Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-07, 14:11   #1
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Exclamation Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Salut baieti . care este intreabarea mea pt voi . vreau sa imi schimb masina . asa zisa masina .. si mam gandit sa imi iau un tico . o masina foarte frumoasa . pt mine . si cred ca pt multe persoane . intrbarea care este . care sunt pe injectie multi punct . si care sunt pe mono punct . care sunt mai bune .. an .. sx . sl ? nijte date care mar ajuta . sa imi dau seama . sa nu imi iau ori ce jaf . astept propunezi tnx .
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 15:44   #2
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Tico e o masina foarte fiabila, spune lumea, mai ales daca gasesti una ingrijita. Nu am auzit pe nimeni sa se planga de Tico, ba dimpotriva; exemplific cu cateva avantaje:
-consum foarte mic.
-costuri de intretinere foarte mici.
-dimensiuni reduse -> te descurci foarte usor in trafic
-confortul intr-un Tico este mai sporit decat intr-o dacie berlina, dupa parerea mea....scaunele sunt mai joase, ce-i drept, dar pentru unii e si asta un avantaj.
-performantele masinii sunt decente; multi au ajuns la 150 km/h cu ea, desi nu e recomandat.
-pretul se invarte in jurul a 2000 euro.
Ce poti sa-ti doresti mai mult de la "cutiuta" asta?

In primul rand trebuie sa te feresti de:
-masini folosite pe firma sau taxi;
-masini mai vechi de '99 (parerea mea...eu am una din '98 folosita anterior pe taxi, si numai eu stiu cate am tras cu ea...)
-masini cu prea multi km. la bord (eu zic ca 100.000 e un numar rezonabil, ca mai putin de atat nu prea mai sunt...)
-masini afectate de rugina, sau care au oarece scurgeri, zgomote, relanti instabil etc...

Ca nivel de dotare, SX-ul n-are a/c, exista o singura varianta cu a/c dar nu stiu care e.

Pe injectie nu exista nici un Tico, toate sunt cu carburator, iar cele dupa '99 (parca) sunt euro 2 (au catalizator - parca) - daca gresesc, rog pe cineva sa ma corecteze.

Tico poate fi numit oricum, numai frumos NU (tot parerea mea....) - poate o fi frumos in comparatie cu un Fiat Multipla, de ex., dar in general are o forma urata...pare un cub cu un cioc...in fine, gusturile sunt impartite, dar cred ca majoritatea dezagreeaza forma lui.

Succes la cautari! Cred ca faci o alegere buna ca model, sper sa faci o alegere la fel de buna cand va fi vorba de cumparare!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 29-04-07 at 15:49.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 21:25   #3
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

merci pt sfat . am sa tin cont .. de cele spuse de tine . ........ astept si alte sugestii .. de la alti detinatori de tico . va multumesk si va tin la curent cu tot ce am sa vad sau ce am sa imi iau ! momentan sunt detinator de dacie 1300 un jungi care il omor prin buc .
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 22:08   #4
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Cauta unul din 99 cele din 2000 sunt euro 2 au sonda lambda si catalizator si mai are un modul electronic care citeste sonda lambda mai departe actioneaza niste electrovalve si membrane pt reglaje suplimentare ale carburatorului ,deci complicatii inutile in afara de asta costuri suplimentare (catalizator ) si perf mai reduse ! Iti recomand unul de 99 cel mult,atentie ridica-l pe elevator si uita-te cu atentie la lonjeroane si contraaripi sta cam slab la capitolul asta ,pierderi de ulei (daca are pana in 100k km nu are voie sa aiba pierdei ). Varianta cu aer conditionat se numeste SX si are un eleron pe haion !
Succes in cautari !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 07:03   #5
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Eu ti-as recomanda unul din 96-97 (daca gasesti pana in 100.000 km ar fi perfect). De ce iti recomand din acesti ani, pentru ca ele sunt fabricate in korea cu totul, cele incepand cu 98 sunt asamblate la noi.
Eu am unul din decembrie 96 si nu are pic de rugina pe el si nu am avut mari probleme cu el - cea mai mare a fost ca am ars garnitura de chiuloasa dpa ce am mers 17km fara pic de apa in motor (oricum de atunci pana am schimbat garnitura am mai mers cam 12.000km - nu era arsa de tot ci doar putin piscata)... oricum tico-ul nu este masina la care sa te uiti la anul de fabricatie ci la cum zicea si topser mai sus - ongeroane, rugina si contraaripi. Cat despre pierderile de ulei...se remediaza orice
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 08:20   #6
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Pai da, dar pana apuci sa repari una, cade alta, iar cand cade una, mai aduce dupa ea altele...si ajungi ca mine, din cauza unui soc blocat sa arzi garnitura, sa strici setul, radiatorul, supapele, caloriferul. Asta de la o mica intarziere cu remediatul (nu-i dadea nimeni de capat...).
Nu-i mai bine sa-l iei fara probleme? Sau cu probleme mici?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 13:49   #7
gabitu2007

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 88
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Tico e o masina foarte fiabila, spune lumea, mai ales daca gasesti una ingrijita. Nu am auzit pe nimeni sa se planga de Tico, ba dimpotriva; exemplific cu cateva avantaje:
-consum foarte mic.
-costuri de intretinere foarte mici.
-dimensiuni reduse -> te descurci foarte usor in trafic
-confortul intr-un Tico este mai sporit decat intr-o dacie berlina, dupa parerea mea....scaunele sunt mai joase, ce-i drept, dar pentru unii e si asta un avantaj.
-performantele masinii sunt decente; multi au ajuns la 150 km/h cu ea, desi nu e recomandat.
-pretul se invarte in jurul a 2000 euro.
Ce poti sa-ti doresti mai mult de la "cutiuta" asta?

In primul rand trebuie sa te feresti de:
-masini folosite pe firma sau taxi;
-masini mai vechi de '99 (parerea mea...eu am una din '98 folosita anterior pe taxi, si numai eu stiu cate am tras cu ea...)
-masini cu prea multi km. la bord (eu zic ca 100.000 e un numar rezonabil, ca mai putin de atat nu prea mai sunt...)
-masini afectate de rugina, sau care au oarece scurgeri, zgomote, relanti instabil etc...

Ca nivel de dotare, SX-ul n-are a/c, exista o singura varianta cu a/c dar nu stiu care e.

Pe injectie nu exista nici un Tico, toate sunt cu carburator, iar cele dupa '99 (parca) sunt euro 2 (au catalizator - parca) - daca gresesc, rog pe cineva sa ma corecteze.

Tico poate fi numit oricum, numai frumos NU (tot parerea mea....) - poate o fi frumos in comparatie cu un Fiat Multipla, de ex., dar in general are o forma urata...pare un cub cu un cioc...in fine, gusturile sunt impartite, dar cred ca majoritatea dezagreeaza forma lui.

Succes la cautari! Cred ca faci o alegere buna ca model, sper sa faci o alegere la fel de buna cand va fi vorba de cumparare!
eu am de gand sa dau dacia mea sa imi iau si eu un tico o sa tin cont de sfaturile tale multumesc mult
gabitu2007 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 22:11   #8
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

da baieti .. am sa tin cont . de sfaturile voastre . e adevarat ce a zis un baiat aici .. ca decit sa iei una . cu probleme la banii putini mai bine nu o iei .. su este adevarat eu am o dacie . caruta am luato . am fakut caruta cu covirtir bagi azi ceva maine pika altceva si tot asa .. mai bine fara probleme .. inka ceva .. citi banii este un set .. la tico .. o garnitura de chiuloasa . piese din astea mai .importante in motor ?
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 00:59   #9
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Setul motor costa in jur de 1 milion, iar garnitura ~300 mii lei vechi. Un piston e ~350-400 mii, un amortizor 1 milion, un set de placute 5-600 mii, un set de saboti 8-900 mii. Un bord nou costa ~2 milioane. Un set de fete de usi originale costa 2 milioane. Un far costa ~1,2 mil. Un stop costa 250 mii. Un set complet de ambreiaj te ajunge la ~2 milioane, de la marca Valeo. Pana aici, preturile sunt comparabile cu cele de la berlina. Insa unele piese sunt ceva mai scumpe, si o sa dau 2 exemple:
-capota motor - ~5 milioane (cu putin noroc gasesti cu 4,5 mil)
-traseul de la rezervor si pana la locul pe unde bagi pompa ca sa alimentezi cu benzina, care este un simplu furtun de plastic cu o "flansa", costa 900 mii.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 00:27   #10
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Merci baieti pt sfaturi .. . in trun final . miam schimabat total parerea .. de citeva ore miam acizitionat . un Bmw .. e 30 325 .. motor 2.5 genti magneziu . 17 . xeon . gemuri ionizare rar in rest nush ce sa va mai zik .. pt ce ce o stiu .. B 97 DeY e destul de cunoskuta prin bucuresti !! multumesk ori cum pt sfaturi !!!
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 00:37   #11
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

Felicitari pentru achizitie, si iti doresc sa nu investesti in ea decat in benzina, consumabile si imbunatatiri, niciodata reparatii!
Cu masina asta nu mai beneficiezi de avantajele prezentate mai sus , in schimb ai alte satisfactii.

Daca moderatorii considera ca topicul nu-si mai are rostul, eu zic ca poate fi inchis sau chiar sters. In cel mai rau caz, mutat la "Alte discutii Daewoo"
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 11:24   #12
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

=)) ce tare-ai fost
ai prostit oamenii ca-ti cumperi tico :P si ti-ai luat un animal cu motor mare
bafta si numa bine
si la cat mai multi km
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 22:32   #13
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

dacia wrc .. nu am prostiti nici o data oamenii .. imi place la nebunie .. tico mor dupa el .. mic .. consum .. mic .. fuge se duce si da clasa multor masini . dar a pikat .. fisa ieftin .. arata bine .. merge oare cum bine . dar tot iubitor de masina mika sunt . si cu asta . il tin 2-3 luni .. sa`l vada omul la mine sa fak aktele si`l vand dupa aia . e un mastrodont . e in tradevar masina . dar cind bagi piciorul in el . face tornada in rezervor .. 14-16 crezi ca imi comvine ? de la 7 maxim la 16 . ? nu cred ca nici tie nu iti comvine . am zis si voi zice .. TICO PT BUCURESTI E CE~a mai ADEVARATA MASINA !! multumesk baieti !! pt poze masina bujie82 id mess tnx
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 23:10   #14
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

7 maxim??? sper ca nu te referi la tico....un tico reglat corespunzator ia maxim 5, chiar si cu talpa.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 22:26   #15
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt toti iubitori . de masini mici . !!

salut baieti !!! Am revenit . in trun final am luat un tico . .. 2000 euro doi .. datimi si mie sugestii !!
Attached Images
   
b23szx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -