Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-12, 21:59   #391
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

ceva noutati?
axela is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 21:28   #392
240sx

Stage 4
 
240sx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 210
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Asteptam urmatoarea "carte" cu etapa a2a
240sx is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 22:29   #393
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Vine povestea mai tarziu saptamana asta, acum am mult de recuperat la lucru Per ansamblu in week-end extraordinar, m-am distrat excelent si m-am bucurat foarte tare sa revad niste prieteni de care imi era tare dor. Am facut maxim ce am putut, am tras si de mine si de masina fara retineri insa nu am apucat sa ma "lupt" pentru terenul propriu, ratand calificarea in battle-uri.

Pana atunci un filmulet cu turele mele de calificare. Din pacate am mers mult mai prost decat in antrenamente in mare parte din cauza ca m-am dat cu niste gume pe care nu le-am testat in prealabil si nu "tineau" masina atunci cand o aruncam. In fine, voi povesti mai pe larg.



Toate bune,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 18:09   #394
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Ceva ture cu antrenamente tandem, din pacate imi lipsesc unele ture mai spectaculoase dar lucram cu ce avem



Toate bune,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 13:05   #395
kitz`

Stage 5
 
kitz`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 977
Member of:
[AUDI]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

succes in continoare si felicitari pentru masina
kitz` is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 22:15   #396
meister_raul

Stage 3
 
meister_raul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[2 Roti]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Ti-am vazut masina la drifting in iasi si mi-a placut. Bravo si sper sa te mai vad!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN3274.JPG
Views:	122
Size:	3.05 MB
ID:	2420154   Click image for larger version

Name:	DSCN3372.JPG
Views:	215
Size:	2.71 MB
ID:	2420155   Click image for larger version

Name:	DSCN3387.JPG
Views:	85
Size:	2.99 MB
ID:	2420156  

Click image for larger version

Name:	DSCN3436.JPG
Views:	57
Size:	2.80 MB
ID:	2420157  

Last edited by meister_raul; 03-05-12 at 22:24.
meister_raul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 12:56   #397
liviuv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 44
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Salut!

Ramanand la R154 si W58....eu nu gasesc nici una prin Bucuresti sau prin alta parte la mai putin de 1000 euro si sincer nu-mi permit acum.

O varianta era (am vazut la un suedez) sa adaptez o cutie de BMW 530d E39 care e foarte solida. Ma ingrijoreaza insa ca adaptarea va fi peste ce un mecanic priceput de pe aici ar stii sa faca.

Am un Soarer automat cu 1JZ-GTE in stare perfecta si vreau sa il fac de drift.

Ceva sfaturi?

Mersi
liviuv is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 07:50   #398
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Quote:
Originally Posted by liviuv View Post
Salut!

O varianta era (am vazut la un suedez) sa adaptez o cutie de BMW 530d E39 care e foarte solida. Ma ingrijoreaza insa ca adaptarea va fi peste ce un mecanic priceput de pe aici ar stii sa faca.


Mersi
Este probabil adevarat, dar nu este peste ce un inginer priceput ar sti sa faca.
Se poate face in Bucuresti cu mari succesuri, s-a mai facut si nu o singura data insa nici modificarea asta nu e ieftina, te costa cam 500 sa modifici cutia + ce dai pe cutie + volanta facuta custom + ambreiajul in sine, te apropii de mia de euro de care vorbeai. Este genul de modificare care nu este ieftina indiferent cum o sucesti. Vis-a-vis de soarer si drift, este o masina potrivita doar daca ai buget mare.. este grea => trebuie usurata daca vrei sa faci ceva + cutia manuala = un metru cub de bani.
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 14:17   #399
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Salut liviuv,

Ti-a scris foarte bine Razvan mai sus. Cu mentiunea ca si o masina grea poate fi competitiva (ex. Felix Chitipachovian cu a lui Supra masurata la 1540kg) insa trebuie sa compensezi din putere si gume serioase (Felix se da cu RSR-uri).

Ca sa-ti faci o idee de ansamblu, cu Soarer-ul poti ajungi relativ usor la 1200kg cu JZ dar trebuie sa faci mai tot de fibra (incl. usile alea-s grele rau). Asta o stiu de la ungurii cu Soarer-ul mov ca au cantarit-o. Nu e mult 1200kg daca ai restul okay, trebuie doar condusa altfel fata de o masina de 900-1000kg.

Fata de ce a scris Razvan as vrea sa adaug ca participarea competitionala la drift nu e tocmai ieftina si nu ar fi o idee rea sa-ti faci un calcul de buget inainte. Din pacate am vazut multi piloti talentati invinsi de partea financiara si e regretabil.

Daca vrei in principal sa inveti si in timp sa strangi buget, mai ales ca vine acum iarna, ti-as sugera urmatoarele :
- sudeaza diferentialul
- baga-ti o frana de mana hidraulica buna, preferabil cu etrieri separati de cei pentru frana de picior
- pune un stopper la cutia automata inainte de Drive (sa nu bagi din greseala N sau mai rau R). Merge pe mod "manual" adica bagi 1,2, 3, D in functie de faci. In principiu nu prea ai ce cauta in D, mai mult o sa te joci cu 1-a si a 2-a, oricum sunt lungi a naibii.
- fa ceva modificari sa bracheze mai mult (Soarer-ul e notoriu pentru cat de putin bracheaza), gasesti suficiente build-uri pe net
- Daca ninge baga gume serioase de iarna, nu te juca cu gunoaie
- Go drifting.

Nu te speria prea mult de automata, in special asta de Toyota care e faina, se descurca foarte okay pentru nivelul de invatat si daca inveti sa te folosesti de convertizor in avantajul tau e chiar smecherie.

Era printr-un drift tengoku sau option sau ceva un segment despre auto drifting, poti sa-l cauti sa vezi cum fac baietii.

Sper sa nu simti ca te descurajez, iti spun din proprie experienta ca e bine sa pe langa entuziasmul de inceput sa fii si realist altfel te pregatesti pentru dezamagiri de-a lungul drumului.

Acum, pe alta nota, pentru cine e interesat voi posta aici doua playlist-uri cu calificarile si battle-urile de la finala campionatului de anul acesta.

Calificari :
https://www.youtube.com/playlist?list...AGPjdQ99I2nz9D

Battles Top16 :
https://www.youtube.com/playlist?list...udBuIGQVgVf_Cp

Mai revin in functie de vreme, toate bune !

LE : Nu merge embed, las doar link-uri.

Last edited by XSW; 30-10-12 at 14:28.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 15:39   #400
liviuv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 44
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Salut si multumesc pentru raspunsuri.

Diferentialul este intr-adevar primul pas pe care o sa-l fac cu Soarer-ul.
Referitor la participarea in competitiile de drift....m-ai inteles gresit.
Nu intentionez sa ma dau cu Toyota Soarer cu 1JZ-GTE in tsuitso battle cu "baietii" cu ursi facuti prin soproane. Nimic nu am cu ei, ii cunosc din vedere, doar tin la masina mea. Si nu ma gandesc atat de departe. Cu banii aia, mi-as face masina mai buna nu as baga-o in competitie.

Eu vreau sa fac drift de placere (daca exista asa ceva in Romania).
Deocamdata, cand avem timp si cauciucuri, ma dau cu un prieten care are o Silvia S14 cu SR20DET (si manuala cu autoblocant). Cum spuneam, de placere.

Interesanta ideea cu folosirea automatei pentru drift, desi nu prea imi dau seama cu se poate folosi frana de mana pentru initiere din moment ce transmisia este deja cuplata....

Partea cu cutia manuala o voi urmari pana cand o voi face.

Referitor la usi, asa e, sunt imense si foarte grele, balamale telescopice si tot ansamblul.

Imi mai bat capul cu suspensia ei stock....Piezo Electronic Modulated Suspension....la un momentdat va dispare pentru niste coilover-uri performante, dar acum sunt curios daca pot sa o modific pe-asta.

In alta ordine de idei....ce circuite se mai incearca a fi construite prin Romania?
La Adancata de Ialomita, pauza momentan

Ar fi fost super sa se infiinteze un club de drift si sa se cumpere un teren de 1-2 hectare si sa-l cimentuim daca asfaltul e scump.
100 de membri a cate 1000 lei sunt 22 mii de euro.
2 hectare prin vreo comuna pe la tara costa maxim 5000 euro.
Cu 17.000 euro se pune si ciment, se planteaza si niste pomi.
Noi suntem deja 3-4. Mai se strang 96?
Nu cu pilotii din campionat se face treaba, ei au alte ganduri. Cu pasionatii insa....


Salve!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20120929-00139.jpg
Views:	150
Size:	1.31 MB
ID:	2597681  
liviuv is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 16:24   #401
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Vis-a-vis de frana de mana mai gandeste-te putin prin ce sunt conectate motorul si transmisia.

Daca vrei musai manuala mergi pe R154, e o reteta incercata si fiabila, nu cred ca e bine sa faci cofetareli aiurea.

In rest aleg sa nu comentez prea mult, tot ce ti-as scrie e ca este destul de departe de adevar in ceea ce ii priveste pe "baietii cu ursii".

Last edited by XSW; 30-10-12 at 16:27.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 20:26   #402
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Quote:
Originally Posted by liviuv View Post
Nu cu pilotii din campionat se face treaba, ei au alte ganduri. Cu pasionatii insa....
Poti sa detaliezi putin, te rog?

...chiar sunt curios de unde aceste idei....ce ganduri au "pilotii din campionat", care sunt adevaratii pasionatii de drift (daca nu pilotii)

Salutari
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 20:43   #403
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Baieti, hai sa nu facem scandal aici la mine pe topic, nu e nice
XSW is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 20:48   #404
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Quote:
Originally Posted by XSW View Post
Baieti, hai sa nu facem scandal aici la mine pe topic, nu e nice
Liviu, poti sa'mi dai un pm daca ai placerea (eu chiar sunt curios, nu fac misto)

Scz XSW, nu asta era intentia.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 14:05   #405
KidForDrift

Stage 5
 
KidForDrift's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 969
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Sa traiti Domnule Octav! Va salut cu tot respectul! Ce s-a mai intamplat cu S13-le? Nu prea l-am mai vazut prin Iasi! Am vazut ca la ultima competitie, a condus domnul Ender Esenyel care a controlat-o foarte foarte bine! Din cate imi aduc aminte, avea un eleron destul de mistocut pe ea penultima runda As dori sa stiu mai multe despre ea (daca mai este la dumneavoastra). Sa traiti! O zi buna!
__________________

SMOKE TYRES NOT DRUGS!
KidForDrift is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -