Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-13, 21:33   #46
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Imi place masina!
Ce amortizoare vrei sa pui? Iti recomand KYB!
nonic is offline   Reply With Quote
Old 28-05-13, 09:28   #47
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

KYB imi doresc si eu sa pun, insa voi vedea de ce buget dispun in acel moment.
Sincer, imi doream o suspensie putin spre sport, dar nu gasesc absolut nimic pentru ea.
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 12:27   #48
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Acum 3 saptamani masina a suferit o operatie/operatiune destul de complicata, dar avand in vedere ca este o marca frantuzeasca de ce ar fi trebuit sa fie simlu, nu?

Asadar, s-a demontat bordul masinii. ce s-a gasit in spatele bordului? Un fel de surprize surprize......suruburi slabite de prindere a bordului, plastice sparte (nerezistente la schimbari climatice cald-rece....dar si dupa 21 de ani ce pretentii sa mai am...) invelisul de vinil al bordului dezlipit, fire insirate ca la balamuc, fara a avea o ordine clara, desprinse din clemele de prindere, garniturile de etansare a gurilor de ventilatie distruse, fiind un burete prost care se coace in timp, si mai ales, extraordinar de mult praf (sursa de sanatate curata)

Prin urmare am inceput operatiunea monstrul....am lipit invelisul de vinil inapoi pe bord evitand astfel dezlipirea lui in totalitate. Am aranjat toate firele intr-o ordine logica, le-am pus inapoi in clemele de prindere din care iesisera, am facut cleme noi, late pentru ornamentele de plastic (clemele originale nu mai aveau unde sa stea,asa ca a trebuit reconstructie), am refacut garniturile de etansare ale gurilor de ventilatie(cu ceva foarte complex si complicat = cheder de usi de interior) si am reasezat tuburile prin care circula aerul(acum mi se dezaburesc si mie geamurile desi climatronicul inca nu este rezolvat...va urma), am strans perfect suruburile de prindere a bordului( evident dupa ce am scapat de tot praful de acolo) si multe multe alte lucruri minore dar esentiale pentru a elimina zgomotele nesuferite.

Rezultatul?? Cel asteptat, desigur. cu toate ornamentele puse la punct, masina are acum o ambianta placuta la interior, fara zgomote deranjante, chiar si cu amortizoare existente pe masina terminate pana la ultimul gram de ulei. Bonus, am refacut si OBC-ul, lucru ce ma enerva groaznic, iar acum functioneaza perfect.

Si de ce sa se termine totul aici? ar fi fost deja mult prea simplu...Fiind un Break veritabil, si avand o instalatie electrica ce detine niste fire de calitate superioara chiar si celor din ziua de astazi....in canalele de trecere ale firelor de pe aripa pe luneta, s-au rupt aproape toate cablurile. Din nou, cu multa rabdare, am luat fiecare firicel in parte, le-am facut prelungiri, le-am lipit, le-am izolat si acum totul este in regula....exsita riscul sa se atinga intre ele daca nu rezolvam aceasta problema si s-ar fi putut intampla ce multi numesc....NO MORE RENAULT 21.....

La exterior, daca tot am scos grila de protectie de la stergatoare, m-am gandit sa o si vopsesc intr-un negru satin, ea din neagra, in timp ajungand aproape alba. Pt ca tot aveam spray-ul de vopsea in mana, am rezolvat si bratul stergatorului spate. Au iesit aproape perfect

Ce ar mai fi de lucru la masina?? Groaznic de multe....insa prioritare raman schimbul de amortizoare si refacerea instalatiei de climatizare(partea electrica). Dupa ce voi scapa si de sesiune, se va intampla si un detailing la motor, pentru ca cere (aproape in genunchi) acest lucru.

Atasez si cateva poze din timpul operatiunii...

Numai bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG287.jpg
Views:	88
Size:	470.1 KB
ID:	2789210   Click image for larger version

Name:	IMG285.jpg
Views:	95
Size:	340.2 KB
ID:	2789212   Click image for larger version

Name:	IMG286.jpg
Views:	75
Size:	552.4 KB
ID:	2789213  


Last edited by 48wzr; 02-06-13 at 12:34.
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 04-08-13, 23:41   #49
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Salut baieti,
Pus pe fapte mari si cu foarte mare elan, vreau sa mai rezolv niste probleme pe la masina, insa am mare nevoie de ajutorul vostru.... vreau si eu o recomandare la un service renault pentru a rezolva o problema la climatizare.

Multumesc anticipat!
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 12-08-13, 12:09   #50
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

intereseaza pe cineva un subwoofer cu statie si cabluri?

pret 200 ron fix!

pt detalii lasati-mi p.m

Last edited by 48wzr; 12-08-13 at 12:11.
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 12-08-13, 20:35   #51
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

vandut
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 17:31   #52
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

frumoasa masina.
daman is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 07:25   #53
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Multumesc!
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 08:24   #54
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Parca este ca intr-un blestem.....abia ce am rezolvat problema cu scurgerea de ulei si am inlocuit vasul de expansiune, cel vechi fiind crapat, am efectuat schimbul de ulei....si azi-noapte, o haita de caini fiind in cartier si o pisica pe capota masinii mele....mi-au facut-o zdrente....vopseaua luata pana la tabla in foarte multe locuri..un brat de stegator aproape rupt, chederul la parbriz rupt......este o frumusete si nu doresc nimanui sa aibe parte de asa ceva.....
Numai bine....
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 10:30   #55
aalyaax

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Salut.
Te rog frumos, cand rezolvi cu climatizarea, sa imi dai si mie de veste. Ma lovesc de aceeasi problema. Orice idee ai sau sfat ce il primesti, posteaza-l te rog. Multumesc mult.
aalyaax is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 12:31   #56
aalyaax

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Am gasit o schema pe un site spaniol, si acolo apar doua diode in schema. Intre releul de viteza si comutator. Verifica-le.
aalyaax is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 00:43   #57
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Poate fi inchis, multumesc!
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 08:31   #58
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

l-ai dat?
XtreZz is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 09:05   #59
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

masina nu se da, nu se dezmembreaza, va intra intr-un amplu proiect de reconstructie desi nu este lovita. Singurul lucru pe care nu l-am gasit aici este o solutie la orice problema ar avea masina si nu tin o pagina de forum doar pentru socializare.
48wzr is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 20:17   #60
48wzr

Stage 3
 
48wzr's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 142
Default Re: Renault 21 Nevada GTX

Daca tot nu s-a inchis, masina se pregateste de ceva masiv Stay tuned!
48wzr is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -