Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-03-08, 20:43   #91
Roby Tico

Stage 3
 
Roby Tico's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 124
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

multumesc pt info, le am si comandat impreuna cu farurile clare deja sunt pe drum incoace abea astept sa le vad pe masina....
Roby Tico is offline  
Old 04-03-08, 17:39   #92
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by Roby Tico View Post
multumesc pt info, le am si comandat impreuna cu farurile clare deja sunt pe drum incoace abea astept sa le vad pe masina....
Salut,de la Topser am auzit ca sunt panarama rau farurile clare ca si eu vroiam sa imi iau,dar nu mi-am mai luat.
Ultima modificare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	abc.JPG
Views:	373
Size:	138.2 KB
ID:	471990  
CobraArt is offline  
Old 04-03-08, 19:14   #93
Roby Tico

Stage 3
 
Roby Tico's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 124
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Bine ca numai acuma imi spui,oricum am un far crapat si aici luam doar unul singur din banii astia,macar stopurile sunt bune ?,ca inca nu au ajuns ....
Roby Tico is offline  
Old 04-03-08, 19:28   #94
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Tico-zaur

frumos filtru, ti`a imbunatatit cu ceva performantele sau doar urca mai repede in ture?
Io4rap is offline  
Old 05-03-08, 00:23   #95
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by Roby Tico View Post
Bine ca numai acuma imi spui,oricum am un far crapat si aici luam doar unul singur din banii astia,macar stopurile sunt bune ?,ca inca nu au ajuns ....
Pai a mai scris Topser-ica pe cateva poze.Eu ce sa iti fac daca nu intrb.Poate ale tale sunt bune.Sa spui si tu o parere despre ele dpdv calitativ,cum sutn materialele,daca sunt finisate bine.
CobraArt is offline  
Old 05-03-08, 00:23   #96
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by Io4rap View Post
frumos filtru, ti`a imbunatatit cu ceva performantele sau doar urca mai repede in ture?
Parca este ceva,dar nu ceva maret.Trb umblat in carb ca sa simti ceva.
CobraArt is offline  
Old 05-03-08, 12:23   #97
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by CobraArt View Post
Salut,de la Topser am auzit ca sunt panarama rau farurile clare ca si eu vroiam sa imi iau,dar nu mi-am mai luat.
Ultima modificare.
bravo...bravo.....da mai spala si tu motorul ala ca mai scade din greutatea masini si o sa traga mai bine...

bafta si la cat mai multe modificari.....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline  
Old 05-03-08, 13:10   #98
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Eu as vrea sa il spal la jet,dar trb sa izolez filtrele de aer si xenon-ul.Imi e sa nu fac dracu alta prostie....
CobraArt is offline  
Old 05-03-08, 18:42   #99
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Filtrul trebuie secondat de o evacuare diametru marit cel putin 50 mm cap coada eventual fara intermediara si o finala fara camere ! Atunci veti simti acel zvac ,ca sa zic asa dupa 3000 de ture ! Ar mai fi inca ceva : galeria de evacuare ar trebui curatata si lustruita pt nu este bine prelucrata avand rugozitate destul de mare retinind reziduurile de evacuare (fununigine) . Nici nu va inchipuiti ce am gasit acolo la Tico-ul juniorului !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline  
Old 05-03-08, 19:03   #100
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Filtrul trebuie secondat de o evacuare cap coada de cel putin 50 mm diametru fara detenta si cu o finala fara camere ! Atunci veti simnti acel zvac dupa 3000-3500 ture ,binenteles un motor care respira mai bine va consuma mai mult ,dar asta nu conteaza nu ? Ar mai fi ceva de facut dar necesita scule mai speciale ,adica demontat si lustruit galeria ,care fiind realizata prin turnare prezinta rugozitati in interior care nu fac altceva decat sa retina reziidurile de evacuare si sa micsoreze diametrul interior . Veti fi uimiti de ce depuneri veti gasi acolo ! Opertia nu e greu de facut !
Cam astea ar fii cele mai basic chestii care se pot face sa mai insufletiti putin Tico-ul fara sa va complicati sau sa cheltuiti prea mult ! Acum eu am in lucru o galerie custom ,se fac si de catre firme specializate dar sunt foarte scumpe asa ca am sa o fac myself !Hai ca am scris prea mult si asta este topicul lui Cobra !
topser is offline  
Old 05-03-08, 19:21   #101
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Nu stiu ce s-a intaplat mai sus ,nu dati cu pietre ,voiam sa va mai povestesc despre faruri : Impresia artistica de nota 10 ce sa zic ,functionalitae ma abtin ! Eu am incercat din rasputeri sa le fac sa bata cat de cat omeneste dar nu am reusit ,in afara de asta esti lipsit de reglajul electric! Cred ca sunt mai multe motive pt cre farurule nu bat bine : plariile alea din fata becului sunt prea mari si pozitionate la voia intamplarii fiind prinse in plastic intr-un holzsurub,flansa becului nu se aseaza bine in suport nefiind prelucrata bine (cred ca deloc) eu le-am mai corectat un pic ! Am demontat de2 ori farul dreapta ca sa-l fac sa bata bine ,cred ca surubul de reglaj este prea scurt nu pot sa-l trag mai jos !
Mentionez ca am facut comparatie cu al meu Tico la care am lumina exceptionala (Juniorul poate sa confirme) cu farurile originale si becuri Philips Night Vision . Ar mai fi o chestie oglinda la farul vechi este linsa ,neteda ,pe cand la astea este in trepte daca nu ma insel ,poate gresesc! Cred ca am sa incerc o combinatie intre ele ! Ar mai fi o chestie : am sa scot dracoveniile alea de ciuperci ,farul de Matiz nu are ,dar pentru asta trebuie desfacut farul pt ca nu iese prin gaura becului ! Cam atat am avut sa va spun deocamdata !
topser is offline  
Old 05-03-08, 23:02   #102
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Mi-am pus un alt filtru,mai mic.tot ma uit ce sa fac,cum sa adaptez prinderea de carb ca nu imi place cu aia acolo.
O sa pun maine niste poze pe zi cu filtru celalalt.
CobraArt is offline  
Old 08-03-08, 11:46   #103
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Sa-ti traiasca Tico-zaur-ul .

Frumoase modificari
BH 07 MDF is offline  
Old 08-03-08, 18:51   #104
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Al meu Tico-zaur

galagios tico..
DRooPY is offline  
Old 09-03-08, 01:48   #105
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Ce filtru e?? Nu il vinzi pe ala mai mare?
morpheusmaster is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -