Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-05-10, 05:39   #121
1300

Stage 5
 
1300's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 448
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Kit de reparatie pentru pistonase, saboti noi si bagata o perie de sarma rotativa sa dai jos rugina de pe ea.
1300 is offline  
Old 18-05-10, 19:16   #122
Tryfy

Stage 3
 
Tryfy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 145
Member of:
[DACIA]
Cool Re: Daciotu` NT 22 TGR

Quote:
Originally Posted by 1300 View Post
Kit de reparatie pentru pistonase, saboti noi si bagata o perie de sarma rotativa sa dai jos rugina de pe ea.
Multumesc de raspuns.

Kit-ul de reparatii pentru pistonase il gasesc la orice magazin de piese auto?
Sabotii noi , trebuie sa fie de Renault 18, sau se potrivesc si cei de Dacia?
__________________
Honda Civic EG4 Albastru
Tryfy is offline  
Old 18-05-10, 19:26   #123
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Bravo Tryfy :> Te-ai apucat de munca. Sper sa ne vedem intr-o vineri dupa ce imi dau astia permisul
VladM is offline  
Old 18-05-10, 19:33   #124
ne_mo

Stage 4
 
ne_mo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 296
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

salut imi place ce vad pana acum mai putini pasionati prin zona aia de marca dacia bravo tie poate cand ajung prin zona ta poate imi arati si mie masina bafta
ne_mo is offline  
Old 24-05-10, 11:22   #125
Cosminel HAD

Stage 4
 
Cosminel HAD's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 254
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Salutare! Ce se mai aude de Daciotu' albastru Tryfy ? Ceva noutati la el ca nu prea mia stiu nimic .
Cosminel HAD is offline  
Old 14-08-10, 17:02   #126
Tryfy

Stage 3
 
Tryfy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 145
Member of:
[DACIA]
Cool Re: Daciotu` NT 22 TGR

Quote:
Originally Posted by ne_mo View Post
salut imi place ce vad pana acum mai putini pasionati prin zona aia de marca dacia bravo tie poate cand ajung prin zona ta poate imi arati si mie masina bafta
Salut, merci si mie imi place ce am in parcare, pasionati suntem cativa, dar trebuie multe lozuri sa facem treaba buna cat despre o eventuala intalnire, oricand esti prin zona, dai un buzz pe mess tryfy_razvan.

Va salut!

Pentru ca zicea Cosminel ca nu prea mai stie nimic despre Daciot iata ca vin cu detalii.

Am revenit dupa o pauza cam lunga dar treburile au stat cam asa:
pentru inceput am adus puntea aia de renault de la tara m-am apucat de reconditionat , am intampinat probleme cu piesele de prin magazinele de piese auto de aici din oras, colectia de prindere a sabotilor nu se pupa la gauri cu sabotii. si am cautat in tot orasul, nu am gasit nimic care sa imi convina.
Am inlocuit bucsele de la tiranti ,pivotii , capetele de bara , bieletele antiruliu ca se simtea bine ca trebuiau inlocuite.
Problemele au curs si aici pentru ca dupa ce am terminat de inlocuit tot mai putin bucsele de la bratele inferioare.
In mod normal trebuia sa merg sa fac directia dar nu prea am stiut eu de chestia asta pana recent, cand am observat ca ambele anvelope de pe fata se uzeaza neuniform pe exterior si la fiecare plecare de pe loc masina tremura urat.
Rotile fata aveau un unghi cel putin ciudat, cu toate ca am numarat filetele la capetele de bara cand le-am inlocuit.
Am ajuns in scurt timp cu anvelopele la sarme si riscam alte belele .
Acum am mai desfacut 2 filete si nu stiu daca a rezolvat sau nu problema, voi trai si voi vedea.
Am profitat de concediu si am inceput sa mai fac una alta , asa ca:
am pus si eu in cele din urma lampile cu dispersoare jumatate albe jumatate rosii, am inlocuit sticla galbena a semnalizarilor de langa far, si am inlocuit chiar si semnalele de pe aripa, daca tot am gasit si de alea .
Din punctul meu de vedere arata exact cum mi-am dorit.
am reusit sa pun jantele pe 15" in speranta ca nu vor atinge prea tare in caroserie.
Dar si aici am dat de belele , arcul de pe stanga spate nu vrea sa pun jante prea late pe partea lui, acolo atingea si cu 2 oameni in masina inclusiv eu, cu toate ca buzele aripilor spate sunt indoite, am incercat sa le mai evazez dar nu am reusit, o las pe altadata.
Asadar am rulat cu jante pe 15" tinuta la drum este exemplara, sta mai bine pe sosea, dar cand vine vorba de viraje stranse, daca e vorba de o intersectie prin oras, pai atunci e naspa , ca imi atinge pe fata atat in coltul barii , cat si in spatele rotii.
Asadar, am luat ciocanul de lemn, un bomfaier si am inceput ajustarile, am strambat aripele fata in partea de jos unde vine bara pe ele
iar cu bomfaierul am decupat bara doar doar nu ar mai atinge, dar nu a fost sa fie. Atingea din cand in cand, am zis: lasa ca merge si asa.
Directia era foarte greoaie, de evazat nu aveam chef asa ca am revenit la jantele pe 13" pana o sa umblu iar la toata tabla masinii sa ma joc cu evazari cu alte alea.
Asa, deci am schimbat anvelopele pe fata am primit o veste care m-a cam nelinistit, jantele astea pe 13" sunt nitel cam strambe, deci o sa trebuiasca si astea reconditionate.
Am inceput repararea franelor, pe fata e beton, pe spate nu e la fel de bine, adica nu tine deloc, nici frana de mana nici sabotii nu lucreaza.
Am luat setul de saboti si alti cilindri , doar conducta de pe partea dreapta
pentru ca cealalta e ok, deocamdata.
Cum era de asteptat probleme am avut si la capitolul asta.
Pentru inceput, sabotii noi si colectia de prindere aveau niste neintelegeri , mecanismul de autoreglare nu permitea nutului care prinde siguranta sa intre bine in pozitia lui, dar cu putina imaginatie a mers si asta.
Dupa ce am terminat lucrul la ambele roti de pe spate am zis sa probez si eu noile frane. Surpriza! franele functionau dar doar pe partea din fata. la spate ajunge lichidul dar nu actioneaza pistonasele. O fi de la repartitor? ramane de vazut.
o fi de la conducte? oricum , tin sa precizez ca fiecare din operatiunile efectuate in acest timp la masina nu s-au facut la nici un service auto, tocmai din dorinta de a imi murdari si eu mainile si sa vad si eu cu ce se mananca mecanica asta.

Acum dupa acest post de mai bine o lungime de ecran pentru cei ce au avut rabdarea sa citeasca post-ul acesta, am o serie de intrebari:
*Exista si altfel de piese pentru Dacia asta a mea, dar care sa reziste mai mult de 100 de km? spre exemplu pivoti superiori schimbati de mai putin de 2 luni, s-a decojit cauciucul de pe ei, la fel am patit-o si cu capetele de bara, o bieleta antiruliu de tip nou, s-a rupt numai la 2 batai de ciocan sa o asez mai bine pe pozitia ei. A cedat exact unde era sudata ea din fabrica.
*Se mai gasesc altundeva bielete model vechi? dar sa fie noi ca fabricatie
*Apoi, la un stand de reglat directia, e neaparat nevoie sa ma prezint cu roti pe 3 prezoane? sau merge si cu flansele?
*Pentru acea punte de renault 18 ce fel de rulmenti sa iau? ca pe astia nu stiu dupa ce sa ii mai identific.
Acestea fiind zise iata cam cum arata Daciotu' dupa mai bine de 2 luni de absenta de pe forum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01166.JPG
Views:	59
Size:	3.46 MB
ID:	1610508   Click image for larger version

Name:	DSC01184.JPG
Views:	62
Size:	3.46 MB
ID:	1610509   Click image for larger version

Name:	DSC01667.JPG
Views:	47
Size:	3.57 MB
ID:	1610510  

Click image for larger version

Name:	DSC01675.JPG
Views:	40
Size:	3.59 MB
ID:	1610511   Click image for larger version

Name:	DSC01701.JPG
Views:	55
Size:	3.54 MB
ID:	1610512   Click image for larger version

Name:	DSC01700.JPG
Views:	124
Size:	3.65 MB
ID:	1610513  

Click image for larger version

Name:	DSC04035.JPG
Views:	101
Size:	960.8 KB
ID:	1610514   Click image for larger version

Name:	DSC03619.JPG
Views:	186
Size:	2.19 MB
ID:	1610515   Click image for larger version

Name:	DSC03623.JPG
Views:	168
Size:	2.26 MB
ID:	1610516  

Click image for larger version

Name:	DSC03646.JPG
Views:	95
Size:	3.55 MB
ID:	1610517   Click image for larger version

Name:	DSC03502.JPG
Views:	124
Size:	2.21 MB
ID:	1610526   Click image for larger version

Name:	DSC03492.JPG
Views:	74
Size:	2.15 MB
ID:	1610527  

Click image for larger version

Name:	DSC03486.JPG
Views:	216
Size:	2.23 MB
ID:	1610528   Click image for larger version

Name:	DSC03484.JPG
Views:	86
Size:	2.32 MB
ID:	1610529   Click image for larger version

Name:	DSC03372.JPG
Views:	49
Size:	3.50 MB
ID:	1610530  

Click image for larger version

Name:	DSC03418.JPG
Views:	57
Size:	3.36 MB
ID:	1610531   Click image for larger version

Name:	DSC03443.JPG
Views:	76
Size:	2.25 MB
ID:	1610532   Click image for larger version

Name:	DSC03450.JPG
Views:	165
Size:	2.22 MB
ID:	1610533  

Click image for larger version

Name:	DSC03445.JPG
Views:	67
Size:	2.09 MB
ID:	1610534   Click image for larger version

Name:	DSC03423.JPG
Views:	54
Size:	3.49 MB
ID:	1610535   Click image for larger version

Name:	DSC04027.JPG
Views:	145
Size:	961.7 KB
ID:	1610536  

Click image for larger version

Name:	DSC03611.JPG
Views:	110
Size:	2.23 MB
ID:	1610537   Click image for larger version

Name:	DSC03631.JPG
Views:	80
Size:	2.30 MB
ID:	1610538   Click image for larger version

Name:	DSC03655.JPG
Views:	52
Size:	2.67 MB
ID:	1610539  

Click image for larger version

Name:	DSC03645.JPG
Views:	71
Size:	3.66 MB
ID:	1610540   Click image for larger version

Name:	DSC03647.JPG
Views:	86
Size:	3.57 MB
ID:	1610541  
Tryfy is offline  
Old 14-08-10, 17:09   #127
razZvanelSpeed4U

Stage 5
 
razZvanelSpeed4U's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 511
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

a iesit binee dacia ta dar trebuie sa o mai cobori k e prea inalta ..
razZvanelSpeed4U is offline  
Old 16-08-10, 11:48   #128
Cosminel HAD

Stage 4
 
Cosminel HAD's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 254
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Felicitarile mele Razvane! frumoasa transformare cu jantele , stopurile , semnalele, a.r trebuie niste evazari si un pic lasata daca poti sa nu.ti atinga pe undeva.
Inca o data felicitarii si mult spor incontinuare si timp liber )!
__________________
Acelasi ca intotdeauna, mereu putin altfel.

Actuala. https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post5534459


Fosta. https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ema-bacau.html
Cosminel HAD is offline  
Old 16-08-10, 12:58   #129
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Quote:
Originally Posted by Tryfy View Post
motor 1,4 cu mici modificari: kit ambreiaj de 200 mm, cica acu merge un pic mai bine
Asta nu e imbunatatire, kit-urile de 200 mm fie sunt facute de uzina fie de ASAM - Conex, mai bine un kit de 180 Sachs, Valeo sau Luk cu unul din asta mi-sar parea o imbunatatire.
Numai bine si sper sa nu imi iei cele de mai sus mentionate in nume de rau.
Rasputin is offline  
Old 16-08-10, 17:10   #130
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Felicitari pt masina e f frumoasa cu gust...
- Incearca sa ii pui niste cauciucuri stretch, mai incuste si porma daca ar merge ai putea sa o lasi mai jos....
- Cautai si o preluncire pt bara fata nu ar stica

Last edited by Dacia Sport BR 10 TCM; 16-08-10 at 17:16.
Dacia Sport BR 10 TCM is offline  
Old 16-08-10, 19:30   #131
Tryfy

Stage 3
 
Tryfy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 145
Member of:
[DACIA]
Cool Re: Daciotu` NT 22 TGR

Quote:
Originally Posted by Rasputin View Post
Asta nu e imbunatatire, kit-urile de 200 mm fie sunt facute de uzina fie de ASAM - Conex, mai bine un kit de 180 Sachs, Valeo sau Luk cu unul din asta mi-sar parea o imbunatatire.
Numai bine si sper sa nu imi iei cele de mai sus mentionate in nume de rau.
Sincer cand am luat masina , fostul proprietar mi-a bagat asta in cap ca fiind ceva nemaiintalnit la o Dacie, eu eram foarte slab in cunostinte de mecanica(nici acum nu stiu prea multe notiuni) si am trecut la descriere.
Modificari aduse motorului nu am pana in prezent dar sper sa se schimbe treaba asta cat de curand. doar ca singur daca ma bag, e posibil sa nu prea mai functioneze cum trebuie masina, de asta prefer sa ma documentez serios inainte de a desface capacul la culbutori.

Daca vrei sa imi dai mai multe detalii despre orice modificare as putea sa aduc masinii mele , chiar te rog , poti sa imi lasi un PM cu un ID de mess , ca sa prelungim discutia.
Asadar post-ul tau e unul constructiv intrucat ma intarata sa fac ceva si sub capota nu doar de aspect.

Quote:
Originally Posted by Cosminel HAD View Post
Felicitarile mele Razvane! frumoasa transformare cu jantele , stopurile , semnalele, a.r trebuie niste evazari si un pic lasata daca poti sa nu.ti atinga pe undeva.
Inca o data felicitarii si mult spor incontinuare si timp liber )!
Multzam fain Cosmine! Jantele dupa cum am zis deocamdata le-am dat jos de pe masina pentru a remedia treaba cu atinsul in aripi.
Timp liber sper sa fie destul, iar bani cat sa imi ajunga pentru toti piticii de pe creierul meu

Quote:
Originally Posted by razZvanelSpeed4U View Post
a iesit binee dacia ta dar trebuie sa o mai cobori k e prea inalta ..
Merci Razvane de coborat sper sa reusesc macar sa dau jos o spira din arcuri. Exact cum se procedeaza nu stiu dar voi afla.

Quote:
Originally Posted by Dacia Sport BR 10 TCM View Post
Felicitari pt masina e f frumoasa cu gust...
- Incearca sa ii pui niste cauciucuri stretch, mai incuste si porma daca ar merge ai putea sa o lasi mai jos....
- Cautai si o preluncire pt bara fata nu ar stica
Ideea de baza ar fi sa achizitionez alte jante pe 13" dar macar cu 7J latimea .
Apoi o sa vedem si cum sta treaba cu cauciucurile stretch.
cat despre o eventuala prelungire adaugata sub bara fata, sa vedem cat o sa reusesc sa o cobor din arcuri si cat de mult va mai fi nevoie de o astfel de prelungire.

Dar momentan, raman cu o problema destul de grava, Nu franeaza deloc spatele. Nici frana de mana nu mai tine absolut deloc.
Deci ce ar putea fi cauza nefunctionarii franelor pe puntea spate?

Multam de aprecieri, si astept cat mai multe sfaturi si idei constructive, eventual link-uri sau orice puteti sa faceti pentru a ma ajuta sa mai modific Daciotu'.
Va salut!
Tryfy is offline  
Old 12-09-10, 22:43   #132
pUmA
VW Driver

Stage 5
 
pUmA's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 726
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

Salut,arata bestial in poze cu jantele negre.In seara asta te`am vazut si le ai tot pe ale albe,de ce?poate o vad intr-o zi mai in detaliu
app si toba se aude bine.
bafta
__________________

"Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!"
pUmA is offline  
Old 13-09-10, 15:25   #133
alex_84

Stage 4
 
alex_84's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 177
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

frumoasa masina....zi-mi si mie de unde ai luat semnalele albe pe fata si la ce bani

incearca o prelungire asa.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine0646.jpg
Views:	116
Size:	331.2 KB
ID:	1653316   Click image for larger version

Name:	Imagine0648.jpg
Views:	73
Size:	218.1 KB
ID:	1653317  
alex_84 is offline  
Old 20-09-10, 15:40   #134
Tryfy

Stage 3
 
Tryfy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 145
Member of:
[DACIA]
Cool Re: Daciotu` NT 22 TGR

Quote:
Originally Posted by pUmA View Post
Salut,arata bestial in poze cu jantele negre.In seara asta te`am vazut si le ai tot pe ale albe,de ce?poate o vad intr-o zi mai in detaliu
app si toba se aude bine.
bafta
Salut, cand ai timp vineri seara in parcare la Stadion, dupa ora 19
Am avut rotile pe 15" dar a trebuit sa le inlocuiesc din nou cu cele pe 13" pentru ca mai e mult de munca pana o sa le pot pune si sa nu imi atinga deloc in aripi.

Quote:
Originally Posted by alex_84 View Post
frumoasa masina....zi-mi si mie de unde ai luat semnalele albe pe fata si la ce bani

incearca o prelungire asa.....
Salut, semnalele le-am luat de la un baiat din pitesti, le-a avut puse pe masina lui si cand am auzit ca le vinde am si actionat Ca pret au fost ok pot sa zic, le-am luat cu 100 de lei cu tot cu transport.
Cat despre prelungire, o sa ma mai gandesc.
Tryfy is offline  
Old 20-09-10, 15:53   #135
B-32-TYC

Stage 5
 
B-32-TYC's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 528
Member of:
[DACIA]
Default Re: Daciotu` NT 22 TGR

cat ai dat pe flansele fata? si de unde.
B-32-TYC is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -