Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-10, 11:44   #16
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

deci masina e functionala acum ?
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:16   #17
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by F@bian7 View Post
Sal,
Toate modificarile , inafara de setarea stand alone-ului au fost facute la noi la service in craiova.
Masina are acum 245 de cai la roata, o sa pun maine fisa dyno si pozele cu celelalte piese



crezi ca a meritat investitia de peste 7 mii pentru 250whp ?
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 15:14   #18
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by Xerius View Post
crezi ca a meritat investitia de peste 7 mii pentru 250whp ?
merita ca e japoneza..d c sa bagi 3000eur intr-un e30 taranesc si sa-l duci `curat` in 300+ cai cand poti sa bagi 7000 intr-o chinezarie `shic` si s-o duci in 240.
no offense..e purul adevar..
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 17:29   #19
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

el probabil a vrut sa zica k de ce a bagat 7000 intr-un ca18det in loc sa ia un sr care cu un minim de bani il ducea in 300 hp
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 19:46   #20
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
merita ca e japoneza..d c sa bagi 3000eur intr-un e30 taranesc si sa-l duci `curat` in 300+ cai cand poti sa bagi 7000 intr-o chinezarie `shic` si s-o duci in 240.
no offense..e purul adevar..
Suferi rau? Cred ca habar nu ai ce face masina asta cu 245 cai Impotriva unor masini precum e30 2.5 24v Turbo Peste tot faci declaratii din astea cu chinezarii.Esti suferind. Ontopic,sper ca ''micul CA18" sa arate ca se poate si fara 200cmc in plus.
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 21:25   #21
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Suferi rau? Cred ca habar nu ai ce face masina asta cu 245 cai Impotriva unor masini precum e30 2.5 24v Turbo Peste tot faci declaratii din astea cu chinezarii.Esti suferind. Ontopic,sper ca ''micul CA18" sa arate ca se poate si fara 200cmc in plus.
@dragos1989: probabil nu am habar de japoneze asa cum zici tu... si nici de beamveuri ... .. sunt sigur ca nu intelegi nimic din modificarile care le are la acest 200sx.. tu stii macar in ce parte se invarte motorul de la o "chinezarie" d'asta ?? Nu sufar deloc si cer scuze daca te-am deranjat. EU chiar ii admir munca.

@Mate .. nu la sr ma refeream... depinde si ce vrea sa faca cu masina Daca rezolva problema cu ungerea poate o sa fie foooarte , felicitari pentru singurul ca20det din tara
__________________


street racers never get old !

Last edited by Xerius; 19-02-10 at 21:29.
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:43   #22
BuzzYBalL

Stage 5
 
BuzzYBalL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Talking Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

1. mi se pare un pic cam putin 245 @ wheel la ce a bagat baiatau acolo
repede colegul mate sa facut inteles (sr20det)
baiatu nu a precizat la ce presiune a obtinut puterea
gt28rs din experienta mea poate cam 320-340cp(cu soft bun) probabil ca asta il tine un pic in loc si configurarea softului......
io cred ca la ce arata el acolo poate peste 350@wheel fara prea mare bataie de cap si cu investitie minima adik turbo mai mare .....
dar poate a vrut ceva super safe ......
nu ramane decat sa ne spuna el ..)
xerus vad ca si tu te droghezi ) ce treaba aveti voi cu ungerea la ca18det (DAU MEDITATII LA LECTIA UNGEREA CA18DET SI POMPA LUI IEFTIN )
__________________
BuzzYBalL is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:51   #23
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by BuzzYBalL View Post
1. mi se pare un pic cam putin 245 @ wheel la ce a bagat baiatau acolo
repede colegul mate sa facut inteles (sr20det)
baiatu nu a precizat la ce presiune a obtinut puterea
gt28rs din experienta mea poate cam 320-340cp(cu soft bun) probabil ca asta il tine un pic in loc si configurarea softului......
io cred ca la ce arata el acolo poate peste 350@wheel fara prea mare bataie de cap si cu investitie minima adik turbo mai mare .....
dar poate a vrut ceva super safe ......
nu ramane decat sa ne spuna el ..)
xerus vad ca si tu te droghezi ) ce treaba aveti voi cu ungerea la ca18det (DAU MEDITATII LA LECTIA UNGEREA CA18DET SI POMPA LUI IEFTIN )
adevarat.. tu esti declarat "taticu" la ca18 dar eu din cate vazut la posesorii de ca18 asta ar fi cea mai mare problema.... cate "vibrochene" stii din tara care sa fie la cota 0 ?

Last edited by Xerius; 19-02-10 at 22:54.
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 23:55   #24
BuzzYBalL

Stage 5
 
BuzzYBalL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by Xerius View Post
adevarat.. tu esti declarat "taticu" la ca18 dar eu din cate vazut la posesorii de ca18 asta ar fi cea mai mare problema.... cate "vibrochene" stii din tara care sa fie la cota 0 ?
vino la mine la garaj sa iti arat io 2 la cota 0
nus tatic in ca doar ca respect niste conditii impuse de fabricant
ca sa lamurim odata pentru tot deauna legat de ca18 si ungerea lui "poate cuiva ii va folosi "
pompa de ulei un are nici o treaba
presiunea mica de ulei se datoreaza uzuri vibrochen , cuzineti .... cat si nemontarea sau rectificarea corecta a vibrochenului+ folosirea unor cuzineti de proasta calitate (eu recomand ACL)
atata timp cat ai pierderi intrne minime de ulei (cat mai putin ulei scapa pe langa cuzineti)
vei avea o presiun normala in rampa
presiune scazuta de ulei mai poti avea si dak ai axe came uzate
inca o treaba foarte importanta la ca18det nu exzista cota 2 la vibrochen(in sensul ca un vibrochen la cota 2 nu va mai putea fi folosit in conditii extreme )
multi sunt mahniti ofticati ca au facut rk la ca18det si nu a tinut nici 5000km si ii inteleg
dar si ei trebuie sa inteleaga ca nu poti sa faci din cacat bici sa si trosneasca
eu in motorul meu am gasit cuzineti topiti si io mam ofticat dar am studiat problema tehnic (nu de pe forumuri de afara in care majoritatea sunt doar utilizatori si merg la mecanic cand au o problema ) si uite ca merge si nu am nici o problema legata de ungere
dak ai sa te uiti pe topicu lu mate ai sa observi ca l-am atentionat sa aibe mare grija la vibrochenul ex-ului lui ca18 dar am fost luat in ras........ concluzia o tragi tu mai departe
BuzzYBalL is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 00:24   #25
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

sincer, sunt f curios ce stoker kit ai folosit, pt ca eu gasisem unu prin japonia si ajungea la vro 5000e, insemnand cam tot ce misca in motor....iar in conditiile astea, 250 de caluti sunt asa...sa zic baza de plecare...in conditiile in care am vazut prin state masini cu 700 de cai pe CA
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 01:12   #26
F@bian7

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 18
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Salut,
In primul rand am ales aceasta masina pt ca mi-a placut mult mai mult decat un BMW seria 3 si pt ca este mai rar intalnita dar si pentru potentialul ei in materie de drift . . .
Dupa ce am adus masina din austria turbina a inceput sa dea semne de oboseala, dar motorul mergea foarte bine si am cumparat un Garrett GT28RS ca sa poata functiona si cu internele stock ale masinii si fara alte modificari. Dupa montarea turbinei, din lipsa informarii si a unui ulei, in timpul unei "alergari" s-au gripat si s-au invartit cu tot cu vibrochen cuzinetii de la pistonul 4 , a urmat desfacerea motorului si am constatat ca vibrochenul era ovalizat( la palier ar fi iesit la cota 3). Dupa aceea am comandat un stoker kit de la DP (care rezista undeva la 700 hp). Puterea relativ mica (245 whp) o face la o presiune de 0,9 Bari , fiind prima varianta de soft, care se va modifica . . . O sa schimb si aceasta turbina cu un GT30 cand o sa am nevoie de mai multa putere, deocamdata sunt incepator la drift si am f multe de invatat
F@bian7 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 01:16   #27
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by F@bian7 View Post
Salut,
In primul rand am ales aceasta masina pt ca mi-a placut mult mai mult decat un BMW seria 3 si pt ca este mai rar intalnita dar si pentru potentialul ei in materie de drift . . .
Dupa ce am adus masina din austria turbina a inceput sa dea semne de oboseala, dar motorul mergea foarte bine si am cumparat un Garrett GT28RS ca sa poata functiona si cu internele stock ale masinii si fara alte modificari. Dupa montarea turbinei, din lipsa informarii si a unui ulei, in timpul unei "alergari" s-au gripat si s-au invartit cu tot cu vibrochen cuzinetii de la pistonul 4 , a urmat desfacerea motorului si am constatat ca vibrochenul era ovalizat( la palier ar fi iesit la cota 3). Dupa aceea am comandat un stoker kit de la DP (care rezista undeva la 700 hp). Puterea relativ mica (245 whp) o face la o presiune de 0,9 Bari , fiind prima varianta de soft, care se va modifica . . . O sa schimb si aceasta turbina cu un GT30 cand o sa am nevoie de mai multa putere, deocamdata sunt incepator la drift si am f multe de invatat


ce TQ ai la 245whp / 0.9 bar

ne arati si noua fisa daca te rugam ? nu de alta dar sunt curios sa vad linia
ce benzina ai folosit cand ai fost pe stand ?

Last edited by Xerius; 20-02-10 at 01:18.
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 09:38   #28
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by BuzzYBalL View Post
vino la mine la garaj sa iti arat io 2 la cota 0
nus tatic in ca doar ca respect niste conditii impuse de fabricant
ca sa lamurim odata pentru tot deauna legat de ca18 si ungerea lui "poate cuiva ii va folosi "
pompa de ulei un are nici o treaba
presiunea mica de ulei se datoreaza uzuri vibrochen , cuzineti .... cat si nemontarea sau rectificarea corecta a vibrochenului+ folosirea unor cuzineti de proasta calitate (eu recomand ACL)
atata timp cat ai pierderi intrne minime de ulei (cat mai putin ulei scapa pe langa cuzineti)
vei avea o presiun normala in rampa
presiune scazuta de ulei mai poti avea si dak ai axe came uzate
inca o treaba foarte importanta la ca18det nu exzista cota 2 la vibrochen(in sensul ca un vibrochen la cota 2 nu va mai putea fi folosit in conditii extreme )
multi sunt mahniti ofticati ca au facut rk la ca18det si nu a tinut nici 5000km si ii inteleg
dar si ei trebuie sa inteleaga ca nu poti sa faci din cacat bici sa si trosneasca
eu in motorul meu am gasit cuzineti topiti si io mam ofticat dar am studiat problema tehnic (nu de pe forumuri de afara in care majoritatea sunt doar utilizatori si merg la mecanic cand au o problema ) si uite ca merge si nu am nici o problema legata de ungere
dak ai sa te uiti pe topicu lu mate ai sa observi ca l-am atentionat sa aibe mare grija la vibrochenul ex-ului lui ca18 dar am fost luat in ras........ concluzia o tragi tu mai departe
io nu am avut probleme cu vibrochenul, kiar deloc, l-a cumparat onofrei si la pus pe nus ce masina, io am avut probleme cu blocul k nu a fost masurat , am luat segmenti std si au inceput sa bata pistoanele... dar vibrochenu a fost facut f bine ,,nea caprita"
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 11:00   #29
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Quote:
Originally Posted by Xerius View Post
ce TQ ai la 245whp / 0.9 bar

ne arati si noua fisa daca te rugam ? nu de alta dar sunt curios sa vad linia
ce benzina ai folosit cand ai fost pe stand ?
Xerius: Nu cred ca ai fost atent la quote-ul meu,ma adresam lui Bimmer3,ar fi culmea sa te fi criticat pe tine sau ceva cand vine vorba de japoneze...din pacate nu sunt nici pe departe bine informat cand vine vorba de mecanica,asa ca m-am rezumat sa laud masina dupa ce am vazut-o in actiune.
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 14:14   #30
BuzzYBalL

Stage 5
 
BuzzYBalL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan 200SX CA18DET - Stroker Kit

Mc Mate "nea caprita"nush cum sa o iau ca pe o insulta sau ca pe o alintare dar o trec cu vederea )
io asa intelesesem tinand cont ca erai suparat pe ca18 si pompa lui de ulei .....
nu am fost informat corect sorry

F@bian7 - scuze de off topic bafta cu masina !!!
BuzzYBalL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -