Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-12, 00:23   #16
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Nu este vorba de tine,ma refer la general.
Mai stiu pe cineva care este genul"viata mea este matiz" ,el si-a cumparat unul,pentru ca el considera ca este cea mai buna.
Nu investii prea mult,dupa 6-7 luni dispare orice placere in a conduce prima masina.Daca iti zic ce planuri aveam eu cu prima masina razi cu parul de pe maini de mine.
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 00:26   #17
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Nu este vorba de tine,ma refer la general.
Mai stiu pe cineva care este genul"viata mea este matiz" ,el si-a cumparat unul,pentru ca el considera ca este cea mai buna.
Nu investii prea mult,dupa 6-7 luni dispare orice placere in a conduce prima masina.Daca iti zic ce planuri aveam eu cu prima masina razi cu parul de pe maini de mine.
NU am zis ca viata mea e matizul doar ca imi place foarte mult ideea e ca il conduc de 9 luni zi de zi si placerea este de fiecare data tot mai mare.
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 20:12   #18
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by bobo-wow View Post
La interior:
-Sticker Bomb 1
Felicitari si din partea mea, insa inainte de a colanta capacul ceasurilor de bord si cel al consolei nu o puteai scoate sa poti face treaba buna?
nu-mi place cum ai lipit stikerele pe langa butoanele de bord si rama ce incadreaza consola centrala.. timpul nu-i pierdut, poti remedia

bafta pe mai departe!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 07:28   #19
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Nu este vorba de tine,ma refer la general.
Mai stiu pe cineva care este genul"viata mea este matiz" ,el si-a cumparat unul,pentru ca el considera ca este cea mai buna.
Nu investii prea mult,dupa 6-7 luni dispare orice placere in a conduce prima masina.Daca iti zic ce planuri aveam eu cu prima masina razi cu parul de pe maini de mine.
Cam aberezi, sincer...
Un Matiz poate fi o masina impresionanta, daca stii ce trebuie sa ii faci ca sa indeplineasca toate conditiile: aspect, tinuta de drum si restul. Cu distantiere pe spate, arcuri sport pe toata masina si cu niste jante dragute pe 13/14 poti face o masina de zi cu zi beton (atat frumoasa, cat si sigura la drum).

Cand vad lumea cu pareri ca Matizul e un rahat de masina, ma apuca spumele Marii Negre! Poate voua v-o placea sa va chinuiti cu parcarile in metropole, poate va place sa aruncati peste 200 ron la un plin de benzina, poate voua va plac taxele de +100 ron la impozite si asigurari de peste 300 ron pentru 6 luni...

Cum strazile din Romania nu sunt facute inca pentru viteze mari, nu inteleg de ce ati vrea masina care sa alerge cu 400 km/h, daca nu aveti unde sa o faceti in conditii de maxima securitate.

Si inainte sa mai comenteze careva ca Matizul e varza la accidente, ganditi-va ca acest "jeg" de masina are 2 bari de protectie dupa motor care au menirea de a infige motorul sub masina si nu pe sofer, ca la alte cutii de masini.

Ah, ca e tabla subtire si o ia rugina repede... e tabla romaneasca cum e si pe Logan. Dupa 3 ani trebuie oricum sa te pregatesti de tinichigerie.

There, am spus tot vis-a-vis de masina.

Tinere, sa o stapanesti sanatos, iar toate planurile pe care le ai cu ea sa se realizeze fara impedimente financiare sau de alte naturi.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:07   #20
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Nu stiu cum poti avea o pasiune pentru matiz,probabil sunt eu defect.
Mai bine pasiune pentru un Matiz decat pentru o Dacie ...


ps : Masina arata foarte bine,felicitari pentru ce ai facut la ea,si sper sa nu te opresti aici,sa fie un proiect din toate punctele de vedere. Te salut si spor la treaba,daca te pot ajuta cu ceva,pm.
__________________

I may be slower,but cooler and lower..
MK - Mario Kareta Photography

Last edited by mareo; 10-07-12 at 23:11.
mareo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:11   #21
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Felicitari si din partea mea, insa inainte de a colanta capacul ceasurilor de bord si cel al consolei nu o puteai scoate sa poti face treaba buna?
nu-mi place cum ai lipit stikerele pe langa butoanele de bord si rama ce incadreaza consola centrala.. timpul nu-i pierdut, poti remedia

bafta pe mai departe!
mersi a fost prima oara cand am pus sticker bomb oricum mai imi iau si sticker bomb 2 si retusez tot

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Cam aberezi, sincer...
Un Matiz poate fi o masina impresionanta, daca stii ce trebuie sa ii faci ca sa indeplineasca toate conditiile: aspect, tinuta de drum si restul. Cu distantiere pe spate, arcuri sport pe toata masina si cu niste jante dragute pe 13/14 poti face o masina de zi cu zi beton (atat frumoasa, cat si sigura la drum).

Cand vad lumea cu pareri ca Matizul e un rahat de masina, ma apuca spumele Marii Negre! Poate voua v-o placea sa va chinuiti cu parcarile in metropole, poate va place sa aruncati peste 200 ron la un plin de benzina, poate voua va plac taxele de +100 ron la impozite si asigurari de peste 300 ron pentru 6 luni...

Cum strazile din Romania nu sunt facute inca pentru viteze mari, nu inteleg de ce ati vrea masina care sa alerge cu 400 km/h, daca nu aveti unde sa o faceti in conditii de maxima securitate.

Si inainte sa mai comenteze careva ca Matizul e varza la accidente, ganditi-va ca acest "jeg" de masina are 2 bari de protectie dupa motor care au menirea de a infige motorul sub masina si nu pe sofer, ca la alte cutii de masini.

Ah, ca e tabla subtire si o ia rugina repede... e tabla romaneasca cum e si pe Logan. Dupa 3 ani trebuie oricum sa te pregatesti de tinichigerie.

There, am spus tot vis-a-vis de masina.

Tinere, sa o stapanesti sanatos, iar toate planurile pe care le ai cu ea sa se realizeze fara impedimente financiare sau de alte naturi.
Mersi frumos curand vor mai veni piese pentru el mai mult audio si interior,iar cand imi zice cineva ceva de masina nu pun la suflet pentru ca ei nu stiu ce masina este matizul doar eu stiu si atat timp cat ma simt bine in ea si imi da impulsul pentru al imbunatati chiar nu ma intereseaza ce zic cei din jur.
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:12   #22
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by mareo View Post
Mai bine pasiune pentru un Matiz decat pentru o Dacie ...
Mareo eu am fost mai diplomat si nu i-am zis nimic.Dar na uni de pe aici nu prea au bun simt dar asta este.
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 20:21   #23
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Nu am stat degeaba si mi-am luat un turometru FK si suport pentru stalp.
Luni il montez.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_4145.jpg
Views:	113
Size:	1.20 MB
ID:	2495148  
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 21:42   #24
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by bobo-wow View Post
Nu am stat degeaba si mi-am luat un turometru FK si suport pentru stalp.
Luni il montez.
Se pare ca luni nu pot sa il montez deoarece stalpul nu se protriveste pe Matiz deci trebuie sa fac la gurile alea de aer din bord sa anulez una si sa imi fac pe comanda un suport.
Daca are nevoie cineva de suportul acele din poza de mai sus sa ma contacteze il dau pe gratis!
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 21:17   #25
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Nu mai bine iti faci tu un suport de ceasuri pe stalp, custom, in care sa bagi ambele ceasuri? E si trendy, dar arata si bine.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 21:37   #26
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Nu stiu cum poti avea o pasiune pentru matiz,probabil sunt eu defect.
Quote:
Originally Posted by mareo View Post
Mai bine pasiune pentru un Matiz decat pentru o Dacie ...
[...]
Băieţi, permiteţi-mi să vă vă spun că spuneţi nişte tâmpenii!
Nu contează absolut deloc ce maşină ai sub cur, atâta vreme cât ai o pasiune pentru ea şi faci tot ce-ţi stă în putiinţă pentru a o face pe gustul tău!

ON:

Îmi place buburuza!
Îmi place că o ţii curată, vopseaua arată bine, cel puţin din poze şi nu ai ţigănit-o cu stickere retardate.

Nişte jante de aliaj, i-ar schimba foarte mult aspectul.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 22:46   #27
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Băieţi, permiteţi-mi să vă vă spun că spuneţi nişte tâmpenii!
Nu contează absolut deloc ce maşină ai sub cur, atâta vreme cât ai o pasiune pentru ea şi faci tot ce-ţi stă în putiinţă pentru a o face pe gustul tău!

ON:

Îmi place buburuza!
Îmi place că o ţii curată, vopseaua arată bine, cel puţin din poze şi nu ai ţigănit-o cu stickere retardate.

Nişte jante de aliaj, i-ar schimba foarte mult aspectul.
Mersi stiu ca niste jante ar schimbat aspectul radical dar eu vreau sa lucrez gen ma apuc de audio pana nu termin nu fac altceva,dupaia fac interiorul iar la final fac exteriorul iar dupaia imi iau un golf 3 sa il fac numai la motor.
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 12:15   #28
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Turometrul este pus pe masina este numai bun ideea e ca are 7 culori cea ce imi place mult in diametru este destul de mic deaia i-am gasit si locul acolo.Un filmulet cu el in actiune pe seara ca astazi am putina treaba cu jantele,stopurile si semnalele fata trebuie vopsite.Jantele vor fi buza rosie si mijloc negru mat pana la venirea unor jante din aliaj ,stopurile full red iar semnalele vor fi negre ca bara.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-07-17 10.11.47.jpg
Views:	153
Size:	1.25 MB
ID:	2500141   Click image for larger version

Name:	2012-07-19 12.43.11.jpg
Views:	71
Size:	847.7 KB
ID:	2500142  
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 13:05   #29
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Turometrul este frumos dar locul în care l-ai pus, nu este de el în sensul că nu prea arată bine acolo, mai ales că nu vine centrat pe gura de ventilaţie.

Eu zic să rămâi la ideea lui Mustang, cu stâlpul custom.

Jantele, vor arăta bine dar nu te aştepta să reziste prea mult vopsea dată la spray. Încearcă să le pregăteşti cât mai bine înainte de vopsea. Şmirghel de 300 cred că este potrivit, degresat cu benzină sau dilaunt şi nu te grăbeşti cu aplicatul.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 13:23   #30
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Matiz noua mea jucarie

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Turometrul este frumos dar locul în care l-ai pus, nu este de el în sensul că nu prea arată bine acolo, mai ales că nu vine centrat pe gura de ventilaţie.

Eu zic să rămâi la ideea lui Mustang, cu stâlpul custom.

Jantele, vor arăta bine dar nu te aştepta să reziste prea mult vopsea dată la spray. Încearcă să le pregăteşti cât mai bine înainte de vopsea. Şmirghel de 300 cred că este potrivit, degresat cu benzină sau dilaunt şi nu te grăbeşti cu aplicatul.
Poi o sa dau cu peria de sarma are ceva?si dupaia cu smirghel?ca dupaia dau cu diluant si dupaia 2 straturi de vopsea.Cam asa m-am gandit iar de turometru imi place acolo momentan nu este estetic dar o sa imi iau sticker bomb 2 si atunci il stickeresc si pe el
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -