Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-07, 22:49   #31
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Daca sunt 4 X100 cred ca se poate desi nu stiu daca ai cauciucuri sa iasa la dimensiune.
Oricum o sa fie barca.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 22:52   #32
Dany_Memphis

Stage 5
 
Dany_Memphis's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 519
Member of:
[VW]
Default Re: am si eu un megane:)

da, sunt 4X100 sunt jante de tabla le aveam p un urs ..au cauciucuri de iarna...195/60/14./... hmm...
sau sa=i iau 2 cauciucuri de iarna pt fata...
Dany_Memphis is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 21:52   #33
lukhian

Stage 5
 
lukhian's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,163
Default Re: am si eu un megane:)

salut, marfa masinuta, am o intrebare(daca ai sa vrei sa raspunzi, ms anticipat), am de gand sa imi cumpar si eu unul varianta in 3/5 usi motorul trebe sa fie neaparat 1.5dci de 80 de cai, o iau sh cred k am sa o aduc din germania dak nu gasesc la noi, k e pentru oras de prin 2003/4, ce ma sperie din cate am citit si intrebat, piesele costa mult service-ul te rupe de asemenea,ma intereseaza fff mult aspectul financiar pentru ca majoritatea banilor de masina iau din banca si dintr-un salar de 12mil (nimik mai mult) tre sa dau rata (vreo 3mil), dar am si eu nevoie de bani, as vrea in mare sa imi spuneti cei care aveti asemenea masini, daca costa mult sa o intretii, stiu ca e o masina fiabila motorele sunt super economice, dar la bani ma ingrijorez, k mi-o iau in scurt timp poate sa imi cada ceva la ea si am sa stau pe dreapta ca aia de la service din cate am auzit iau 20 de mil numai pentru kitu de distributie+montaj, asta ar fi cam mult pentru mine, as vrea sa stiu detaliile astea k sa nu regret mai apoi achizitia, ms inca odata bafta cu tuningul in continuare, ar sta ok cu kitul de rs si poate niste jante in spite oz, sa para mai sportiva, parerea mea, bafta in continuare si astept cat mai multe informatii de masina
lukhian is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:43   #34
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Wink Re: am si eu un megane:)

Intretinerea masinii e scumpa in service-urile Renault dar in niste service-uri decente totul devine mult mai prietenos.
E scumpa intretinerea masinii in garantie ca sa zic asa cand esti obligat ca orice interventie sa o faci intr-un service autorizat Renault.
Distributie +rola ~4 mil (montajul nu stiu cat a fost dar si daca ar fi fost inca 2-3 mil tot nu e mult). Slava Domnului ca la revizia de distributie a mea nu o sa mai fie in garantie .
__________________
Megane 2 bicorp 2005-2006 Dynamique+ 1,5 dci
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 20:17   #35
lukhian

Stage 5
 
lukhian's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,163
Default Re: am si eu un megane:)

ms mult de informatie, cam asta ma interesa, si m-am cam hotarat ce vreau sa imi iau, megane sa fie motorul 1.5 dci ca e destul pentru ce imi trebuie mie, acuma sa rezolva cu banii si ma apuc sa caut, am auzit ca in germania gasesti multe, daca nu gasesc la noi poate imi aduc de acolo, am vazut pe site-uri din colo megane asta scurt in 3 usi ca are si varianta de 1.5 si pe site la renault la noi nu am vazut decat versiunea de 1.9, pana la urma este si de 1.5 poate stiti mai multe, cu masina de aici ce se mai aude de kitul rs...modificari, imbunatatiri, poze
lukhian is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 00:07   #36
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Exista 1,5 si in Romania, adia se poate cumpaa e la reprezentanta.
Megane nu o sa gasesti prea multe in Germania (cel putin nu in partea de sud care e mai calcata de ramanii care aduc masini). Ieftin il gasesti in Franta si in plus o sa ai si de unde sa alegi.


Apropos e invazie de Fiat Stilo din Germania

Kitul meu Rs sta la caldura pana in primavara din cauza de prea multi/multe bizoni/vite pe strazi. Nu vreau sa mi-l faca praf vre-o blonda care a uitat ca pe jos nu e chiar asa de uscat pe cat credea ea. Nu de alta dar am asteptat 4 luni dupa el. Cred ca pana una alta imi comand si farurile angel eyes.

Last edited by mafiosso; 13-01-08 at 00:10.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 16:13   #37
macarone

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 8
Default Re: am si eu un megane:)

sal...cine poate sa ma ajute si pe mine sa`mi zica si mie deunde pot sa cumpar si eu un motor de 2000 FSI pt un renault megane coach 1997
macarone is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 01:13   #38
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Gata azi am dus actele la service. in max 10 zile kitul o sa fie pe masina. Regret ca nu mi-am luat si farurile cu angels.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 17-03-08, 23:31   #39
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Am cautat angel la 4tuning DAYS si nu a avut nimeni pe stoc. Si ca sa nu plec cu mana goala m-am uitat la boxtuninguri pentru optimizarea puterii şi a consumului pentru motoare diesel si mi-am luat un POWER BOX care promite un plus de 16 Cp si 35 Nm. Imi place ca in plus fata de alte modele are si telecomanda si il poti deconecta oricand.
M-am dat f putin cu el ca sa-mi fac o parere completa dar pare ca a scazut turatia la care trage cu adevarat.
De azi au inceput lucrarile la bari si in cateva zile o sa fie gata masina.

O poza cu cea de fata pusa de proba dar in care capota apare indoita deoarece inca nu se indreptase. Scuze de calitate dar telefonul cu camera mai buna era descarcat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag010esz.jpg
Views:	187
Size:	98.4 KB
ID:	485853  

Last edited by mafiosso; 17-03-08 at 23:33.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 21:22   #40
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Megane RS replica
Cam asa arata acum masina. E cam murdara din cauza unui drum de 250 Km pe soselel patriei pe ceva ploaie.
In plus fata de kitul de la Carzone am pus o evacuare dubla Borla.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mrs1.JPG
Views:	210
Size:	365.8 KB
ID:	504812   Click image for larger version

Name:	mrs2.JPG
Views:	179
Size:	255.1 KB
ID:	504813   Click image for larger version

Name:	mrs2lght.JPG
Views:	156
Size:	229.6 KB
ID:	504814  

mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 12:02   #41
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: am si eu un megane:)

Murdarica mai mereu ca nu prea sta la spalat, vrea pe drum tot timpul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1070950.JPG
Views:	177
Size:	798.0 KB
ID:	625777  

Last edited by mafiosso; 27-08-08 at 14:29.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 01:39   #42
meganescu

Stock
 
meganescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Member of:
[RENAULT]
Default Re: am si eu un megane:)

uita te la a mea si daca iti place ceva te ajut cu placere. faruri angel mai am eu o pereche dar pe negru si triple mie tre sa mi vina pe led asa ca le dau pe cele de pe masina
meganescu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -