   #12
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Kadett city '77

Quote:
Originally Posted by lazar View Post
Baraitul in carburator e normal daca esti in treapta superioara si turatie relativ joasa. Oricum modelu' asta de motor are performantele unei dacii cu motor de 1300cmc
e vorba de un barait cand schimbi vitezele de la mare mai mic cu accelerare brusca, invers nu sunt probleme, pot sa merg cu a patra si cu 20 kmh la ora ca nu tremura schimbatorul, nu e nici o problema atunci, la plecarea de pe loc, la demaraj sportiv e problema cu zgomotul, care practic vlaguieste motorul..ii ia din putere in acele momente
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 22:45   #13
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Kadett city '77

Quote:
Originally Posted by lazar View Post
Baraitul in carburator e normal daca esti in treapta superioara si turatie relativ joasa. Oricum modelu' asta de motor are performantele unei dacii cu motor de 1300cmc
e vorba de un barait cand schimbi vitezele de la mic la mare cu accelerare brusca, invers nu sunt probleme, pot sa merg cu a patra si cu 20 kmh la ora ca nu tremura schimbatorul, nu e nici o problema atunci, la plecarea de pe loc, la demaraj sportiv e problema cu zgomotul, care practic vlaguieste motorul..ii ia din putere in acele momente
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 21:32   #14
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Opel Kadett city '77

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
e vorba de un barait cand schimbi vitezele de la mic la mare cu accelerare brusca, invers nu sunt probleme, pot sa merg cu a patra si cu 20 kmh la ora ca nu tremura schimbatorul, nu e nici o problema atunci, la plecarea de pe loc, la demaraj sportiv e problema cu zgomotul, care practic vlaguieste motorul..ii ia din putere in acele momente

Si a mea face la fel.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 23:21   #15
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Opel Kadett C city '77

un bun amic are si el un opel din '75 si i-a modificat motorul cu piese de dacia 1400 si si-a schimbat carburatorul cu unul de fiesta ceva in jur de 1.100 cmc, si sunt 'invidios' pentru felul in care suna motorul atunci cand accelerezi brusc la blana.
tot el imi regleaza si mie carburatorul, acum e mai turat motorul ca deh e rece dimineata dar luna viitoare am sa-l vizitez iar sa-l mai reduca putin din turatie si poate atunci isi revine.
ondin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -