Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-11, 17:17   #46
thex

Stage 5
 
thex's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 562
Member of:
[Suzuki]
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Ochii inchisi si blana. Atunci merge cel mai bine. Eventual si muzica tare sa nu se auda ca isi da duhu. La ce firma ti`ai facut soft? Banuiesc ca puterea aia e data de ei...nu masurata
thex is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 19:54   #47
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Ochii inchisi si blana?? Tu vrei sa ma vezi la protv ?
Softul este facut la TCM si am zis sa rescrie pentru performanta nu pentru consum , dupa cum au vb la telefon am auzit ceva de 12 hp cu 112 & 1 hp macar de la evacuare si filtru dar cum ai zis si tu este doar teoretic , o sa mai fac cu timpul niste imbunatatiri si va fi urcata pe un dyno pentru curiozitate
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 21:19   #48
thex

Stage 5
 
thex's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 562
Member of:
[Suzuki]
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Oricum n-are sens sa faci test dyno deocamdata. Ai planuri marete cu motorul?
thex is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 12:01   #49
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Am avut si am realizat cat s-a putut, fara turbo oricum nu mai ai cum urca mult in putere , poate cu timpul evacuare cap coada diametru mai mare dar cu toba intermediara si finala (nu vreau sa urle) , niste bujii iridium si eventual un kit de ambreaj mai performant; oricum limita la acest motor este undeva la ce a scos renault la clio gt128 , adica 128 non turbo si eu m-am cam apropiat deja de asta

Sunt prea putine clio 3 1.6 modificate ca sa am de unde sa ma inspir
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 13:25   #50
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Am citit si eu topicul Bravo . Frumos slava domnului ca a disparut dragoana aia de pe lateral .
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 18:28   #51
EHM-89

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 68
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Nu m-am referit la apasat picorul in podea pe cativa km, ci asa sa urci cu ea in viteza, sa mergi spre Ardeal, pe plaiurile alea, sa o simti daca e vioaie..
EHM-89 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 19:03   #52
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Quote:
Originally Posted by iulianr26 View Post
Am citit si eu topicul Bravo . Frumos slava domnului ca a disparut dragoana aia de pe lateral .
Mersi iuli, chiar la dragoana aia am primit critici de la o gramada de persoane (si nu ma refer de pe forumuri), acuma arata cat de cat dar pana sa ajunga ca a ta mai am mult mult de lucru(si de investit bani)

EHM am testat sa zicem si pe drumuri mai lungi dar la mine in zona (banat), am casa in zona cheile nerei, plus am facut de cateva ori drumul oravita-anina- resita(am fini prin zona aia) unde ai urcari-coborari-serpentine(vre-o 70km) si este diferenta mare intre masina stock si ce am acuma , urca mai bine panta si sta mai bine in curbe
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 20:26   #53
EHM-89

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 68
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

E adevarat ce se spune ca piesele sunt proaste?
EHM-89 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 21:41   #54
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

La care firma nu sunt? Oricum eu in 5 ani inafara de consumabile (filtre, ulei, placute)nu am schimbat deocamdata nimic(bineinteles aici nu ma refer la asa zisele piese ciuning)
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 12:59   #55
mateiush
Renault Driver

Stage 5
 
mateiush's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 410
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

cu ce polish o dai ?ca un clio mai stralucitor ca asta nu am mai vazut )
mateiush is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 13:12   #56
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Quote:
Originally Posted by iulianr26 View Post
Frumos slava domnului ca a disparut dragoana aia de pe lateral .
Si eu sunt de aceeasi parere, acum arata mult mai bine si vorba aia e mai serioasa masina
Bafta si cat mai multi km fara probleme!

Last edited by nonic; 21-05-11 at 13:32.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 09:13   #57
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Quote:
Originally Posted by mateiush View Post
cu ce polish o dai ?ca un clio mai stralucitor ca asta nu am mai vazut )
exagerezi dau cu polish din comert dar de obicei polish de culoare nu simpla + ca am un fin la spalatorie auto si nu stiu ce mai foloseste el

Nonic multumesc , poate masina este mai serioasa dar stapanul tot neserios a ramas, si a ta este o masina frumoasa si eu intr-un anumit fel inca mai sunt fan megane, cand am cumparat masina original am vrut megane , dar am crezut ca reducerile de pret nu erau valabile pentru cei care iau in leasing, abia dupa a o luna dupa ce am dat avansul la buburuza am aflat ca reducerile erau valabile si pentru leasing dar numai la contract de 3 ani si 50% avans, adica exact conditiile in care am luat eu clio dar nu-mi pare rau si pitica isi face treaba
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 10:48   #58
thex

Stage 5
 
thex's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 562
Member of:
[Suzuki]
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Quote:
Originally Posted by sequention_cielo View Post
exagerezi dau cu polish din comert dar de obicei polish de culoare nu simpla + ca am un fin la spalatorie auto si nu stiu ce mai foloseste el

Nonic multumesc , poate masina este mai serioasa dar stapanul tot neserios a ramas, si a ta este o masina frumoasa si eu intr-un anumit fel inca mai sunt fan megane, cand am cumparat masina original am vrut megane , dar am crezut ca reducerile de pret nu erau valabile pentru cei care iau in leasing, abia dupa a o luna dupa ce am dat avansul la buburuza am aflat ca reducerile erau valabile si pentru leasing dar numai la contract de 3 ani si 50% avans, adica exact conditiile in care am luat eu clio dar nu-mi pare rau si pitica isi face treaba
Sper ca nu traiesti cu regretul ca ai luat Clio si nu Megane. Ai o masina deosebita si trebuie sa fii tare mandru de ea. Zi mi si mie ce solutie de polish folosesti ca vine vacanta si o sa am si eu mai mult timp sa ma ocup de masina
thex is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 12:15   #59
ubicuitate

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 4
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

frumoasa buburuza,sa o stapanesti sanatos
ubicuitate is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 20:17   #60
sequention_cielo

Stage 5
 
sequention_cielo's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 375
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 3 1.6 112Hp - Sequent

Quote:
Originally Posted by ubicuitate View Post
frumoasa buburuza,sa o stapanesti sanatos
Multumesc dar mai am foarte mult de lucru la ea , sper ca la anul sa ajung sa expun si eu la un tuning show (arad sau timisoara) pentru ca la asta de la arad din 5 iunie sincer mi-e rusine , dar o sa ma duc ca spectator

@thex nu-mi pare rau isi face treaba si buburuza mea si sunt mandru de ea , asa cum este pentru mine este cea mai frumoasa
Daca nu ma inseala memoria este sonax, cu creion corector uite si o poza :

si apropo de megane si clio o poza una langa alta (me & bro', calitate de telefon , a facut si el dar tot astept si astept sa trimita....)
sequention_cielo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -