Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-12, 19:40   #601
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Ce cutie de viteze folosesti?
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 20:00   #602
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

clio wiliams
JC5...
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 12:13   #603
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Un pic peste ca rezistenta ar fi una de pe Volvo 400 series 1.7 turbo.
E derivata din JC5 si sunt destul de rezistente.
Astea 2 modele au fost cele mai strong versiuni care au echipat motoarele 1.7 turbo la volvo.
M59-373E (are senzor electric pentru viteza)
M59-373M (are cablu pentru vitezometru)

In opinia mea astea sunt o solutie cheap.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 21:26   #604
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Cred ca rezolvarea problemelor mecanice si usurarea masini vor aduce acel 13
Succes!
Ce dracu sa mai usurezi la nova... Eventual sa ii tai acoperisu... si sa pui tabureti inloc de scaune...
nosturbina is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:27   #605
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Quote:
Originally Posted by nosturbina View Post
Ce dracu sa mai usurezi la nova... Eventual sa ii tai acoperisu... si sa pui tabureti inloc de scaune...
Se poate usura, capota fata+spate aripi+usi din fibra de sticla si se mai scad niste kg
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:33   #606
dany323bmx

Stage 5
 
dany323bmx's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 354
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Ce se mai aude cu monopostul Mihai???
Oricum, e senzatie masina, la tulcea si-a dovedit valoarea si puterea care o are
Sa ne auzim la un timp cat mai mic
__________________
Si inca ceva, Colin McRae si-a inceput cariera la 16 ani asa ca ignora-i pe cei care iti spun sa-ti bagi mintile in cap si sa-ti iei permisul mai intai si apoi cine stie ce troaca doar ca sa pari responsabil in ochii unora pentru care poate masina este doar un fier care te duce din A in B. Urmeaza-ti visul tau oricare ar fi ala si NICIODATA nu trai viata altuia
dany323bmx is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 09:16   #607
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Solutia pt rezolvarea cutiei am gasit-o....in 2 variante..una ar fi inlocuirea ei cu totul...am gasit un JC5 dar putin schimbat fata de a mea..care avea de fabrica o flansa cu suruburi montata la siguranta buclucasa......sau varianta 2....si mult mai ieftina...confectionarea unei flanse cu suruburi care sa tina in loc aceeasi siguranta buclucasa.Varianta 2 inseamna putina mecanica fina,gaurit,filetat,insurubat,si oarece chin pt ca nu intentionez sa dau cutia jos pt efectuarea operatiunii. Sunt indecis......nu stiu ce vreau sa fac....nici chef de munca nu am.....deci o mai las.....momentan se afla pe bordura....cu pana pe o roata....fara lichid de racire in motor..(i-am dat drumul jos pt ca era apa cu foarte putin antigel,sa nu cumva sa "raceasca" subit).
Daca plec in voiaj.....abia la vara o sa mai fie functionala....si imbunatatita
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:59   #608
BN-02_TZY

Stage 5
 
BN-02_TZY's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 613
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

cutie de viteze de 17 turbo am eu daca ai nevoie....
BN-02_TZY is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:44   #609
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Salut, si una buna (1.7T)...sub 90k
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 14:19   #610
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

o cutie jb3 de gtt se invarte pe la 300-350 ron, una de williams sau de volvo turbo nu am idee...o flansa aia care o faci tu ..100 ron maxim...si nu mai are moarte...m-am convins si eu dupa ce mi s-a zis ca tot o sa crape siguranta aia si asa a fost. toata faza naspa este ca trebuie sa dai cutia jos....sa o desfaci... EU unul nu am desfacut-o, m-a ajutat cineva cu toata miscarea asta. in plus de asta masina nu o ti de duminica sa zici ca iesi cu ea la plimbari linistite, e masina de forja si daca tot o sa ii dai o sa iti tot sara siguranta aia...parerea mea ar fi ca treaba cu flansa este cea mai indicata. mult succes in continuare cu masina
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 17:38   #611
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

JB3 este inferioara unui JB5 sau JC5.
JB1,JB3,JB5,JC5 impart aceasi carcasa, odata cu evolutia motoarelor diesel au evoluat si cutile astea la renault, din cauza cerintelor mai mari de cuplu la care trebuiau sa reziste.
Practic JC5 a echipat teoretic cele mai puternice motoare a le lor fiind pusa doar pe clio , laguna si megane.
In aceste considere piesele intre generatii diferite de cutii in proportie de ~85% sunt interschimbabile.
Volvo din JC5 a facut cutia de pe modele turbo , pentru ca practic asta nu a rezistat stresului la care era supusa.


Din experienta proprie, un JB3 de pe un diesel urcat in putere nu a tinut, s-a montat in el partea de diferential dintr-o cutie JC5 de pe un diesel, dupa cateva curse intre (20-30) s-a spart carcasa cutiei. Si am ajuns sa facem o flansa sa montam o cutie de pe laguna 2.2 turbo diesel PK1 care rezista la aproape 290 NM.

Uite aici lista completu cutii de viteze renault si specificatia de cuplu pt aproape fiecare:
Boites de vitesse

BVM
JB1/JH1: boite manu synchro 5 rapports (<130Nm)
JB3/JH3: boite manu synchro 5 rapports (<170Nm)
JC5/JR5: boite manu synchro 5 rapports (<200Nm)
JC7: boite manu synchro 5 rapports 4x4 (ScenicRX4 et Kangoo4x4)
JHQ: boite manu synchro 5 rapports
JH1: boite manu à 5 rapports
JRQ: boite manu synchro 5 rapports

la gamme UN: BVM longitudinale montée dans les R21/R25/R30/EspaceV6/Master 1/A310/A610/etc.
UN1: 4x2 < 350Nm (ex: R25 V6)
UN5: 4x2 (Master)
UN7: 4x4 (R21 turbo Quadra)

la gamme NG: BVM longitudinale montée dans les R18/R20/R21/R25/Espace(1 et 2)/Fuego/Trafic/etc.
NG1: 4x2 <?
NG3: 4x2 <200Nm
NG7: 4x4 <200Nm (ex: R21 TXE quadra)

la gamme PK: BVM tranversale montée dans les Safrane/Laguna/Espace3 et 4/Vel Satis/Master 2/Trafic 2/ etc.
PK1: 4x2 boite manu 5 rapports (<290Nm)
PK4: 4x2 boite manu 6 rapports (<360Nm)
PK5: 4x2 boite manu 5 rapports (<300Nm)
PK6: 4x2 boite manu 6 rapports (<320Nm)
PK7: 4x4 boite manu 5 rapports (Safrane V6)
PK9: 4x4 boite manu 5 rapports (Safrane BiTurbo)
PF6: boite manu 6 rapports (pour moteur G9U)

BVM - 6 rapports
TL4 (MT1*): boite manu 6 rapports + marche arrière synchronisée
NDO: boite manu 6 rapports

BVA
AD4: boite auto à 4 rapports transversale pour moteurs <200Nm
AD8: boite auto à 4 rapports transversale pour moteurs <250Nm
AJ0: boite auto à 6 rapports transversale pour moteurs <360Nm
AR4: boite auto à 4 rapports longitudinale pour moteurs <250Nm
DP0: boite auto à 4 rapports transversale pour moteurs <200Nm, en commun avec PSA - Proactive
MB3: boite auto à 3 rapports transversale pour moteurs <170Nm
SU0: boite auto à 4 rapports transversale pour moteurs <300Nm
SU1: boite auto à 5 rapports transversale pour moteurs <350Nm - Proactive
SU4: boite auto à 6 rapports transversale pour moteurs <400Nm
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 18:19   #612
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

nu am zis ca jb3 este the best, vroiam doar sa fac o comparatie intre preturi motorul meu are 180 N/m cel putin asa scrie si e pus pe cutia jb3 originala a masinii dupa un an de folosinta normala s-a dus siguranta aia. dupa ce am facut flansa am fortat-o de vreo 3 ori si e ok..plus ca mai sunt cativa care au facut modificarea asta care este cea mai ieftina ca sa puna masina in miscare...si in plus de asta nus e stie ce cuplu are acummotorul in configuratia turbo sa zici ca wow avem nevoie de nus tiu ce cutie...prima oara incerci cele mai ieftine solutii.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 21:09   #613
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
nu am zis ca jb3 este the best, vroiam doar sa fac o comparatie intre preturi motorul meu are 180 N/m cel putin asa scrie si e pus pe cutia jb3 originala a masinii dupa un an de folosinta normala s-a dus siguranta aia. dupa ce am facut flansa am fortat-o de vreo 3 ori si e ok..plus ca mai sunt cativa care au facut modificarea asta care este cea mai ieftina ca sa puna masina in miscare...si in plus de asta nus e stie ce cuplu are acummotorul in configuratia turbo sa zici ca wow avem nevoie de nus tiu ce cutie...prima oara incerci cele mai ieftine solutii.
Zici ca ai efectuat operatiunea fara sa dai cutia jos?......te-ai chinuit ceva nu?...sau am inteles gresit...
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 23:02   #614
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Quote:
Originally Posted by mikafly View Post
Zici ca ai efectuat operatiunea fara sa dai cutia jos?......te-ai chinuit ceva nu?...sau am inteles gresit...
trebuie sa o dai jos din pacate, pt a scoate diferentialul pt gaurirea lui ca prin gaura planetarei nu ai sanse deloc...
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 15:53   #615
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Dacia Nova 1.8 16v Turbo

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
trebuie sa o dai jos din pacate, pt a scoate diferentialul pt gaurirea lui ca prin gaura planetarei nu ai sanse deloc...
Deci e clara treaba......inseamna ca optez pt cutia tzipla la 200 de euro........e de diesel....si are si flansa de fabrica montata la siguranta.Habar nu am cum o sa fie cu rapoartele....dar merita sa risc......acum intrebare....pt cine a mai facut.....o cutie de diesel ....pe benzinara......o sa am trepte lungi nu?....sau mai lungi decat le aveam inainte?...sau sunt la fel?......cine imi poate da si o solutie pt un ambreaj....care sa tina...din nou....rog sfaturi din experienta.
mikafly is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -