Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-12, 23:56   #31
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Dacia Nova Allroad

Quote:
Originally Posted by caspa1 View Post
De cate ori ai condus Nova 1.6i? Pardon! Ai condus vreodata Nova? 1.Are stabilitatea infinit mai buna; 2.Are 900kg 3.Motorul e foarte elastic (rezista la orice ii dai) 4.Bordul arata mult mai bine (si e din spuma nu plastic ieftin) ...etc etc.
Si asta fara nici o modificare. Ca daca ma apuc si ii cobor garda la sol, bag un cold air intake, o evacuare sport, bujii NGK Iridium, benzina de 98...ar fi de ajuns!
Apropo! Stie cineva ceva despre Chop Top si daca e legal la noi?
Cold air intake + evacuare sport -> mai elastica in ture, castig efectiv 0 cp + o mica pierdere de cuplu la turatii joase

Benzina 98 pe un motor gandit si setat pentru 95 -> castig putere 0 (puterea calorica a benzinei iti da putere, nu cifra octanica)

NGK Iridium pe aprindere clasica -> Frectie la picior de lemn

Total ~70 cp si 120 NM
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 00:24   #32
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Thumbs up Re: Dacia Nova Allroad

Nu am pus poze pana acum ca nu sunt in oras. Cel mai probabil vineri o sa fac niste poze si o sa postez.
Merci pentru suport! Se intampla destul de rar in zilele astea!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 00:36   #33
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Exclamation Re: Dacia Nova Allroad

Un upgrade la admisie nu poate fi decat benefic in cazul Novei...admisia stock e cat se poate de preistorica. La fel si cu evacuarea. Iar in cazul bujiilor Iridium...este un upgrade in cazul oricaror motoare care nu au asa ceva deja. Au timpul de raspuns instant si sunt foarte durabile.
P.S. La benzina de 98...chiar nu poti spune ca nu afecteaza cu nimic timpul de raspuns la acceleratie. Cred ca oricine poate atesta. E logic...ardere mai puternica.
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 00:59   #34
dj_eros

Stage 4
 
dj_eros's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 205
Default Re: Dacia Nova Allroad

am urmarit de curiozitate topicul creat de tine ce pot sa spun suna a sinucidere curata...sfatul meu vinde masina si ia ceva ce ar putea sa te satisfaca pe deplin la 5000 de eur gasesti masini mult mai bune confortabile si fiabile nu zic ca dacia nu este masina buna fiecare a fost la timpul ei buna penttru vremea ei ,nu irosii banii aiurea nu are rost
__________________
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
dj_eros is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 01:22   #35
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Thumbs up Re: Dacia Nova Allroad

Foarte corect ce spui! Dar urmaresc sa ies la maxim 3000E. Totusi e un credit si nu se stie niciodata ce se intampla. N-as mai scoate 5000. Am cautat zilele astea masini rulate pana in 5000 si nu pare nimic de incredere. Si daca sunt...sunt chele. Plus ca stii cum e: trebuie sa cauti de fapt pe la 4000 ca iti mai trebuie bani si de facut actele, schimbat ulei + filtru, distributie, bucsi, pivoti, verificat directie, echilibrat, cate si mai cate. Plus ca la masini straine sunt mai scumpe piesele. Si la final, ramai cu o masina cum sunt multe altele ca a ta pe strada...
Urmaresc ceva unic...alta e satisfactia!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 11:35   #36
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Dacia Nova Allroad

Quote:
Originally Posted by caspa1 View Post
P.S. La benzina de 98...chiar nu poti spune ca nu afecteaza cu nimic timpul de raspuns la acceleratie. Cred ca oricine poate atesta. E logic...ardere mai puternica.
Cum spuneam si in postul anterior, cifra octanica nu iti ofera o ardere mai puternica, ci puterea calorica, sunt doua lucruri total diferite. Cifra octanica iti permite doar sa comprimi mai mult cantitatea de amestec fara sa se auto-aprinda.

Nu am spus ca modificarile enumerate de tine nu sunt benefice, ci doar ca nu ai niciun castig de pe urma lor, doar un consum mai mare si o mica schimbare a turatiei.
Cat despre bujii, pe tine nu te intereseaza viteza la scanteie, ci intensitatea ei, si fara o aprindere pe masura, bujiile alea nu fac minuni.

Quote:
admisia stock e cat se poate de preistorica
Tot motorul este asa, nu difera cu nimic de cel montat in '62 pe Renault 8.
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 23:08   #37
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: Dacia Nova Allroad

Nu se gasesc bujii NGK Iridium pt motorul de Nova pe injectie. 1.6 GTi se impaca cel mai bine cu Bosch WR8BC super 4.
nosturbina is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 23:19   #38
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Masina nu exista ma fratilor,nu va mai bateti capul cu el aiurea,ca bag mana in foc ca e un copilas ca multi altii de aici care abereaza,se vede din ce sf-uri scrie el aici,sa fim seriosi la 24 de ani sa ai mentalitatea asta?cum sa compari tigaia aia de nova cu loganul??nu ca ar fi loganul cine stie ce masina...
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 14:19   #39
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Cool Re: Dacia Nova Allroad

)) Sa mint ca am o Nova din '99? Macar alegeam si eu o masina mai scumpa de 3000 ron. Masina e cum o intretii baiete. Au intrat la bani in masinuta asta in ultimii 6 ani (de cand e la mine; mai ales ca o avem de noua) incat puteam sa-mi iau lejer alta. Incat putea sa fie prietena mea geloasa pe ea . A vazut numai semi-sintetic scump, aditivi scumpi, cauciucuri noi, suspensii Bilstein, filtre scumpe...etc, etc, etc... Are 130.000km. O fi cazan...dar doar cu numele (in ochii celor care nu au pus mana pe asa ceva vreodata). Si ramane unul din cele mai reusite modele Dacia.
Imi rezerv dreptul de a nu baga in seama toate remarcile neadecvate...ca sa nu ma exprim altfel. Nu cersesc atentie de la nimeni. Am deschis topicul pentru a cere ajutor si pareri de la cunoscatori binevoitori, nu de la plictisiti!
Si chiar am primit ajutor aici (de la cativa oameni maturi si cunoscatori). Daca proiectul va iesi bine...voi conduce ceva unic!
Daca nu...................caut o Skoda Octavia vrs 1.8T )))
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 14:23   #40
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Default Re: Dacia Nova Allroad

P.S. Cum am spus...voi pune poze cand ajung acasa. Intre timp...ai grija cu arsurile alea de pe mana! Nu te mai grabi sa judeci!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 15:15   #41
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: Dacia Nova Allroad

Ma indoiesc sa iti manance tie, aia 6 ), poate daca intorci 6-le ( 9 ),si eventual peste el, mai discutam! Ti-o zic ca fost detinator de nova 1,6 gti modificata
__________________
1,6 16v japaneese
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:17   #42
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Planuri multe, realizabile. Totul de pinde de buget. Schimbarea motorului nu este o filozofie mai ales daca mergi pe seria F2N/F3N. Sunt ieftine si fiabile, vin din fabrica cu servodirectie si clima, deci ai mai putine de facut. Dar problema majora, la tot ce ai scris ramane omologarea. Chiar daca vrei sa mergi pe 1,5 dci, mai mult de 100 de cai nu poti omologa pe nova fara costuri majore, gen 2-3000 de euro omologarea.
Restul treburilor mentionate de tine, la categoria modificari, adica jante pe 15, suspensii sport, evacuari si alte cele, nu sunt o modificare majora si nu sunt un secret. Suntem destui care te putem ajuta. Pune intrebarile pe rand si la subiect si ai sa primesti raspunsurile.
Si ca un sfat final, citeste pe aici pe forum, sa nu mai spui ca vrei sa pui usi de solenza numai pentru ca alea au geamuri electrice. Sunt acelasi lucru ca si pe nova. Si pentru aceste motive esti luat peste picior.
Eu zic sa le iei pe rand si sa te gandesi de 2 ori inainte sa faci o investitie.

Spor(t) la treaba.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:31   #43
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Default Re: Dacia Nova Allroad

A mea nu e modificata. In schimb am avut mult timp o problema. Curgea ulei pe la semering. Si o data pe luna mai puneam 1 litru de ulei. Asta a fost si farmecul. Uleiul este aproape nou constant in motor. Au spus si baietii de la service ca in interior, motorul arata ca nou! Eu stau in Ploiesti si socrii stau in Slobozia. Sunt aproape 130km. Imi ia cam 7 litri de benzina. Si fac drumu asta de 4 ani. Singurele modificari la ea sunt: 3 prize de aer functionale pe capota, nu mai are catalizator si nici toba finala. Are doar intermediara...in rest...teava directa. Scoate un sunet foarte infundat dar nu face urat deloc!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:47   #44
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Question Re: Dacia Nova Allroad

Multumesc pentru sfaturi anndi! Am mai renuntat intre timp la unele modificari. Depinde de buget. As pastra motorul original (a fost reconditionat complet la inceputul anului) dar as schimba cutia. Mentinand ideea de "allroad", vreau sa pun suspensii de papuc sa o ridic (ca daca pun jante pe 15", imi ating aripile...si vreau cauciucuri mari gen 205/55). Restul intra in tinichigerie, piese, accesorii si detalii. Adica nu sar de 100 mil. Iar daca pun F2N/F3N...cat ma mai duce in plus investitia? Iar cu rotile alea si cu motorul nou...ma trec astia RAR-ul?
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 00:12   #45
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Nu tre sa pui suspensii de papuc. Intra rotile pe 15 fara probleme. Eu am avut 195/50/15 si masina era lipita de asfalt, fara sa atinga nimic. Dar problema e ca rotile astea s-au simtit greoaie si la F2N dar mai la nova.
anndi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -