Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-09, 12:06   #301
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Matizu' meu

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ieri s-a facut si revizia... s-au pus si distantierele.
Masina s-a "cracanat" cu 4-5 cm in urma acestei operatii, iar rotile pe spate sunt acum pe aceeasi linie cu cele de pe fata. Impresia pe care o lasa acum masina? Jante cu un J mai maricel.
decat sa pui flanse mai bine ma scapai de jantele astea care le am pe 15 cu 7J...

si legat de matiz.. imi place, ai inceput sa fii electrificat.... si portbagaj..si geamuri..... bv..succese
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 01-11-09, 12:41   #302
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Nu lovesc la gopi acuma? Pune niste poze si pentru noi
Astazi am umplut masina pana la refuz si a atins la o denivelare.
Cu 4 persoane in masina probabil ca as avea una mica bube, deci trebuie sa ma duc la niste baieti priceputi sa imi roluiasca aripile spate.

Promit sa pun poze maine sau poimaine.

Quote:
Originally Posted by TZN 85 BUB View Post
decat sa pui flanse mai bine ma scapai de jantele astea care le am pe 15 cu 7J...

si legat de matiz.. imi place, ai inceput sa fii electrificat.... si portbagaj..si geamuri..... bv..succese
Te scapam colegu' de ele... dar de unde bani?
Multumesc - va continua.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 15:16   #303
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Poze cu rotile spate mai iesite.
Scuzati jegul de pe masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Foto0331.jpg
Views:	195
Size:	634.3 KB
ID:	1166386   Click image for larger version

Name:	Foto0332.jpg
Views:	111
Size:	590.2 KB
ID:	1166387   Click image for larger version

Name:	Foto0333.jpg
Views:	238
Size:	713.8 KB
ID:	1166388  

Click image for larger version

Name:	Foto0334.jpg
Views:	188
Size:	490.7 KB
ID:	1166389   Click image for larger version

Name:	Foto0335.jpg
Views:	149
Size:	548.9 KB
ID:	1166390  

Last edited by Mustang; 07-11-09 at 15:21.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 15:24   #304
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Arata foarte bine!

Pun o intrebare care sper sa nu fie cu suparare [daca e, imi cer iertare (mai si rimeaza)]
Cat te'a ajuns afacereea cu flansele?
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 17:19   #305
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

RZD-ule... tati... nu e nicio suparare.
1. ca sa fiu cinstit: ai avut dreptate - strungul m-a corectat cand i-am spus ca vreau distantiere si mi-a zis ca sunt flanse... eu l-am ascultat si m-am contrazis pana cand mi s-a dat cu tifla-n nas si mi s-a aratat ce inseamna o flansa. Ce am eu: distantiere. Nota 10 pentru sesizari.
2. distantierele... nu m-au costat nimic - tipul avea o datorie la taica-miu si l-am batut pe taica-miu la cap sa imi faca ... pana i-a spus tipului. Singurele costuri pe care le-am suportat au fost prezoanele de Nubira si piulitele tot de Nubira. Un total de 40-50 ron.

Ca idee insa: obligatoriu trebuie sa roluiesti aripile (sau arcuri sport). Cu 4 persoane in masina (sau 3 persoane si bagaje) imi atinge pasajele la denivelari.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 19:00   #306
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

foarte frumos, dar acum cere necesar alte jante...ceva mai late
dar arata foarte bine si bafta in continuare
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 19:19   #307
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Matizu' meu

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ca idee insa: obligatoriu trebuie sa roluiesti aripile (sau arcuri sport). Cu 4 persoane in masina (sau 3 persoane si bagaje) imi atinge pasajele la denivelari.
Vezi ca arcurile sport nu fac decat sa iti lase caroseria mai jos. Ceea ce vrei tu sa obtii este sa nu-ti atinga rotile in aripi. Pentru asta tre sa faci suspensia mai dura, sa lucreze cat mai putin, adica AMORTIZOARE sport. Sau de preferat amortizoare + arcuri... sa nu fie doar cocotata si tare... sa fie si mai jos, daca tot e mai rigida...
Bafta!
__________________

KILLER DEAL!!!
Ne spui unde ai gasit piesa dorita la cel mai bun pret si ti-o oferim noi cu 5% MAI IEFTIN !
PIESE STRAINE LA PRETURI ROMANESTI!

Last edited by Claudia; 07-11-09 at 19:21.
Claudia is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 01:07   #308
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Amortizoarele vor fi pe gaz. Din ce am inteles, la Matiz amortizoarele in cauza sunt mai rigide si lucreaza mult mai lent decat cele pe ulei - arcurile sport ar salva treaba. Dar din pacate, asta m-ar costa mult mai mult decat daca as umfla aripile spate, deci cred ca raman la ideea a doua: umflarea aripilor.

Merci.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 06:02   #309
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Matizu' meu

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Amortizoarele vor fi pe gaz. Din ce am inteles, la Matiz amortizoarele in cauza sunt mai rigide si lucreaza mult mai lent decat cele pe ulei - arcurile sport ar salva treaba. Dar din pacate, asta m-ar costa mult mai mult decat daca as umfla aripile spate, deci cred ca raman la ideea a doua: umflarea aripilor.

Merci.
...rugina....rugina...se va instala rugina.... daca reusesti sa le umfli si face treaba buna ala , ma bag si eu !poate face reducere pe criza asta
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 10:30   #310
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Daca e sa umflu aripa, o voi face apeland la fibra.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 10:46   #311
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

De cat sunt distantierele? Prezoanele de Nubira au mers fara nici o problema la masina, poti da mai multe detalii despre cum au fost inlocuite?
Sfat. Nu umfla aripile fara suspensie sport! Va fi un mare s.h.i.t!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 12:45   #312
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

Nu pot sa spun ca am experienta in domeniul fibra, dar nu prea mi se pare fericita combinatia tabla-fibra.. fibra trebuie prinsa bine pe aripa, cu suruburi sau nituri ceva, apoi mai trebuie batuta peste ca sa fie prinsa bine de tabla. Cu toate ca sa zicem, ca cineva ar face treaba asta bine, tot nu ar avea rigiditatea unei aripi complet din tabla.

Am gasit aici o metoda de roluit aripile, care nu necesita vopsire. Sper ca n'am scris baliverne, incearca sa te mai interesezi la persoane care au mai facut treaba asta si daca sunt sau nu multumite

http://www.archenemy.co.uk/photos.htm
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 15:21   #313
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizu' meu

@Robert - nu stiu sa zic exact de cat sunt distantierele. Tot ce pot sa spun e ca rotile au iesit cu aproximativ 2.5 cm pe fiecare roata. Prezoanele de Nubira au mers de minune. Eliminarea prezoanelor vechi (de Matiz)... cu ciocanul.
Din pacate, trebuie sa umflu aripile fara sa pun suspensie sport momentan. Daca am 4 persoane in masina, imi ating rotile de pasaje la fiecare denivelare. Prima data o fac sa nu mai frece si dupa aia (cand o sa am banii necesari) o sa ma bag la o suspensie sport.

@ RZD: dupa cum am spus mai sus: stiu si eu de fenomenul asta, numai ca tabla de Matiz e slaba, o ia rugina repede (mai ales la pasaje). In momentul cand o sa se faca roluirea, s-ar putea sa am surpriza sa sara vopseaua din cauza ruginei care exista in cantitate mica (sper eu) ce se afla in aripile spate. Din acest motiv nu sunt momentan hotarat. Ideea e ca trebuie sa mai astept cel putin 2 luni pana cand voi face modificarea la masina, in felul asta. Sa speram ca nu va fi nevoie sa mai iau 4 persoane in masina in viitorul apropiat.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 17:37   #314
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Matizu' meu

cat de sigure sunt aceste flanse ? vreau sa imi pun si eu la tico jante pe 14 dar trebuie sa apelez la flanse ... si parca nu ma incanta
aikman is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 19:11   #315
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Matizu' meu

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Nu pot sa spun ca am experienta in domeniul fibra, dar nu prea mi se pare fericita combinatia tabla-fibra.. fibra trebuie prinsa bine pe aripa, cu suruburi sau nituri ceva, apoi mai trebuie batuta peste ca sa fie prinsa bine de tabla. Cu toate ca sa zicem, ca cineva ar face treaba asta bine, tot nu ar avea rigiditatea unei aripi complet din tabla.

Am gasit aici o metoda de roluit aripile, care nu necesita vopsire. Sper ca n'am scris baliverne, incearca sa te mai interesezi la persoane care au mai facut treaba asta si daca sunt sau nu multumite

http://www.archenemy.co.uk/photos.htm
ceea ce este pe linkul asta este doar pentru acea buza, intaritura pe care o are aripa... daca apelezi la fibra apelezi pentru niste aripi umflate, nu pentru aceea buza.
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -