Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-13, 21:21   #136
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by albert_md2004 View Post
de pe ce masina provin supapele? modificate doar cele de pe admisie sau si cele de pe evacuare?
supapele nu provin de la alta masina, ele au fost facute de cineva in fabrica la UCMR. si unele si altele au fost facute.

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Habar n-are, daca stia, dadea detalii.

Oricum, de ce ar pune cineva supape cu cozi de 7mm pe chiulasa de Alpine in loc de 8mm de fabrica?!???????
Adica sa schimbe si ghidurile, care la Alpine sunt cam definitiv montate...

Povesti. Posibil poveste si partea cu 1.6 de Nova, pistoane scobite. Dar suna plauzibil cat de cat...
Nu am dat detalii ca nu mi-a cerut nimeni, e adevarat ca nu stiu nici eu foarte multe ca nu l-am facut eu motorul. Unde am zis eu ca e toata codita mai subtire? din ce am vazut e doar partea de jos. Pistoanele nici ele nu sunt scobite, imi placea de tine ca erai atent la detalii si criticai pe altii si chiar aveai dreptate dar in cazul meu sa sti ca nu ai analizat bine tot ce am scris eu.
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 06:43   #137
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Subtiate-n zona talerului ce traverseaza canalul chiulasei e ok.
Inseamna ca ala de a facut motorul a "stors" tot din el, pana-n cel mai mic detaliu. E pacat MARE ca nu-i pui 2 orizontale.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 09:30   #138
60sta

Stage 5
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 356
Default Re: Dacia 1300 Alpine

credeti-ma , ca am vazut cum merge masina si chiar m-am carat cu ea si e Pericol. (totusi sa bati cu o dacie bmw e36 318 cabrio si bmw e46 316,motor 1.9 benzina e ceva )
60sta is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 12:05   #139
graty 17

Stage 5
 
graty 17's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 771
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by 60sta View Post
credeti-ma , ca am vazut cum merge masina si chiar m-am carat cu ea si e Pericol. (totusi sa bati cu o dacie bmw e36 318 cabrio si bmw e46 316,motor 1.9 benzina e ceva )
masinile care le-ai enumerat tu acolo is masini de 116 cp si 1,4 tone si dacia are 950 kg aprox si 1xx cp! era logic sa le arzi!
__________________
CORNER CONCEPT TEAM - https://www.facebook.com/CornerConceptTeam?ref=hl
Dacia 1320 1.4 TURBO
Opel Astra G 1.7 TURBO diesel
Opel Corsa B, 1.0 8v x 2,TURBO
graty 17 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 15:57   #140
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Totusi sa nu transformam topicul asta in altceva, masinile cu care m-am dat aveau amandoua peste 130 cp ( 1.8 benzina si 1.9 dizel) le stiu masinile de ceva timp deci nu vb prostii. O sa merg saptamana viitoare in timisoara cu masina si incerc sa trec pe la un atelier cu dyno sa fac un test ( chiar si eu sunt curios de puterea motorului)

Azi am montat rotile de vara si am facut rapid o poza mai fac eu altele dupa ce spal masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	678.jpg
Views:	391
Size:	2.14 MB
ID:	2717606  
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 16:05   #141
xxlcosty

Stage 2
 
xxlcosty's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 74
Default Re: Dacia 1300 Alpine

In primu rand te felicit pentru motor , daca zici ca rupe norma astept o filmare.
Dau foarte bine jantele pe masina
Bafta si la cat mai multe modificari la dacie.
xxlcosty is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 17:07   #142
Gabi_AUDI

Stage 1
 
Gabi_AUDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 22
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Felicitari pentru masinuta!! Ai grija de ea.
Gabi_AUDI is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 19:02   #143
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Credca o vopsea este tot cei mai trebuie,jantele,motoru farurile,jos palaria bafta
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 20:40   #144
graty 17

Stage 5
 
graty 17's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 771
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
Totusi sa nu transformam topicul asta in altceva, masinile cu care m-am dat aveau amandoua peste 130 cp ( 1.8 benzina si 1.9 dizel) le stiu masinile de ceva timp deci nu vb prostii. O sa merg saptamana viitoare in timisoara cu masina si incerc sa trec pe la un atelier cu dyno sa fac un test ( chiar si eu sunt curios de puterea motorului)

Azi am montat rotile de vara si am facut rapid o poza mai fac eu altele dupa ce spal masina.
Sa nu ma intelegi gresit, iti apreciez munca si realizarile si nu am zis ca nu iti trage masina da nu mi se pare nu stiu ce, sa bati o masina de o tona jumate cu ma rog 130 cp cu una de 900 kg si 100 si ceva de cai! pune-o pe dyno sa vedem despre ce este vb
graty 17 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 14:44   #145
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by graty 17 View Post
Sa nu ma intelegi gresit, iti apreciez munca si realizarile si nu am zis ca nu iti trage masina da nu mi se pare nu stiu ce, sa bati o masina de o tona jumate cu ma rog 130 cp cu una de 900 kg si 100 si ceva de cai! pune-o pe dyno sa vedem despre ce este vb
Cu cat e mai usoara cu atat se duce mai rapid,corect?
Sunt si eu curios sa vad testul dyno
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 14:57   #146
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

apreciez munca ta, e foarte ok, tema masinii mi se pare super marfa, jante bibelou, arcade care zici ca sunt facute pt ea, chiar si capota neagra vine oke super ok tema masini si putin rust pe ici pe colo, sincer eu asa as lasa masina e super tare...parca PARCAAA as incerca si niste nituri ceva pe la arcadele alea sti unde bat mai mult ca sigur. ideea e sa nu iti bati capul sa faci masina de show ..asa cum e ea sa traga sa arate unic si e foarte ok.
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 15:48   #147
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
apreciez munca ta, e foarte ok, tema masinii mi se pare super marfa, jante bibelou, arcade care zici ca sunt facute pt ea, chiar si capota neagra vine oke super ok tema masini si putin rust pe ici pe colo, sincer eu asa as lasa masina e super tare...parca PARCAAA as incerca si niste nituri ceva pe la arcadele alea sti unde bat mai mult ca sigur. ideea e sa nu iti bati capul sa faci masina de show ..asa cum e ea sa traga sa arate unic si e foarte ok.
Stii vorba aia Adi.Lup in piele de oaie
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 16:13   #148
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Estetic am incercat sa fac tema masinii alb-negru, farurile sunt cu negru, semnalele fata sunt negre, stopurile negre, capota neagra si restul tot alb. Am incercat si cu jante albe dar sunt foarte greu de intretinut mai ales cele de fata unde se depune praful de la placute asa ca am pus astea rosii. Urmatoarea "miscare" mai importanta la masina o sa fie o vopsea cam peste o luna si niste mici suduri la lonjeroane daca este nevoie.
Zilele astea lucrez la o aprindere gen golf2, sper sa mearga mai bine cu ea.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 20:53   #149
zeus_robert

Stage 4
 
zeus_robert's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 220
Default Re: Dacia 1300 Alpine

daca tot vrei sa o vopsesti toata de ce nu o faci rat style?
cred ca ar da bine
zeus_robert is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 23:11   #150
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 Alpine

Quote:
Originally Posted by zeus_robert View Post
daca tot vrei sa o vopsesti toata de ce nu o faci rat style?
cred ca ar da bine
Domnu vopsitor nu imi baga idei in cap o facem tot alba si simpla. Poate facem noi in viitor un proiect rat style numai sa vina niste banuti si la mine sa am o baza de plecare. M-ai nenorocit cu flansele alea ca nu reusesc sa gasesc un divizor sa marcheze gaurile
Jackass is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -