Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-12-10, 18:18   #466
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Îi provoci tahicaride lui Dragoş, atât tot
aleks is offline  
Old 10-12-10, 18:49   #467
TuningBoy

Stage 5
 
TuningBoy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 699
Member of:
[FOTO]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Nu cred
...Ca ce am ilustrat eu acolo nu s-a lasat cu "sechele" asupra masinii.
TuningBoy is offline  
Old 31-12-10, 13:53   #468
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

La multi ani , tot ce ne dorim sa avem parte.
Bft cu proiectul.
Pyranha.
pyranha_1984 is offline  
Old 03-03-11, 13:52   #469
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Vrum, vrum, am iesit pe strada...
B39738 is offline  
Old 08-03-11, 12:48   #470
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Tinand cont de ultimele reguli impuse de FRD, este foarte posibil ca proiectul constituit de S14-le negru sa ajunga intr-un impas, din simplul motiv al lipsei fondurilor pentru a modifica masina conform noilor reguli.

Din niste calcule aproximative, tinand cont de faptul ca masina mea este inca apta sa circule in regula pe drumurile nationale (adica are RCA, ITP, rovinieta, trusa, triunghi, stingator, etc), precum si de faptul ca dpdv estetic inca arata ca o masina normala, pe care uneori o folosesc singur sau impreuna cu un pasager chiar si cateva zile la rand, pentru a-i aduce imbunatatirile constand in roll-cage, scaune scoica si centuri in patru puncte, pastrandu-i totodata practicabilitatea curenta, vor fi necesari aproximativ 1500 euro doar pentru piese. La aceste costuri se adauga cel al unui echipament omologat, adica cel putin 250euro, rezultand un total de 1750 euro fara a lua in calcul eventualele lucruri care vor aparea suplimentar.

In absenta unor sponsori sau a unui sprijin financiar de orice natura care m-ar ajuta sa cumpar niste repere bolt-on pt masina mea, ma vad nevoit sa las masina in stadiul actual (nu pot sa ma apuc sa sudez niste bare prin masina si sa zic ca am rollcage sau sa prind scaunele cu profil prin podea doar de dragul de a fi prinse) si sa merg in campionat atata vreme cat vor permite derogarile date de federatie - 1,2 sau 3 etape.

Ca sa fiu subiectiv, desi nu am dreptul intrucat nu am participat la sedinta de sambata din cadrul federatiei, consider ca exista o antiteza totala intre spatiile ce servesc pt circuite de drift improvizate in Romania si conditiile de siguranta foarte severe impuse de federatie. Si mie mi-ar placea ca toate masinile din campionat sa fie aliniate la standarde internationale, insa multi dintre noi suntem departe dpdv financiar de puterea de a realiza acest lucru prin forte proprii. Iar daca in curand driftul va deveni o chestie exclusivista pentru cei care pot si vor sa investeasca in masina lor, voi fi nevoit sa ma supun regulilor si sa renunt.

Succes tuturor in campionat.
__________________
©jure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline  
Old 08-03-11, 13:07   #471
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Subscriu in totalitate! Convine sau nu, ce a zis Dragos e purul adevar, din pacate.

E vorba aia "tot ce'i frumos tre sa dispara"...cam asa ceva si aici...
morpheusmaster is offline  
Old 08-03-11, 13:10   #472
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Trist !
Gabi is offline  
Old 08-03-11, 13:27   #473
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Tinand cont de ultimele reguli impuse de FRD, este foarte posibil ca proiectul constituit de S14-le negru sa ajunga intr-un impas, din simplul motiv al lipsei fondurilor pentru a modifica masina conform noilor reguli.

Din niste calcule aproximative, tinand cont de faptul ca masina mea este inca apta sa circule in regula pe drumurile nationale (adica are RCA, ITP, rovinieta, trusa, triunghi, stingator, etc), precum si de faptul ca dpdv estetic inca arata ca o masina normala, pe care uneori o folosesc singur sau impreuna cu un pasager chiar si cateva zile la rand, pentru a-i aduce imbunatatirile constand in roll-cage, scaune scoica si centuri in patru puncte, pastrandu-i totodata practicabilitatea curenta, vor fi necesari aproximativ 1500 euro doar pentru piese. La aceste costuri se adauga cel al unui echipament omologat, adica cel putin 250euro, rezultand un total de 1750 euro fara a lua in calcul eventualele lucruri care vor aparea suplimentar.

In absenta unor sponsori sau a unui sprijin financiar de orice natura care m-ar ajuta sa cumpar niste repere bolt-on pt masina mea, ma vad nevoit sa las masina in stadiul actual (nu pot sa ma apuc sa sudez niste bare prin masina si sa zic ca am rollcage sau sa prind scaunele cu profil prin podea doar de dragul de a fi prinse) si sa merg in campionat atata vreme cat vor permite derogarile date de federatie - 1,2 sau 3 etape.

Ca sa fiu subiectiv, desi nu am dreptul intrucat nu am participat la sedinta de sambata din cadrul federatiei, consider ca exista o antiteza totala intre spatiile ce servesc pt circuite de drift improvizate in Romania si conditiile de siguranta foarte severe impuse de federatie. Si mie mi-ar placea ca toate masinile din campionat sa fie aliniate la standarde internationale, insa multi dintre noi suntem departe dpdv financiar de puterea de a realiza acest lucru prin forte proprii. Iar daca in curand driftul va deveni o chestie exclusivista pentru cei care pot si vor sa investeasca in masina lor, voi fi nevoit sa ma supun regulilor si sa renunt.

Succes tuturor in campionat.
N-o lua asa Dragos..probabil o sa mai discutam si sigur se vor schimba multe pentru ca nu se poate altfel, daca raman regulile astea o sa mai fie in campionat 10 masini si cred ca nu vrea nimeni treaba asta.
Crezi ca a alergat cineva la magazin sa cumpere combinezon cu nomex si casca omologata de jdemilioane? sa nu exageram.
Vorbim la Iasi, punem noi ceva la cale.
PS: esti cam optimist cu echipamentul complet si omologat la 250 eur
vorbim
Razvan_DOI is offline  
Old 08-03-11, 14:33   #474
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Razvane, iti dai seama ca nu mi-as dori sa se termine pt mine cu driftul, insa am luat in calcul ipoteza ca se va merge pe directia precizata de federatie, la care chiar daca as vrea sa subscriu, nu am resursele necesare acum (din motive personale, fireste, e vorba de planuri de viitor, etc).

Va astept cu drag la Iasi.
B39738 is offline  
Old 08-03-11, 16:58   #475
fokerix

Stage 5
 
fokerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 440
Member of:
[DACIA]
[Honda]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Trist !
Intr-adevar!
fokerix is offline  
Old 11-03-11, 12:15   #476
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Dragos nu ma uita.
Lucian is offline  
Old 12-03-11, 02:54   #477
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Cum ti-am zis si cand ne-am vazut azi, sper sa nu renunti pentru ca lucrurile au un mod de a se rezolva uneori de la sine.

Ar fi pacat sa irosesti timpul si banii investiti pana acum in sportul asta, in definitiv poti sa mergi pe ieftin doar ca sa fii in regula si cu asta basta, nu trebuie sa fie totul high-quality daca e mai greu cu finantele.

Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare, mi-au fost date putin peste cap planurile insa voi face ce pot ca sa ma aliniez, no choice. Nu vreau sa-mi sara lumea in cap dar cumva asta este singura cale de a aduce drift-ul la nivelul de apreciere meritat, si anume acela de sport profesionist. Altfel este intr-adevar greu sa atragi sa atragi sponsori seriosi, media, fani samd. Orice lucru mare a necesitat sacrificii pe parcurs.

Eu unul sunt mic copil ca investitii fata de majoritatea pilotilor din campionat, si cu toate astea ma consider prea investit in sport-ul asta (care inca nici nu l-am practicat oficial) ca bani, timp si altele ca sa dau acum inapoi.

Consider ca ar fi fost mult mai bine daca regulamentul pentru 2011 ar fi fost stabilit inainte de iarna ca sa nu fie din scurt si sa fie timp sa putem schimba prioritatile si sa facem mai intai "investitiile" in necesare si nu in altele dar .. aia e.

Eu sper sa nu pierzi dorinta de a merge mai departe, nici tu si nici oricare alt pilot isi pune aceeasi problema. Si in definitiv daca prioritatile actuale sunt altele, ce e in neregula cu o pauza de un an ca sa poti pregati agregatul si pilotul 100% pentru 2012 ? Sau sarite cateva etape pana e totul ok ?

Daca voi putea ajuta cu ceva, voi incerca sa ajut. Indiferent de ce vei decide iti voi tine oricum pumnii la fiecare etapa la care vei participa.

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 12-03-11 at 03:27.
XSW is offline  
Old 20-03-11, 17:32   #478
road_menace
Oltcit Driver

Stage 4
 
road_menace's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 277
Member of:
[Oltcit]
[CITROEN]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Merge omu` linistit prin parcarea Carrefour si il loveste un BMW in fund ... soferii astia cu BMW-ul sunt pericol public.


Felicitari Dragos pentru fum si pentru stil. Ai aratat lumii ca se poate merge foarte frumos si cu o masina "de strada"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	LKNvsDragos.jpg
Views:	143
Size:	1.19 MB
ID:	1927127   Click image for larger version

Name:	dragos 1.jpg
Views:	145
Size:	259.7 KB
ID:	1927128   Click image for larger version

Name:	dragos 2.jpg
Views:	97
Size:	221.1 KB
ID:	1927129  

__________________
road_menace is offline  
Old 20-03-11, 19:52   #479
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Multumesc pentru aprecieri. Ultimele doua curse, cele cu Calin, au fost dedicate din tot sufletul publicului care m-a sustinut in aceste 2 zile, pentru acesti oameni, care au indurat frigul si au aclamat, am incercat sa fac spectacol - fum mult- unghiuri mari, lasand la o parte telul competitional, si imi doresc sa cred ca am si reusit.

Multumesc inca o data.
B39738 is offline  
Old 20-03-11, 22:58   #480
semecristian
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
semecristian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 724
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[LANCIA]
Default Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team

Finala CND 1 - Iasi: https://www.youtube.com/watch?v=hoGwp5OGQLs

atat am filmat...
semecristian is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -