Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-13, 19:50   #541
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Am achizitionat 2 discuri de megan spate si am o banuiala ca vor merge montate pe puntea de dacie. Daca s-ar potrivi as avea in dotare etrieri spate de peugeot 206 spate care vin la marele fix pentru acele discuri. Pe seara revin cu poze bafta tuturor !
Deci pun poze cu , ce am si maine cred ca incerc sa vad cum vin. Discurile alea de megan au rulmenti si etc. incorporati si rulmenti la gaura corespund dar pe lungul axului nu stiu ce probleme voi intampina. Daca rezolv treaba asta , flansa pentru etrieri mi se pare ft simpla de facut deci va tin la curent ! Ar fii super daca ar da rezultate metoda asta din urmatoarele motive :

1. foarte usor de adaptat discuri la puntea de dacie.
2. trecere la 4 prezoane fara prea multa bataie de cap.

Si totul se poate efectua cu piese noi , ma refer la disc etc. etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN3250.jpg
Views:	101
Size:	2.12 MB
ID:	2850734   Click image for larger version

Name:	DSCN3249.jpg
Views:	80
Size:	2.16 MB
ID:	2850735   Click image for larger version

Name:	DSCN3251.jpg
Views:	78
Size:	2.26 MB
ID:	2850736  

__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 01:36   #542
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: O noua dacie !

) mi-ai luat-o inainte... si eu am tot discuri de megane 2 am pt spate dar cu etrieri tot de megane...


treaba cu piese noi e cu dus si intors avand in vedere ca un disc din ala e 700 de lei bucata
__________________
EX Dacia 1310 L '98
Dacia 1310 MLS '86
Suzuki DR750sBIG '90

"Dacia mea 1310MLS '86 AKA The Smurf 1710 "
"EX Dacia mea 1310L '98 AKA TEI 1610 "
"My DR 750s BIG"
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 11:32   #543
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Revin cu vesti bune :
Merg aceste discuri dar trebuie strunjit ft ft putin rulmentul la interior ( cel de pe disc). Etrierii vin la marele fix , si mai trebuie o bucsa tot la strung pentru primul rulment. Va las niste poze , oricum se poate face si destul de simplu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN3257.jpg
Views:	130
Size:	2.27 MB
ID:	2851001   Click image for larger version

Name:	DSCN3258.jpg
Views:	84
Size:	2.16 MB
ID:	2851002   Click image for larger version

Name:	DSCN3260.jpg
Views:	106
Size:	2.22 MB
ID:	2851003  

tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 13:45   #544
ovy_geo93

Stage 4
 
ovy_geo93's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 287
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

poate pui o schita pt bucsa de la primul rulment,as fii foarte interesat....
O intrebare,rulmentii sunt conici sau drepti?nu mai usor ar fii sa cauti in catalog 2 rulmenti,cu cota exterioara pt megane,si cota interioara de dacie?
__________________

GJ 03 TSF 1310Li: https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...sf-1310li.html

Last edited by ovy_geo93; 08-09-13 at 13:51.
ovy_geo93 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 17:20   #545
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by ovy_geo93 View Post
poate pui o schita pt bucsa de la primul rulment,as fii foarte interesat....
O intrebare,rulmentii sunt conici sau drepti?nu mai usor ar fii sa cauti in catalog 2 rulmenti,cu cota exterioara pt megane,si cota interioara de dacie?
De ce sa modific componente care vin de serie la piesa aceea ? Rulmenti conici sunt pe spate , strunjirea celui din spate este ft ft mica iar bucsa din fata este o teava sa fiu mai pe inteles la dimensiunea care este egala cu distanta dintre ax si rulmentul de pe disc. Pare greu de inteles poate eu nu ma exprim corect, dar voi pune poze cu tot ce voi face !

Bafta tuturor !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 20:40   #546
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
) mi-ai luat-o inainte... si eu am tot discuri de megane 2 am pt spate dar cu etrieri tot de megane...


treaba cu piese noi e cu dus si intors avand in vedere ca un disc din ala e 700 de lei bucata
Una la mana ca e 700 lei bucata si plus de asta cred ca este mai bataie de cap sa adaptezi rulmentii astia la osia daciei .
Acu fiecare cum crede , parerea mea ar fi ca tot mai simplu si sigur ar fi fost sa iei doi butuci de renault 18 si sa ii strunjesti astfel in cat sa bagi discul pe el.
Cu bucsa aia intre inelul interior si axul puntii nu stiu cat de bine o sa o faca strungarul , sau sa strunjesti rulmentul nu am mai auzit pana acum.
Bafta cu experimentul.
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 21:02   #547
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
Una la mana ca e 700 lei bucata si plus de asta cred ca este mai bataie de cap sa adaptezi rulmentii astia la osia daciei .
Acu fiecare cum crede , parerea mea ar fi ca tot mai simplu si sigur ar fi fost sa iei doi butuci de renault 18 si sa ii strunjesti astfel in cat sa bagi discul pe el.
Cu bucsa aia intre inelul interior si axul puntii nu stiu cat de bine o sa o faca strungarul , sau sa strunjesti rulmentul nu am mai auzit pana acum.
Bafta cu experimentul.
Eram sigur ca apar genul asta de comentarii , cand am spus strunjit am specificat ca este vb de extrem de putin , ft ft putin nu este vb nici de 1mm , la ochi nu observi diferenta. Fiecare face ce vrea , dar ai vorbit de niste sume de bani din simplu fapt ca ai auzit un user ca , costa atat insa eu curand voi demonstra ca , cu 700 de ron imi iau ambele discuri si rulmenti inclusi , NOI. Nu cred ca ar fii mai simplu ce imi spui tu , greu gasesti butuci de 18 , ii gasesti vai mama lor , de preturi nu mai vorbim si iar bani pe discuri si etc. Deci nu mi-o lua in nume de rau te rog , nu zic ca metoda adoptata de mine este cea mai tare sau etc. dar din punct calitativ atat al pieselor cat si a metodei este net superioara calea urmata de mine fata de ceea ce mi-ai explicat tu. Ca informatie bucsa cred ca am gasit-o deja gata facuta , maine pot confirma exact daca vine sau nu. Cu metoda asta scapi de butuci , butucei disculetze pana mea poc discul sus si gata. Oricum fiecare e liber sa faca ce doreste si bineinteles e ft bine venita si interventia ta , poate merg pe calea gresita si gasesc vreo idee mai buna !

Bafta o seara buna si succes cu masina ft frumoasa
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 22:33   #548
pwr_bz

Stage 5
 
pwr_bz's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,289
Default Re: O noua dacie !

http://www.tocmai.ro/dacia-1310-tuning-12339591.html

ce se intampla?
o dai?
pwr_bz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 22:41   #549
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: O noua dacie !

Gata , s-a terminat proiectul? Ori ai gasit ceva mai bun de tuning de te-ai gandit asa dintr-o data sa o dai ?!
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 23:00   #550
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Deocamdata este doar un anunt , daca cineva din familie are parte de ce si-a propus o sa imi lase mie masina lui , bineinteles ceva foarte nou si da voi fii nevoit sa renunt. Dar aici este vorba de multe necunoscute , deci eu imi continui munca la masina asta . ca fapt divers pwr_bz ca tot ai gasit anuntul sa stii ca pe langa masina mai vine o remorca de piese ( jumatate din garajul cel vechi care il stii tu ) .
Bafta o seara buna tuturor !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 09-09-13, 18:54   #551
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Deocamdata este doar un anunt , daca cineva din familie are parte de ce si-a propus o sa imi lase mie masina lui , bineinteles ceva foarte nou si da voi fii nevoit sa renunt. Dar aici este vorba de multe necunoscute , deci eu imi continui munca la masina asta . ca fapt divers pwr_bz ca tot ai gasit anuntul sa stii ca pe langa masina mai vine o remorca de piese ( jumatate din garajul cel vechi care il stii tu ) .
Bafta o seara buna tuturor !
ce masina ar urma sa iti iei?
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 09-09-13, 20:16   #552
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by Gaby Underworld View Post
ce masina ar urma sa iti iei?
Passat 2002 . oricum nimic nu este sigur !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 07:17   #553
pwr_bz

Stage 5
 
pwr_bz's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,289
Default Re: O noua dacie !

da am citit in anunt.gabita....ca cel care o ia primeste piese de mai face una !!)
bun asa.sa iti realizezi visul.daca nu cu passatul.va ramane dacia turbata.
__________________
pwr_bz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 18:00   #554
ciupu

Stage 4
 
ciupu's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 265
Default Re: O noua dacie !

cat vrei pe masinuta?sau pe ce site gasesc anuntul?
ciupu is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 18:11   #555
ciupu

Stage 4
 
ciupu's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 265
Default Re: O noua dacie !

scz,nu vazusem ca a fost postat mai sus.cati cai are motorul tau?
ciupu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -