Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-17, 13:16   #1
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Megane GT

salutare, dupa o perioada de pauza in care nu mi am mai prezentat masinutele pe forum, am zis sa fac o exceptie pt ultima achizitie....un megane gt achizitionat la finele anului trecut. Este vorba de o masina care se afla pe stoc, astfel incat nu am putut sa adaug sau sa renunt la ceva....recunosc ca, in afara de culoare, as fi configurat o la fel...doar tableta mare plus sonorizarea bose. In prezent are putin peste 1300 km si ma declar foarte multumit de ea...nu stiu dc sunteti la curent cu faptul ca sunt masini atat in Ro cat si in strainatate cu probleme la cutia de viteze. La achizitie am luat in calcul si acest aspect, dar intrucat are garantie 4 ani, plus posibilitatea de a prelungi acest termen, am zis ca pb se pot rezolva...dc vor aparea. Ca si dotari masina are faruri led, 4 control - adica vireaza si rotile din spate, pana la o anumita viteza in sens invers celir din fata, iar ulterior in aceeasi directie...este intalnit si la laguna 3 sistemul acesta, senzori parcare spate, pilot automat, navi, functia launch control, cutie dublu ambreiaj 7 plus 1, lumini ambientale, scaune sport, etc. motorul este 1.6 205 cp, 280 nm la 2400 parca. Foto nu prea am momentan...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	index-1.jpg
Views:	87
Size:	291.2 KB
ID:	3179541  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-17, 20:31   #2
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

am achizitionat si jantele care vin ca optiune pe GT si va arata asa...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	McCarrolls_D740667_1.jpg
Views:	63
Size:	28.1 KB
ID:	3179727  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-17, 10:26   #3
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

am trecut la rotile de vara...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20170329-WA0014.jpg
Views:	95
Size:	156.3 KB
ID:	3181237  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-17, 15:24   #4
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

intre timp am ajuns la 1800 km, masina este super din toate punctele de vedere....si urmeaza sa inlocuiesc 206 ele...i am gasit un inlocuitor nervos, astfel ca masina de zi cu zi va deveni gt ul...
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-17, 17:02   #5
Alex_shaolin

Stage 5
 
Alex_shaolin's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 762
Default Re: Megane GT

super draguta si puternica ,benzinar nu ?
Alex_shaolin is offline   Reply With Quote
Old 13-06-17, 18:01   #6
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

multumesc, Alex! da, benzinar este...nu fac mai mult de 9-10 mii cu ea pe an si nu cred ca merita...la mers in aglomeratie dpf ul cred ca suferea un pic..atunci cand am luat o nu era disponibil dci ul pt Romania. 4300 km in prezent fara probleme, am fost si pe Transalpina...s a comportat foarte bine.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-17, 18:03   #7
Alex_shaolin

Stage 5
 
Alex_shaolin's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 762
Default Re: Megane GT

Superba ! O masina foarte reusita
Alex_shaolin is offline   Reply With Quote
Old 15-09-17, 08:28   #8
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

mersi, mersi....nu am mai postat de ceva timp pe aici, asa ca mai actualizam jurnalul: in prezent are aproximativ 8600 km, a fost supusa unei resoftari pt cutie si motor (actiune service). Merge ok, insa deoarece aveam impresia ca nu mai este agresiva ca la inainte de resoftare, am dat o fuga in pipera la racing code pt un test dyno alaturi de un pisesor cu un megane gt fabricatie 2017 sa vedem dc exista diferente intre ele si dc am pierdut din caluti in urma resoftarii. Rezultatul a fost 200 cp si 275 nm la mine si 202 sau 203 si 275 la colegul. Atasez graficul masinii mele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20170909_122011.jpg
Views:	50
Size:	2.40 MB
ID:	3189056  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-21, 08:58   #9
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Megane GT

Ok, n am mai scris de ceva timp pe aici, asa ca este cazul să mai actualizam topicul. Gt ul nu îl mai am din vara anului trecut. Am achiziționat o mașină de familie, un talisman 1.6 dci 160 cp automat, versiune intense cu aproximativ 78000 km. Deși inițial mi a plăcut, am descoperit anumite chestii care m au deranjat și făcut să o vând rapid... Am ținut o din iulie 2020 pana în octombrie 2020. De ce am dat o, pai simțeam un tremurături la viteza mică 30 40 km/h când schimba din treapta a 2 a în treapta a 3 - a. Am zis ca e de la planetare, Renault a confirmat dar nu e cazul sa schimb planetara de pe dreapta. Totuși am schimbat planetara și făcea la fel... Apoi am schimbat și pe stânga planetara, tot fără succes. Ulterior am mers cu 2 mașini aflate la vânzare pe olx, ambele făceau la fel... Zic sa merg și cu un 1.6 turbo de 200 cp și 35000 km mașina aflata în garanție.... Însă, surpriza și asta tremura/trepida... Am zis pas, vând și vad ce iau, una sh confortabilă gen phaeton, s class mai vechi. Am cochetat cu ideea, am văzut câteva mașini dar nu m au convins. În cele din urma am vrut gt combi, rezolvam cu pb spațiului pt ca d aia vânduse gt ul, dar nimerit vânzători mincinoși care m au făcut sa nu iau mașinile... Un gt combi cu 28 k, la 14000 e... Am întrebat dc a avut vreo pb cu cutia de viteze a zis ca nu, dar ea figura cu rescriere soft cutie în baza de date. Am insistat de ce nu a spus, a imbalmajit ceva, ca schimba nu știu cum... În fine, l am rugat sa o spele sa o văd curată, la td era murdară și n aveai ce sa vezi pe partea de vopsea. N a spalat o, ca n a avut timp, după verificarea din service unde a ieșit ok, am fost sa o spălăm, i am plătit eu... Mașina avea câteva zgarieturi, nu era nouă, am vrut sa mai negociez, dar n a vrut sa mai lase... Tb anvelope noi, plăcute frână, etc. M am răzgândit și n am luat o, deși ar fi meritat banii, m a deranjat lipsa de sinceritate a omului în condițiile în care am insistat cu anumite întrebări. Apoi, după ce am văzut și alte mașini, am zis sa iau ceva ce voi putea vinde rapid în situația în care va apărea vreo mașina interesantă (ma gândeam la una noua, gen fastback 1.5 t dct 7, noul tucson, Octavia 4 chiar seria 3, modelul nou cu un motor pe benzina mai mic). La un moment dat vad un gt, benzina, care fusese la BCR leasing la vânzare, pe olx... O luase cineva sa facă un ban, însă mașina fusese lovita bine și reparată în reprezentanța pe casco. Am fost sa o văd, avea dauna foarte mare, și mi a plăcut, era super dotată, inclusiv trapă, pilot adaptiv, alcantara, roți pe 1. Mașina avea 35000 km reali, 2017 și ne am înțeles în cele din urmă, pt ca lumea fugea de ea, deși era reparată ok, era subiect de discuții pe forum ul Renault și alte grupuri de fb, la 10000 e. Neavând alte oferte, a fost de acord... Ulterior, mi s a stricat trapă, a scos un zgomot și n am mai putut sa o închid... Reparația era în jur de 2000 euro, n avea rost sa ma complic... La jumătatea lunii mai ac am aflat ca deschid birou de vânzări cei de la Tesla... Visam de mult la asa ceva, sunt la al doua electrică, un Zoe din 2020 aveam ca cea de a doua mașină, și mi am zis dacă vine tesla și model 3 va avea un preț ok, pe atunci ma gândeam la un 30000 e cu tot cu tichete, asta ar fi singura mașina pe care as fi dispus sa dau atâția bani... Mulți din punctul meu de vedere. Astfel ca în prima zi, pe 14.05 am postat comanda pt un model 3 sr+, Alb perlat, roti pe 18, fără nicio dotare suplimentară. Am ridicat mașina pe 27.09 și pot afirma ca e cea mai mașina din câte am avut... și cred ca au fist peste 30 de mașini și noi și second, bune și mai puțin bune... Las câteva fotografii mai jos
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -