Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-08, 03:28   #31
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
Clar ca poti spune parerea ta. Iti vorbesc din propria experienta. Am spart peste 30.000 de euro pe aspirate, si am probat tot ce-i posibil, ajungand la concluzia ca cheltui mult si iei putere putina. Cunosc celica cu 4 faruri ca pe buzunarele mele si am probat pe ea tot ce era posibil. Nu am avut modelul tau sa afirm ca nu e asa cum ai zis tu. Eu am verificat pe DINO tot timpul fiecare modificare, desi nu poti avea incredere totala nici in DINO. Sunt de parere ca 1-2 cai nu-i poti simti la ureche, si plus de asta nu te poti lasa pacalit de un zgomot ce face masina si ti se pare ca merge mai tare. Celica ST202 175 de cai nu i-a nimic din evacuare goala, din contra risti sa pierzi putere, sa se inece motorul, absolut neindicat. Daca tipul are de cand sa cheltuie, ca sa vada, sa o faca nu are de cat. Ce sa zic. Idea e ca daca unu vrea o Celica puternica sa ia un 4WD CARLOS SAINZ sau ca a mea GT-FOUR 4 faruri post 95. Salut
Poate ai dreptate,tu tre sa stii mai bine,ca vad ca tu chiar esti impatimit de japoneze!Cat despre ce am spus mai sus,la a mea se simt toate astea..iar 1-2cp nu or fi chiar 2..ma rog
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 15:50   #32
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Buna alegere!Sa o stapanesti sanatos fara incidente!
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 12:40   #33
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

super masina. bafta cu ea, sper sa iasa tare. bafta
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 21:13   #34
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Salut baieti! Multumesc mult pentru aprecieri si sfaturi!

Din pacate va trebui sa aman cateva zile vopsitul, desi eram programat pe 1 octombrie (albastra va fi, nimic special, doar albastru metalizat si atat, cod de catalog ca sa nu am probleme pe viitor).
Motivul pentru care aman vopsitoria: desi masina era pregatita pentru chituit si vopsit, in sensul ca tabla era toata indreptata, s-a intamplat ca masina sa-mi fie "atinsa" de un ditamai autocarul... astfel incat acum necesita o noua oglinda stanga, un nou stop stanga si refacerea barii si aripii spate, precum si eliminarea unei zgarieturi pe usa. Tot raul spre bine, sa speram...
Inainte de asta, un Ford m-a zgariat intr-o parcare, pe bara si pe aripa fata... nimic grav nici de data asta.

Legat de performanta, in urma sfaturilor primite, mi-am luat definitiv gandul de la orice kit turbo, din mai multe motive: nu vreau sa-i afectez fiabilitatea cunoscuta pentru masinile japoneze, iar performantele ei actuale ma multumesc pe deplin (veti citi mai jos de ce).

Voi cauta filtru de bumbac in cutia originala, am vazut ca se gasesc la pretul de ~100 euro pentru alte masini. Sunt convins ca merita!

Finala as vrea sa-i montez una dubla, transversala, cu iesiri stanga-dreapta...sa vedem daca se poate ancora si racorda. De restul sistemului de evacuare nu ma ating, mai bine sa ii simt lipsa decat sa-mi para rau.

Suspensii sport am gasit deja muuulte variante, la momentul potrivit o voi face si pe-asta.

Insa stopuri si faruri nu gasesc nicaieri, de la nici un producator!!! Need help!

Azi am avut ocazia sa o testez la drum lung, Constanta-Bucuresti si invers... am ramas placut impresionat de tinuta ei de drum! Acul vitezometrului urca destul de repede pana la viteza maxima, care a fost 241-242 km/h pe ceas si mai mergea
Viteza maxima constructiva este de 225 km/h si ma asteptam sa mearga cu 230, dar nu cu 240... de-asta am zis mai sus ca nu am nevoie de performante mai bune, atat acceleratia 0-100 cat si viteza maxima sunt arhi-suficiente pentru mine
Dupa ce voi rezolva toate problemele cu ea (cauciucuri noi, schimb ulei, curatat injectoare - nu e nevoie dar nici nu strica, fise si bujii noi mai bune, tratament motor inainte de noul ulei etc.), dupa astea voi mai face un test sa vedem cu cat merge, dar pana atunci o mai las sa se "odiheasca"

A, sa nu uit: consumul pana la Bucuresti si inapoi, cu tot cu forja pe cateva portiuni, a fost mai mic sau egal decat cel inregistrat cu Getz-ul meu de 1.1 asa ca nici de asta nu ma pot plange.... consum mai mic de 10% pentru 175 cp eu zic ca e extraordinar!

Cu jantele ma mai gandesc, s-ar putea sa ma limitez la un 16 inci cu J mic, nu prea as vrea sa fac vreun compromis de dragul esteticii...

@celicagtfour: spune-mi te rog UNDE GASESC FARURI BEAMS SI STOPURI JDM
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 01:49   #35
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
... Acul vitezometrului urca destul de repede pana la viteza maxima, care a fost 241-242 km/h pe ceas si mai mergea

[/COLOR][/COLOR]
te cam contrazici singur no offensse stiu ca celica 90-94 2,0 gti prinde 250 sigur pe ceas,deci a ta ar trebui macar sa egaleze viteza asta.spor la munca
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 13:22   #36
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by adu89 View Post
te cam contrazici singur no offensse stiu ca celica 90-94 2,0 gti prinde 250 sigur pe ceas,deci a ta ar trebui macar sa egaleze viteza asta. *spor la munca
N-am inteles exact cu ce ma contrazic singur:
-"viteza maxima" m-am referit la viteza maxima pe care am atins-o eu pana in prezent, nu la viteza maxima pe care o poate prinde masina;
-Celica de fabricatie 90-94, varianta 2.0, este turbo si 4x4, din cate stiu eu... si la 192 cp (sau cati o avea), cred si eu ca prinde 250 km/h;
-a mea este 2.0 aspirat si, oricum, viteza de 240 km/h mi se pare destul de mult pentru un aspirat de capacitatea asta... fie el si de 129 kw; voi mai face niste teste, dar nu acum.

*Multumesc!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 21:34   #37
sorin_sorin95

Stage 5
 
sorin_sorin95's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 871
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Bag de seama ca toti posesorii de Tico fac un salt destul de mare la achizitionarea urmatoarei masini acum sper sa nu ies din tipar.
P.S. Am rezolvat-o cu geamurile. Merci inca odata
sorin_sorin95 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 22:58   #38
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

nu cred ca are rost sa ne contrazicem dar ... am precizat 2,0 gti care e varianta de 156 de cai spor la lucru
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 01:22   #39
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by adu89 View Post
nu cred ca are rost sa ne contrazicem dar ... am precizat 2,0 gti care e varianta de 156 de cai spor la lucru
Da, uitasem de motorizarea aia.... si totusi imi vine greu sa cred ca atingea viteza asta...
In fine, voi reveni cu doborarea propriului meu record Pana acum, inainte de Toyota, am mai mers o singura data cu mai mult de 200 km/h, cu un Audi A6 2.5 TDI din '96. Am prins cu el ~210 km/h si mi se parea o viteza colosala iti dai seama acum, la 240, cum mi s-a parut... eu fiind obisnuit cu motoare de 0.8 si 1.1, ambele de putere insignifianta

Stii cumva cam in cat timp prinde suta o Celica gti? Pe net am gasit diverse variante, cu ceva diferente intre ele... si nu m-am lamurit deloc. Asta ca sa pot face o comparatie, sa stiu cam in cat timp ar prinde a mea suta...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 02:50   #40
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

din ce stiam eu,in jur de 7,4 cam asa.bineinteles,timpii variaza de la masina la masina,in functie de cat a stat in ploaie cand tuna oricum,din cate stiu eu gti-ul din generatia a cincea e o idee mai lent decat masina ta.cel mai simplu,cauta un gti in cauza si te dai cu el
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 03:32   #41
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Greu de gasit in Constanta... am vazut doar cateva bucati de 1.6 si un Carlos Sainz (sunt convins ca exista si gti-uri, dar nu am intalnit unul inca).
Pana atunci, mai simplu va fi sa-mi cronometreze cineva acceleratia 0-100 - eu am calculat cam 8 secunde, dar m-am cronometrat singur doar cu treptele 1+2 si nu cred ca precizia putea fi prea mare...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 11:16   #42
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

In a 2-a iei suta? LA mine a 2-a se limiteaza la 97 de km/h...pt 100 trebuie sa dau a 3-a (teste cu gtech).
ERY is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 14:06   #43
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

incearca un g-tech pentru masurarea timpilor,la cronometru nu prea faci mare lucru ...
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 20:56   #44
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Cred ca faci un pic sub 8secunde. Acesta e timpul meu de acum 2 ani. Acum trage un pic mai bine, e mai usurat ,respira mai bine, sufla mai bine
https://forum.4tuning.ro/182-japan-team/16623-0-100-kmh.html
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 02-10-08, 00:45   #45
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
In a 2-a iei suta? LA mine a 2-a se limiteaza la 97 de km/h...pt 100 trebuie sa dau a 3-a (teste cu gtech).
Cu a doua s-a plafonat la 110 km/h, pentru ca la mine la turometru zona rosie incepe la 7000 rpm (pana la 9000), iar limitarea intra la ~7200 rpm.
Cred ca la Hyundai se limiteaza pe la 6500 rpm. Insa treapta a doua stiam ca e foarte lunga la Hyundai, si nu numai la Coupe...

Dupa ce voi schimba uleiul si celelalte consumabile, voi scrie aici viteza la care se plafoneaza in fiecare treapta... bag mana in foc ca merge pana in limitare chiar si cu a cincea, si atunci voi sti viteza maxima a masinii stock...

ERY, stii pe cineva care are un g-tech? Chiar as vrea sa stiu cat poate masina...

@3SGE: si eu schimb treptele destul de repede (de aici si username-ul meu ), insa nu m-am putut cronometra prea exact....am vrut sa-mi fac o idee, ma asteptam la un 10 secunde inainte sa indraznesc prima oara sa trec de 5000 rpm sa vedem daca gasesc la cineva un g-tech...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -