Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-13, 10:26   #16
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

arata interesant !!!spatele aduce putin a mercedes dar aspectu frontal e ff interesant ms de idee...cu realizarea ma descurc eu cumva ...ideea e faina !chiar imi place wild !ms mult
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 15:27   #17
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

azi a primit cadouri :
Click image for larger version

Name:	P2162050.JPG
Views:	84
Size:	698.4 KB
ID:	2691787

Click image for larger version

Name:	P2162051.JPG
Views:	131
Size:	721.4 KB
ID:	2691788

Click image for larger version

Name:	P2162053.JPG
Views:	96
Size:	660.3 KB
ID:	2691789

Click image for larger version

Name:	P2162052.JPG
Views:	110
Size:	673.2 KB
ID:	2691790

am o nelamurire..la piesa aia care tiuie cand pui contactu sau uiti centura,eu am doua la fel dar una cu 3 papuci,una cu doi papuci pe al doilea rand...la cea cu 2 apare martoru de centura in bord dar nu zice ninic,la cea(originala a masinii) cu 3 nimic...
la fel e si claxonul...am inlocuit partea de pe volan ,dar pauza...stiu ca am 2 fire libere linga radiator,dar alea sunt pt proiectoare... exista releu pt claxon,si daca da care e ala?
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 20:59   #18
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

update...de vreo 2 saptamani are si geamuri electrice ....cautam meserias pt montaj...
ps:cine imi zice si mie dc nu am pedala de ambreiaj?am inlocuit pompa...si conductele...ambreiaju meu e sublim,dar lipseste cu desavarsire...trebuie aierisita instalatia?am deschis ventilu dar abia de a facut 2 bule...
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 13:48   #19
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

Poate iti completezi si locatia corecta la profil... nu doar "nowhere city". In primul rand e obligatoriu, in al 2lea rand cu locatia asta vei primi ajutor pe masura... in nowhere city...
Scrie corect in limba romana, nu in mirc viteza... DE CE, nu DC. AmbreiajuL... nu ambreiaju.
Daca vrei sfaturi, respecta in primul rand regulile elementare de mai sus, si in al 2lea rand da detalii mai multe despre eventuala problema si despre ce ai facut tu acolo.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 00:43   #20
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

scuze am corectat deja locatia...am o tastatura uzata ...de scris corect nu e problema,dar calculatorul de acasa,ma cam faulteaza
cu ambreiajul e auirea ...am luat o teapa la o pompa de ambreiaj(aviz amatorilor de piese sh)...o saptamana m-a tinut pe dreapta...
in final,cu ajutorul unui bun prieten ,am facut masina in 10 min ... am reconditionat vechea pompa...
nu pricepeam cum se face aerisirea ,si de ce nu functioneaza deloc ambreiajul...vinovatu era pompa...din cauza ei am inlocuit teava,conducta si rezervorul de lichid degeaba.......cate odata mai luam si teapa...doar traim in romania...
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:51   #21
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

In concluzie ai rezolvat? Aerisirea se face ca la frana... se fac pedale si se desface aerisitorul de pe cutie, cu atentie sa nu se goleasca vasul.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 16:41   #22
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

da multumesc am rezolvat cu ambreiajul...urmeaza sa ma apuc de praguri...precum a intuit cineva sub fibra erau surprize...,nu grave,dar trebuie rezolvate..
mi-au atras atentia niste faruri cu lupa...am inteles ca nu se prea gasesc de cumparat...merita studiata problema......
apropo ce jante vin fara modificari pe cielo 14/15?eu in talon am 13 da stiu ca la executive sunt de 14.
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 13:38   #23
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

Nu ai nevoie de aripile fata si un kit de ambreaj?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 04:34   #24
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

momentan nu,dar pe viitor cine stie...oricum ms pt piese...
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 02:07   #25
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

cumpar ceasuri cielo cu turometru (functionale),fete de usi fata pentru geamuri electrice,butoane geamuri electrice(cu tot cu mufe)...eventual ceasuri modificate... astept oferte PM
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 10:12   #26
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

De cate ori sa mai explic ca vanzarile/cumpararile se fac pe sectiunea dedicata, cu titlu sugestiv, clar, date de contact...???
https://forum.4tuning.ro/496-anunturi-auto-daewoo.html
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 19:07   #27
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

de cca o saptamana tot lucram la tanketa...acum are geamuri electrice,alarma,jante pe 14 aliaj ,inchidere centralizata...de azi si o alta baterie,bosh-ul vechi a dat in primire cum a dat de frig...
dupa inlocuirea a 2-a oara a bujiilor,la relanti motoru aproape nu se aude......intre timp s-a inlocuit motorasu de la usita benzina(era ars),carapacea de la volan,urmeaza un pic de tinichigerie ,daca vremea ne da voie...si tot vreau sa dau jos volanu,dar fara succes...pana acum...
poze cum gasesc un prieten cu aparat foto...
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 23:51   #28
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

dupa lupte seculare de cca 2 saptamani,am gasit si fetele de usi fata cu butoane si mufe...mare minune...,in sfarsit putem termina partea electrica...urmeaza lucruri interesante...
Edyson is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 19:47   #29
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

Nu ar strtica sa mai urci si 2/3 poze cu starea actuala si ce ai mai lucrat la ea
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 01:04   #30
Edyson

Stage 3
 
Edyson's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Talking Re: Daewoo Cielo IS 03 PWL

Click image for larger version

Name:	cielo2.jpg
Views:	78
Size:	1.62 MB
ID:	2750357

Click image for larger version

Name:	cielo.jpg
Views:	68
Size:	1.71 MB
ID:	2750358
poze astept si eu de la un prieten.....am ceva poze de cca 2 saptamani....scuzati imaginile...
acum sa trecem la update-uri: dupa cca 2-3 modificari,am ajuns la faza finala cu geamurile electrice,inchiderea centralizata ,si cam juma de alarma montata(zeci de fire si firisoare peste tot )...
in ceea ce priveste masina am dat jos capacele alea groaznice de opel,ulterior am achizitionat jante de aliaj,ceva gume de vara si iata rezultatul finit : am ajuns la 12 gume de iarna si vreo 8 de vara ...
saptamana trecuta am achizitionat inca o juma de cielo sau 2/3 cum zice un amic...,printre multe altele am AC complet,2 scaune fata intregi in sfarsit ,un bord complet,sine pt cupola,o pompa de frana koreea,un alt torpedou,triple koreea ,mult doritele fete de portiere fata ,toate butoanele geamuri electrice cu tot cu mufe originale,un panou complet de sigurante,tot soiu de mochete,ceasuri cu turometru( in sfarsit o sa aflu si eu ce turatie are motorisca mea),plastice cat incape,zeci de maruntisuri...
deoarece nu prea am stare ,am hotarat sa mai modific pe ici pe colo prin partile esentiale...momentan studiez niste faruri cu lupa ...si cochetez cu o servodirectie....pe langa astea urmeaza un badboy ,ceva muzica,si mai vedem...primesc orice fel de idei sugestii,critici
azi am inlocuit filtrul de aer,cel vechi era prins in holsuruburi,si izolat cu silicon rosu ,am reparat o macara pe spate,...urmeaza pompa de frana sa fie inlocuita,triple koreea, ceva tinichigerie....astept doar vreme buna si multe cafele !!!prieteni stiu de ce...
Edyson is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -