Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-11, 23:07   #16
18BSV

Stage 5
 
18BSV's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,295
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Mai "extraterestra"masina.Pacat de bari la drumurile astea.Io zic ca la espero da mai bine tuningul mai finut..mai clean,ca la masina din poza.Dar tie tre sa`ti placa! Bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1253457017375_f.jpg
Views:	338
Size:	36.4 KB
ID:	1808098  
__________________

Last edited by 18BSV; 04-01-11 at 23:09.
18BSV is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 07:28   #17
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by Mr.Special View Post
Povestea incepe in 2009 luna august cand am luat permisul si totodata mica mea limuzina Espero, care ca un drog foarte puternic mi-a creat o dependenta majora. Am inceput cu mici modificari ale sunetului: un cd player nou,statie de amplificare noua,sistem de boxe. Ca un incepator ceea ce ma consider si acum am inceput sa imbunatatesc sunetul din ce in ce mai mult, a aparut un subwoofer,dupa aceea altul mai puternic,un mp3 player mai performant,boxe etc.A mai aparut si un kit xenon,folie fata,spate+ luneta si o alarma mai performanta.Prin luna martie am inceput modificarile la interior : scaune de bmw urs recaro dupa care am inceput tapitarea cu piele alba pe care mai am putin si o termin ramanandu-mi doar bordul si consola. La interior pe langa pielea alba am mai adaugat niste cristale Swarovski si in jur de 100 de leduri albastre pe plafon.Nu cred ca mai are rost sa precizez ca am facut multe sacrificii pentru a reusi un vis si anume de a avea o masina mai speciala. Acum 2 luni (prin noiembrie 2010) am reusit sa-i pun un kit tuning exterior ce consta in Bara fata,bara spate, praguri,bad boy look,indepartarea bandourilor,eliminarea antenei si a manerelor de pe spate si eliminarea lucasurilor de pe aripi. Am reusit totodata sa-i ofer Specialei mele si o vopsire integrala aproape de culoarea originala care imi place foarte mult si anume rosu rubin acum de la Renault.Am mai adaugat si niste roti noi Aluett pe 16 cu cauciucuri 195/50/16. Masina zic ca ar fii in proportie de 85% gata pana la ce mi-am propus mai avand nevoie de toba sport,articulatie sport,terminarea bordului si a consolei de tapitat. Masina la motor nu are nici o imbunatatire dar asta nu inseamna ca nu mi-asi dori un sfi de la opel de 150 de caluti. Pana acum m-am luptat cu stoicism cu criza si am facut niste eforturi uriase (pt mine) de a investi in masina si sper sa reusesc pana in iunie sa pun si motorul. V-as ruga de la inceput mai ales pe cei care nu au facut nici un efort si nici o imbunatatire a masinii lor sa aveti niste critici pertinente. Va multumesc.Cateva poze si voi continua :
Salut,

Mi se pare mie sau noi ne-am intalnit anul trecut prin vara pe la Dimitrov ?
Bafta multa in continuare.
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 12:11   #18
Mr.Special

Stage 4
 
Mr.Special's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 185
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
A iesit frumos...imi place.
Ar merge niste jante mai mari, dar nu mai mult de 16 si farurile impreuna cu semnalele fumurii , va schimba tot aspectul si da f. bine cu bad-boy-ul.
Mai mergea astupat si gura de umplere de la gaz si pusa undeva sub capota la portbagaj.
Cat te-a costat body kit-ul ?

Mai da-ne ceva detalii si bafta in continuare.
M-am gandit la niste jante mai mari dar sant in balanta deoarece cauciucurile sunt foarte scumpe pe 17,18 etc inca nu sunt hotarat. Am sa ma gandesc cu fumuriul la semnale si faruri cat despre gura de gaz sigur o voi pune sub capota cand voi mai face o modificare la porbagaj implicit stopurile spate. Body kitul + scos de bandouri m-a dus undeva aproape de 500 de euro si este facut de Avi de la TNT Tuning pe care il recomand cu caldura pt calitate si seriozitate
Mr.Special is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 12:13   #19
Mr.Special

Stage 4
 
Mr.Special's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 185
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Salut,

Mi se pare mie sau noi ne-am intalnit anul trecut prin vara pe la Dimitrov ?
Bafta multa in continuare.
Da ne-am intalnit si mi-a facut deosebita placere. Sper sa ne revedem
Mr.Special is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 12:18   #20
Mr.Special

Stage 4
 
Mr.Special's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 185
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Permite-mi sa fiu eu carcotasul:

1) Jante mai mari.
2) suspensie sport (dar cum o pui ca ai spoilerele cam mari
3) de ce ai lasat ala de la gaz? (eu l-am mutat sub capota portbagajului)
4) clean-look 2/3 din masina (privita pe inaltime) si 1/3 praguri, partile inferioare ale barilor stil japan.

5) De munca, ce sa zic, tin minte posturile tale de mai demult, iti apreciez munca depusa si nu pot decat sa te stimez pt asta! De interior, cred ca te-am mai laudat alta data, desi cristalele nu mi se par extraordinare (volanul stil 'scream' chiar imi place), a iesit calumea zic eu
Volanul este modificat nu mai este cel pe care il stiai, la nr 4 nu inteleg ce vrei sa spui iar ca suspensie m-am gandit sa las arcurile stock si sa intaresc amortizoarele deoarece drumurile noastre dragi nu imi permit sa cobor si mai mult masina ,si asa ma chinui teribil si mai tin sa precizez ca masina o folosesc zi de zi in jur de 80-100 de km deci inca un motiv sa nu imi pun arcuri sport deoarece imi mai coboara in jur de 3 cm.
Mr.Special is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 12:30   #21
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by Mr.Special View Post
inca un motiv sa nu imi pun arcuri sport deoarece imi mai coboara in jur de 3 cm.
Asta inseamna ca maturi cu spoilerele pe jos....
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 12:39   #22
ukyobob

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 393
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

pana la urma ai reusit cea ce ti-ai propus , a iesit super ..asteptam mai multe poze ...
ukyobob is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 14:16   #23
Mr.Special

Stage 4
 
Mr.Special's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 185
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Quote:
Originally Posted by ukyobob View Post
pana la urma ai reusit cea ce ti-ai propus , a iesit super ..asteptam mai multe poze ...
Merci voi reveni si cu mai multe poze
Mr.Special is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 17:58   #24
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

frumos espero ! ti-as sugera sa-i pui niste jante ceva mai mari si niste gume cu o garda 50 sa-ti inchida spatiul dintre aripa si cauciuc ! ps : nu mi-as fi imaginat sa vad un body kit de calibra pe espero ! nu da exagerat de bine, dar e placut ochiului ! bafta multa in continuare si respect pentru muca depusa !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 19:56   #25
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Pune poze cu interiorul!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 00:31   #26
jay_mgs

Stage 3
 
jay_mgs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 160
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Salut, felicitari ptr. rezultat - se vede munca depusa. Culoarea este foarte frumoasa (unde ai vopsit masina?)! Un sfat, daca imi permiti - poti pune roti pe 17" cu talon chiar si pe 50, dar fara sa modifici suspensia si nu mai late de 205 daca nu pui distantiere - eu am 215/40 R17 si imi atinge putin in lonjeroane la viraj total, dar nu am distantiere. Iar daca esti interesat sa pui si o suspensie sport (ceea ce recomand in locul amortizoare intarite + arcuri stock) poti pune o suspensie fixa de kadett E sau cielo de la Ta-Technix 40/40 - are un raport pret calitate foarte bun si nu coboara mai mult de 30mm in realitate - este testata, iar masina va avea o tinuta de drum mult mai buna si un look mai ok.
jay_mgs is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 09:40   #27
Mr.Special

Stage 4
 
Mr.Special's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 185
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Deci in treaba cu suspensia si cu jantele pe 17 sunt foarte confuz. Mi-am luat cauciucuri de iarna pe fata 205/50/16 si am fost nevoit sa scot carenele pt ca atingeam la viraj, iar de coborat masina cu inca 3 cm nici nu vreau sa aud pt ca ma chinui suficient de mult si asa cand am 13 cm de la bara pana jos. Mai am o problema jantele mele pe 16 sunt noi,impecabile si nu a-si vrea sa le dau pe unele de 17 zgariate sau lovite asa ca daca voi gasi pe cineva cu jante de 17 4x100 sa arate bine ma voi mai gandi insa ramane teama de mai sus cu carenele sa nu ating.......
Mr.Special is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 11:16   #28
berardinelli

Stage 4
 
berardinelli's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 231
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Masina este reusita ! Sa speram ca o sa fie un an fara incidente si cu cat mai multe modificari ! salz
berardinelli is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:33   #29
jay_mgs

Stage 3
 
jay_mgs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 160
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

Tu stii cel mai bine care este situatia, eu doar ti-am spus din incercarile mele. O poza cu suspensie Ta-Technix 40/40 si jante pe 16'' cu anvelope 205/45 - sa nu crezi ca vb prostii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF2904.JPG
Views:	338
Size:	2.17 MB
ID:	1810932  
jay_mgs is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 10:37   #30
ObeLix
Chevrolet Driver

Stage 5
 
ObeLix's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,207
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Munca,rabdare si tutun pt un Espero mai special

felicitari pentru masina ... sper sa mai vi cu ea pe la noi prin fata ... sa o mai vedem
ObeLix is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -