Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-11, 14:48   #406
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: AG 78 MHI

I-am dat si eu o idee.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 14:58   #407
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
I-am dat si eu o idee.
Ok ... mesajul suna ca un "must have" printre cei cu dacii ... sa vedem ce zice si el
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 16:35   #408
Mihai_MHI

Stage 4
 
Mihai_MHI's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 252
Default Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Daca tot ai vopsit-o , trebuia sa ii faci si un badboy si sa ii dai plasticele alea de la spoilerul din fata si sa pui plasa.
da,m-am gandit sai fac niste ploape la capota dar am renuntat.In schimb i-am astupat butucurile de iala pe fata. Iar daca puneam plasa la bara fata la bara spate ce i mai faceam? nu o puteam lasa asa simpla.

Asa ca acum sunt am2 la fel
__________________
Mihai_MHI is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 16:48   #409
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: AG 78 MHI

Te sfatuiesc sa schimbi triplele de pe spate cu unele standard. Ai toate sansele sa te mai loveasca cineva din spate, inca o data...
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 19:09   #410
Mihai_MHI

Stage 4
 
Mihai_MHI's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 252
Default Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Te sfatuiesc sa schimbi triplele de pe spate cu unele standard. Ai toate sansele sa te mai loveasca cineva din spate, inca o data...
da,am sa le schimb,da am incercat si cu astea sa vad daca da bine,dar nu imi place cum da.Am sa iau unele standard si sa incer sa le fac semnalizarea rosie.

mi sa mai sugerat ca trebuiau barile facute pana sus in culoarea masini dar ...parerea mea e ca e bn asa .
Mihai_MHI is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 19:42   #411
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by Mihai_MHI View Post
da,am sa le schimb,da am incercat si cu astea sa vad daca da bine,dar nu imi place cum da.Am sa iau unele standard si sa incer sa le fac semnalizarea rosie.

mi sa mai sugerat ca trebuiau barile facute pana sus in culoarea masini dar ...parerea mea e ca e bn asa .
Barele arata bine si asa, numai ca poti sa cureti putin plasticul din partea superioara, sa devina si mai negru.

Daca tot vrei sa ai triplele putin altfel, iti sugerez sa faci si semnalizarea rosie, dar lampa de marche'arriere sa o lasi asa transparenta-alba. Noaptea, nu se vede prea bine si e mai sigur asa.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:05   #412
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: AG 78 MHI

Nu e cine stie ce diferenta daca pui plasa, da decat un aspect mai placut , uite-te la poza pe care am atasat-o sa vezi cum vine la mine plasa pe spoiler.Eu am facut prostia sa nu cumpar o plasa cu gaurile umpic mai mari pt ca asa nu prea se vede ca am plasa.Am pus plasa de la un filtru de aer.

La triple eu zic sa faci semnalizarea si marsalierul cu un spray negru transparent sau o folie fumurie, vinde un baiat pe forum folie si daca vreo o si monteaza(iti dau linkul daca vrei), sta in Bucuresti.Tot stopu rosu nu prea da bine pe o masina rosie, pare ca si cum ai fi vopsit masina cu tot cu stopuri.De la nova in sus da bine cu stopuri rosii la o masina rosie pentru ca stopul face parte din caroserie , e la linie nu ca la daciile astea ma vechi .

Spoilerele lasa-le asa cu bucata aia neagra pentru ca arata mai bine.Daca le faci clean , adica sa astupi "santultul " acela dintre rosu si negru, atunci merita sa le faci rosii in totalitate.

Acum nu trebuie sa faci exact cum spun eu penntru ca este alegerea ta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DCP_0008.jpg
Views:	166
Size:	72.9 KB
ID:	2134541   Click image for larger version

Name:	Imag003.jpg
Views:	140
Size:	505.5 KB
ID:	2134542  
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:20   #413
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: AG 78 MHI

Problema este ca semnalizarile cu folie sau date cu spray-ul nu ajuta...
Noaptea se vad becurile, dar ziua, cand este soare, pe aglomeratie, e mai complicat.
Noi, astia mai tineri mai vedem( acolo, cat de cat).., dar persoanele in varsta, crezi ca reactioneaza? Nu....nu vad...intra in tine...si au dreptate...pur si simplu nu te vad cand semnalizezi...a cui e vina? Nu e pacat de masina?

Ideea de imbunatatire( sau tuning) este sa vii cu o solutie mai buna decat cea propusa de fabrica, in schimb cu lucrurile astea nu faci decat sa vii un un downgrade si sa iti pui viata ta, sau a altora in pericol.

Suna cam didactic...dar asta este adevarul.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:24   #414
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Problema este ca semnalizarile cu folie sau date cu spray-ul nu ajuta...
Noaptea se vad becurile, dar ziua, cand este soare, pe aglomeratie, e mai complicat.
Noi, astia mai tineri mai vedem( acolo, cat de cat).., dar persoanele in varsta, crezi ca reactioneaza? Nu....nu vad...intra in tine...si au dreptate...pur si simplu nu te vad cand semnalizezi...a cui e vina? Nu e pacat de masina?

Ideea de imbunatatire( sau tuning) este sa vii cu o solutie mai buna decat cea propusa de fabrica, in schimb cu lucrurile astea nu faci decat sa vii un un downgrade si sa iti pui viata ta, sau a altora in pericol.

Suna cam didactic...dar asta este adevarul.
Subscriu !
Unii zic, ca o idee mai buna decat solutia fabricii este folosirea stopurilor pe led ... alta greseala majora ... ledurile bat intr-o anumita directie ... pe cand masinile vin din mai multe directii ... daca ledurile nu sunt orientate catre toate directiile nu se vad ... asa ca ajungem inapoi la triplele originale care sunt sfinte !

Last edited by BrandyMPX; 29-08-11 at 20:26.
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:38   #415
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: AG 78 MHI

aveti dreptate in legatura cu stopurile dar daca stii sa le faci calumea si sa schimbi si becurile cu unele care lumineaza mai tare atunci o sa te vada toata lumea.Am un prieten care a avut o dacie rosie si avea stoprile cum sm spus eu , ii schimbase si becurile si luminau perfect.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:59   #416
A L E X

Stage 3
 
A L E X's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 82
Default Re: AG 78 MHI

pe pagina 5 din thread-ul asta exista poze cu berlina mea care are tot stopu rosu, facute cu spray made in vitan (15lei) parca am dat pe el.
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...gw/page-5.html, ca sa nu mai zic ca asemanarea intre masinile noastre este foarte mare
A L E X is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 22:52   #417
Mihai_MHI

Stage 4
 
Mihai_MHI's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 252
Default Re: AG 78 MHI

iam pus triple standard.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0634.jpg
Views:	189
Size:	117.8 KB
ID:	2139740   Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0635.jpg
Views:	130
Size:	288.3 KB
ID:	2139741   Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0632.jpg
Views:	93
Size:	415.7 KB
ID:	2139742  

Mihai_MHI is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 23:33   #418
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Exclamation Re: AG 78 MHI

Quote:
Originally Posted by Mihai_MHI View Post
iam pus triple standard.
salut ! arata foarte bine masina e destul de ingrijita.....aiurea faza cu accidentul...imi poti spune cat a costat vopseaua ? bafta cu masina
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 18:48   #419
Mihai_MHI

Stage 4
 
Mihai_MHI's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 252
Default Re: AG 78 MHI

iam pus un alt ornament la toba.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0651.jpg
Views:	172
Size:	573.0 KB
ID:	2148979   Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0648.jpg
Views:	171
Size:	481.4 KB
ID:	2148980   Click image for larger version

Name:	Nokia MHI .0647.jpg
Views:	144
Size:	533.7 KB
ID:	2148981  

Mihai_MHI is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 19:08   #420
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: AG 78 MHI

Imi place foarte mult ca nu ai facut ca toti prosti, sa tai din spoiler ca sa vina capatul de toba.Imi place foarte mult masina ,si ai grija de ea.
kowally is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -