Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-17, 13:14   #1
blackcats

Stage 1
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 15
Default Distributie La Cielo Se Schimba La Nr. De Km Sau 6 Luni?

Cielo Executive 1.5DOHC cu 3 ani si ~ 30 000 km...
Am fost in Bv la doua service-uri la unul mi-a zis ca nu trebuie sa schimb cureaua de distributie decat la 60k iar la altul ca trebuie sa schimb tot kitul de distributie si toate curelele ca au trei ani ... si ca trebuie sa fac revizia echivalenta de 60K
mai mult: hyundai 1.9 tan
La primul service revizia se estimeaza ca va costa ~300 lei iar la al doilea 850 lei...


Vreau sa stiu din experienta posesorilor de Cielo cu utilizare "home"(asa cu 10-15k/an) cum ati facut ...

Ce risc daca o schimb dupa nr. de km ?


Intamplator cunosc un mecanic la primul service care mi-a spus ca initial distributia la Cielo se schimba la 90 k km dar pentru ca au avut cazuri sa se rupa cureaua pe la 80k km fabrica a luat decizia sa se schimbe la 60 k km. Apoi cand a venit cu garantia de 3 ani pentru ca fabrica sa castige si din revizii s-a impus revizia la nr km. sau 6 luni care survine prima. Mecanicul asta zice ca el lucreaza de la inceput in service Daewoo si nu a vazut nici o curea de distributie rupta inainte de 70 k km indiferent de timpul in care au fost parcursi.
mai mult: gia xe vios 2017

Sunt in dilema ...

Multumesc pt. orice sfat bazat pe experienta proprie...
Tags: xe hyundai 2.4 tan
blackcats is offline   Reply With Quote
Old 06-09-17, 12:50   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Distributie La Cielo Se Schimba La Nr. De Km Sau 6 Luni?

4 ani sau 60.000 km oricare dintre intervale se implineste prima.
topser is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -