Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-10, 17:58   #1
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Salut la toti utilizatorii sunt posesor de o saptamana a unui Matiz din 2002 euro 3 adus din Italia astept parerile voastre. Momentan la interior un Cd Clarion,cotiera si cam atat.Caut un set de jante second pentru el.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC11341.JPG
Views:	183
Size:	1.44 MB
ID:	1563926   Click image for larger version

Name:	SDC11340.JPG
Views:	159
Size:	1.43 MB
ID:	1563927   Click image for larger version

Name:	SDC11339.JPG
Views:	161
Size:	1.40 MB
ID:	1563928  

Click image for larger version

Name:	SDC11343.JPG
Views:	200
Size:	1.40 MB
ID:	1563929  

Last edited by cristianopel32; 11-07-10 at 18:17.
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 21:15   #2
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Cat a fost taxa de prima inmatriculare, daca zici ca e adus din Italia? In rest arata bine, daca poti pune si tu poze cu interiorul sa vedem ce diferente sunt intre Matiz I si al tau!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:03   #3
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Salutare,

Mai rare, aceste matizuri la noi īn Romānia... Așteptăm poze și cu interiorul...
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:34   #4
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Cat a fost taxa de prima inmatriculare, daca zici ca e adus din Italia? In rest arata bine, daca poti pune si tu poze cu interiorul sa vedem ce diferente sunt intre Matiz I si al tau!
TAXA 340 EURO
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:38   #5
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Salutare,

Mai rare, aceste matizuri la noi īn Romānia... Așteptăm poze și cu interiorul...
INTERIORUL ESTE IDENTIC CU CELE FABRICATE LA CRAIOVA DIFERA DOAR ELEMENTELE DE CAROSERIE EXTERIOARE
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:56   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

La exterior, mai exact, de la spate, seamănă cu Hyundai Getz.

Să-l stăpāneşti sănătos!
Ce planuri ai pentru el?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 06:43   #7
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
La exterior, mai exact, de la spate, seamănă cu Hyundai Getz.

Să-l stăpāneşti sănătos!
Ce planuri ai pentru el?
Deocamdata am trecut prin toata birocratia din Romania referitor la imatriculare,cum am spus ii trebuie un set de jante de al. un eleron si ma gandesc la un set de suspensii sport si tapiserie in interiior de piele.Oricum pentru vremurile astea este recomadata o astfel de masina,conduc de 22 ani dar niciodata nu am avut o masina de mic litraj-mentionez ca mai posed si un Opel vectra GTS dar in vremurile astea nu prea se mai merita masini cu cilindree mare.Multumesc pentru urari.
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 09:24   #8
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by cristianopel32 View Post
INTERIORUL ESTE IDENTIC CU CELE FABRICATE LA CRAIOVA DIFERA DOAR ELEMENTELE DE CAROSERIE EXTERIOARE
Ciudat, ca am vazut o gramada de poze pe net cu Matiz II si erau foarte multe diferente la interior, mult mai frumos facute in special fetele de usi si consola de la schimbator!
Destul de mica taxa! Banuiesc ca nu are foarte multe dotari 'de lux' daca a fost asa mica! Si ma mai mira o chestie de ce este euro 3 ca la noi doar alea din 2007 incoa' sunt E3!
In fine, masina arata foarte bine si daca poti pune totusi poze cu interiorul sa vada si ochiu' nostru
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:12   #9
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Ciudat, ca am vazut o gramada de poze pe net cu Matiz II si erau foarte multe diferente la interior, mult mai frumos facute in special fetele de usi si consola de la schimbator!
Destul de mica taxa! Banuiesc ca nu are foarte multe dotari 'de lux' daca a fost asa mica! Si ma mai mira o chestie de ce este euro 3 ca la noi doar alea din 2007 incoa' sunt E3!
In fine, masina arata foarte bine si daca poti pune totusi poze cu interiorul sa vada si ochiu' nostru
Dupa cum am spus SUNT NOU POSESOR DE MATIZ,intradevar la interior fetele de usi au buzunare si consola centrala cu doua suporturi de pahar.Referitor la euro 3 Matizurile model 2 sunt fabricate de atunci cu normele astea de poluare -nu a fost fabricat la Craiova ci direct la firma producatoare in KOREEA.Dotari de LUX nu vad nici la matizul din Romania.Totusi are AC,ABS dar nici un airbag probabil volanul a fost schimbat.Totusi il am de putin timp si am facut destul de multe la el (totusi este o masina second hand) de expemplu-schimbat consumabile+distributie+ulei(VALVOLINE 5W40) Referitor la masina consider ca este buna pentru timpurile in care traim.Am sa postez si poze cu interiorul.M-ia placut cand am luat-o forma ei putin mai diferita decat un Matiz autohton.Vad ca esti din Craiova uzina Daewoo s-a desfiintat?Piese de schimb cand o sa am nevoie se gasesc mai ieftine la voi in Craiova?

Last edited by cristianopel32; 12-07-10 at 11:19.
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:23   #10
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Vezi, stiam eu ca e diferenta! Dotari 'de lux'..., m-am referit la faptul ca a fost taxa mica si credeam ca nu ai A/C si ABS pentru ca stiam ca dotarile cresc taxa...cel putin asa stiu eu! Cu cat e masina mai cheala cu atat e taxa mai mica! Posibil sa ma insel, dar asa mi-a zis cineva care se ocupa cu masini!
Sper sa nu te fi deranjat intrebarile, era pura curiozitate pentru ca esti primul cu Matiz adus si inmatriculat de care am dat!
Multa bafta!

LE: Piese deocamdata gasesti dar iti zic ce mi-a zis vanzatoarea de la A.C.S.A, un magazin din Craiova care e specializat pe Daewoo la care apelez eu mereu..."daca ai nevoie de piese sa imi fac un stoc, ca ei de la anu se dau pe Ford...''
Dupa...ne dam pe dezmembrari ca tot romanu'

Last edited by Robert_MNW; 12-07-10 at 11:26.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:32   #11
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Vezi, stiam eu ca e diferenta! Dotari 'de lux'..., m-am referit la faptul ca a fost taxa mica si credeam ca nu ai A/C si ABS pentru ca stiam ca dotarile cresc taxa...cel putin asa stiu eu! Cu cat e masina mai cheala cu atat e taxa mai mica! Posibil sa ma insel, dar asa mi-a zis cineva care se ocupa cu masini!
Sper sa nu te fi deranjat intrebarile, era pura curiozitate pentru ca esti primul cu Matiz adus si inmatriculat de care am dat!
Multa bafta!
MERSI PENTRU URARI.Esti binevenit cu intrebarile nu ma deranjezi deloc-sunt veteran in OPEL CLUB dar la voi aici sunt incepator,a trecut 10 zile de cand o am si acum incep sa o cunosc deza ma gandesc la chiptuning la motor si altele fiinca imi place masinuta nu am condus niciodata pana acum matiz si chiar este bun de oras -am facut si un drum exterior BUC-FOCSANI si retur viteza medie 120 a consumat 5,1l/100km dar stabilitatea in viraje lasa de dorit cred ca urmeaza sa-i pun un kit sport de amortizoare.ATENTIE la RAR se poate face depreciere si poti sa scazi taxa la 50%.Prietenul tau are dreptate.
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:40   #12
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Da, mi-a zis si treaba asta cu deprecierea dar credeam ca abereaza, oricum mi-se pare acceptabila taxa. Mie mi-se pare Matizul destul de stabil pe curbe singurul dezavantaj e ca simti vantul foarte tare. E totusi o masina conceputa de oras si trebuie tinut cont de faptul asta! Multa bafta si bafta cu ce ti-ai propus!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:45   #13
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

bine ai venit. ne bucuram sa te avem printre noi.
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:45   #14
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

[QUOTE=Robert_MNW;3512145]Da, mi-a zis si treaba asta cu deprecierea dar credeam ca abereaza, oricum mi-se pare acceptabila taxa. Mie mi-se pare Matizul destul de stabil pe curbe singurul dezavantaj e ca simti vantul foarte tare. E totusi o masina conceputa de oras si trebuie tinut cont de faptul asta! Multa bafta si bafta cu ce ti-ai propus![/

Inca o data multumesc pentru aprecieri, ne mai auzim pe aici,corect este masina de oras dar sunt multe pe care le-am intalnit in trafic extraurban
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 11:47   #15
cristianopel32

Stage 1
 
cristianopel32's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 19
Default Re: NOU POSESOR MATIZ IMPORT ITALIA

Quote:
Originally Posted by skimpy View Post
bine ai venit. ne bucuram sa te avem printre noi.
Multumesc si cu orice problema am sa incerc sa fiu de folos.
cristianopel32 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -