Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-08, 14:53   #46
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

pai poti sa iei din chiulasa 2mm.nu o sa castigi cine stie cati cp dar masina o sa iti urce mai frumos in ture si mai repede.dezavantaje nu sunt.mi se pare maxim cat poti lua din chiulasa este 2.7mm.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 15:18   #47
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by RobertRFG View Post
pai poti sa iei din chiulasa 2mm.nu o sa castigi cine stie cati cp dar masina o sa iti urce mai frumos in ture si mai repede.dezavantaje nu sunt.mi se pare maxim cat poti lua din chiulasa este 2.7mm.
thx de raspuns. ai totusi idee cati cp se pot scoate? din ce am citit undeva la 5 cp.
recomandarea care ar fi, 2mm sau 2,7?
alte modificari sau inlocuiri pentru o putere mai mare ce poti sa mai zici? reamintesc, blocul motor este de 1.4.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 15:21   #48
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

sincer ia 2 mm eo unu zic ca e deajuns.
Cumperi set motor de 1.6, vibrochen de 1.6, garnitura de chiulasa de 1.6,baie de ulei de 1.6(altfel lovesc bielele in baie)
Chiulasa o lasi pe aia de 1.4 sa fie motorul mai comprimat.(asta e pentru cel de 1.4 sal transformi in 1.6)
plus ai mai putea si un weber ceva daca gasesti si aai sa vezi ca o sa ai o masina mai sprintena
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 16:04   #49
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by RobertRFG View Post
sincer ia 2 mm eo unu zic ca e deajuns.
Cumperi set motor de 1.6, vibrochen de 1.6, garnitura de chiulasa de 1.6,baie de ulei de 1.6(altfel lovesc bielele in baie)
Chiulasa o lasi pe aia de 1.4 sa fie motorul mai comprimat.(asta e pentru cel de 1.4 sal transformi in 1.6)
plus ai mai putea si un weber ceva daca gasesti si aai sa vezi ca o sa ai o masina mai sprintena
deci in concluzie trebuie sa iau 2 mm din chiulasa si sa cumpar piesele de care mi`ai zis nu?
cat despre weber posibil sa apelez la cei de pe forum ca pe`ici prin zona nu stiu daca gasesc
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 16:06   #50
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

daps daca faci chestia asta o sa scoti din motor in jur de 90 de cp.pentru weber poti apela la cei de pe forum.daca e vezi ca nastase bogdan are unu dai un pm si va intelegeti voi daca vrei neaparat.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 16:19   #51
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by RobertRFG View Post
daps daca faci chestia asta o sa scoti din motor in jur de 90 de cp.pentru weber poti apela la cei de pe forum.daca e vezi ca nastase bogdan are unu dai un pm si va intelegeti voi daca vrei neaparat.
cel mai posibil la inceputul lunii viitoare, aveam alte planuri in cap dar de moment ce m`a pocnit problema asta cu motorul cred ca o sa renunt la planuri in favoarea lui si daca tot ma infing in el de ce sa nu il rezolv pana la capat.
desigur daca se ajunge la 90 de cai cum zici si tu trebuie sa ma gandesc si la frane ca sistemul de dacie abia daca face fata la un motor de 1300 ceva idei si acolo?
thx de sfaturile date pana acum.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 16:25   #52
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

pai ptr frane ai putea incerca pe spate o punte de renault 18 si pe fata fuzetele de r18.sau daca nu vrei sa o bagi in 4 prezoane o pompa de frana de la un papuc diesel si esti aranjat este foarte buna.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 16:39   #53
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

cred ca am sa apelez mai bine la pompa de frana ca sa scap usor si rapid si sa nu fie nici probleme cu pinguinii
thx de sfaturi, urmeaza sa ma duc la magazinul de piese auto sa`mi fac o idee la cat ma ajunge cheltuiala cu piesele si de luna viitoare usor usor o rezolv
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 17:00   #54
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

ok atunci eu iti urez spor la treaba.a da si inca ceva ai mai putea sa usurezi si volanta o axa cu came sport si ar mai fi lucruri.bafta
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 17:07   #55
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by RobertRFG View Post
ok atunci eu iti urez spor la treaba.a da si inca ceva ai mai putea sa usurezi si volanta o axa cu came sport si ar mai fi lucruri.bafta
eh... daca se duce peste 75, chiar pana in 90 de cai cu chiulasa modificata si piesele de 1.6 enumerate ma limitez la atat deocamdata. thx
banuiesc ca ce zici tu acolo se ridica la performante si mai inalte.
p.s. tocmai acum am dat de ceva pe net unde sunt precizate efectele la usurarea volantei... din cate vad iti asumi si niste riscuri si ai nevoie si de strungar bun.

Last edited by cipoNCE; 08-03-08 at 17:11.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 17:11   #56
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

da se ridica nu foarte mari performante dar da,chestia e ca pierzi din fiabilitatea motorului.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 17:19   #57
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

avantajul este urcarea mai rapida in turatii din ce vad.
dezavantajele sunt pe masura. e foarte greu de echilibrat, suprasolicita vibrochenul, pierzi din demaraj si creste frana de motor.
practic nu ai nicio idee cat te va tine motorul daca umbli la volanta, mai ales ca strungarii sunt de 2 lei la tot coltul.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 22:06   #58
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: pt cipoNCE

mai cateva poze proaspete de azi printre munti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_3237.jpg
Views:	79
Size:	916.3 KB
ID:	476982   Click image for larger version

Name:	100_3238.jpg
Views:	77
Size:	1,011.6 KB
ID:	476984   Click image for larger version

Name:	100_3240.jpg
Views:	80
Size:	734.5 KB
ID:	476986  

cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 14:09   #59
cipy_2peu
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 4
 
cipy_2peu's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 209
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: Sv 02 Nce

frate scz de ce am zs,...dar prima oara cnd am citit mi sa parut k e vb de mn.......inca o data scz........si in pozele alea de la munte vad si masina lu cupidon.....scz dak mam purtat najpa in ce am zs pana akum......si imi pare fb k a fost sters masina mea din topicul cu dacii speciale.....
cipy_2peu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 19:43   #60
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Sv 02 Nce

au fost sterse posturi si poze pt ca nu are nimic special ... e doar o dacie .. si aici se pune punct cu masina ta pe alte topicuri ... ai topic facut, postezi acolo.. sper sa nu fiu nevoit sa iau masuri de care sa nu fiu mandru .. ms de intelegere
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -