Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-07-10, 03:34   #106
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by tm8bnz View Post
Dezvolta ce ai gasit,legat de scurtarea cutiei !
am vb cu bebe [ ioan ] balea si in italia duci cutia de strada si ti o face cum vrei , costa anul trecut in jur de 1500 de euro + transportul , tin sa precizez ca ST185 C.S are turbina CT26 exact ca cea de pe SUPRA dar ca are twin entry iar cea de pe supra single entry doar pe modelul ST 205 sa montat CT20 care este pe rulm.ceramici si exista posibilitatea de a activa si ALS !!! , in alta ordine de idei o electronica cat de cat buna recomand V.E.M.S [ Versatil Engine Management Sistem ] sau la bani frumosi un Motec care i sfant !!!
pt ST185 C.S tin sa precizez ca radiatorul este subdimensionat dar are din fabricatie clemele pt radiatorul de WRC [ se rup clemele care tin radiatorul din fabrica si raman cleme mari ] iar in treapta 1 si 2 turbina nu face pres max.[ca la majoritatea masinilor de strada ] dar exista posibilitatea anulari restrictiei , dar cine nu doreste modificari majore [ VEMS sau Motec etc ] se poate monta un EBC [ Electronic Boost Controler ] cu care poti seta cum vrei cai putini -consum mai mic si vice versa iar ca idee un blow off daca nu este bine setat scade mult din putera masini [ pt cine i place asa ceva ] iar o alta greseala din fabrica la C.S - intercoolerul 2 [ unde se face transfer de temp.] este deasupra motorului si nu este izolat corespunzator iar pt a castiga cativa caluti in plus se poate demonta cutia de plastic de sub filtru[sub lonjeron] ideal ar fi montarea bateriei in portbagaj si facut un aeroduct , in fine se pot face multe dar ma repet depinde la ce vrei sa folosesti masina si ce vrei sa faci cu ea
__________________
SERVICE AUTO & INTRETINERE autorizat R.A.R & DIAGNOZA DE ULTIMA GENERATIE & MAGAZIN PIESE & ACESORII AUTO & TUNING & CURATATORIE TAPITERII - PRETURI PROMOTIONALE !!! Mecanic auto si de curse [ V.T.M ] tel.0723/485.989 si 0757/417.378
Nemes Ion is offline  
Old 26-07-10, 07:55   #107
Laur

Stage 2
 
Laur's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 40
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Mi se pare mai complet si e muuulta mai ieftin un Megasquirt decat VEMS (~200usd vs 450 eur) si face tot ce face un MoTech.Nu stiu cat afecteaza pretul final valoarea transportului,avand in vedere ca VEMS-ul il poti lua din Ungaria.

Last edited by Laur; 26-07-10 at 08:03.
Laur is offline  
Old 26-07-10, 08:30   #108
Laur

Stage 2
 
Laur's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 40
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by Nemes Ion View Post
a
pt ST185 C.S tin sa precizez ca radiatorul este subdimensionat dar are din fabricatie clemele pt radiatorul de WRC [ se rup clemele care tin radiatorul din fabrica si raman cleme mari ]
La care cleme de prindere te referi?Ca nu-mi dau seama.Stiu ca sunt doua "cleme" superioare(de fapt niste bride metalice care se prind cu surub") iar in partea inferioara se fixeaza in doua gauri stifturile radiatorului,pe niste tampoane de cauciuc.
Radiatoarele de aluminiu dual-core care se gasesc pe e-bay pe la 200usd sunt comparabile cu radiatorul WRC la capaciate de racire?
Laur is offline  
Old 30-07-10, 01:11   #109
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by Laur View Post
La care cleme de prindere te referi?Ca nu-mi dau seama.Stiu ca sunt doua "cleme" superioare(de fapt niste bride metalice care se prind cu surub") iar in partea inferioara se fixeaza in doua gauri stifturile radiatorului,pe niste tampoane de cauciuc.
Radiatoarele de aluminiu dual-core care se gasesc pe e-bay pe la 200usd sunt comparabile cu radiatorul WRC la capaciate de racire?
http://www.turbocelica.nl/golpherradiator.htm
Nemes Ion is offline  
Old 30-07-10, 11:21   #110
Laur

Stage 2
 
Laur's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 40
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by Nemes Ion View Post
Da,corect,e un radiator chinezesc in link-ul tau:
Brand Guangzhou Golpher Radiators LTD (China)
Website Golpher.net

E 'doar' de 2x40mm grosime... Exista si de 2x50 si 2x56,pt cei care nu-s satisfacuti de grosimea asta)

Cutia, in Italia, ai ideee cine o face?Se pot comanda piese de schimb dupa?In cazul in care rupi vreun sincron sau spargi ceva...
Laur is offline  
Old 15-08-10, 11:28   #111
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by Laur View Post
Da,corect,e un radiator chinezesc in link-ul tau:
Brand Guangzhou Golpher Radiators LTD (China)
Website Golpher.net

E 'doar' de 2x40mm grosime... Exista si de 2x50 si 2x56,pt cei care nu-s satisfacuti de grosimea asta)

Cutia, in Italia, ai ideee cine o face?Se pot comanda piese de schimb dupa?In cazul in care rupi vreun sincron sau spargi ceva...
da clar , bani sa ai......................
Nemes Ion is offline  
Old 24-10-10, 01:23   #112
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Talking Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

ehee vine zapadaaaaa , trebuie sa mi pun gumele de iarna si stergatoare pe geamurile laterale !!!
Nemes Ion is offline  
Old 27-02-11, 13:47   #113
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Am avut placerea sa admir o Celica Carlos Sainz acum 2 zile la service la un prieten, in Campina, era la vopsit ... avea numere rosii
DUB-R is offline  
Old 02-03-11, 19:06   #114
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

maestre nemes de bratele de fata de st205 nu stii de unde fac rost mai lesne la bani? si la mana a 2a daca sunt bune .salut
dell 26 is offline  
Old 05-05-11, 16:17   #115
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
maestre nemes de bratele de fata de st205 nu stii de unde fac rost mai lesne la bani? si la mana a 2a daca sunt bune .salut
pai a le tale ce au patit ?
poti sa iei second dar sa nu fie coapte si vezi daca mai sunt bucsile bune daca nu sa le schimbi
Nemes Ion is offline  
Old 02-01-12, 20:49   #116
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

am vazut mai sus ca se discuta de cutie. Poate dezvolta cineva ideea. Ce se face din 1.500 euro la cutie ? si sa nu uitam de diferentiale ca si alea tre' sa reziste
szambi77 is offline  
Old 02-01-12, 22:54   #117
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

" Ce se face din 1.500 euro la cutie ?" Asta : http://www.franavehicles.com/dogTC.html
Dar eu zic sa nu fi asa chitros si sa mai ridici miza macar la 3000 de coco daca vrei asa ceva

"1-2 dog engagement/straight cut gears (New input shaft) STOCK 3-5 will work on the New Much stronger shaft. $2500

1-4 dog eng./straight cut (new shaft above) with new helical/synch 5th. $4000"
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline  
Old 03-01-12, 10:00   #118
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

e bine de stiut pe viitor
szambi77 is offline  
Old 15-12-13, 22:25   #119
cogee99

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 21
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Salutare, ma bag si eu in discutiile voastre pt ca vad ca va pricepeti foarte bine la modelul asta de masina. am si eu o celica t185 turbo 4wd si as vrea sa o vand pentru ca e cam mica pentru nevoile mele. e inmatriculata (fara Taxa), are 159000km si vreau vreo 3500 e pe ea.

Last edited by cogee99; 15-12-13 at 22:37.
cogee99 is offline  
Old 16-12-13, 09:41   #120
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: TOYOTA Celica 4wd Turbo Carlos Sainz

Quote:
Originally Posted by cogee99 View Post
Salutare, ma bag si eu in discutiile voastre pt ca vad ca va pricepeti foarte bine la modelul asta de masina. am si eu o celica t185 turbo 4wd si as vrea sa o vand pentru ca e cam mica pentru nevoile mele. e inmatriculata (fara Taxa), are 159000km si vreau vreo 3500 e pe ea.
Si de ce nu pui tu un anunt cu poza la sectiunea "masini second" sau "forum-bazar auto masini". Macar vedem si noi cum arata masina, cum e cu km. aceia etc.
szambi77 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -