Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-11, 22:41   #196
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Decat sa schimbi fuzeta , mai bine nu te duci tu si iei de dezmembrari macar 8 prezoane de audi sau orice altceva mai groase decat alea de tico si le inlocuiesti si rezolvi si problema cu piulitele pt jante.
Tico nu are prezoane! Are piulite puse pe niste bolturi cu filet batute in tambur si in fuzeta.
Cauta la dezmembrari bolturi d'alea de la fuzete SH.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 22:59   #197
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Tico - B 44 ZXN

gasisem prezoane de tico la king auto cu pretul de 3lei bucata + 3 lei piulita... ideea este ca nu stiu sigur care caneluri sunt duse alea de la prezon sau alea de pe fuzeta (am pus si o poza cu prezonul cum arata)
fuzeta e cam 140 si prezonul 3 lei.. acum sa vedem cat noroc am avut


pana una alta astazi am incercat sa pun jantele pe spate pt ca acolo merg deschise toate piulitele si surpriza jantele sunt 4 x 100 ... si o sa le vand (nu le incercasem pe masina pana acum pt ca am avut si treaba si cand am vazut ca se invarte ala in gol nu mi-a mai venit sa incerc sa alta roata :P )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	94
Size:	246.1 KB
ID:	2074564  
__________________
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 23:45   #198
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Quote:
Originally Posted by georulz View Post
Tico nu are prezoane! Are piulite puse pe niste bolturi cu filet batute in tambur si in fuzeta.
Cauta la dezmembrari bolturi d'alea de la fuzete SH.
Prietene da ce le stii tu pe toate, ea explica cum pui piulita pe un BOLT , cand acesta nu are filet ? Alea ce sunt batute acolo la tico in fuzeta , si au niste caneluri la baza pentru a sta fixe dupa ce sunt defapt presate acolo , sunt prezoane toata ziua ... bolturi la tico se intalnesc doar intre biela si piston !


Daca jantele sunt 4x100 masoara cat au gaura de centrare ca s-ar putea sa te scap eu de ele.


LE: Daca la fuzeta aia , prezonul are probleme la baza , adica s-au ros striatile , ii dai frumos 2 afturi de sudura si e sfant acolo, numai misca neam.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)

Last edited by TheEnZo; 06-07-11 at 23:49.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 01:00   #199
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Prietene da ce le stii tu pe toate, ea explica cum pui piulita pe un BOLT , cand acesta nu are filet ? Alea ce sunt batute acolo la tico in fuzeta , si au niste caneluri la baza pentru a sta fixe dupa ce sunt defapt presate acolo , sunt prezoane toata ziua ... bolturi la tico se intalnesc doar intre biela si piston !


Daca jantele sunt 4x100 masoara cat au gaura de centrare ca s-ar putea sa te scap eu de ele.


LE: Daca la fuzeta aia , prezonul are probleme la baza , adica s-au ros striatile , ii dai frumos 2 afturi de sudura si e sfant acolo, numai misca neam.
Mai bine ai explica tu cu pui tu prezoane mai groase pe fuzeta la tico fara sa faci modificari ... ca eu stiu bine ce am zis....iar "boltz" era spus in ghilimele, pentru ca se bate in fuzeta sau tambur la montare SI AM SI SPECIFICAT "cu filet". Pe cand prezonul, toata lumea cand se refera la el, este vorba de surubul cu cap hexagon mare, asa cum este la majoritatea masinilor si care se infileteaza (nu se bate sau cum vrei tu sa zici se preseaza).
georulz is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 01:46   #200
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Cat scandal pt. 1 surub . A fost azi masinutza la garaj unde lucrez si in mare parte e ca si rezolvata prooblema. Se va taia acel prezon cu tot cu piulita(cu grija sa nu stricam janta) se va da roata jos, se va da fuzeta jos pentru ca altfel nu ai cum sa pui un alt prezon si acum daca s-au stricat striatiile de pe fuzeta, se va pune alta (noua sau sh) iar daca s-au stricat striatiile de pe prezon, se va pune unu nou (sunt cumparate deja), problema este ca in momentu in care dau fuzeta jos, automat trebuie si alti rulmenti. Case closed !
PS: Jantele am constata amandoi cu stupoare ca sunt 4x100 asa ca se vor pune 4sale !
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 12:20   #201
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Quote:
Originally Posted by georulz View Post
Mai bine ai explica tu cu pui tu prezoane mai groase pe fuzeta la tico fara sa faci modificari ... ca eu stiu bine ce am zis....iar "boltz" era spus in ghilimele, pentru ca se bate in fuzeta sau tambur la montare SI AM SI SPECIFICAT "cu filet". Pe cand prezonul, toata lumea cand se refera la el, este vorba de surubul cu cap hexagon mare, asa cum este la majoritatea masinilor si care se infileteaza (nu se bate sau cum vrei tu sa zici se preseaza).
Daca tu nu stii cum se pun, asta nu inseamna ca nu se poate, si ti-am zis invata care sunt prezoane si care nu si ce le deosebeste de celelate si mai vb. (Diferenta esentiala dintre un prezon si un surub normal este metoda prin care se fabrica si apoi tratamentul la care sunt supuse - deci vizual pot fi identice dar unul este prezon si celalt surub)

Bolt nu era pus in nicio ghilimea.(Nici acuma nu este ... ) ; Din ce am inteles eu tu stii ca un bolt se pune prin a fi batut , raman uimit de cunostintele tale.

Exista si aice pe forum 2 tico care au prezone mai mari pe fuzeta originala puse.

Last edited by TheEnZo; 08-07-11 at 12:24.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 19:57   #202
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Daca tu nu stii cum se pun, asta nu inseamna ca nu se poate, si ti-am zis invata care sunt prezoane si care nu si ce le deosebeste de celelate si mai vb. (Diferenta esentiala dintre un prezon si un surub normal este metoda prin care se fabrica si apoi tratamentul la care sunt supuse - deci vizual pot fi identice dar unul este prezon si celalt surub)

Bolt nu era pus in nicio ghilimea.(Nici acuma nu este ... ) ; Din ce am inteles eu tu stii ca un bolt se pune prin a fi batut , raman uimit de cunostintele tale.

Exista si aice pe forum 2 tico care au prezone mai mari pe fuzeta originala puse.
TheEnZo imi cer scuze ca te-am atacat la faza cu prezoanele, stiu ca tot prezoane le zice, dar de fapt sunt niste piulite puse pe surub.
Am postat mai mult pentru a atrage atentia nu neaparat tie, ci si la altii care citesc si spun despre tico ca are prezoane. La tine m-a deranjat atitudinea ta...daca tot vroiai sa il ajuti pe Vlad ii si spuneai si cum sa puna prezoanele de audi in locul celor de tico. Nu am spus ca nu niciodata ca nu se poate sau ca tu vb aiurea acolo.
Cat legat despre cunostiintele mele, prezonu, blotz...neboltz tot cu presa / ciocan se monteaza, am schimbat si eu cateva la masina singur, degeaba ramai uimit.
Fara suparare...
georulz is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 11:32   #203
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Georulz - daca spui frate, din proprimea experienta eu le-am montat asa , tot in felul asta atragi si atentie fara se te iei de uni si alti fara nici un rost, sau macar cu o baza solida.

Pentru cine doreste informatii despre cum se pun prezoane de audi sau alte masini pe tico, s-a scris aicea pe forum trebuie doar sa caute.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 12-07-11, 22:51   #204
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Aha. O sa cautam. Problema e ce a facut Vlad la masina....
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 10:01   #205
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Tico - B 44 ZXN

am si uitat sa mai postez ca am rezolvat cu prezonul.. a fost destul de munca + ca a trebuit schimbat rulmentul pe partea aia (si mai arata si urat piulitele noi )

masina a stat in fata blocului in ultima saptamana pentru ca am fost foarte bolnav si nu am putut sa ma ridic din pat dar sa merg cu masina...

masina asteapta sa fie montat noul radiator zilele astea... probabil luni cand ma voi simti mai bine (l-am primit cadou )

p.s.: imi cer scuze ca nu v-am mai tinut la curent cu ce se intampla cu masina dar am fost racit (inca mai sunt dar ieri nu am mai facut febra si azi arata la fel de promitator )
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 22:28   #206
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Tico - B 44 ZXN

o mica modificare

astept pareri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	25072011.jpg
Views:	105
Size:	204.9 KB
ID:	2096998   Click image for larger version

Name:	25072011_001.jpg
Views:	70
Size:	109.5 KB
ID:	2096999   Click image for larger version

Name:	11052011_007.jpg
Views:	85
Size:	237.7 KB
ID:	2097000  

Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 08:21   #207
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Frumos,frumos mult mai bine!Sa le stapanesti sanatos!Cu radiatorul ce ai facut?
luciang is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 09:35   #208
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama de schimbare ).
Arata bine man.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 11:21   #209
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Tico - B 44 ZXN

@NXdev: merci frumos! (noroc ca pusesem si o poza cum erau inainte ca altfel ziceai ca sunt de acolo )


@lucian: se rezolva saptamana asta in principiu

Last edited by Fireburn_03; 26-07-11 at 11:24.
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 22:01   #210
sorin_maican20

Stage 5
 
sorin_maican20's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 726
Member of:
[SKODA]
Default Re: Tico - B 44 ZXN

Cleaning time:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_7450.jpg
Views:	78
Size:	134.5 KB
ID:	2100237   Click image for larger version

Name:	IMG_7451.jpg
Views:	47
Size:	186.9 KB
ID:	2100238   Click image for larger version

Name:	IMG_7455.jpg
Views:	84
Size:	125.4 KB
ID:	2100239  

sorin_maican20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -