Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-05-10, 20:57   #91
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

aaa poi da stiu ) de la el mam inspirat , dar nu vreau sa copiez, alt ceva nu prea am bani sa ii fac doar sa ii fac bandourile clean look si atat, seamana cu a lui ing3r ca o sa ii pun folie si capacele vopsite negru cu alb si triplele cu negru...etc fiindca e alba ca a lui

Intre timp azi am dat jos scrisul cu daewoo si espero de pe spate , si am vopsit semnalizarea cu negru pe interior. poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7129.JPG
Views:	81
Size:	1.21 MB
ID:	1478776   Click image for larger version

Name:	DSCF7131.JPG
Views:	78
Size:	1.11 MB
ID:	1478777  

Last edited by ss_seby; 19-05-10 at 21:22.
ss_seby is offline  
Old 20-05-10, 02:16   #92
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Quote:
Originally Posted by maryus_83 View Post
Seamana leit cu masina lui ing3r.
Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
aaa poi da stiu ) de la el mam inspirat , doar sa ii fac bandourile clean look si atat, seamana cu a lui ing3r ca o sa ii pun folie si capacele vopsite negru cu alb si triplele cu negru...etc fiindca e alba ca a lui

Intre timp azi am dat jos scrisul cu daewoo si espero de pe spate , si am vopsit semnalizarea cu negru pe interior. poze:
Chiar la asta ma gandeam prima oara cand am vazut poza cu VT-ul ala :P .
@SS_Seby: Cum adica sa faci bandourile clean look? Adica sa le vopsesti albe sau sa le scoti de tot si sa astupi santurile, sa fie intr-adevar clean look ?
Si culmea, tot azi am dat si eu scrisurile de pe portbagaj jos , mai mult de nevoie ca mi-a rupt careva scrisul cu ESPERO ...Mai scria doar PERO ) .
In rest, tranteste-i niste jante negre...si folia mai repede...si o sa semene mai mult cu a mea . Bafta !
ing3r is offline  
Old 20-05-10, 14:51   #93
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Chiar la asta ma gandeam prima oara cand am vazut poza cu VT-ul ala :P .
@SS_Seby: Cum adica sa faci bandourile clean look? Adica sa le vopsesti albe sau sa le scoti de tot si sa astupi santurile, sa fie intr-adevar clean look ?
Si culmea, tot azi am dat si eu scrisurile de pe portbagaj jos , mai mult de nevoie ca mi-a rupt careva scrisul cu ESPERO ...Mai scria doar PERO ) .
In rest, tranteste-i niste jante negre...si folia mai repede...si o sa semene mai mult cu a mea . Bafta !
Mersi bafta si tie ! da la asta ma gandeam ca sa dau bandourile de pe usi sa tai tabla si sa o sudez la loc in linie cu usa si sa fie cu adevarat clean look dar mai la vara sa mai strang bani . Si ma gandeam sa fac si barile sa le tai unde e bandou negru pe bari sau cum s-o zice ca nu stiu , si apoi sa ma duk sa fac rotund sau mai ascutit ma decid eu cu fibra de sticla si sa fie cap coada clean look . Iar cat despre jante mi-ar place unele ca ale tale da gasesc mai greu, bine adevaru e ca nici nu caut da asta-i partea a 2 a
ss_seby is offline  
Old 21-05-10, 01:12   #94
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Jantele alea le gasesti destul de usor...Nu sunt nici prea scumpe, trebuie doar sa cauti.Adevarul e ca masina e alba, ar arata bine cu jante negre cu buza argintie, sau chiar alba...Si pt clean look nu trebuie sa tai tabla neaparat, poti face cu chit , astupi santurile, faci cu fibra...etc...
Mai arunca un ochi si la masina lui Banzay , Cielo alb...
ing3r is offline  
Old 21-05-10, 01:22   #95
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

ziceai ceva ca vrei un espero de 1.8...schimba la asta motorul...macar ala merge sa il omologhezi pe mine ma bate gandul la un 2.0 tot de espero
johnsonxxl is offline  
Old 21-05-10, 02:26   #96
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Asa, ca offtopic...Pe mine ma tenteaza un motor de Opel, sincer m-am cam saturat de 1.5-ul asta subdimensionat pt caroseria masinii! Si chiar e diferenta de la 1.5 la 1.8, are si frate-miu un Espero 1.8 si trage mult mai bine !
ing3r is offline  
Old 22-05-10, 23:02   #97
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Jantele alea le gasesti destul de usor...Nu sunt nici prea scumpe, trebuie doar sa cauti.Adevarul e ca masina e alba, ar arata bine cu jante negre cu buza argintie, sau chiar alba...Si pt clean look nu trebuie sa tai tabla neaparat, poti face cu chit , astupi santurile, faci cu fibra...etc...
Mai arunca un ochi si la masina lui Banzay , Cielo alb...
Uite ca am sa ma uit la masina lui Banzay, nu prea mam uitat atent pe topic.

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
ziceai ceva ca vrei un espero de 1.8...schimba la asta motorul...macar ala merge sa il omologhezi pe mine ma bate gandul la un 2.0 tot de espero
Da un 1.8 , miar place si un 2.0 dar na consuma prea mult , si vreau tot de espero ca sa pot sa omologhez..caci nu stiu cat va mai sta masina la mine, sau daca castig la loto , scrie LET pe ea) si modificari. sau poate pun un motor de 2.5 V6 , dar in rest nu cred

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Asa, ca offtopic...Pe mine ma tenteaza un motor de Opel, sincer m-am cam saturat de 1.5-ul asta subdimensionat pt caroseria masinii! Si chiar e diferenta de la 1.5 la 1.8, are si frate-miu un Espero 1.8 si trage mult mai bine !
Sa stii ca e destul de subdimensionat , adica cel putin la al meu cat oi baga picioru in el...ma face un Logan de 1.4 de ma tavaleste) si ma streseaza asta...si un amic de al meu cu motor de 1.8 tavaleste cam orice logan stock din fabrica. So go for 1.8 merita zic eu
ss_seby is offline  
Old 22-05-10, 23:10   #98
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Banzay are topicul inchis de ceva vreme pt ca nu are ce masina sa arate... in schimb... Banzay poate sa iti povesteasca cum sa faci...

1. bagi flexul cu smirghel si cureti vopseaua de langa santuri. bagi spuma poliuretanica in santuri. Tai cu cutterul excesul si incepi sa freci cu smirghel spuma pana aduci la nivel. Peste spuma tragi 2 maini de fibra de sticla (sau una singura, depinde de cat de groasa e fibra; totodata e posibil sa se topeasca spuma, asa am auzit, desi eu cand am tras fibra peste spuma asta nu am avut probleme. Testezi la inceput si daca vezi ca se topeste tragi peste spuma niste scotch de constructii deala galben), dupa dai cu chit de fibra si la final finisezi cu chit normal.

sau...

2. acelasi procedeu numai ca in loc de spuma poliuretanica bagi chit de fibra (nu chit normal ca pe suprafata mare e posibil sa crape in zona aia). E oarecum flexibil si destul de rezistent. peste el dai fibra...

Last edited by banzay; 22-05-10 at 23:12.
banzay is offline  
Old 22-05-10, 23:14   #99
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Banzay are topicul inchis de ceva vreme pt ca nu are ce masina sa arate... in schimb... Banzay poate sa iti povesteasca cum sa faci...

1. bagi flexul cu smirghel si cureti vopseaua de langa santuri. bagi spuma poliuretanica in santuri. Tai cu cutterul excesul si incepi sa freci cu smirghel spuma pana aduci la nivel. Peste spuma tragi 2 maini de fibra de sticla (sau una singura, depinde de cat de groasa e fibra), dupa dai cu chit de fibra si la final finisezi cu chit normal.

sau...

2. acelasi procedeu numai ca in loc de spuma poliuretanica bagi chit de fibra (nu chit normal ca pe suprafata mare e posibil sa crape in zona aia). E oarecum flexibil si destul de rezistent. peste el dai fibra...
Seby ii multumeste lui Banzay pentru informatia impartasita , am sa incerc cu prima varianta , Dar seby acum a luat topicul inchis al lui Banzay sa il citeasca din pura curiozitate si mi se pare destul de frumos Cielo si interesant .
ss_seby is offline  
Old 22-05-10, 23:19   #100
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

De atunci s-au schimbat multe.... poate mult prea multe... prea multa munca de unul singur, prea multe degete bulite, prea putin timp, dar... poate am norocul si iese ceva...
banzay is offline  
Old 22-05-10, 23:26   #101
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
De atunci s-au schimbat multe.... poate mult prea multe... prea multa munca de unul singur, prea multe degete bulite, prea putin timp, dar... poate am norocul si iese ceva...
Vezi cum faci sa ai norocul sa iasa) lasa ca si eu am degete bulite, fracturate ,taiate, unghii smulse , capete lovite, si tot continui...Sau poate sunt eu la inceput si inca nu m-am saturat..vedem ce o fii.
ss_seby is offline  
Old 23-05-10, 22:28   #102
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Intre timp postez o inregistrare a motorului meu " diesel" caci benzinar nui mai pot zice ca e. Stie cineva care ar fii problema mai exacta ? Eu nu ma pricep la mecanica si poate cineva de pe forum , a intampinat aceeasi problema sau asemanatoare sa imi zica si mie ce sa fac sa nu se mai auda asa, ci sa se auda ca un motor pe benzina adica silentios. Multumesc anticipat!
Attached Files
File Type: avi DSCF7127.AVI (25.00 MB, 33 views)
ss_seby is offline  
Old 23-05-10, 23:33   #103
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Fara suparare dar e cam topit motorasul tau... Compensatorii, poate si ax cu came... si pana nu o auzi live nu poti sa iti dai seama, dar poate sa fie si bataie de biela....
mike-fullspeed is offline  
Old 24-05-10, 02:40   #104
SB 01 U L I

Stage 4
 
SB 01 U L I's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 208
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

frumos pana acum, tine-o tot asa, bafta la tuning !!
SB 01 U L I is offline  
Old 24-05-10, 10:01   #105
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea ! Espero 1.5 GLX

Ai suficient ulei in el? Ca suna a tacheti goi.
maryus_83 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -