Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-07, 12:27   #16
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

CIP+soft = acelasi lucru
masinilor mai vechi li se face CIP iar cele mai noi au parte de resoftare
40 de cai pt un motor cu o cilindree de 1,900 de generatie veche mi se pare prea mult...asta in conditiile in care nu vrei sa afetezi fiabilitatea masinii
pretul e in regula spre cam mare
unde vrei sa faci aceasta operatie?
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 20:03   #17
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default abs pe Renault Megane din 97

cum am idau seama dac aam abs mi sa spus ca are cidn am cumaprato dar nu l simt cind franez brusc se poate sa fie dezactivat din calculator ca nici la bord cind pun contactu nu se aprinde becu cu abs .
cum [pot verifica ??
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 23:32   #18
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

pune frana brusc...daca se duce sanie nu ai
ABS nu se activeaza/dezactiveaza
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 23:35   #19
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

asami ia zis un mecanic ca ar putea fi dezactivat nu ma pricep prea bien si am luato de buna
se duce sanie intardevar ca am probat deja
dar se poate pune separat dac anu a avut din fabrica cit ar costa?
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 23:39   #20
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

de pus se poate pune mai mult ca sigur...costuri nu stiu
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 11:29   #21
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

"cipul" nu e ceva care se poate lua de pe o masina si pune pe alta.se face o resoftare prin computerul masinii.si 40 de cai in plus nu o sa ai niciodata pe meganul tau.
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 22:43   #22
InXsss

Stage 1
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 14
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Sa incerci sa mergi cu a 2-a pe la 1000rmp si sa accelerezi mai brusc, nu total, dar putin mai brusc. o sa vezi diferenta de cum te impinge in scaun de la 2000rmp in sus pana in 4000.
sa mai incerci si cu a 3-a la fel. tinuta pe la 1000 accelerat brusc (dar nu pana la fund, ca omori turbina) si mentinuta acceleratia acolo, sa vezi cum se simte in 2000-4000rmp fata de sub1000-2000rmp.

Last edited by InXsss; 05-03-08 at 22:45.
InXsss is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 11:10   #23
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Bai nu stiu daca el chiar are o problema aici... adica... mai intai Megane 1.9 dTI are 102CP(am aceeasi masina, break, an fabr.2001).. si nu prea am bagat de seama problema de genu asta la masina.... nu stiu... si faza cu cipu... sincer... nu cred ca poti sa scoti atat de mult... sau ma rog poti... da in cat timp tre sa schimbi motorul?
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 16:05   #24
MirceaC20

Stage 3
 
MirceaC20's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 94
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Quote:
Originally Posted by Undying_Renault View Post
Bai nu stiu daca el chiar are o problema aici... adica... mai intai Megane 1.9 dTI are 102CP(am aceeasi masina, break, an fabr.2001).. si nu prea am bagat de seama problema de genu asta la masina.... nu stiu... si faza cu cipu... sincer... nu cred ca poti sa scoti atat de mult... sau ma rog poti... da in cat timp tre sa schimbi motorul?

nu vreau sa ma bag aiurea in seama, dar eu am megane 1.9dti si stiu ca are 72Kw ~ 98cp si ca 1.9Dci are 102cp... ma insel? stiu ca difera pompa de injectie intre dti si dci
MirceaC20 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 15:01   #25
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Quote:
Originally Posted by MirceaC20 View Post
nu vreau sa ma bag aiurea in seama, dar eu am megane 1.9dti si stiu ca are 72Kw ~ 98cp si ca 1.9Dci are 102cp... ma insel? stiu ca difera pompa de injectie intre dti si dci

Este adevarat difera doar pompa de injectie la dci e common rail si la dTI e normala .
Masina are 98 de cai nu 102 sau cat sa zis.

Avand in vedere ca am strans banii de soft la masina mi sa stricat caseta de directie adica pirde ulei asa ca iar aman resoftarea
Alecs21 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 21:13   #26
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Alecs21 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 17:37   #27
crazy rock

Stage 4
 
crazy rock's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 177
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

Quote:
Originally Posted by Undying_Renault View Post
Bai nu stiu daca el chiar are o problema aici... adica... mai intai Megane 1.9 dTI are 102CP(am aceeasi masina, break, an fabr.2001).. si nu prea am bagat de seama problema de genu asta la masina.... nu stiu... si faza cu cipu... sincer... nu cred ca poti sa scoti atat de mult... sau ma rog poti... da in cat timp tre sa schimbi motorul?
la a mea zice ca cik are 120 de kai ) sie din 2002 breck tot 1.9dti tot renault lol francezu e futut rau in cur
crazy rock is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 00:42   #28
MirceaC20

Stage 3
 
MirceaC20's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 94
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

iti scrie in talon cei 120 de caluti? ~88Kw? ? stiu ca doar laguna II si megane II au 1.9 si 120 de cai. Eu am obtinut cei 120 caluti in urma chipului si o crestere a cuplului de la 200nm la 250nm. am avut noroc cu un electrician ff bun si cu un coleg de pe forumul renault si nu m-a dus toata treaba nici o treime din cat ai gasit u ! la mine s-au inlocuit 2 Chipuri, si au fost puse sloturi, asa ca atunci cand ma duc la rar sa le pun pe cele stok sa nu mai scoata fum ca o locomotiva. una peste alta, daca masina e in nervii ei, merita un chip, daca iti papa ulei etc, nu te sfatuiesc sa faci asa ceva. eu am chipul de aprox 1500km si sunt extre super multumit si am impresia ca a scazut si consumul, s-ar putea sa ma insel si sa fie doar un efect plasibo :P
MirceaC20 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 00:55   #29
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Renault Megane 1.9 dTI

imi cer scuze pt ce am postat acum ceva vreme ....eram si eu mai mic si tot ce zbura ziceam ca se mananca....sper sa ma intelegeti si va multumesc ca nu ati facut misto de mine (v-ati dat seama ca sunt la inceput)

Si acum sa revenim la masina.
Am o mare problema: siguranta de la planetara din cutie mi-a sarit am fost la mecanic sa mi-o puna inapoi.....scos planetara pus siguranta montat planetara iesit cu masina din service.In intersectie cand am fortat putin masina poc iar siguranta.....impinge masina la mecanic iar aceeasi nebunie scos montat.dau sa plec iarasi mecanicu imi zice ca daca ar da un aft de sudura nu stiu cum nu ar trebuii sa mai faca.
Da aftu de sudura si pentru moment scap de necaz .
Intr-o dimineata plec pana ploiesti si pe drum incepe sa miroasa a incins in masina.opresc ridic capota iesea fum din cutie (unde se pupa planetara cu,cutia de viteze)stau ce stau dar trebuia sa ma intorc acasa.plec si incepe sa se auda un fluierat.nu am mai mers cu ea pentru ca nu am avut bani sa o repar. (criza asta)
IMI POATE SPUNE CINEVA CE AR TREBUII SA SCHIMB SA SCAP
daca plec cu masina dupa loc si apas ambreiaju sa schimb viteza se infraneaza mai ceva decat as apasa frana capat
HELP MEE PLS
Alecs21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -