Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-11, 14:59   #46
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by bv_85_toy View Post
baietii de la MWR au ridicat un 2zz stock la 400 de cai si abea dupa a crapat....cat despre turbo pe 2zz ca ar da doar 40 de cai...nush.. stiu ca Blitz are compresor care da 40, si dupa cata mecanica stiu eu turbo ridica mult mai mult calutzii decat compresorul. si oricum cat de curand vin si interne nu vreau sa risc ptr ca masina are cva ani de talpa,
Toy de curiozitate te-ai gandit la o instalatie de Nitrous Oxide ? Eu chiar o vad ca o varianta destul de fiablila pentru ridicarea puterii pe celica indiferent ca e 1zz/2zz .
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:21   #47
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

cu nitro nu stiu ce sa zic e prea mic motorul si nu stiu cam cat ar putea rezista si costuri la incarcat etc.. eu zic ca un turbo e mai sigur mai ales daca e facut cu cap si sa ii mai lasi o toleranta la motor nu sa il duci la 350 ca atunci nu mai stie nimeni cat o sa te mai tina eu zic sa l faci cu cap .BAFTA si te astept la vara la o linie cu un audi s1 cu motor de s2 pe care eu l am facut din 3 masini combinate dar rupe .momentan 350hp, 4x4, 870kg fa un calcul daca vrei iti daui si o poza doar ca e audi si eu iubesc japonezele
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:43   #48
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
cu nitro nu stiu ce sa zic e prea mic motorul si nu stiu cam cat ar putea rezista si costuri la incarcat etc.. eu zic ca un turbo e mai sigur mai ales daca e facut cu cap si sa ii mai lasi o toleranta la motor nu sa il duci la 350 ca atunci nu mai stie nimeni cat o sa te mai tina eu zic sa l faci cu cap .BAFTA si te astept la vara la o linie cu un audi s1 cu motor de s2 pe care eu l am facut din 3 masini combinate dar rupe .momentan 350hp, 4x4, 870kg fa un calcul daca vrei iti daui si o poza doar ca e audi si eu iubesc japonezele
Daca raman in tara pana la vara cu cea mai mare placere si fac cinste si cu un plin pentru la liniute .

Cat despre nitro , am urmatit un forum de prin america si un " amarat"din seattle a pus pe 2zz nitro si zice ca de juma de an de cand il are masina si nu prezinta nici o problema pe plan tehnic si d-aia am gasit-o si yo ca varianta buna dar na sti cum e pana nu vezi nu crezi si pana nu te lovesti nu te doare

Si app arunca o poza sa vedem si noi si eventual detaliaza putin minunatia sa ne facem si noi o parere . Numai bine
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:25   #49
bv_85_toy

Stage 2
 
bv_85_toy's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 57
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

sincer eu am mers cu o celica de 280 hp in germania, nu stiu exact care turbo era pe ea dar stiu sigur ca era sub gt28RS, si interne stock,si nu avea axe cu came si injectoare f mare (450 cc parca), si ce mai stiu ca mergea cu presiune destul de mare, am pierdut legatura cu baiatul de vreo 2 ani, el avea masina de vreo 9 luni cu modificari si nu a avut probl tehnice, eu sincer sa spun mie cam teama fara interne dar o sa fac cumva sa le pun cat mai repede.
bv_85_toy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:28   #50
bv_85_toy

Stage 2
 
bv_85_toy's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 57
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by b-41-ras View Post
Toy de curiozitate te-ai gandit la o instalatie de Nitrous Oxide ? Eu chiar o vad ca o varianta destul de fiablila pentru ridicarea puterii pe celica indiferent ca e 1zz/2zz .
banuiesc ca in combinatie cu turbo instalatie NOS, nu? (referitor la baietii din america)
dupa ce pun la punct motorul sa sti ca ma bate gandul, fara interne nu vad motorul sa reziste mai mult de 1 zi .
bv_85_toy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:45   #51
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by bv_85_toy View Post
banuiesc ca in combinatie cu turbo instalatie NOS, nu? (referitor la baietii din america)
dupa ce pun la punct motorul sa sti ca ma bate gandul, fara interne nu vad motorul sa reziste mai mult de 1 zi .
Nu , baietii din america au pus nitro pe 2zz asa cum vine din fabrica ( uite aici un articol despre masina de care vb )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 00:00   #52
bv_85_toy

Stage 2
 
bv_85_toy's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 57
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

nush ce sa zic , crezi ca e mai fiabil decat cu un turbo pus bne la punct?,,, parerea mea e ca daca nu ii dozezi cu cap nitro topesti pistoanele, eu asa stiu ca nitro creste mult temperatura pistoanelor.
bv_85_toy is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 00:13   #53
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by bv_85_toy View Post
nush ce sa zic , crezi ca e mai fiabil decat cu un turbo pus bne la punct?,,, parerea mea e ca daca nu ii dozezi cu cap nitro topesti pistoanele, eu asa stiu ca nitro creste mult temperatura pistoanelor.
Eu stiu invers. N2O (nitro ) este un gaz criogenic, asta insemnand ca schimbandu-si starea de agregare din lichid in gaz absoarbe multa energie termica. Practic raceste motorul si amestecul aflat in camera de ardere astfel crescand potentialul mecanismului motor de a rezista la puteri mai mari.
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 00:23   #54
bv_85_toy

Stage 2
 
bv_85_toy's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 57
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

nu te contrazic dar stiu ca amestecul mai bogat in oxigen arde la temperatura mai mare... si daca dozajul e bogat in nitro e nasol

Last edited by bv_85_toy; 14-01-11 at 00:29.
bv_85_toy is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 01:45   #55
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Talking Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Toy m-am uita la filmulete din semnatura ta si o sa te intreb si yo niste chestii si vreau sa-mi raspunzi cu cifre

De cati ani o ai ?
Cate kituri de ambreiaj ai schimbat la ea ?
Dar planetare ?
Cati km ai facut cu ea STAND PE LOC ?


Si asta e separat
Concursul de Burnout l-ai castigat ?


Astept cu antuziasm raspunsurile tale
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 02:52   #56
bv_85_toy

Stage 2
 
bv_85_toy's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 57
Member of:
[Toyota]
Smile Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by b-41-ras View Post
Toy m-am uita la filmulete din semnatura ta si o sa te intreb si yo niste chestii si vreau sa-mi raspunzi cu cifre

De cati ani o ai ?
Cate kituri de ambreiaj ai schimbat la ea ?
Dar planetare ?
Cati km ai facut cu ea STAND PE LOC ?


Si asta e separat
Concursul de Burnout l-ai castigat ?


Astept cu antuziasm raspunsurile tale
concursul ar fi trebuit sa il castig dar din pacate traim in romania(a aparut la sfarsit un outsider care a tinut un burnout 2 min la 30 km pe ora, eu am ajuns la 150 km/h..)

-o am de 3 ani
-nu prea am facut km pe loc cam ce ai vazut e tot poate inca 1,2 dar scurte si izolate
-planetarele sunt originalele
-kituri de ambreiaj 3 si acum am un ACT stage 3, dar o sa vina cva muuult mai fioros
bv_85_toy is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 08:55   #57
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by bv_85_toy View Post
concursul ar fi trebuit sa il castig dar din pacate traim in romania(a aparut la sfarsit un outsider care a tinut un burnout 2 min la 30 km pe ora, eu am ajuns la 150 km/h..)

-o am de 3 ani
-nu prea am facut km pe loc cam ce ai vazut e tot poate inca 1,2 dar scurte si izolate
-planetarele sunt originalele
-kituri de ambreiaj 3 si acum am un ACT stage 3, dar o sa vina cva muuult mai fioros

Ambreiaj pe stage 3 ? si mergi cu cu el prin oras ? Stiu ca este destul de dur si daca nu pleci putin mai tare de pe loc moare motorul ( asa stiu eu ) . Oricum bv tie pentru 3 ani de celica yo am un an fara putin si deja imi scoate peri albi , dar nu ma dau batut
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 11:59   #58
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

41 ras macar tu mai stii ceva eu am 6 ani de celica si e mai rea ca o nevasta dar cu turbo si cu nos la motoare de 1800 cm ce sa mai zi la turbo rezista dar la nos nu iar cu audi o sa ai poze iti promit eu si de benzina nu iti fa grija ca la linie nu facem gratis prietene asa ca spor la treaba si ne vedem la vara
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 13:38   #59
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
41 ras macar tu mai stii ceva eu am 6 ani de celica si e mai rea ca o nevasta dar cu turbo si cu nos la motoare de 1800 cm ce sa mai zi la turbo rezista dar la nos nu iar cu audi o sa ai poze iti promit eu si de benzina nu iti fa grija ca la linie nu facem gratis prietene asa ca spor la treaba si ne vedem la vara
Ms prentru apreciere, e primul motor desfacut complet si sper sa-l pun la loc asa cum trebuie . Momentan sunt intr-un mic impas cu banii si inca n-am apucat sa dau comanda de piese . Nu stiu de ce am yo impresia ca la vara trebuie sa facem o ieseala organizata intre celicari !

Eu zic sa incepem sa vb din timp ca sa putem sa ne organizam
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 14:18   #60
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Celica 2zz-T23 TURBO by MOTOR WORKS

In Spania va fi o intalnire de 2 zile in Fraga aproape de Huesca in martie...se anunta peste 80 de masini daca nu mºai multe numai toyota celica incepanda de la 1g sau a2 generatie
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -