Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-07-05, 07:38   #1
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default Un Tico verde de Constanta - CT 04 CPF

incep un nou topic pentru ca deja am patruns in topicul lui topser, desi nu era treaba mea
masina mea:daewoo tico sl 1998 stock
poza 1:inceputul...m-am apucat de 3 ore sa fac suportul pt. mulaj (fac tot posibilul sa nu ma abat de la \"proiect\") efortul e enorm in raport cu asteptarile, acum il inteleg cu adevarat pe baiatul cu opel astra din constanta (stiti voi despre cine vorbesc, andrei);
poza 2:asa ar trebui sa arate si o sa ma straduiesc pe cat posibil sa ma conformez
poza 3 o sa fie cu \"bara\" pe masina (mai dureaza)

DE CE am facut un nou topic:
1.vreau sa aflu pareri daca ar trebui s-o las balta sau nu
2.e masina mea, nu-mi permit alta si vreau s-o fac \"a mea\"
3.am invatzat sa fac suport pentru mulaje, am invatzat sa lucrez cu fibra de sticla, dar nu stiu cum se cheama substantza aia care se aplica intre mulaj si produsul finit, asa ca rog pe cei care stiu sa ma sfatuiasca intr-un fel, sa stiu si eu ce sa caut (am inteles ca e un fel de gel, dar CUM SE CHEAMA?)
merci mult pt raspunsuri si astept sugestii, bara fatza e inca in lucru si mi-ar prinde bine nishte pareri pro/contra
PS:
1)sper ca \"proiectul\" nu se va incadra la kitch;
2)indiferent de reply-uri, nu o las balta, ma incapatzanez sa cred ca si un tico poate arata binishor;
3)daca nu arata binishor dupa prima faza (bara fatza + grila radiator + ceva pe capota), o s-o las balta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imag0010_123.jpg
Views:	1839
Size:	511.6 KB
ID:	32639   Click image for larger version

Name:	tico_styling_on_paper_161.jpg
Views:	1673
Size:	389.2 KB
ID:	32640  
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline  
Old 04-07-05, 10:25   #2
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

renunta la chestiile alea oblice pe care le-am vazut in desen.
tre is offline  
Old 04-07-05, 11:03   #3
rossi_upb4

Stage 2
 
rossi_upb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 49
Default Re: MY daewoo tico

Quote:
Originally Posted by \"DaciaMustang\"
am invatzat sa lucrez cu fibra de sticla, dar nu stiu cum se cheama substantza aia care se aplica intre mulaj si produsul finit, asa ca rog pe cei care stiu sa ma sfatuiasca intr-un fel, sa stiu si eu ce sa caut (am inteles ca e un fel de gel, dar CUM SE CHEAMA?)
cred ca raspunsul il aflii la :https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...338&highlight=
rossi_upb4 is offline  
Old 04-07-05, 18:32   #4
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

ce incepe e fain dar cam pe cand o sa fie gata daca o sa fie la fel nu cred ca o sa fie kitch
TND--TEAM is offline  
Old 05-07-05, 13:35   #5
c i k y
Dacia Driver

Stage 5
 
c i k y's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,146
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[DACIA]
Default

dak ti ar iesi spoilerul fata asa ca in schita aia ar fi minunat....nu shtiu spoilerul spate cum iti va iesi k la tico este foarte aiurea...cam mic
__________________

Logan 1.6 8v Kiss
c i k y is offline  
Old 05-07-05, 21:08   #6
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

pai daca mulajul nu iese ca in desen, nici nu mai prelucrez fibra de sticla ca sa o stric degeaba...bine, s-ar putea sa renunt la liniile alea oblice, dar cred ca dup'aia va fi prea simpla, prea pragmatica...iar bara spate...e mai simplu de \"proiectat\" decat asta de pe fatza, dar intai fac pragurile laterale ca sa pot sa-i dau o linie continua, oarecum fluida...asta daca iese bine bara fatza...eu sunt optimist, pana acum mulajul pare sa prinda forma; e prima data cand fac asa ceva, am mai lucrat cu fibra, dar numai la reparatii
DaciaMustang is offline  
Old 31-07-05, 20:29   #7
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

pana la urma am reusit sa fac mulajul si a iesit si bara aproape asa cum am vrut eu (au intervenit niste modificari pe parcurs)
acum trebuie sa o finisez si sa-i fac grila dintre faruri (atasata de bara, impreuna cu niste pleoape sub faruri)
bara e putin asimetrica, dar sper sa o pot aranja cumva si mai ales sper sa arate bine pe masina cand va fi gata
acum am alta dilema, unde naiba sa-i pun semnalizarile? dupa cum se vede, erau incorporate in bara exact sub faruri, acolo nu le mai pot pune ca strica tot; oare vor lumina suficient daca le maschez sub plasa?
pun poze cand termin, sper ca nu dureaza mai mult de 2 saptamani
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imag0005_272.jpg
Views:	1272
Size:	676.2 KB
ID:	35582   Click image for larger version

Name:	imag0002_419.jpg
Views:	926
Size:	690.0 KB
ID:	35583   Click image for larger version

Name:	imag0054_321.jpg
Views:	992
Size:	762.8 KB
ID:	35584  

DaciaMustang is offline  
Old 01-08-05, 23:31   #8
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

mda, binisor. daca as fi si eu mai indemanatic...

semnalizatoarele posa le pui in locu becurilor de pozitie (tragi firele si inlocuiesti cu bec colorat portocaliu) iar pt. pozitii posa mai dai o gaura in acelasi compartiment, ca se vad sigur + ca o sa ai semnalizari ca la americani aproape.

daca le pui dupa plasa n-au de ce sa nu se vada. eventual decupezi finutz plasa si le pui la nivel. sper ca-ti pui plasa neagra daaaa?!
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline  
Old 02-08-05, 01:54   #9
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

bineinteles ca plasa o sa fie neagra, doar nu argintie sau alba...
m-am gandit si eu la faza cu becuri portocalii in locul pozitiilor, dar nu am vazut ce fel de becuri sunt pe pozitii la tico, nu stiu daca se potrivesc...oricum o solutie gasesc eu, in nici un caz nu tai din plasa, doar daca as gasi niste lumini din alea tip bagheta, cum sunt stopurile instalate pe luneta, dar de culoare...transparenta si cu leduri galbene in interior, lungi de 12-15 cm si late de max. 1 cm, ar veni bine asa...sa ma vad eu cu bara pe masina (daca arata bine, ca daca nu o arunc de nu se vede) si pe urma gasesc solutia cea mai buna...merci pt. idei
DaciaMustang is offline  
Old 02-08-05, 12:14   #10
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default

omule nici sa nu te gandesti sa tai plasa.cum sa tai plasa.o pui acolo ca dupa aceea sa o tai.in mama lor de pozitii,gasesti acolo loc sa pui si semnalizarile.va fii mult mai bine asa.uitate in jur ce fac romanii ,dau gauri in bari ca sa isi puna semnalizarile de parca nu ar intra in far pe acolo pe undeva.cred ca in bazar s-ar gasii becuri de care cauti tu dar nu stiu cat de mult va tine culoarea pe ele.numai bine
GABBY_ is offline  
Old 02-08-05, 23:09   #11
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

pai nu, schimbi soclul de bec cu totu. vezi daca-s la fel alea de semnalizare cu pozitiile, eventual mici adaptari. e plastic doar.
tre is offline  
Old 03-08-05, 03:18   #12
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

asa o sa fac, o sa introduc becuri in lampile de pozitie, e cea mai buna idee...10x people, la asta nu m-am gandit...adica nu m-am gandit ca ar incapea si semnalizarile si pozitiile in acelasi bloc optic...becuri galbene se gasesc in bazar, dar se decoloreaza imediat (au in benzinariile OMV niste becuri galbene care nu se decoloreaza, dar sunt mari aproape cat halogenele, sa vad cum le strecor eu in pozitii); stie cineva, se gasesc praguri speciale pentru tico? sau alea pe care le-am vazut montate pe masini sunt facute la comanda? (nu de alta, dar vreau sa le folosesc ca suport pentru pragurile pe care urmeaza sa le fac dupa terminarea barii fatza)
multzumesc!
DaciaMustang is offline  
Old 03-08-05, 10:48   #13
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

majoritatea pragurilor care le-am vazut pe tico nu CRED ca au fost facute direct pe masura, CRED CA AU FOST ADAPTATE
alexutzu is offline  
Old 03-08-05, 22:17   #14
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default

poti sa iei praguri universale sa le adaptezi ...asa am procedat si eu
topser is offline  
Old 04-08-05, 01:00   #15
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

speram sa nu ajung aici, dar in fine...o sa fie mult de munca la adaptat, daca tai dintr-un capat e aiurea, daca tai de la jumate, e aiurea...oricum le modific in asa fel incat nu se mai cunoaste ce model erau initial, dar parca m-am cam saturat de mirosul de fibra de sticla slefuita cu flexul si de praful de rigoare care intzeapa ca dreq! topser, pragurile universale le-ai luat de pe poporului nu? de la magazinu ala mic si cu multe eleroane expuse la strada? pana la urma nu mi-ai zis unde gasesc si eu eleron ca al tau...
faina semnatura ta
DaciaMustang is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -