Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-05, 20:09   #1
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default laguna+cai de 2000 eu=cat?

Cam cati cai bag intr-un Laguna din '96 cu 2000 de euro?
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-05, 20:15   #2
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

este masina ta ?

daca da felicitari . ai putea incepe prin a ne spune ce motor are pe ea .
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-05, 02:11   #3
lowrider

Stage 5
 
lowrider's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 543
Default

e masina unui vecin si ma gandesc ce poate face cu ea...frate mor cu astia care deschid topicuri aiurea,gen pustiu care la versus are cel putin 4
lowrider is offline   Reply With Quote
Old 04-06-05, 08:48   #4
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

rog userii sa nu mai posteze aici , pana nu stim ce e cu masina lui shogun . multumesc
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-05, 14:28   #5
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Este masina mea,am dat 2900 de eu pe ea din Franta(are numere straine desigur),are 120 de cai si motor de 2.0.Vreau sa strang bani sa o tunez,o sa vin si cu poze
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-05, 19:57   #6
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

pai si de inmatriculat la noi mai poti ?

poti incepe un tuning dragut la motor evacuare completa , axe cu came chiulasa alexzata poti face destule .

vezi ca ai si firme care iti aduc direct axele cu came , la schimb cu a ta sau unele noi pe comanda . aspad e una din ele .
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-06, 21:56   #7
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Felicitari pt masina Shogun , dar imi explica si mie cienva ce se intampla cu o masina care nu are numere de RO,daca s-a mai pus problema asta si sunt sigur ca s-a mai discutat imi cer scuze pt ca repet ceva ce s-a vorbit deja
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-06, 14:53   #8
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

pai ce sa se intample? mergi cat vrei tu cu ea atata timp cat are actele in regula in tara de provenienta (adica daca platesti asigurarea, impozitul, ai verificarea tehnica la zi si ai carte verde valabila) altfel mergi legal cu masina pana expira una din ele... dupa ce expira cel putin una mergi in ilegalitate cu masina!

ps: la semnatura ta! e LOW nu SLOW! cel putin asa era \"zicala\"...
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 11-02-06, 16:07   #9
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

O masina care are numere straine poate fi folosita cel mult doi ani de la intrarea in tara.Dar daca inainte de terminarea celor doi ani mergi inapoi in tara in care este ea inmatriculata si platesti asigurarea o poti folosi inca 2 ani si tot asa...
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-06, 12:54   #10
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

astea le inventezi? sau de unde le scoti??

in primul rand nu poti sa mergi cu masina atata timp cat nu ai verificarea tehnica la ea! (deci prin urmare trebuie sa te duci cu maisna in tara de provenienta ca sa faci verificarea o data la 2 ani)
in al doilea rand asigurarea poti s-o faci si de la noi din tara (adica nu trebuie sa te duci neaparat sa te duci in tara de provenienta... trebuie DOAR sa trimiti niste acte)
in al treilea rand ca sa poti sa faci verificarea tehnica trebuie sa aiba impozitul platit la zi!
ca sa poti sa mergi in rom cu masina trebuie sa ai carte verde...

DAR toate astea nu sunt posibile decat daca cel care este trecut in actele masinii (de obicei de nationalitatea tarii din care provine masina) , trebuie sa fie de acord ca tu sa continui sa circuli cu masina. Teoretic el este cel care plateste impozitul pe masina. Altfel, nu poti sa mergi cu masina decat pana la expirarea asigurarii, verificarii sau cartii verde.

Nu stiu de unde ai scos tu chestia cu 2 ani ca oricum asigurarea e valabila doar un an...

Nu prea e profitabil sa tii o masina in felul asta deoarece asigurarea, verificare, impozitul, cartea verde si drumul sar cu mult de pretul altei masini SH (adica numai asigurarea la o masina normala e in jur de 500 de euro). Multi care circula cu masini neinmatriculate prefera sa-si ia alta dupa ce nu mai pot circula cu una.

ps: eu spun cum e legea... acum ca nu se aplica in totalitate asa e alta mancare de peste!
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 12-02-06, 22:16   #11
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Eu am spus totul in mare(cat stiam eu ) si oricum masina e vanduta si acum am tot un Laguna 1 cu numere de Romania.
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 15:45   #12
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Question Re: laguna+cai de 2000 eu=cat?

vad ca tot vorbiti de legi si le stiti mai bine cat timp pot sa tin o masina pe nr rosii am auzit ceva de genu ca le poti prelungi asa de la o luna la alta cam timp de 3-4luni pana sa o inmatriculezi si dupa ce aduc masina de afara cat timp o pot tine cu nr straine (facand acolo contract de vanzare-cumparare )
spgbuc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -