Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-11, 04:50   #106
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Multumesc mult baieti !

@morpheusmaster
Inteleg de ce ai crede asta insa nu e neaparat chiar asa. Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar (modificate la acelasi nivel) S14 nu este deloc "net" superior S13, nici pe departe. Plus ca sincer pe S13 nu vor ramane multe lucruri originale deci varsta nu prea mai conteaza. Coaja va fi intarita/refacuta si ea candva cu toate ca nu este musai.

Ca idee, S13 e mai hard-core decat S14 (nu o spune eu, este spus de altii, review-uri etc. vezi honestjohn de ex.) dpdv comportament dinamic si condus, cel care-l am eu e deja ciopartit, de-antifonat, nu am banchete, AC samd. Nu prea se poate merge inapoi, nu are rost. Ca si configuratie finala la cate modificari se vor face nu conteaza daca este S13 sau S14, chiar mai mult, ma avantajeaza putin S13 din cauza ampartamentului ceva mai mic si a spatelui mai usor (olecuta mai instabil in drift - rezolvabil prin tehnica pilotaj si/sau gume mai late pe spate - insa mai usor de schimbat partile si mai "responsive"). In caz de pocneala urata rau piesele de caroserie (sau o caroserie completa) de S13 sunt mult mai ieftine.

S14 este ceva mai mare in interior, in spate chiar se poate sta daca este nevoie (fata de S13), este mai confortabil, ceva mai luxos (daca se poate zice asta) mai bine izolat samd. Nu a zis nimeni ca nu voi incerca sa inmatriculez S14-le si (daca reusesc) sa-l convertesc sa aiba volanul unde trebuie

Daca inmatriculez S14-ul le "fac" pe amandoua, una street si una competition; daca nu, nu.

In pofida a ceea ce s-ar crede la prima vedere, intre S13-S14-S15 sunt relativ putine evolutii (mici) ca si tehnica, fix pentru ca S13-ul a fost over-engineered pe vremea cand a fost conceput si nu a fost necesar sa se faca schimbari, asta din 89 pana in 2002. Asta zice ceva.

Platforma va fi trasa tot de un RWD dar LT sau Sprinter

Sper ca acum intelegi ceva mai bine cum sta problema.

===

Mi-am facut cateva minute de vreme libera si am pozat piesele care au mai venit intre timp. Mai astept un colet din state (din aceeasi serie) si apoi .. va mai fi inca unul, dar sa o luam pe rand.

- Pompa de ambreiaj si cilindrul
- 2 seturi de cate 20 piulite de 19mm cu pas mic, de-acum nu voi mai avea probleme la pus jantele hehe
- Garnituri inainte si dupa turbo
- Cheie Nissan originala, a mea actuala e un aftermarket de 300zx, arata cool dar nu e de-a ei si nu-mi plac kitsch-urile



- Racord flexibil 76mm
- Wideband Innovate LC-1 cu gauge blue LED smoked (chestia aia rotunda) si senzor oxigen Bosch



- Blow off valve HKS SSQV3 (Super Sequential Valve) originala HKS nu facatura ieftina si proasta chinese de pe ebay (fara holograma/logo) + flansa 2.5" aluminiu pt. ea. Inca nu mi-a venit kit-ul de reciclare asa ca sta sa prinda praf pana atunci. E misto sa arunci in atmosfera dar mai mult faci rau ca si performanta deci nu va face wooosh Cel putin pana voi putea compensa din electronica.



- Faruri clare "diamond cut" (in unghiuri, nu stiu cum sa zic) si cu retro-iluminare, ieftine si bune. Pozitiile albastre vor zbura de pe ele
- Cluster butoane pentru diverse functii de care voi avea nevoie. Va fi vopsit negru/adaptat pe alt panou, nu suport imitatiile de carbon



- Suporti solizi pentru motor, din delrin
- Suport solid cutie din aluminiu
- Kit complet bucse poly, cand/daca am timp si chef o sa le aranjez si fac niste poze mai bune, sincer sunt prea multe si mi-e prea lene



- Bucsa aluminiu pt. coloana directie
- 2 seturi de centuri in 4 puncte + shoulder pads cheepo, eu vreau sa iau Takata care sunt f. scumpe asa ca pana nu am alte prioritati astea vor fi suficiente. Sper oricum sa n-am nevoie de ele
- Cablurile de la triplele comandate. Triplele in sine sunt in alt pachet care nu a ajuns inca
- Si pe final, ceva care sa ne ajuta sa ramanem calzi chiar si in noptile friguroase de iarna cand lucram la masina




Cum am promis, poze cu inelele aluminiu de la jug si linia Driftworks de anulare a amortizorului de ambreiaj. De asemenea facem progres si la noua "casuta" a proiectelor, s-a turnat placa si asteptam sa se intareasca proper inainte sa montam elevatorul.



Voi mai reveni din cand in cand cu noutati, mai rar insa pentru ca am foarte mult de munca acum si nu prea e timp de joaca.

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 16-01-11 at 05:14.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 10:27   #107
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

S13 Rules Baby !!! it's where it all started
acum vrei sa lasi s13-le de street si sa faci s14-le full race? ar fi ideal
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 10:35   #108
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Invers .. aprox. S14-ul va fi facut mai mult street cu totul ramas in el, fara operatii de usurare, fara ozn-uri la suspensie si posibil doar motorul impins (nu neaparat al ei). Viitorul depinde de multe lucruri, dar in principiu directia actuala nu se schimba, S13-ul ramane la facut ca si inainte.

Multa bafta,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 10:56   #109
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Felicitari pentru achizitii mai ales pt s14 .... imi place ca te misiti rapid
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 11:10   #110
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Daca tot ajungi prin UK crezi ca poti face rost de ceasurile de bord pentru un S14 ? Ma intereseaza foarte mult turometrul, al meu a inceput sa "danseze" de la un timp , o problema destul de intalnita, am incercat sa il repar prin refacerea lipiturilor dar nu am reusit.
tapu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 11:22   #111
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

@tapu - mergem 3 oameni sa aducem 3 masini deci pot sa te ajut doar decat daca ai pe cineva care sa-mi dea bordul inainte de plecarea spre tara pe 2-3 Feb in sudul Londrei. Fie vorbesti cu vanzatorul, fie comanzi shipuit la vreun amic din uk. Nu prea este timp sa umblam si mergem cu avionul, nu cu masina, sorry. Poti cauta pe ebay, am vazut in germania unul cu 163 euro + shipping pana in romania cred ca ar fi cam 25-30 euro. Sper sa ajute.

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 16-01-11 at 11:25.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 11:33   #112
Sufletzel

Stage 5
 
Sufletzel's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 360
Member of:
[FORD]
[2 Roti]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Omule,citesc cu mare placere topicul tau,felicitari pentru evolutie!!
Sufletzel is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 14:32   #113
eXeqTr

Stage 4
 
eXeqTr's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 235
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

nu stai locului deloc ) felicitari pentru achizitie, sa le stapanesti sanatos pe ambele ! mult succes in continuare !
eXeqTr is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:22   #114
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Din pacate nu am nici o cunostinta in UK. O sa iti urmez sfatul si o sa comand dupa ebay ..sper sa ajung ceva bun .

Drum bun la intoarcere.
tapu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 09:05   #115
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Intr-adevar, S13 este mai "hard core" decat S14..din cauza ampatamentului, ecartamentului, greutatii si distributiei maselor, este ceva mai violenta decat S14 dar asta o face mai spectaculoasa.
Stiu ca este foarte cunoscut clipul dar cred ca se potriveste si aici ca sa vedem cam ce poate face un S13 in mainile celui mai tehnic drifter din lume la ora asta dupa parerea mea.
https://www.youtube.com/watch?v=ZBSVqOc-CN4
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 12:18   #116
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

@Razvan_DOI - mai spectaculoasa si nitel mai greu de controlat Dar mai fun.

Intre timp au intervenit niste schimbari in planuri, sa speram ca de bine

Hint : maine sper sa-mi ajunga un R154. Insa nu va fi cuplat la alegerea considerata "logica". Sa vedem cine se prinde.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 12:37   #117
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

cutie de viteze daca nu ma insel

Last edited by tapu; 17-01-11 at 12:40.
tapu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 12:50   #118
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

Nu era asta "ghicitoarea"
XSW is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 18:52   #119
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

1/2JZ ?
bakal is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 03:02   #120
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S13 SR20DET | Performance Road & Drift Project

1JZ ar fi alegerea "logica".

Cum zicea nea Clarkson "But that's just what they'd expect us to do".

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 18-01-11 at 03:24.
XSW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -