Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-08, 18:17   #31
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

mai bag si eu cateva poze recente cu masina. am fost azi oleaca pe la ghiocei cam murdara da n`am ce`i face... prea urat drumul printre munti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_3139.jpg
Views:	116
Size:	1.13 MB
ID:	462625   Click image for larger version

Name:	100_3140.jpg
Views:	99
Size:	941.2 KB
ID:	462626   Click image for larger version

Name:	100_3143.jpg
Views:	69
Size:	573.4 KB
ID:	462627  

Click image for larger version

Name:	Photo015.jpg
Views:	182
Size:	86.2 KB
ID:	462628   Click image for larger version

Name:	Photo017.jpg
Views:	97
Size:	92.4 KB
ID:	462629  
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 21:18   #32
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Sv 02 Nce

bai ce`i ciocleria aia`n masina ? vezi ca statia normal sta in portbagaj .. mi se pare o tganeala ce`ai facut la interior ...
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 21:22   #33
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

vaaaaaaiiiii
Buga is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 21:36   #34
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

nah... am facut`o cum am putut si cu ce am avut la dispozitie, pe viitor o sa incerc altceva, momentan o las asa.
fata de cum arata ca era dezastru tot bordul, numai gauri, lipituri etc... cred ca era cel mai dezastru bord care il puteai vedea
stiu ca statia de obicei sta in portbagaj insa am preferat sa o am langa mine in caz ca mai umblu la ea sau la cabluri.
am uitat inca ceva, sa termin cu itp`ul, asigurarea si ce o mai fi si incep sa merg pe la cernauti, aia iti dezmembreaza toata masina ca sa vada ce ascunzi, de asta nici nu m`am complicat prea tare cu tuningul la interior, cand incep a rupe si a trage si la urma te lasa sa ti`o montezi tu inapoi...

Last edited by cipoNCE; 24-02-08 at 21:40.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 22:02   #35
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Sv 02 Nce

ce tara de nenorociti
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 22:15   #36
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
ce tara de nenorociti
serios acum... mai toate daciile care trec prin vama is trase pe dreapta pe rampa, vine un tacanit cu o surubelnita de aia cu baterii si iti da jos tot, scaune, fetzele la portiere, bordul, iti baga sonda in rezervor, in blocul motor pe unde torni uleiul, in filtrul de aer... lista continua la nesfarsit.
problema mai grava e ca ti`o dezmembreaza, dupa ce termina cu verificatul iti zice atat: ia`o trageti`o pe dreapta montezi inapoi tot pe ea si ai disparut.
un prieten de al meu a venit ultima oara fara lumini, semnalizari, stopuri, motorul mergea parca venea, grilajul ala de plastic de langa stropitori rupt, etc si etc.
de asta am si zis ca nu se merita investitia prea mare in interior mai ales la dacie ca de masini straine nu se prea leaga, in rest demonteaza la toate interiorul. depinde si de buna dispozitie a vamesului, sa nu cumva sa il si platesti ca nu te`o tinut mai mult.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 19:06   #37
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

cateva poze cu dacia si sora ei mai mica dupa ce au facut o baie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_3145.jpg
Views:	76
Size:	315.5 KB
ID:	463959   Click image for larger version

Name:	100_3146.jpg
Views:	85
Size:	293.9 KB
ID:	463960   Click image for larger version

Name:	100_3147.jpg
Views:	101
Size:	322.4 KB
ID:	463961  

Click image for larger version

Name:	100_3150.jpg
Views:	67
Size:	617.2 KB
ID:	463962   Click image for larger version

Name:	100_3151.jpg
Views:	48
Size:	561.2 KB
ID:	463963   Click image for larger version

Name:	100_3155.jpg
Views:	51
Size:	503.2 KB
ID:	463964  

Click image for larger version

Name:	100_3156.jpg
Views:	129
Size:	600.7 KB
ID:	463965  
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 21:16   #38
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Sv 02 Nce

scapa de "prizele" alea de aer si baga mufferul ala la toba mai in interior si pune si tu jante de un sg neam.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 21:20   #39
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Sv 02 Nce

scapa de fordu` ala .. e o pacoste .. platesti la el pana`n 10/2008 .. joke ... nu`mi plac jantele la dacie .. ori negru ori alb
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 22:05   #40
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

@bolidu: prizele se pot da jos usor, insa mie unul inca imi place asa deocamdata
capul de toba e bagat la maxim, problema e ca am schimbat intermediara si tzeava de legatura si spre mirarea mea e ceva mai iesita inafara decat cea anterioara, daca te uiti in pozele de pe prima pagina ai sa vezi ca era bagat mult in interior.
faceam referire la piesele romanesti si pe topicul lui deniel, ce e romanesc e romanesc, nicio piesa nu seamana cu alta de acelasi tip, 2 3 ciocane sa o fixezi cat mai bine... si pe mine ma enerveaza ca e prea iesita inafara dar nu am ce sa`i fac.
@ja rule: i know
cat despre jante eram si eu in ceata cand vroiam sa le vopsesc, am mai fost zis tot pe paginile anterioare... pana la urma am avut nevoie de un spray in culoarea masinii si am consumat restul pe jante sa vad cum da.
ati precizat exact problemele care ma framanta si pe mine
toba finala o sa fie inlocuita de una sport, jantele o sa fie de acelasi fel, aro 10 sper sa gasesc si culoarea evident, alba, toate astea cel mai posibil luna viitoare ca numai bine intru in munca acum la inceputul lui martie.
thx de sfaturi, mai sunt binevenite si altele cat si criticele ca trebuie si de alea
p.s. am uitat ceva... am vorbit cat am mai fost sa rezolv cate putin din defectele de tinichigerie, de o eventuala prelungire a capotei peste faruri si o plasa neagra intre ele.
parerea voastra ar da bine la modelul asta? tot cu ocazia asta daca se uita lord_hades pe aici sau altcineva care imi poate face un virtual tuning cu prelungirea capotei si plasa si jante de aro10 sau cms`uri, parca asa se cheama daca nu ma insel, de preferinta aro10 si la inaltimea actuala cu modelul asta. thx

Last edited by cipoNCE; 25-02-08 at 22:09.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 10:42   #41
lord_hades
Dacia Driver

Stage 4
 
lord_hades's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 289
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

jante de aro 10 imi pare rau dar nu am gasit la rezolutie buna ca sa o pot prelucra asa ca am pus altceva ...sorry dar nu am avut mult timp la dispozitie pt vt ..oricum sper sa iti placa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	olDBones.jpg
Views:	168
Size:	1.19 MB
ID:	468483  
__________________
Mastering others is strength. Mastering yourself is true power
http://www.wix.com/oldbones/grafx
lord_hades is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 16:05   #42
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

Quote:
Originally Posted by lord_hades View Post
jante de aro 10 imi pare rau dar nu am gasit la rezolutie buna ca sa o pot prelucra asa ca am pus altceva ...sorry dar nu am avut mult timp la dispozitie pt vt ..oricum sper sa iti placa
cool
thx a lot a iesit super.

referitor la masina, am rezolvat ieri problema cu motorul, am fost la rar sa imi pun serie pe motor de moment ce era schimbat. inainte era de 1300 acum de 1400 parca din cate ziceau ei
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 21:34   #43
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

am renuntat si la foliile laterale ca sa nu am probleme cu pinguinii de la vama, am avut destul de frecat sa fac geamurile sa luceasca
momentan asa o sa ramana pana cand am ocazia sa ii pun folie autorizata.
app are cineva idee cat costa un geam pentru portiera fata si unul pentru portiera spate? noi din magazin.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 20:56   #44
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

am fost azi am rezolvat usor cu ITP`ul, insa mi`au descoperit o problema la motor. merge numai in 3 bujii, a doua daca ii scoate fisa nu are nicio reactie motorul. ei mi`au zis ca de mers se poate merge si asa, cel putin asa am mers pana acum de cand e pus motorul asta pe ea, la relanti tremura usor, insa problema consta in puterea mai slaba a motorului si consumul mai ridicat.
mai exact, treaba sta in felul urmator... este o problema de la supapa si trebuie data jos chiuloasa si remediata problema din cate mi s`a zis. de rezolvat se rezolva nu`i asta problema, insa cu ocazia asta daca tot trebuie umblat la chiuloasa vreau sa intreb daca are rost sa ii spun sa ia putin din ea pentru a mari puterea motorului. cat trebuie mai exact luat din ea? care sunt avantajele si dezavantajele? cati cai castig, ce probleme pot sa apara la motor etc.
am citit prin diverse topicuri despre chestia asta insa intr`o parte gasesti ceva, in alta parte altceva si asa mai departe.
p.s. pe tema asta as dori raspunsuri exacte si serioase de la cunoscatori, nu presupuneri si alte aberatii numai de dragul de a face posturi si a enerva lumea.
thx
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 14:28   #45
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sv 02 Nce

chiar nu stie nimeni nimic legat de chestia asta? nici cea mai mica idee?
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -