Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-07, 23:36   #1
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Nissan Primera Visia 2007

Am un nissan primera varianta visia ( cea mai ieftina )
am cumparato de noua in martie cu un disscount de 1200E si am iesit cu ea in 16 400 cu imatricularea si dupa parerea mea ca masina noua sedan la banii si dotarile care le are a fost cea mai buna varianta posibila . Primul lucru la care m-am uitat cand am vazut masina la reprezentanta si nu glumesc a fost garda la sol ! puteam sa optez pentru skoda sau chevrolet sau multe altele in banii astia dar foarte tare ma interesa ca masina sa fie relativ ridicata pt. ca sa imi fie cat mai fiabila mai ales pe drumurile noastre ! ce sa zic...am unele neamuri care stau in niste localitati de nici macar nu le gasesti pe harta ! ce sa mai zic de drumuri ....al 2-lea lucru ce ma impresionat dea dreptu la masina a fost interiorul si mai specific designul si dotarile bordului ! dealerul de acolo specificandu-mi ca bordul e facut sa ii dea soferului o sensatie de " aristocratie " cand e la volan si al 3-lea lucru a fost siguranta...abs edb airbaguri cortina .si usile foarte masive iti dau o senzatie de siguranta mai ales cand stai in spate ca abea ti se vede capul si daca lasi geamu jos nu ai cum sa stai cu mana rezemat de portiera ca e f inalta !
Si acum pe ultimul loc au ramas performantele , motorul e destul de bunicel 1.6 16v 109cp dar masina are aproape 1500 kg...nu e lent ! da nici sprinten nu e ! M-am gandit la un moment dat ca o sa consume cam mult ca e grea masina dar in oras scot acuma dupa rodaj cam 7.5 si inafara si sub 6 ( mers normal ) ...sunt multumit de masina...cine mai are primera sa imi zica si mie parerile lor .. multumesc !
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 19:01   #2
wtah_nissan

Stage 3
 
wtah_nissan's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 161
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

vrem pozeeee
wtah_nissan is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 01:47   #3
flash_rga

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 48
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

si eu am acelasi model...iar consumul in oras este 10.5 ,iar in afara 6.8
flash_rga is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 11:08   #4
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by flash_rga View Post
si eu am acelasi model...iar consumul in oras este 10.5 ,iar in afara 6.8

10.5 la mine e cam varful de consum pe oras avand in vedere ca clujul devine din ce in ce mai sugrumat !...afara am o medie de 6.5 ... nu e chiar rau ca am un prieten ce are un volvo v40 2001 tot cu asa motor si a zis ca ii consuma si 15 aici in oras . Ce nu imi place la motor e ca daca ma duc linistit (schimb treptele rapid si o urc incet in turatii) e excelent...e silentios si se duce frumos pe drum....daca o calc , urca foarte repede in turatie si nu trage la valorile dorite de motor din cauza caroseriei grele...motorul ar vrea sa demareze mai bine dar nu poate ...e aproape acelasi efect ca si la loganul 1.4 mpi 75 cp la care se vede de oricine ca nu e potrivit motorul pe caroseria de 1.200 kg ! A mea e 1.6 16v 109 cp dar are 1450 kg ! si are tot cam aceleasi sintome dar la valori mai ridicate totusi...acuma nici chiar ca loganul ca tot duce in a 3 a 120km/h si loganul cauta a 5 a deja
Dupa parerea mea motorul asta e perfect pe o masina de pana in 1250kg . Am condus acuma nu de mult un chevrolet lacetti sedan tot cu asa motor dar masina are vreo 1.150 kg ! Masina aia era de firma si avea vreo 4-5 ani deja...dar asa m-a impresionat cand am vazut cum demareaza de m-am suparat pe nissanul meu si pe alegerea mea umpic . Cand am calcato se simtea ca motorul e in apele lui si urca in turatie la o pondere foarte buna cu viteza si nu se chinuia asa ca si la a mea sa urce in viteza ( nu sant vitezoman dar chestiile astea iti sar in evidenta mai ales daca conduci si alte masini )...trebuia sa fi mers pe motorul de 1.8...diferenta nu ar fi fost mare dar era acolo .
O sa vina si poze
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 00:14   #5
flash_rga

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 48
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

dap...ai dreptate...este prea grea masina pentru motorul de 1.6...1.8 ar fi fost ideal...dar na...e masina parintilor mei...ei au ales`o...
flash_rga is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 02:22   #6
Alexey

Stage 4
 
Alexey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 187
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Am si eu tot Primera, 1.6 16 v ... 12.5 in oras (am talpa mai grea) si afara 6-6.2 E destul de sprintena pt greutatea ei. La mine are deja 27000 si nu stiu de ce antidemarajul nu isi mai face efectul...adica pot sa o scartai mult mai mult ca inainte Si ca tot ziceai de viteza: Vit. I la 6500 rpm 55 km/h, vit. II la 6500 rpm: 88km/h, vit III la 6500 rpm: 135 km/h, vit. IV la 6500 rpm: 185 km/h, si apoi la 193 e limitata. Nu ii da voie sa urce peste 5500 in tr V. Masina are cutia lunga si motorul e prea slab ca sa urce repede in ture cu acea cutie

Last edited by Alexey; 09-02-08 at 02:25.
Alexey is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 10:20   #7
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Question Re: Nissan Primera Visia 2007

In legatura , cu nissan primera :-< e varianta cu , consola pe centru , aveti idee daca se poate lega auxiliar la ea ? ( adica daca pot sa imi pun ceva audio ) si daca screenul poate fi folosit si video ... o sa postez diseara poze pentru cei care nu stiu masina ca nu am vazut
Frankee is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 00:20   #8
_b52_

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 864
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

@ Frankee - Daca iti pui audio , pierzi comenzi pe volan ( in cazul in care ai ) , restul comenzilor de pe consola centrala ( mai putin cele de clima + info ) , si pe ecran dupa 15 secunde o sa iti apara o eroare verde SECURE de care nu ai cum sa scapi ... eu mi-am pus HU si asta s-a intamplat , toate cablurile au fost puse la fel ca in cd-playerul vechi . Screenul din cate stiu nu poate fi folosit ca video , exista optiunea de custom insa
_b52_ is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 19:31   #9
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Question Re: Nissan Primera Visia 2007

ma refer , la Playeru original , sa incerc sa ii leg o statie si un tun de bass ceva , sa ii fac iesire ... am un prieten care stie sa fac iesire si din difuzorul din boxa , la asa ma refeream , nu vreau sa il schimb pe cel original .... am comenzi pe volan doar intr-o parte , si in legatura cu " map " exista CD ? sau ce se poate face ?
Frankee is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 14:15   #10
_b52_

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 864
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Nah , renunta complet , te complici extrem de mult , iar rezultatul nu va fi multumitor , din toate punctele de vedere , nici calitativ , nici estetic , dar asta este strict parerea mea . In ceea ce priveste map , intreaba la Nissan , dar o vei lasa si pe mama ta si pe tatal tau ....
_b52_ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 22:49   #11
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

deci in concluzie sa renunt, la Nissan Audio System , si sa trec la ceva serios ... nu prea ma pricep.... ma duc la cineva sa incerce sa imi faca legaturile .... o parere ? ce ar suna bine in Nissan ? ; Si harta nu imi trebuie , asa de curiozitate , daca chiar am nevoie am un GPS bun .. dar trebuie sa am harta tarii in cap
Frankee is offline   Reply With Quote
Old 16-02-08, 10:09   #12
_b52_

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 864
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Nu sa renunti la sistemul audio , ci doar la cel de fabrica , adica la legaturile , adaptarile cu HU al masinii si ecran . Iti atasez niste poze cum arata cu HU , a fost scos cd-ul din fabrica , modificat lacasul sa intre asta nou . Pe masina ar suna bine multe chestii , depinde ce gusturi ai , cum vrei sa se auda , cati bani esti dispus sa investesti in sunet si tot asa .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_DSC1244.JPG
Views:	510
Size:	835.8 KB
ID:	454677  
_b52_ is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 22:52   #13
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Exclamation Re: Nissan Primera Visia 2007

Frate , zii si mie pe unde ai tras cablul de la baterie in masina ca nu gasesc nici un fel de " gaurica " adica sa nu ma apuc eu de spart ms anticipat
Frankee is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 23:34   #14
_b52_

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 864
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

De la baterie , pe partea dreapta ( torpedou ) praguri , bancheta spate etc
_b52_ is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 15:15   #15
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Exclamation Re: Nissan Primera Visia 2007

cu cablurile am reusit , nu reusesc sa scot casetofonul vechi ... si l-am fortat si a crapat umpic intr-o parte , cum se scoate si daca se poate lasa-mi un mesaj cu nr de telefon si un id de mess , sau ceva de contact ... multumesc anticipat
Frankee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -