Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-12, 22:33   #16
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: in timpul liber

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
@b08ygs: DA dar vopseaua cu care vine din fabrica este o vopsea speciala, nu orice vopsea care o gasesti in targ(la temperaturi ridicate se comporta altfel)...oricum se va exfolia de la temperatura. Dar raman la parerea ca defavorizeaza.
Am avut mai bine de un an blocu vopsit cu vopsea neagra de gard, cred ca cea mai ieftina posibila si nu am simtit ca blocu nu "respira" si a mers fara rasuflare...

Si ghici ce, nici nu sa exfoliat nu a primit nici un tratament special.. sa spalat blocu cu diluant, dat oleaca cu peria si direct vopsea cu pensula pe trotuar, deci din EXPERIENTA iti zic ca nu se va exfolia si nici nu o sa plezneasca motoru ca nu "respira"
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 22:49   #17
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: in timpul liber

Daca dai un search pe google vei ajunge aici: http://1300.3xforum.ro/post/11/1/Dacia_1310/ unde modelatorul "CatalinSV" spune:
"Nu e bine sa vopsesti blocul cu vopsea lucrioasa,deoarece acesta nu v-a mai respria prin aceasta vospea,fapt care v-a duce la incalzirea mai rapida a motorului dar si la o racire mai proasta a motorului.Se recomanda vopseaua mata pt vopsirea blocului motor."
Asta e valabila la motoarele pe benzina, ca si in cazul de fata. La motoarele diesel se schimba treaba.
Asta a fost decat ce am cautat acum repede...dar cred ca daca stau sa cotrobai putin...
__________________

Dacia 1300 TR 44 RAD
Daewoo Cielo TR 55 RAD
Opel Astra G TR 71 RAD
Dacia 1310Li DB 05 BZE
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 22:58   #18
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: in timpul liber

Una e vopseaua MATA si una e vopseaua "SPECIALA" de care vorbeai .
Si teoretic ai dreptate dar stau si ma gandesc , un strat superficial dat cu spray'ul sau pistonul , chiar are un efect atat de mare incat sa simti vreo diferenta ? Nu prea cred .
Asta e parerea mea personala , nu spun ca sunt un geniu in ale vopselelor dar tinand cont de cele spuse mai sus si de cati au facut aceasta modificare si nu am auzit pe nimeni ca s'a fiert motoru , s'a crapat blocu , etc dupa aceasta modificare , raman la parerea ca NU o sa pateasca nimic... Poate ca s'a exfoliat , asta e o problema comuna .
Si vopseaua , nu are rol de termoizolatie , nu poate restrictiona atat de mult caldura degajata de motor incat sa se supraincalzeasca sau sa nu se raceasta corect .

Zic sa nu mai poluam topicul omului degeaba , ca blocul oricum e vopsit si oricum asa o sa ramana chiar daca zici tu ca o sa se intample nu stiu ce din cauza asta ...
__________________


Dacia Solenza NoEngine

Last edited by AnDr3Y-SoLenZa; 17-06-12 at 23:00.
AnDr3Y-SoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:04   #19
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: in timpul liber

Pai am spus...ca nu are cine stie ce influente asupra motorului, dar..totusi. Vopsea speciala...vorba vine....
Oricum, acum l-a vopsit, si s-a si apucat de montat..nu mai are rost, si cum spuneam..nu va avea influente mari asupra bunei functionari a motorului.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:07   #20
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: in timpul liber

Quote:
Originally Posted by mk1GTI View Post
vedem ce iese pana la urma
Superrrrr,spune-mi unde ai "cadmiat" "maruntisurile" si cat te-a ajuns ?
P.S asta numesc eu RESTAURARE
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:10   #21
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: in timpul liber

Pana acum imi place la nebunie ce ai facut cu motoru ala , sunt tare curios ce ai de gand cu masina in sine

Bafta si cat mai mult timp liber pentru ea
AnDr3Y-SoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:12   #22
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: in timpul liber

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
unde modelatorul "CatalinSV" spune:
"Nu e bine sa vopsesti blocul cu vopsea lucrioasa,deoarece acesta nu v-a mai respria prin aceasta vospea,fapt care v-a duce la incalzirea mai rapida a motorului dar si la o racire mai proasta a motorului.Se recomanda vopseaua mata pt vopsirea blocului motor."
Si daca moderatorul CatalinSV zice sa te atunci intr-un put ca o sa traiesti mai bine, tu il crezi pe cuvant? Hai sa fim seriosi... faza cu vopsitul este fix o mare abureala, cum sa influenteze un strat de 0,5mm de vopsea temperatura generala a motorului astfel incat sa se ajunga ca fiarba motoru? Tu te auzi ce zici(sau vezi ce scri)? Gandestete LOGIC!!! si dupaia apucate sa dai sfaturi...
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:22   #23
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: in timpul liber

Eu nu am spus ca fierbe motorul din cauza unui strat de "0.5mm" de vopsea, daca vreti sa tineti cont(sau nu), faceti cum vreti, pe mine nu ma doare burta, nu e masina a mea. Apropo...eu cred ca tu nu vezi sa citesti...sau sari peste randuri(tind catre a 2a varianta)...cred ca am scris de cel putin 3 ori ca influenteaza, dar in nici un caz sa fiarba motorul din cauza asta!
Iar daca tu nu ti la masina ta, dand cu "vopsea de gard" pe bloc, inseamna ca tu chiar nu tii la masina aia(pacat de ea). In fine...daca omu` tot face o treaba baremi sa o faca cum trebuie.
Hai ca deja am facut destul off topic.

Last edited by CyPz; 17-06-12 at 23:25.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:25   #24
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: in timpul liber

In 2005 se discuta despre ce sistem pentru frane este mai eficient,in 2012 despre vopseaua de pe un bloc motor,uhuu.....
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:28   #25
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: in timpul liber

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Si daca moderatorul CatalinSV zice sa te atunci intr-un put ca o sa traiesti mai bine, tu il crezi pe cuvant?
Gandestete LOGIC!!! si dupaia apucate sa dai sfaturi...
Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
In 2005 se discuta despre ce sistem pentru frane este mai eficient,in 2012 despre vopseaua de pe un bloc motor,uhuu.....
Respect !
AnDr3Y-SoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:34   #26
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: in timpul liber

Am citit de 3 ori si m-am inchinat de 5 ori , desi nu sunt o persoana credincioasa de fel ...

Pana acuma era la moda alta idiotenie, aia cu datul cu vaselina peste tot ca nu rugineste ... acuma a aparut o idiotenie si mai mare la moda, no vopsiti blocul motor ca scade transferul termic ( cred ca asta inseamna respira fonta , bine conceptul ca un metal respira e covorsitor de deplorabil ) , ma gandesc ca un copil cu o varsta oarecare asa pana in pragul adolescentei ar crede asa ceva, dar si daca treci printr-un liceu si toata viata nu ai stat ascuns sub o piatra nu ai cum sa crezi o asemnea aberatie !

Maine ma apuc sa matuiesc cupola la masina sa ii mai dau vreo 5-7 straturi de vopsea si cateva de lac, ca sa opresc AC-ul in oras sa fac economie , la atata vopsea nu voi mai avea nevoie de ceva care sa raceasca aerul interior incalzit de soare ...
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 07:08   #27
mk1GTI

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 529
Default Re: in timpul liber

frate este o dacie ........ati inebunit cu racirea voastra ? daca aveam un motor mai complicat mai ziceam dar eu am vopsit si lucios si mat si acum 5 -6 ani nu de azi de maine si nu are nimic . mai am un golf 1 la care am vopsit blocul negru lucios si de atunci nu mai trage deloc si ffierbe intruna hai sa fim seriosi ........ bafta si nu o spun ironic numai ca nu suntem la nivelul la care sa conteze acest lucru nu aleraga nimeni cu masia la nivelul la care spui u ca o sa conteze racirea motorului atat de mult

multumesc pentru aprecieri
mk1GTI is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 10:19   #28
mk1GTI

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 529
Default Re: in timpul liber

intradevar este foarte adevarat ce spui u si banuiesc ca stii ca din fabrica se da un strad de vopsea foarte rezistent si la corosiune si la temepraturi si intemperii dar este si foarte subtire , mult mai subtire decat cel de sprai , nu este cazul dacia avand un banal grund din fabrica

in cazul in care faci un motor de la care ai anumite asteptari il gandesti de la ceam mai mica greutate in plus pana la cel mai mic detaliu la racire , alimentare ...... eu insa fac ceva cat mai curat ,masina va merge zi de zi

apreciez sfaturile oricui si nu le iau precum o irinie ....omul cat traieste invatza
mk1GTI is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 10:35   #29
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: in timpul liber

Quote:
Originally Posted by mk1GTI View Post
....omul cat traieste invatza
Exact.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 14:05   #30
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: in timpul liber

Eu in fiecare dimineata ma barbieresc ca sa nu afectez greutatea si performantele celor 62 de cai ai masinii.... vreti sa terminati cu prostiile?
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -