Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-08, 01:11   #46
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz

Scoop, nu prea e bine ce-ai facut tu (adica e mai bine decat deloc, dar nu e ca la carte).
In primul rand, trebuie sa renunti la scotch in favoarea unui silicon special pentru plastic sau chiar Poxipol.
In al doilea rand, trebuie sa maresti gura de intrare a aerului (aia unde incepe traseul, in aerisirea din bara) ca n-ai facut nimic, foarte putin aer ajunge in teava aia... trebuie sa concepi o palnie, integrata cumva in estetica barii (vorbim pe mess sau live, poate te ajut si cu confectionarea ei).
In al treilea rand, n-ar strica sa izolezi cumva tot traseul, ca vad ca ar avea de unde sa se incalzeasca teava...

Scuze pentru offtopic!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 14:17   #47
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Matiz

eu inloc de toata treaba aia cu traseu, merg cu capota intredeschisa...
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 15:20   #48
Scoop
Audi Driver

Stage 5
 
Scoop's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
Default Re: Daewoo Matiz

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Scoop, nu prea e bine ce-ai facut tu (adica e mai bine decat deloc, dar nu e ca la carte).
In primul rand, trebuie sa renunti la scotch in favoarea unui silicon special pentru plastic sau chiar Poxipol.
In al doilea rand, trebuie sa maresti gura de intrare a aerului (aia unde incepe traseul, in aerisirea din bara) ca n-ai facut nimic, foarte putin aer ajunge in teava aia... trebuie sa concepi o palnie, integrata cumva in estetica barii (vorbim pe mess sau live, poate te ajut si cu confectionarea ei).
In al treilea rand, n-ar strica sa izolezi cumva tot traseul, ca vad ca ar avea de unde sa se incalzeasca teava...

Scuze pentru offtopic!
Ce este acuma, a fost doar de proba sa vad daca functioneaza in sine idea, cand mai dau e bani vreau sa-l fac frumos din teava de aluminiu izolata si cu diametru dublu fata de ce am acuma, dar stii si tu cum e cu scoala asa ca no time inca.
Scoop is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 22:14   #49
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Daewoo Matiz

Man...stiu ca poza nu are nici o treaba cu Matizul...dar iti arat cum poti gandi un astfel de sistem...pe seicento odata ce am sa pun filtru sport cam asa am sa fac. Spor la treaba.

P.s. cum spunea si quick ideea principala e palnia in care intra aer si izolarea traseului, filtrului...

P.S. II Bafta cu scoala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	induction1.jpg
Views:	224
Size:	135.5 KB
ID:	507315  
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 23:17   #50
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Matiz

Scoop...imi place mult ideea....da zimi sincer cat de mult ti-a marit consumul sistemul acesta??...imi dau seama ca suna mai fioros motoru....si poate trage mai klumea....da merita pt. un consum marit??
Masina ta este euro 3?? Al meu este euro 4 si deferaa exttraordinar de mult de la celeallte...atatea chestii nu vad la mine...si am 3 bobine...nici turometru nu am apucat sa-i bag...e greu de montat!!)
SPOR LA TREABA!!!!
__________________

...:::TUNING 4EVER by WOLFI3:::...
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 23:49   #51
Scoop
Audi Driver

Stage 5
 
Scoop's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
Default Re: Daewoo Matiz

Quote:
Originally Posted by BH91BLU View Post
Scoop...imi place mult ideea....da zimi sincer cat de mult ti-a marit consumul sistemul acesta??...imi dau seama ca suna mai fioros motoru....si poate trage mai klumea....da merita pt. un consum marit??
Masina ta este euro 3?? Al meu este euro 4 si deferaa exttraordinar de mult de la celeallte...atatea chestii nu vad la mine...si am 3 bobine...nici turometru nu am apucat sa-i bag...e greu de montat!!)
SPOR LA TREABA!!!!
Consumul mi-a scazut, iar ca sunet este neschimbat, suna stock stock, de tras nu o mai simt asa de lesinata la peste 100km/h am incercat asta pentru drumuri lungi sa pot sa fac si eu o depasire. Al meu este Euro 2 slava domnului
Scoop is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 21:23   #52
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Matiz

Week-end-ul asta am avut timp sa ma ocup de montajul noilor arcuri sport... Deocamdata pe fata... Urmeaza peste doua saptamani si pe spate...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag035.jpg
Views:	326
Size:	309.1 KB
ID:	559030   Click image for larger version

Name:	Imag034.jpg
Views:	205
Size:	483.9 KB
ID:	559031  
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 23:04   #53
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Daewoo Matiz

Monroe ai amortizoarele si arcurile???? Daca da, cat ai dat pe arcurile de la monroe?? unde pot gasi o oferta...sa vad pt masina mea. Ms anticipat
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 01:20   #54
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Matiz

Arcurile sunt de la Weitec dar sunt inscriptionate Racing Nick. Vorbeste cu ei sigur au si pentru Seicento.
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 14:54   #55
marius_dnd

Stock
 
marius_dnd's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 5
Default Re: Daewoo Matiz

Salut! Imi place super mult masina ta abia astept sa vad cum o sa arate cand o sa ii pui arcurile sport si pe spate.Te-ar interesa sa o vinzi?
marius_dnd is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 18:10   #56
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Matiz

Ma bucur ca iti place. Probabil week-end-ul viitor am sa-i montez si arcurile pe spate. Intre timp i-am pus ceasuri cu "plasma". Am facut comanda de niste stopuri mai altfel. Si vreau sa ajung pe la Zextar ca sa "inrosesc" acele din bord. De vandut nu am de gand s-o vand desi am in plan o alta masina vreau sa pastrez si Matizul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image019.jpg
Views:	239
Size:	726.7 KB
ID:	569698  
__________________
==|B 79 D X R|==
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 01:53   #57
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Daewoo Matiz

Frumoasa plasma!!! Si eu imi astept plasmele custom made :-" ...Mult succes in continuare la tunarit masina. App...ce drop au arcurile alea?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 03:18   #58
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Daewoo Matiz

Quote:
Originally Posted by B 79 D X R View Post
Arcurile sunt de la Weitec dar sunt inscriptionate Racing Nick. Vorbeste cu ei sigur au si pentru Seicento.
ia spune-mi te rog cat te-au costat k ma intereseaza si pe mine sa-mi pun pe masinutza
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 16:07   #59
marius_dnd

Stock
 
marius_dnd's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 5
Default Re: Daewoo Matiz

Pacat ca nu o vinzi..frumoase ceasurile cu plasma cred ca dau super bine seara...
De curiozitate ai facut o socoteala cam cati bani ai bagat in masinuta pana acuma(poate poti sa faci o lista)..poate mi se pare mie da pe forum vad ca lumea nu prea iti apreciaza munk si mi se pare ciudat tinand cont ca e unul din cele mai misto matizuri...vad ca lumea apreciaza mai mult alte masini care chiar nu mi se par iesite din comun ca sa nu zic ca sunt urate cu spume sau facute cu prost gust..poate e vorba de invidie poate nu oricum multa bafta in continuare si sa ne tii la curent cu ce mai faci pe la ea..
marius_dnd is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 22:30   #60
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Arrow Re: Daewoo Matiz

In principiu stiu cat am dat pe anumite chestii, probabil ca mai sunt maruntisuri care imi scapa. Oricum nu conteaza. Eu mi-am dorit o masina mai altfel decat cele din clasa ei. Eu zic ca al meu nu mai e un Matiz ca oricare altul. Dar asta e parerea mea. Acum nici nu ma astept ca un proprietar de Q7 sa cada pe spate si sa zica "wow ce Matiz tare". Mi s-a intamplat sa ma mai intrebe in trafic cate unul de unde am luat jantele sau una alta... Deci inseamna ca masina iese in evidenta. Stii cum e cu gusturile, nu se discuta. Oricum mersi de aprecieri. Mai tinem legatura...
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -