Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-13, 22:36   #76
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Berlina cu AC exista!!

felicitări pentru inginerie. deși partea de styling nu-i nici pe gustul meu (cum nici mașina mea nu-i pe gustul multora), creativitatea e demnă de aplauze.

legat de ce se discuta anterior cu itp-ul...nu īnțeleg de ce ar avea cineva emoții la ITP pentru o instalație de AC...chit că e home-made distracția.

legat de mașină, chiar am o curiozitate: te rog detaliază ce-i cu navigația...că doar ai menționat-o, nu ai dat detalii...gen cum e făcută, sau din ce e făcută.

legat de problemele acuzate mai devreme, nu mă pricep prea bine la dacii pe injecție,dar dacă nu ai rezolvat problema, și nu e sonda lambda, te-ai gāndit să faci o probă cu alt calculator de injecție? poate a luat-o pe arătură.

sănătate și spor īn continuare !
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 01:46   #77
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Berlina cu AC exista!!

https://www.4tuning.ro/

Felicitari!
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 05:24   #78
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Nu ma bag la critici acide despre masina , dar ai niste sustinatori cam "idioti" sau "ciobani" cum le a zis manyxx !
Rezolva exteriorul (vopsea,arcuri,clean look - fara stickere ordinare) si alte presuri la interior !

Intreb si eu : pe viitor nu te ar avantaja alt motor cu toate anexele (si AC) , alt bord la interior, incat sa nu mai carpesti la ce ai acum si sa tot adaugi-schimbi butoane,regulatoare,etc ??
In copilaria mea un vecin modificase o dacie 1300 cu transplant de pe un audi 80 butoias , iar interiorul arata SF atunci !
Succes !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 11:29   #79
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Da ciobanii cu replici expirate, probabil ca nu stiu ce inseamna sa conduci aproape numai masini vechi si uzate. eu am avut mercedes cobra diesel si reno 9 diesel si crede-ma ca te saturi cand ti se tot strica cate ceva si auzi bazaieli in usa sau tot felu de sunete.. acum am astra g. la asta m-am referit si de asta am intrebat dc nu isi cumpara alta masina.
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 12:34   #80
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Quote:
Originally Posted by mannyx View Post
Da ciobanii cu replici expirate, probabil ca nu stiu ce inseamna sa conduci aproape numai masini vechi si uzate. eu am avut mercedes cobra diesel si reno 9 diesel si crede-ma ca te saturi cand ti se tot strica cate ceva si auzi bazaieli in usa sau tot felu de sunete.. acum am astra g. la asta m-am referit si de asta am intrebat dc nu isi cumpara alta masina.
Poate unora exact asta le place la o masina..mie sincer asta imi place la dacia.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 12:36   #81
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: Berlina cu AC exista!!

da, fiecare cum ii place eu unu sunt satul.
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 14:28   #82
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Quote:
Originally Posted by mannyx View Post
da, fiecare cum ii place eu unu sunt satul.
cu rabdare faci si din dacie o masina silentioasa,antifonata calumea,inclusiv plafon captusit,usile prin interior,mocheta pe capota,mocheta cu burete in interior,o tapiserie frumoasa,o muzica frumoasa,o suspensie frumoasa,niste jante pe 14,cu 185,o trapa bine pusa,mai ales cu optiunile de le-a pus,gen ac/incalzire in oglinzi/geamuri electrice...nu mai zicem ca este si injectie,care schimba radical totul,plus ca cu un bord de cn,unde este caloriferul de caldura inauntru,deci alt comfort,si alta caldura in ea...cu niste banuti si rabdare se face ceva frumos..ma rog fiecare cu gusturile lui.
SPer ca cel tarziu maine dimineata sa iti dau un raspuns cu robinetul ala,si sa te rezolv,ca sa se schimbe calumea treaba cu masinuta ta
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 16:00   #83
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: Berlina cu AC exista!!

poate o sa ma injurati dar parerea mea e ca din dacie nu poti face masina (decat sa o faci sa o ti intr-un garaj fara umiditate.. si sa nu mergi cu ea zi de zi, decat la expozitie) si o sa va spun un motiv: are tabla prea subtire sau de proasta calitate. te chinui ani sa o faci frumoasa bagi bani in suspensie jante tinichigerie vopsea... si dupa o apuca rugina. si eu am vrut dacie cand nu aveam masina in 2008 visam la dacie 1300 doar ca sa am cu ce sa merg. dar ca sa imi fac o masina frumoasa as alege una straina gen astra f sau un g3 ca le gasesti cu 1000 de euro. parerea mea
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 17:37   #84
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Atunci prietene, aici nu e sectiunea Volksvagin sau Opel. Fugi si intra si tu in banalitate ca baiatul asta e muuuuult peste voi.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 19:14   #85
Mat88

Stage 4
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 203
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Tot respectu' pt AC, dar domnu' inginer de balta poate ne explici rostul filtrului sport care trage aer direct de deasupra evacuarii (fierbinti)....

P.S. Motoarele merg mai tare, adica mai multi CP, cu aer rece...
Mat88 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:07   #86
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Quote:
Originally Posted by mannyx View Post
poate o sa ma injurati dar parerea mea e ca din dacie nu poti face masina (decat sa o faci sa o ti intr-un garaj fara umiditate.. si sa nu mergi cu ea zi de zi, decat la expozitie) si o sa va spun un motiv: are tabla prea subtire sau de proasta calitate. te chinui ani sa o faci frumoasa bagi bani in suspensie jante tinichigerie vopsea... si dupa o apuca rugina. si eu am vrut dacie cand nu aveam masina in 2008 visam la dacie 1300 doar ca sa am cu ce sa merg. dar ca sa imi fac o masina frumoasa as alege una straina gen astra f sau un g3 ca le gasesti cu 1000 de euro. parerea mea

Orice masina ti ai lua , din anii 90 , crede ma , daca vrei sa faci o treaba buna.... o desfaci de la zero, indiferent ca e opel , dacie , vw , bmw.... daca ai cap si bani , iese ceva superb.... iti zic din proprie experienta.... eu personal , care am si masina din 2005 si 94 si 2003 si alte natii , sunt impresionat de ce a facut omul asta la capitolul aer conditionat , pentru ca admir oamenii inventivi si care au curaj sa intre pe un "teren nou " de asta si are tot respectul meu ! ok tu ai opel astra g [ nu e o masina rea pentru romania]... ce ai facut la masina aia pana acum, de iti permiti sa critici pe cineva care totusi a avut curajul sa faca ceva in premiera [ pe forum ] pe o dacie 1300?
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:24   #87
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: Berlina cu AC exista!!

imi plac si mie modificarile. alte jante scaune sport.. dar inca nu am ajuns sa am masina care sa merite bani investiti, nu vreau sa o tin prea mult. imi permit sa imi spun parerea nu sa critic. nu am spus ca altii de mai sus ca nu a pus compresorul sau nu stiu ce piese intr-un anumit loc cu toate ca poate au dreptate. MI-AM SPUS PAREREA si ma faceti sa cred ca aveti gandire comunista
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:31   #88
saab 88

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 1
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Quote:
Originally Posted by ktm2000ro View Post
Mai intai sa termin trecerea la 4 prezoane ,un set de jante si poate la primavara de vopsit !! Rugina nu are pe ia dar are multe duluri si infundaturi mici k frate au subtiat astia de la Dacia tabla la ultimele modele de bagi cutitul prin ia.....
Salut ktm20000,sunt curios ce sistem o sa folosesti pt conversia la 4 prezoane!?
Cu flansa sau cu butuci de nova sau papuc diesel?
saab 88 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 20:41   #89
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Quote:
Originally Posted by saab 88 View Post
Salut ktm20000,sunt curios ce sistem o sa folosesti pt conversia la 4 prezoane!?
Cu flansa sau cu butuci de nova sau papuc diesel?
salut va intreb si eu asa retoric ptr ca anticipez raspunsul(nu este dacie)de ce nu incercati sa modificati o alta masina(bmw,mercedes,wv etc)in dacie tot retoric vorbind cred ca este mult mai usor si mai multa invidie (cum ai reusit sa schimbi potile dupa 3 pe5 fara flanse,cum ai rezolvat problema alimentari cu curent ,bordul.....bordul cum lai schimbat ca se pupa perfect)iar tu cu un aer superior privind de sus. persverenta.nopti ne dormite si bani cheltuitsi nu in ultimul rand studiile mele de mecanic absolvite in parcarea din spatele blocului dar sa sti ca nu era o parcare ca toate cele nuuuuuu ,avea un copac de care agatam macaraua si o cutie de tabla pe care faceam motorul dar tot meritul este al liu nea vasile de la 3 care a lucrat 30 la colibasi la dacia stiti ce facea acolo?nu ghiciti era macaragiu.cu respect ptr toti userii si fara resentimente ,incercati sa faceti de ras si alte masini cum incercati sa o faceti pe batrana dacie.
__________________
[/CENTER][SIGPIC][CENTER]
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 15:50   #90
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Berlina cu AC exista!!

Domnu MAKALU tu zici sa faca si alte marci de ras cum fac dacia.Nu tot au conceptia ta sau ideile tale,si mie imi pare mult mai bine sa vad o dacie aranjata si facuta cum trebuie mecanic decat sa vad toata ziua copturi de Golf 3 si Opel Astra ca is mai varza ca multe dacii.Eu prefer o dacie decat altceva.Pe afara zici ca ii Dacia si cand ai deschis unpic capota si te uiti pe dedesupt deja schimbi parerea daca ii putin aranjata.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -