Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-09, 09:44   #151
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

imi place foarte mult masina se potriveste totul pe ea, dar am o nedumerire skyline are decat 180km pe bord?
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 12:36   #152
mike_r33
Nissan Driver

 
mike_r33's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 129
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
imi place foarte mult masina se potriveste totul pe ea, dar am o nedumerire skyline are decat 180km pe bord?
Da asa vin din Japan limitate la 180km,dar multumita baietilor cu "creier" acum citeste in mile deci 180 Mph si este si de-limitata
mike_r33 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 17:24   #153
MARIUS_TOY

Stage 3
 
MARIUS_TOY's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 82
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

salut!! am nevoie de un raspuns urgent!..mi-am cumparat un skyline gts-t din 95 automatic...si vreu sa ii fac schimbul de ulei..pentru motor am luat Castrol edge..dar la transmisie nu stiu ce sa ii pun...si daca as mai avea nevoie de ceva piese...cunosti vreun shop...??nu locuesc in anglia...
MARIUS_TOY is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 17:25   #154
MARIUS_TOY

Stage 3
 
MARIUS_TOY's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 82
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

mike_r33 este id-ul tau de mess.ca as vrea sa te intreb mai multe despre masina..asta daca nu deranjez...
MARIUS_TOY is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 18:09   #155
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by _DPG_ View Post
1. GTS-T are motorul RB25DETT de 2.5L single turbo si nu are 280 BHP stock nici daca bagi kerosen in el. 280 BHP are RB26DETT de 2.6L twin turbo.
2. Nu mai fa moduri d-ampulea doar de dragul modurilor, daca e sa faci ceva, vopseste masina caci culoarea aia arata oribil pe Skyline. Cel mai dragut ar fi albastru, negru, alb sau galben care arata chiar sport si da bine pe Skyline, sprea deosebire de 99% fata de alte masini, urmand cu o turbina mai puternica si un intercooler, apoi turbo timer. Gandeste-te si la coilovers si discuri de frana mai mari, precum si etrieri calumea. Astea trebuie facute, nu pot sa inteleg de ce ai inceput cu farurile? Nu ai specificat daca masina e UK spec sau Jap Spec - e o diferenta totusi, si dai impresia ca nu stii prea multe despre R33.
3. Lunile urmatoare-mi iau si eu un R33, dar va fi GTR, nu GTS, voi cauta unul negru si preferabil cu volan pe stanga, chiar daca arunc inca 1000 de lire pentru optiunea asta.

Ureaza-mi bafta si te rog invata sa scrii corect in engleza ca ma zgarie pe joint cand te citesc. Multumesc. Intre timp fa ce ti-am spus ca sa pot spune si eu - ce masina misto.
Nu te-a invitat nimeni pe topic sa injosesti lumea ! vad ca tot ziceai ca iti iei GT-R ca va fi negru ca nu stiu ce ... unde ii ?!? ... e masina omului , o face cum vrea el , plus de asta ... ii o masina foarte frumoasa , si da clasa la multe Skyline-uri din Europa ! ! !


Quote:
Originally Posted by mike_r33 View Post
Da asa vin din Japan limitate la 180km,dar multumita baietilor cu "creier" acum citeste in mile deci 180 Mph si este si de-limitata
Masina imi place maxim ! ! ! facuta cu gust , esti singurul roman in Anglia care l-am vazut sa investeasca intr-o masina asa ... BRAVO !!!

P.S: In ce oras din Anglia stai ?!? ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 13:41   #156
cata x

Stage 3
 
cata x's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

hmm vorba omului ni jigniti oamnii pentru nu stiu ce detalii... va garantez ca nimanui no sai palca cand ii jigneste cineva masina... dak nu stie detalii despre masina...soarta mai are omul timp sa invete si dak are omul skyline skyline sa fie ca doar nu moare omu dak ii gt-r sau gt-s sincer mie imi palce foarte mult masina si culoarea la fel dak nuti convine mai bine tineti pentru tine detaliile

app mike mai ai cea poze sau ai mai schimbat ceva?
__________________
Obsedat Mitsubishi eclipse 3G
cata x is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 20:31   #157
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Nu te-a invitat nimeni pe topic sa injosesti lumea ! vad ca tot ziceai ca iti iei GT-R ca va fi negru ca nu stiu ce ... unde ii ?!? ... e masina omului , o face cum vrea el , plus de asta ... ii o masina foarte frumoasa , si da clasa la multe Skyline-uri din Europa ! ! !




Masina imi place maxim ! ! ! facuta cu gust , esti singurul roman in Anglia care l-am vazut sa investeasca intr-o masina asa ... BRAVO !!!

P.S: In ce oras din Anglia stai ?!? ...


Omu nu stie cu ce se mananca un nissan .. dar are un cuvant de spus... las ca isi ia el un gtr cu volan stanga si o sa ne arate cu ce se mananca .. pana atunci ramane la vw pentru ca " ashestea " consuma

Chiar este o masina SUPERBA.. felicitari !!!
__________________


street racers never get old !
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 01:10   #158
mike_r33
Nissan Driver

 
mike_r33's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 129
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by cata x View Post
hmm vorba omului ni jigniti oamnii pentru nu stiu ce detalii... va garantez ca nimanui no sai palca cand ii jigneste cineva masina... dak nu stie detalii despre masina...soarta mai are omul timp sa invete si dak are omul skyline skyline sa fie ca doar nu moare omu dak ii gt-r sau gt-s sincer mie imi palce foarte mult masina si culoarea la fel dak nuti convine mai bine tineti pentru tine detaliile

app mike mai ai cea poze sau ai mai schimbat ceva?
Deocamdata nu am mai schimabt nik,tot imi zic sa ajung la un remap dar tot timpul imi iese altceva in cale,ma gandesc la cateva gauge-uri momentan pt boost,oil si oil pressure.

Mai am de pus bujiile si coilpack-urile dar nus cand ajung sa le montez,pe viitor planuri sunt multe so daca totul merge cum trebuie "maybe" ma inrolez in Skylineowners Drift Team dar pana atunci trebuie sa scot 330bhp asta imi este planul deocamdata,dupa aceea vedem noi ce va urma.
__________________
OoskylineoO

Last edited by mike_r33; 27-05-09 at 01:16.
mike_r33 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 01:14   #159
mike_r33
Nissan Driver

 
mike_r33's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 129
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Nu te-a invitat nimeni pe topic sa injosesti lumea ! vad ca tot ziceai ca iti iei GT-R ca va fi negru ca nu stiu ce ... unde ii ?!? ... e masina omului , o face cum vrea el , plus de asta ... ii o masina foarte frumoasa , si da clasa la multe Skyline-uri din Europa ! ! !




Masina imi place maxim ! ! ! facuta cu gust , esti singurul roman in Anglia care l-am vazut sa investeasca intr-o masina asa ... BRAVO !!!

P.S: In ce oras din Anglia stai ?!? ...
Mersi frumos de aprecieri scturoag......k puncte de reper intre Bristol,Birmingham si Cardiff in Herefordshire.

Last edited by mike_r33; 27-05-09 at 01:17.
mike_r33 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:44   #160
cata x

Stage 3
 
cata x's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by mike_r33 View Post
Deocamdata nu am mai schimabt nik,tot imi zic sa ajung la un remap dar tot timpul imi iese altceva in cale,ma gandesc la cateva gauge-uri momentan pt boost,oil si oil pressure.

Mai am de pus bujiile si coilpack-urile dar nus cand ajung sa le montez,pe viitor planuri sunt multe so daca totul merge cum trebuie "maybe" ma inrolez in Skylineowners Drift Team dar pana atunci trebuie sa scot 330bhp asta imi este planul deocamdata,dupa aceea vedem noi ce va urma.
multa bafta si dak intri pe la drifturi sa bagi cate un filmulet caci nu ne saturam de privit
cata x is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:47   #161
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by mike_r33 View Post
Mersi frumos de aprecieri scturoag......k puncte de reper intre Bristol,Birmingham si Cardiff in Herefordshire.
Poate o sa am odata ocazia sa o vad live , d'asta te-am intrebat ... ca si eu sunt in Londra ... daca o sa am drum prin zona ... o sa-ti las un PM ceva ...
Bafta si asfalt uscat ... ca in UK ii cam greu cu asfaltu' uscat
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 13:21   #162
mike_r33
Nissan Driver

 
mike_r33's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 129
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Poate o sa am odata ocazia sa o vad live , d'asta te-am intrebat ... ca si eu sunt in Londra ... daca o sa am drum prin zona ... o sa-ti las un PM ceva ...
Bafta si asfalt uscat ... ca in UK ii cam greu cu asfaltu' uscat
Da cum sa nu "drop me a PM" asa este dar ia uite ce weekend avem abia astept nasol k lucrez schimbul 2 dar am luni liber si sper sa fie frumos si soare.

Update am schimbat bujiile azi dimineata cu HGK Iridum range 7 a durat o ora cu tot,trebuia sa pun si coilpack-urile dar nu am avut timp.
Poze mai pe seara

Mai am de pus:
Coilpack-urile
Ebc-ul (boost controller)
Gauge pt boost si oil pressure
Dyno sa vedem cat scoate fara remap dupa aceea remap cu ebc-ul setat la 0.80-0.85 + dyno si sper sa fie in jur de 320+ bhp
Si gata Stage 1 finished

Last edited by mike_r33; 29-05-09 at 13:29.
mike_r33 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 20:10   #163
cata x

Stage 3
 
cata x's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

vai de mine cate mai am de invatat) jumate din piesele care leai mentionat habar nam ces) app la boost la ce te referi:S ca am vazut la multi scris si nu stiu dakai e de la nos sau de la turbo sau de la ce mai o fi existand prin masinile astea
cata x is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 10:18   #164
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by cata x View Post
vai de mine cate mai am de invatat) jumate din piesele care leai mentionat habar nam ces) app la boost la ce te referi:S ca am vazut la multi scris si nu stiu dakai e de la nos sau de la turbo sau de la ce mai o fi existand prin masinile astea

Boost se refera la presiunea generata de turbo.

OFFTOPIC: regulamentul forumului spune ca trebuie sa scrii pe romaneste, renuntand la cuvinte precum dak sau app.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:13   #165
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan Skyline R33 Gts-t

Quote:
Originally Posted by mike_r33 View Post
Da cum sa nu "drop me a PM" asa este dar ia uite ce weekend avem abia astept nasol k lucrez schimbul 2 dar am luni liber si sper sa fie frumos si soare.

Update am schimbat bujiile azi dimineata cu HGK Iridum range 7 a durat o ora cu tot,trebuia sa pun si coilpack-urile dar nu am avut timp.
Poze mai pe seara

Mai am de pus:
Coilpack-urile
Ebc-ul (boost controller)
Gauge pt boost si oil pressure
Dyno sa vedem cat scoate fara remap dupa aceea remap cu ebc-ul setat la 0.80-0.85 + dyno si sper sa fie in jur de 320+ bhp
Si gata Stage 1 finished
De ce a durat mai mihai O Ora sa schimbi bujiile? ..ai pieptanat vreun surub de la vreo bobina ?! ... R33 nu are gauge pt ulei?! ..habar n-aveam... Ce ebc ai luat si cum ai fentat controllerul stock al masinii?(ala care are conector cu 2 fire si in/out pt vacuum.Solenoidul de la ebc,l-ai fixat solidar cu ansamblul motor,sau pe caroserie(in cazul asta sa nu pui furtunasele prea scurte,pt ca atunci cand va lucra motorul pe tampoane,e posibil sa ti le smulga)


Quote:
Originally Posted by cata x View Post
vai de mine cate mai am de invatat) jumate din piesele care leai mentionat habar nam ces) app la boost la ce te referi:S ca am vazut la multi scris si nu stiu dakai e de la nos sau de la turbo sau de la ce mai o fi existand prin masinile astea
Cati ani ai cata_x ? te ocupi de tuning sau macar esti pasionat si ai incercat sa pricepi fenomenul sau notiuni de baza? (mai intai ale mecanicii si apoi legate de tuning in diferite stagii?) ...daca nu,intai pune-te in tema si apoi posteaza ! nu te premiaza nimeni si nu arati mai "matur" in comunitatea virtuala,daca ai un numar de posturi format din cat mai multe cifre....toti termenii folositi sunt absolut banali pt oricine are legatura cat de cat cu domeniul/tuningul auto...coilpack sunt bobinele ,ebc a scris si el in paranteza ce este..( electronic boost controller)
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -