Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-08-05, 01:31   #16
woff-woff

Stage 2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 59
Default tico

desenul arata super , iar bara aia promite mult...ashtept cu nerabdare finalul...Hai odata termino shi hai sa facem galagie in orash.
woff-woff is offline  
Old 04-08-05, 02:26   #17
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

uuf abia astept s-o termin...mai am ceva de lucru, trebuie sa-i bag spuma peste tot, pe urma sa tai spuma pe unde trebuie, sa aplic iar un strat de fibra peste spuma...si cel mai greu, sa o dau toata cu chit pe unde trebuie...de vopsit deocamdata o vopsesc cu un spray...mai incolo schimb culoarea masinii, dupa ce o pun la reparatii capitale...
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline  
Old 14-08-05, 00:52   #18
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

revin la primul proiect, deoarece am invatat o noua metoda cu care nu eram familiarizat (fibra de sticla turnata pe foaie de geam); am abandonat complet prima bara deoarece mi-ar fi luat prea mult finisajele si ajustarile; cu noua metoda nu am cum sa dau gres, o sa iasa totul simetric si cu bun gust, zic eu...
camera foto e din nou la reparat, deci nu pot pune poze deocamdata...oricum o sa dureze mai putin decat ar fi durat cealalta bara, cel tarziu duminica viitoare bara o sa fie gata
bineinteles, cu mici modificari...
DaciaMustang is offline  
Old 14-08-05, 10:56   #19
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

o intrebare off-topic, cum arata fibra ? ii ca chitu, moale sau ii lichida ca vopseaua?
alta intrebare: tre sa ai mulaje dupa care o faci prima data? sau o faci ochiometric si apoi o slefuiesti?
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 14-08-05, 10:57   #20
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

o intrebare off-topic, cum arata fibra ? ii ca chitu, moale sau ii lichida ca vopseaua?
alta intrebare: tre sa ai mulaje dupa care o faci prima data? sau o faci ochiometric si apoi o slefuiesti?
DACIA-Wrc is offline  
Old 14-08-05, 19:24   #21
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

dacia-wrc, fibra este compusa din 3 parti (sau chiar 4, daca nestrapolul nu contine si accelerator)
deci:
-stratimatul - o panza, plasa, nu stiu cum sa-i zic, impaslitura sa zicem, din multe fibre structurate intr-o ordine \"dezordonata\", de grosime relativ constanta, si care este moale ca o patura;
-nestrapolul - o substanta lichida, rasinoasa, de culoare variabila (gri translucid, negru...eu am mov ca visinata);
-nestrapolul poate sau nu sa contina accelerator (cobalt), care este oarecum dispensabil daca nu te grabesti (adica in lipsa lui se intareste mai greu, dar se intareste);
-intaritorul (chimperox), care se mixeaza cu nestrapolul.
>cele 3 substante (sau 2 dupa caz) se amesteca formand un lichid vascos si care devine din ce in ce mai vascos, apoi devine un fel de gel, apoi devine tare ca lacul (baitz) - important este sa aplici substanta inainte sa devina gel
>substanta se aplica pe o suprafata, apoi se aplica o bucata de stratimat care se bate cu pensula pana se imbiba bine in solutie; daca nu se imbiba suficient, se mai aplica substanta si deasupra stratimatului
>se lasa sa se intareasca intre 30 minute si 2 ore (~) rezultand piesa dorita....pentru mai multe detalii da un search si vei gasi, tot de aici am invatat si eu...bine, n-o sa iasa perfect din prima, dar inveti destul de usor
>cat despre mulaje...sunt foarte multe de spus...eu unul nu mai apelez la asa ceva, e multa munca si mult praf de fibra (de la slefuire) care intra in piele si-ti provoaca o senzatie de disconfort timp de 2-3 zile...in general, mulajele se fac din ipsos, dar sunt mai multe metode: plastic, lemn (ideal) etc...daca nu gasesti tot ce vrei sa stii, mai intreaba-ma si-ti raspund in masura in care ma pricep sau nu...multa bafta
DaciaMustang is offline  
Old 15-08-05, 02:42   #22
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

la ce fel de magazine ar trebui sa caut substantele necesare?
tre is offline  
Old 15-08-05, 15:38   #23
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

nestrapolul si cobaltul se gasesc la reprezentantele policolor (reprezentantele mai mari) iar celelalte 2 eu le-am gasit doar la firmele unde se confectioneaza si se repara barci; oricum nestrapolul este cel mai important, la policolor se gaseste numai la cutii de 20 kilograme care costa ~1.400.000, iar o cutie ajunge cat sa-ti faci body-kituri la toti vecinii ; cobaltul este in jur de 100-200 mii, nu mai stiu exact, la cutie de 800 ml si ajunge pentru cutia de 20 kile de nestrapol
tre, daca vrei sa te apuci de asa ceva, cumpara-ti intai nestrapolul si cobaltul si iti cumpar eu restul de aici daca nu gasesti in alta parte (este 100 mii metrul patrat de stratimat (panza) iar intaritorul costa 200 mii jumatate de kilogram (la un litru de nestrapol se pun 2 dopuri de intaritor) - intaritorul se poate lua si in cantitati mai mici, 100-200 grame;
daca privesti per ansamblu preturile par mari, dar si cantitatile sunt mari, astfel incat, odata ce ai invatat metoda, poti sa confectionezi si pentru altii, in felul asta acoperind o mare parte din cheltuieli, iar daca te descurci bine poti sa scoti chiar si profit (eu unul as lucra numai de placere, dar nu am timp ca se apropie un examen maaare )
DaciaMustang is offline  
Old 16-08-05, 03:34   #24
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

de unde esti daciamustang?
tre is offline  
Old 16-08-05, 13:25   #25
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

din constanta.tu de unde esti?
DaciaMustang is offline  
Old 16-08-05, 16:18   #26
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

ploiesti. ai ym?
tre is offline  
Old 17-08-05, 15:20   #27
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

tre ti-am trimis mesaj.
noua bara e mai simpla, mai dreapta, dar mai bine facuta, mai simetrica, mai lucioasa, mai usor de slefuit...nu e gata, mai am cateva zile de lucru la ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0817_004643x_600.jpg
Views:	870
Size:	35.9 KB
ID:	37534   Click image for larger version

Name:	0817_151306x_283.jpg
Views:	517
Size:	35.4 KB
ID:	37535   Click image for larger version

Name:	0817_004601x_828.jpg
Views:	663
Size:	35.0 KB
ID:	37537  

DaciaMustang is offline  
Old 17-08-05, 15:30   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

super fain, si eu mi-am facut spoilerele la mertz singur, asa ca stiu cum e...
ti-a iesit de milioane, eu nu m-am descurcat asa bine din prima
vrei un sfat? cumpara ceara, si toarna peste spoiler o matrita, mai e ceva munca in plus, dar o sa ai cum sa-l refaci dak il spargi, si poti sa si scoti un ban cu asta...
aleks is offline  
Old 18-08-05, 00:19   #29
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

asa am sa fac, fac si o matrita dupa spoiler, nu pentru bani ca nu las pe nimeni sa-l copieze, lasa sa munceasca si ei ca noi sau sa dea banii la altii
nici mie nu mi-a iesit din prima (vezi prima pagina) si imi cam trecuse pofta, dar mi-a explicat cineva cum sta treaba si m-am apucat din nou...si uite ca merge, pana duminica o pun pe masina sa vad cum arata...chestia e ca vreau sa-mi mai cumpar si o capota ca sa o fac \"custom\", dar nu stiu cum sa procedez: fac grila dupa capota sau invers?
ai cumva un topic cu mertzul tau? unul argintiu? daca da, felicitarile mele!
DaciaMustang is offline  
Old 18-08-05, 00:57   #30
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

da, tocmai ti-am vazut masina, ma gandeam eu ca al tau e...buna treaba, sa-l stapanesti sanatos (sau sa-ti faci si bmw-ul cel putin la fel de frumos)
DaciaMustang is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -