Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-11, 17:13   #1
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Am decis sa postez si eu daciutza mea.. achizitionata acum 3 luni jumate daca nu gresesc..
Prea multe nu stiu ce sa spun, cand am luat-o avea oglinzi "sport" cu semnale si o tentativa de reglaj electric fara reglor.. sa zic asa.. un bull-bar, motoras deschidere portbagaj, si un eleron cu semnal si stop pe frana , care a fost eliminat imediat, foarte urat!
Oglinzile au fost schimbate cu unele normale, reglaj interior, bull-bar-ul a fost dat jos cu ocazia schimbarii farului si aripa dreapta, incidente in trafic.. iar acum urmeaza sa ii montez o finala sport si sa-i fac un badboy dupa care usi spate clean + portbagaj clean.
As dorii daca se poate cineva sa-mi spuna si mie ce amortizoare sa montez pe spate, ceva de la dezmembrari as dorii... ca sa fie mai aproape de ASFALT si sa numai existe efectul de BARCA, multumesc anticipat. 3 poze doar de info. ( stiu ca am fost direct cocalar in ultima poza dar ma iertati ca sunt mititel:"> )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P161011_15.52.JPG
Views:	444
Size:	45.9 KB
ID:	2237021   Click image for larger version

Name:	P280911_18.21.JPG
Views:	929
Size:	949.3 KB
ID:	2237023  
Attached Images
File Type: jpg P261011_00.03.JPG (19.1 KB, 156 views)
__________________
AG - 92 - KID

Last edited by tehkid; 24-11-11 at 17:16.
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 17:20   #2
BR-02-UUT

Stage 5
 
BR-02-UUT's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 656
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by tehkid View Post
Am decis sa postez si eu daciutza mea.. achizitionata acum 3 luni jumate daca nu gresesc..
Prea multe nu stiu ce sa spun, cand am luat-o avea oglinzi "sport" cu semnale si o tentativa de reglaj electric fara reglor.. sa zic asa.. un bull-bar, motoras deschidere portbagaj, si un eleron cu semnal si stop pe frana , care a fost eliminat imediat, foarte urat!
Oglinzile au fost schimbate cu unele normale, reglaj interior, bull-bar-ul a fost dat jos cu ocazia schimbarii farului si aripa dreapta, incidente in trafic.. iar acum urmeaza sa ii montez o finala sport si sa-i fac un badboy dupa care usi spate clean + portbagaj clean.
As dorii daca se poate cineva sa-mi spuna si mie ce amortizoare sa montez pe spate, ceva de la dezmembrari as dorii... ca sa fie mai aproape de ASFALT si sa numai existe efectul de BARCA, multumesc anticipat. 3 poze doar de info. ( stiu ca am fost direct cocalar in ultima poza dar ma iertati ca sunt mititel:"> )

salut bine ai venit ,casa fie coborat la sol nu e nevoie de amortizor ci doar sa tai 2,3 spire din carcuri si daca amortizoarele sunt praf schimbale cu unele bilstein si vei vedea diferenta si pe fata la fel spor la treaba si sa`i pui niste cauciuri mai late sa fie buna pe curbe
BR-02-UUT is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 17:23   #3
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

i.as pune niste cauciucuri mai late.. dar dupa ce ca am geamuri neomologate.. n-am cauciucuri de iarna decat pe fata.. ma mai ia si de alte marimi) si asa pe spate am 175/75 sau 70 si pe fata 165/70.. si totusi.. cam ce marimi ar fi bune? si daca stii cumva din intamplare un pret la acele bilstein-uri, da-mi un PM
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 18:40   #4
AG-03-CFN

Stage 3
 
AG-03-CFN's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 167
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

bilstein-uri 2 -3 mil din cate am vazut
AG-03-CFN is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 19:31   #5
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by BR-02-UUT View Post
salut bine ai venit ,casa fie coborat la sol nu e nevoie de amortizor ci doar sa tai 2,3 spire din carcuri ...
Tocmai spusese omu` ca nu vrea ca masina lui sa se comporte "ca o barca"...

Quote:
Originally Posted by BR-02-UUT View Post
spor la treaba si sa`i pui niste cauciuri mai late sa fie buna pe curbe
Ca sa fie buna pe curbe ... este extrem de eficienta o bara antiruliu de 30 mm (merge si de 25 ...) si nu neaparat rotile mai late (consum mai mare si demaraj mai prost) cat ecartamentul masinii ... care se poate regla din modificarea jantelor ( la ET ma refer) sau prin adaugarea unor distantieri...
Concluzie ... veniti si voi cu idei mai pertinente ... nu simplele "taieri de spire" , "cauciucuri mai late" "eleron" si "praguri false" ca le-a trecut moda ...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:13   #6
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Tocmai spusese omu` ca nu vrea ca masina lui sa se comporte "ca o barca"...



Ca sa fie buna pe curbe ... este extrem de eficienta o bara antiruliu de 30 mm (merge si de 25 ...) si nu neaparat rotile mai late (consum mai mare si demaraj mai prost) cat ecartamentul masinii ... care se poate regla din modificarea jantelor ( la ET ma refer) sau prin adaugarea unor distantieri...
Concluzie ... veniti si voi cu idei mai pertinente ... nu simplele "taieri de spire" , "cauciucuri mai late" "eleron" si "praguri false" ca le-a trecut moda ...
+1

daca vinde cineva o bara de 25-30mm cum spune userul de mai sus, PM va rog.
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:29   #7
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

oare amortizoarele acestea bilstein pentru berlina fata-spate sunt bune? numai are efect de barca? sau mai bine le intaresc pe astea?
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:36   #8
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by tehkid View Post
oare amortizoarele acestea bilstein pentru berlina fata-spate sunt bune? numai are efect de barca? sau mai bine le intaresc pe astea?
bilstein pe gaz am pe fata la dacie de vreo 8-9 ani ... cand costau o avere ... si merge bine si acum ... nu mai are o zona "moarta" amortizoru` si deci e mai stabila la trecerea brusca peste denivelari ...


Last edit : poti sa pui si de 22 mm , dar ai nevoie si de amortizoare mai strong , eventual alte arcuri ... si o bara antiruliu de 15+ mm pe spate... eventual si o bara stabilizatoare pe fata (sa nu cumva sa pui si pe spate bara stabilizatoare daca o modifici pe cea antiruliu ca pierzi masina de pe drum mai ales ca, pentru un sofer incepator - si stiu ce zic - e mai greu sa "mergi la limita" si sa mergi si corect -sigur- din punct de vedere al constiinciozitatii cu care actionezi asupra masinii la viteza).

Last edited by BrandyMPX; 24-11-11 at 21:44.
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:39   #9
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

dar pe spate? daca intru cu 30km/h intr-o curba doar 3 roti am pe asfalt
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:45   #10
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by tehkid View Post
dar pe spate? daca intru cu 30km/h intr-o curba doar 3 roti am pe asfalt
Daca te vei uita la raliul national romanesc ... majoritatea masinilor iau curbele pe 3 roti ... daca stii s-o controlezi , o controlezi ... dar nu sfatuiesc sa te apuci de asa ceva decat dupa ce ai urma o scoala de pilotaj , ai talent nativ , etc...
De aia spuneam sa iti alegi pe spate , ori bara antiruliu , ori amortizoare strong , ori amortizoare bilstein normal + bara stabilizatoare .... ori toate si inveti s-o controlezi ... dar e mai greu ...

Last edited by BrandyMPX; 24-11-11 at 21:48.
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:47   #11
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Ca sa fie buna pe curbe ... este extrem de eficienta o bara antiruliu de 30 mm (merge si de 25 ...) si nu neaparat rotile mai late (consum mai mare si demaraj mai prost) .
Cand gasesti tu bara aia de 30mm pentru dacie tot forumul o sa-ti cada la picioare eu am pe batrana de 26mm si e super rara si trebuie sa ai mare dar MARE bulan sa o gasesti..... asa ca mai documenteazate

Si jantele mai late sporesc stabilitatea, automat daca te latesti e norma sa creasca si consumu...

Tovarase, daca vrei suspensie sport te pot ajuta, ai nevoie de 4 amortizoare muci, se pot intari si scurta, iti facem masina cart.... intri in curbe si pe 2 roti daca vrei tu

Cumpara 2 arcuri de papuc diesel, le pui pe fata dupa ce ai taiat cam 2 3 spire din ele... iar cele de pe fata pe pui pe spate taiate si dansele si pregetestete de operatie pe rinichi... ca dupa un an o sa ai nevoie
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:50   #12
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

m.ai luat tare probleme cu rinichii am:-s ma dor cateodata, am avut o criza acum 1 an foarte urata masina mea e ridicata si de fata si de spate, parca e x5 vreau sa fie mai aproape de pamant si sa nu mai raman cu 3 roti pe asfalt mai sa ma dau peste cap deci in concluzie? partea cea mai ieftina?)
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:56   #13
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Cand gasesti tu bara aia de 30mm pentru dacie tot forumul o sa-ti cada la picioare eu am pe batrana de 26mm si e super rara si trebuie sa ai mare dar MARE bulan sa o gasesti..... asa ca mai documenteazate
N-am zis ca gasesc ... tot ce stiu este ca Lae Dreghici (cascadorul) a avut pe dacia aia cu care a sarit de pe rampa , bara antiruliu de 30 mm ... daca prin 95 se gaseau/confectionau ... o fi posibil si acum ... imi cer scuze daca gresesc...

Last edited by BrandyMPX; 24-11-11 at 21:58.
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 22:03   #14
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
N-am zis ca gasesc ... tot ce stiu este ca Lae Dreghici (cascadorul) a avut pe dacia aia cu care a sarit de pe rampa , bara antiruliu de 30 mm ... daca prin 95 se gaseau/confectionau ... o fi posibil si acum ... imi cer scuze daca gresesc...
Confectinata o faci cat un salam, dar pretul pentru asa ceva e mult prea mare ca sa merite... eu zic de bari antiruluiu facute de fabrica, produse in masa

Pentru amortizoare e 70 lei de bucata, daca te intereseaza
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 22:04   #15
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 L AG - 92 - KID 08.97

70lei sa le intaresc? sau..? explica-mi te rog ms.
tehkid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -