Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-10, 21:24   #16
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

Eu m-am adresat prieteneşte şi am īncercat să nu pară observaţie.
Tocmai d-aia am spus şi 'bre. Ţie ţi se pare a fi mişto " 'bre"?

Chiar dacă maşina ta are motor Renault, asta nu īnseamnă că este Renault.
Şi trăbănţelele de prin '90 au avut motor de IFA sub licenţă VW, dar asta nu īnseamnă că sunt VW sau IFA.

Chiar nu am vrut să fiu răutăcios sau să fac observaţie. Īmi pare rău dacă astfel ai perceput comentariul meu.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 21:26   #17
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

ok.....poate am gresit ,si daca a fost chiar asa imi pare rau . sincer sunt si putin stresat cu turbina asta .
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 21:29   #18
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

apropo ....tipul motorului K9K se afla si in prezent pe masini chiar si din 2009 ....doar ca este inbunatatit ...
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 21:23   #19
miri

Stage 5
 
miri's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 835
Member of:
[VW]
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

pot sa te intreb ceva fara suparare? tie chiar iti place cum arata masina in momentul; de fata ?
miri is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 08:41   #20
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

momentan nu ,dar ...cel mai probabil in viitor sigur va fi un da
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 09:58   #21
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

bafta cu masina.am un amic in cluj care a modificat un logan 1.5 dci 65 de cai.a montat o turbina de mitsu unichip si soft la MASTERTUNER in bucuresti.am inteles ca si baietii de la DIMSPORT sunt talentati.a mai montat o instalatie de watermetanol si voila.gata loganul.era sa uit de un interculer ff mare si evacuare pe 65.din pacate a investit o caruta de bani dar se pare ca motorul acesta nu rezista in timp la asa ceva.spunea cineva mai sus ca nu ti-ai ales bine masina pt asemenea modificari.are dreptate.daca vcrei sa investesti in masina si sa ajungi la performante mari te sfatuiesc sa montezi un motor cu cutie si electronica de renault rs de 2000 turbo.prinderile sunt aceleasi,dar si in acest caz modificarile nu sunt asa de ieftine.
vad ca esti din constanta.trage o fuga pana in bucuresti si povesteste cu baietii de la MASTERTUNER sau DIMSPORT ,ei fiind in domeniu de atata timp sigur iti vor da un sfat mai bun decat mine.BAFTA
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 10:05   #22
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

interesant ce spui tu .....chiar foarte intresant si pe langa asa este si curios ....ma gandeam sa pun si un interculer mai mare ...ma refer la unu care este aproape cat radiatorul de apa ....sa vad ce va urma ....deocamdata astept turbina sa imi vina zilele astea
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 10:08   #23
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

referiotor la turbina nu cred ca va fi mare diferenta ....turbina care se afla pe logan scoat undeva la 1,3 bari ...iar eu vreau sa pun o turbina care va fi undeva la aproape 2 bani ...nu mai mult
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 10:17   #24
just_pericle

Stage 2
 
just_pericle's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 28
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

aici este masina neterimata ....adica mai am un procent de 30% sa ma apropii de final https://www.youtube.com/watch?v=66sAtMnzjrY
just_pericle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 07:53   #25
mateiush
Renault Driver

Stage 5
 
mateiush's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 410
Member of:
[RENAULT]
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

amice vezi ca ai gresit sectinea aici e de renault nu de dacia
mateiush is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 22:26   #26
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

Intercooler cat casa=LAG mai ales la un motor de 1.498dci. Intercoolerul are rolul de a uniformiza aerul care cuircula prin el, adica sa ai un volum de aer controlat din punct de vedere al temperaturi(Dureaza ceva pana o turezi sa creezi presiune in el mai ales de 1.5 bari acum mergi pe 0.9). Tare sunt curios daca vei ajunge la un rezultat cu masina asta.
__________________
Membru SEAT
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 23:59   #27
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: modificare turbina la logan 1,5 dci

acum si-a pus o turbina de lancia 2.5 luata tot de la un coleg de pe forum de aici. a reusit sa o faca sa mearga in parametrii, mie mi-se cam pare ca e cam multa presiune pt compresia care o are, si trebuie neaparat umblat si la soft. pe langa asta, cred ca ar trebui si niste injectoare cu debit mai mare, si un radiator de ulei, si mai multe , ca sa aiba performanta DAR intrebarea este: cat va rezista motorasul cu toate astea ? stiu deja aveti raspunsul in cap, mai bine veniti cu idei
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -