Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-10, 19:21   #1
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Daewoo Cielo '96

Am cumparat masina acum 7 luni intr-o stare jalnica . Dar de luna asta am inceput sa fac modificari la ea ... Este un Cielo din '96 cu 75 caluti si 134.000 KM la bord.

A primit :
- Instalatie GPL
- kit ambreiaj
- capete planetare
- rulmenti fata
- amortizoare fata
- discuri si placute frana
- inlocuit motorasele geamurilor electrice
- radiator apa
- bielete antirulio

Modificari pe viitor :

Mecanic :
Arcuri de espero sau opel ( mai tari )
Amortizoare pe gaz fata + spate
Distributia

Interior :
- Antifonat complet ( deja am inceput cu usa soferului si plafonu )
- Inlocuit materialul de la plafon
- Inlocuit scaunele si bancheta din spate cu unele de opel
- Volan cu airbag cu tot cu senzori.
- Fete de usi
- Revopsit toate plasticele din interior
- Ceasuri noi in bord ( schimbat si luminile verzi cu unele albastre ), dar eu vreau sa gasesc de kadet digital

Exterior :
- Xenoane
- revopsit sau colantat
- Jante
- Schimbat placutele de inmatriculare

Vreau sa o las cat mai simpla , fara modificari grosolane si nici sa umblu la motor sa o fac bmw . Este o masina lunga si linistita de familie si asa o sa ramana
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2010-12-01_1031.JPG
Views:	126
Size:	42.1 KB
ID:	1769920  
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 19:54   #2
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

.... helou, sa o stapanesti cu bine. vad ca ai o lista lunga cu ce vrei sa schimbi la ea asa ca.... succes in ceea ce vrei sa faci!!!
sunt curios cum o sa faci cu air-bag-ul, stiu ca exista instalatia pe Nexia dar pe la noi suntcam rare asa ca gasesti cam greu.......... iar de adaptat de la alt model e complicat si proba......... nu-ti doresti sa o faci!!!
bafta multa, asteptam noutati!!!
__________________
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 19:57   #3
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Daewoo Cielo '96

bine ai venit printre noi razvan.frumoasa poza de prezentare si ideile de viitor.intradevar e o masina de familie care nu se preteaza la hardtunning.soft da mai bine mai ales ca stii ca ai totul functional pe ea.succes mai departe si sa revii cu noutati.km nu as fi sigur ca-s reali.are sigiliu pe ceas?
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 22:06   #4
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

@inchains0
Multumesc . Am gasit deja volan cu airbag si sistem la 230 ron de la un Nexia. Dupa sarbatori ma apuc de el , deocamdata trec la distributia si chestiile din interior.

@TONYPSG
Mersi . Km sunt reali , chiar daca este intr-o stare jalnica masina a fost in familie .
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 08:19   #5
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,531
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

Ma bucur ca se mai apuca lumea de restaurat masini... Nu conteaza unde a fost, masina nu merita sa iti bati joc de ea. A avut o perioada mai proasta, dar vad ca apicat pe maini bune acum Incepe cu distributia ca sa scapi de o grija, si daca nu vrei sa astepti pana in primavara, fa cate ceva la interior. Spor la treaba, sa ne tii la curent c modificarile
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 08:50   #6
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

Nu am vazut inca o instalatie pt air-bag si unde se pun senzorii aia, oricum, atentie mare cand va fi sa o montezi, sa nu patesti apoi ca in filmuletul ala, sa vina o baba si sa iti dea cu sacosa in bara si sa te plesneasca air-bag-ul!!!
distributia daca ai luat-o pe original, cam cat costa cu totul, curelele, pompa de apa, rola, ca si la mine se cam apropie schimbul si sa stiu cat de bine sa ma pregatesc!!!
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 10:38   #7
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

@inchains0
Kitul de distributie cu tot cu pompa de apa 250 RON si manopera undeva la 230 RON. Sper sa nu patesc cu airbagul ca in filmuletul ala .

@B-99-SAA
Asa spun si eu , daca ai o masina cat de veche sau de proasta nu trebuie sa iti bati joc de ea. O sa incep cu distributia , dar m-am apucat si de interior , plafon antifonat si schimbat materialul . Am vopsit cu un gri inchis plasticele din interior si acum vreau sa le fac si pe alea de la usi si bord , dar nu stiu ce culoare sa le fac , un gri inchis sau argintiu.
Am atasat o poza cum arata plafonul inainte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	04122010.jpg
Views:	182
Size:	480.5 KB
ID:	1770592  
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 13:57   #8
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Daewoo Cielo '96

cred ca ti se potriveste un volan de opel astra cu airbag. iei sistemul cu totul, inclusiv cu calculatorul de airbag si fire. dar nu stiu cel de la pasager cum il poti incadra
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 22:48   #9
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

@Stolaniac

Nu ai postat unde trebuia .
Nu este nici o problema daca scoti alarma , dar trebuie sa dezactivezi si inchiderea ( legatura dintre motorase ) . Dupa ce ai facut asta merge sa inchizi si deschizi usile pe fiecare in parte.
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 20:11   #10
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

Am schimbat distributia si blocul de lumini.

Costuri :
Kitul de distributie cu tot cu pompa de apa : 220 RON
3 L antigel si 3L apa distilata : 80 RON
Manopera : 270

Blocul de lumini : 80 RON ( l-am montat singur )

Deocamdata masina este inca in service , dupa inlocuirea distributiei am fluctuatii la relantii, maine o pune pe tester.
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 14:21   #11
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 341
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Daewoo Cielo '96

Hai cu pozele de interior...sa vedem cu ce ai iesit nou pe piata
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 18:23   #12
Greku`BWJ

Stage 5
 
Greku`BWJ's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 470
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo '96

A incaput pe maini bune masina asta vad, hai sa vedem ce iese !
Greku`BWJ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -