Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-12, 18:18   #1
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Lightbulb Dacia Nova Allroad

Salut! Detin o Dacia Nova GTI din '99 si intentionez sa fac un credit de vreo 4-5000 pentru o masina. In schimb, mi-a venit o alta idee... Sa modific Nova. Vreau sa arunc un 1.5 dci sub capota (posibil cel de 105cai si cutie in 6 trepte cu tot cu planetare, ceasurile din bord...etc), sa fac capota si aripile din fibra, suspensii de pick-up, jante pe 15" cu cauciucuri pe 205, scaune fata de la dezmembrari (de pe un Audi, Mercedes...ceva), usi fata de Solenta (ca sa am geamuri electrice), bandouri si protectii (ca la Audi Allroad), trapa electrica, sistem audio cu DVD, Navi, Bluetooth, etc; colantare si muuulta izolatie termica si fonica cu pluta peste tot... Intrebarile sunt: Este realizabil ce zic aici? Ma incadrez in bani? Trece de ITP?
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 19:53   #2
rasta_boy40

Stage 5
 
rasta_boy40's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 346
Default Re: Dacia Nova Allroad

Nu! Dar totusi, spune-ne si noua ce ai fumat...
rasta_boy40 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 21:11   #3
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Exclamation Re: Dacia Nova Allroad

Daca nu ai invatat sa fii respectuos, abtine-te de la comentarii te rog!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 21:50   #4
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: Dacia Nova Allroad

E usor de scris, greu de facut. Vrei o masina buna, confortabila, performanta, pe care sa te bazezi, cumpara una straina, stock, noua-sh, si rezolvi multe probleme.

Nu poti sa faci din c**T bici, asta e clar. Sau daca poti sa faci asta, trebuie sa depui foarte foarte mult efort, sacrificii etc...

Ma mir ca nu poti sa iti raspunzi la intrebarea asta singur.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 22:09   #5
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Cu banii aia iti iei direct audi sau ce vrei tu si nu mai stai sa te complici cu cazane,care pana la urma oricati bani ai investi tot o dacie ramane,te gandesti ca dai pe ea vreo vopsea de nu face masina cat e vopseaua si ce sa vezi,ca peste juma de an a inceput sa rugineasca sau cand mergi pe o portiune de drum mai naspa si incep usile si haionu sa tzopaie in draci si ai impresia ca nu mai e mult si te intrec rotile alea pe cinspe' de zici ca in secunda urmatoare ai ramas decat cu volanul in mana iar nu e treaba.
Daca tot vrei s'o modifici,o poti face cu o suma minima sa zicem un 10 mil sa bagi in ea sa o aranjezi cat de cat,dar daca bagi 5000e,deja e o problema psihica.
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 22:36   #6
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

nu vreau sa ma bag aiurea... dar daca tu consideri ca rasta_boy40 nu e respectors... u ai o problema... ce visezi u acolo e o investitie care depaseste 5000E materiale... nu mai vorbim de manopera... si timp... el a zis un adevar...

vad ca ai zis ca ai 24 de ani... exista 2 variante... ori nu ai.. si esti defapt un copil... ori te-ai jucat prea mult NFS

e realizabil ce ai zis u... nu zic nu... dar nu o sa fie street-legal si pe langa asta... suma de bani de care dispui u nu o sa-ti ajunga... vrei sa faci ceva? ia-ti un matiz.. golf... astra...(diesel) ca sa ai masina sa te deplasezi.. si cu restul de bani, din nova fa ceva cu ea... o idee buna ar fi sa urmezi forma masinilor de raliu... si ai sa vezi ca si asa si tot bagi 5000E in ea... asta daca vrei sa faci treaba treaba... daca vrei masina de comfort... urmeaza sfatul lui razvanell...

Repet... nu o lua ca pe un reprost... vad ca esti nou pe forum...(ti-ai facut cont fix pt intrebarea asta)... urmareste ce fac baietii la masinii, si majoriatea fac singuri.... adreseaza-le o intrebare... celor ale caror masini consideri u ca se aproprie de ce vrei tu (desi nu o sa gasesti)... intreaba-i cat au bagat in masinile lor.. si ai sa vezi ca o sa-ti iei alta masina si o sa renunti la ce vrei tu...

pe scurt.. cu sume rotunde...

electronica.... 1000
vopseaua... 1000
antifonarea... 1000
usi fata de Solenta (ca sa am geamuri electrice).... exista si pt 1310 si pt nova
capota si aripile din fibra...(banuiesc ca personalizate daca pot sa le numesc asa) 300-500E
suspensii de pick-up - ce pick-up? logan? ai de modificat
motor de 1.5dci cu tot cu cutie in 6tr si planetare... eu zic ca sare la 1300-1500
jante si scaune 500-800

asta doar piesele... dar restu care nu le pui la socoteala...(galerii suporti motor, suporti scaune, tablaria masina, bucsi, FRANE, ranforsari +manopera) si toate asta ca sa ai o nova.... fa tu singur socoteala...

asta daca vrei sa faci treaba calumea... si nu sa-ti bati joc de banii si de timpul tau...


Bft!
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...

Last edited by (!8Y_M; 18-08-12 at 22:51.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 23:45   #7
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Default Re: Dacia Nova Allroad

Urmaresc de mult timp topic-urile de pe site. Nu am facut cont pana acum pentru ca nu am avut nevoie. Ideea a fost de a nu cumpara o masina cum sunt sute altele identice pe sosea si sa nu-mi ramana bani de modificari. Ideea a fost de a face o Nova cum nu are nimeni. Masina am intretinut-o foarte bine pana in momentul asta...deci nu se pune problema de dezintegrare pe sosea . Elementele de caroserie din fibra, izolare termica si fonica, partea electrica, manopera...astea le pot face si singur si salvez multi bani. Ideea e sa trec de ITP cu ea. Daca e nasol cu 1.5 dci-ul, pot pune un 1.6 de pe Logan. Oricum am 1.6 injectie pe ea (ala romanesc). Dar macar ar fi 90 sau 105 cai. E o masina usoara si am trecut prin multe locuri cu ea unde s-a descurcat glorios. Are 130k km facuti pana acum si nu bate, nu troncane si nici cine stie ce rugina nu e. Am deschid thread-ul ca sa ma consult cu voi...sa stiu in ce ma bag! Ca 100% exista chestii la care nu m-am gandit si le stiti voi...
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 23:56   #8
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Nu e vorba ca se dezintegreaza neaparat,nu e o masina sa bagi banii astia in ea,e slaba din toate punctele de vedere,poti sa'i faci ce vrei tu dar niciodata nu va fi ca o masina straina,fiabila,confortabila,sigura,o sa fi oprit tot timpul de politie iar exemplele pot continua la nesfarsit .
La banii astia poti sa;ti ie o masina buna,iti poti lua un golf4,bora,astra g,bmw e46,etc...
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 23:56   #9
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova Allroad

Quote:
Originally Posted by rasta_boy40 View Post
Nu! Dar totusi, spune-ne si noua ce ai fumat...
OFF:Legale
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 01:16   #10
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Dacia Nova Allroad

Quote:
Originally Posted by caspa1 View Post
Urmaresc de mult timp topic-urile de pe site. Nu am facut cont pana acum pentru ca nu am avut nevoie. Ideea a fost de a nu cumpara o masina cum sunt sute altele identice pe sosea si sa nu-mi ramana bani de modificari. Ideea a fost de a face o Nova cum nu are nimeni. Masina am intretinut-o foarte bine pana in momentul asta...deci nu se pune problema de dezintegrare pe sosea . Elementele de caroserie din fibra, izolare termica si fonica, partea electrica, manopera...astea le pot face si singur si salvez multi bani. Ideea e sa trec de ITP cu ea. Daca e nasol cu 1.5 dci-ul, pot pune un 1.6 de pe Logan. Oricum am 1.6 injectie pe ea (ala romanesc). Dar macar ar fi 90 sau 105 cai. E o masina usoara si am trecut prin multe locuri cu ea unde s-a descurcat glorios. Are 130k km facuti pana acum si nu bate, nu troncane si nici cine stie ce rugina nu e. Am deschid thread-ul ca sa ma consult cu voi...sa stiu in ce ma bag! Ca 100% exista chestii la care nu m-am gandit si le stiti voi...
Treci pe F3N/F3P cu toata fata de la R19 (cutie, planetare, frane, suspensii) si ai 110 cp si ai scapat mult mai ieftin decat cu dCI-ul ala. Iar de diferenta de bani te asiguri ca o faci sa nu-ti mai troncane nimic prin ea.
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 09:47   #11
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: Dacia Nova Allroad

nu fa cedit sa ti iei masina e cea mai mare prostie.. mai bn fa ti o paia cat de cat prepaata, parerea mea..
bandera is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 14:07   #12
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: Dacia Nova Allroad

Quote:
Originally Posted by bandera View Post
nu fa cedit sa ti iei masina e cea mai mare prostie.. mai bn fa ti o paia cat de cat prepaata, parerea mea..
Inainte de a da sfaturi, as invata sa scriu corect.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 15:15   #13
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: Dacia Nova Allroad

inainte de a ma corecta plateste ti rata la masina, cred ca stai prost cu creditorii de ma corectezi..
bandera is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 16:00   #14
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: Dacia Nova Allroad

идиоте
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 17:54   #15
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Smile Re: Dacia Nova Allroad

As cam vrea sa bag motor euro4 in ea... ceva produs de la 2007 in sus. Daca mai aveti ceva sugestii de motoare (preferabil peste 100cp) care ar intra in Nova cu modificari minime... va rog!
Nova ca Nova...consider ca orice masina poate fi inbunatatita din toate privintele cu ceva bani (destui). Iar rezultatul de cele mai multe ori e unic.

Last edited by caspa1; 19-08-12 at 18:01. Reason: Adaugare text
caspa1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -