Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-09, 20:02   #1201
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

nu stiu eu prea multe despre motorul si cutia de dacie dar stiu bine ce am vazut pe bordul meu - si cred ca am demonstrat pina acum ca nu vorbesc aiurea - nu ma refer la acest topic ci in general la activitatea mea pe forum
CED is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 21:56   #1202
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Quote:
Originally Posted by bz_22_fxf View Post
mah la faza cu 170 in 4 trepte nu se poate maxim 150 si asta la o dacie cu motorul serios modificat si cutia la fel dar cu 1,3 de 45 de iepe si cutie in 4 deci clara treaba ca nu se poate eu cu break-ul cu cutia mea in 5 cu suspensia joasa am luat 150 dar credetima ca motorul avea cam 4000 de ture deci hai sa lasam aberatiile deoparte ci 170 cu dacia in 4 trepte! stoc! respect munca celor care au pasiunea in suflet si fac bijuterii dar hai sa nu le supraestimam app dfn-ule mi-a soptit o pasarica mik ca tu ai luat 193 cu motor 1,3 si 4 trepte si pe gps imi zici si mie secretul )) ca eu cu 5 trepte ar trebui sa iau 220 daca imi ziic u reteta!
ti-l povestesc si tie cu lux de amanunte cand vi si tu cu dacia 1.4,4 trepte cu jante de jeep pe ea si te dai cu un break cu motor de 1.6 cu carb dublu cu care caram cartofi si lemne iarna si te lauzi ca l-ai facut pe saracu om care te amageste normal ca vindem ponturi la copii.
asta se numeste invidia unora din spate...nu vreau sa ma mai bag in amanunte dar povestile le stim si cert este ca forumu asta e din ce in ce mai.....am uitat micule tuner vezi sa nu te enervezi prea tare sa primesti iara ban,sau poate iara te-ai legat de cine nu trebuia si primesti ban

SCUZE DE OFF BTL-ULE SI IMI PARE RAU CA SE VB AIUREA PE TOPICUL TAU,momentan imi sustin parerea si te felicit inca odata ca esti singurul care te zbati sa mergi la orice show chiar daca la exterior masina ta este cum spun cunoscatorii,dar ma repet invidia e mare si eu cel putin NU O SA MAI PUN MASINA MEA PE FORUMU ASTA CAT TRAIESC EU,LAS VEDETELE SA SE SIMTA BINE!multa bafta in continuare dany!
__________________
Membru DACIA RALLY TEAM MotorSport

Last edited by LUCI BV 89 WRC; 08-07-09 at 22:04.
LUCI BV 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 22:13   #1203
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Cu 1.4 cu modificari, cutie de Dacia Sport(0.97 raport/vit 4) am luat 150 si poate mai ridica la 155 dar nu am mai tinut-o si voi spuneti de 170 din 1.3/4 trepte..hai sa nu aberam..
Cum de ai luat numa 150km/h cu toate modificarile pe care le-ai adus la motor? 150 merge sportul meu care este la motor asa cum ai iesit din fabrica fara nici o modificare

Iar ceea ce priveste partea mecanica la BTL, acum eu si Dany, ne tot invartim prin oras ca sa rezolvam una alta, dupa metodele "batranilor", metode utilizate in raliuri si care au dat rezultate, ca de sfaturi si sugestii, dar nimic concret, cred ca s-o saturat toata lumea.
Ca asa ii in Romania, totul se face pe hartie si din vorbe, nimeni nu misca un deget, eu is chiar curios cine se apuca acum, din cei care tot comenteaza degeaba, sa se apuce sa desfaca si sa modifice motoare, articulatii, axe, evacuari, adimisii.... si dinalea, ca doar de ce sa umblam in ele daca merg

Bafta si noroc tuturor, ca toti avem nevoie si sa ne vedem pe strazi unde le sta bine masinilor.
popasan is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 22:37   #1204
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Cum de ai luat numa 150km/h cu toate modificarile pe care le-ai adus la motor? 150 merge sportul meu care este la motor asa cum ai iesit din fabrica fara nici o modificare

Iar ceea ce priveste partea mecanica la BTL, acum eu si Dany, ne tot invartim prin oras ca sa rezolvam una alta, dupa metodele "batranilor", metode utilizate in raliuri si care au dat rezultate, ca de sfaturi si sugestii, dar nimic concret, cred ca s-o saturat toata lumea.
Ca asa ii in Romania, totul se face pe hartie si din vorbe, nimeni nu misca un deget, eu is chiar curios cine se apuca acum, din cei care tot comenteaza degeaba, sa se apuce sa desfaca si sa modifice motoare, articulatii, axe, evacuari, adimisii.... si dinalea, ca doar de ce sa umblam in ele daca merg

Bafta si noroc tuturor, ca toti avem nevoie si sa ne vedem pe strazi unde le sta bine masinilor.
Popasan,stie cum este forumu este impartit in bisericute,nu vezi ca dupa ce am dat replica,si il sustin pe BTL mi-am pus forumu in cap!si adevaru asta este ca 5%din forumu asta stie ce vb si au realizat ceva se stiu ei care,restu sunt vedete!in continuare astept replici,imi place ca lumea chiar se simte!
LUCI BV 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 22:58   #1205
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Fiecare are libertatea sa aleaga sau sa tina cu cine vrea, fiecare are fanii lui BTL, JAF, NIG, RNO (dar io am fost si o sa raman fan SGM, prietenii stiu de ce)
Dar sa nu mai tot comenteze lumea degeaba, si sa de-a sfaturi pe care nici nu le-o pus in practica si pe care le-o auzit de la un prieten care la randul lui le-o auzit de la altcineva. Bine ca mai sunt site-uri care se termina cu .org, .fr, .com de pe care putem "fura" idei.
Fiecare sa faca ce vrea si sa mearga pe drumul lui, ca autostrazi inca nu avem.

SI AM TERMINAT SUBIECTUL ASTA.
popasan is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 22:59   #1206
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Luci a fost unul dintre colegi ce ma sustinut de la inceput si a sustinut pe toata lumea de aici si a privit doar in fata tinand doar cu dreptatea. Important e caracterul fiecaruia ca pana la urma urmei e vb. de respect si colegialitate ,lucruri mai importante decat masinile. Calin(Popasan) e un baiat de nota 11, sincer sunt putin care mai doresc sa faca ceva din dacia si sa o faca munca in echipa nu sa fie doar pt.el. Proiectele continua si se vor vedea in curand rezultatele.Daca vreti sa mai vedeti o sportiva de raliu la 130 cai, va invitam la Alba la o demostratie cu cascadorul Lae Dreghici( cel ce a sarit peste 2 tiruri),un bun prieten de-al nostru,si un om doric sa ajute si pe alti, sa se vada dacia modificata de raliu.
Si o poza cu ce sa mai lucrat intre timp.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	001.JPG
Views:	239
Size:	3.13 MB
ID:	1001202  
__________________

Last edited by BTL-gordini; 08-07-09 at 23:02.
BTL-gordini is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 23:25   #1207
b3nny

Stage 5
 
b3nny's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 809
Member of:
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

dani, cu : "respect si colegialitate" ai spus totul doar ca mai rar se gasesc calitatile astea ... succes in continuare ... ce mai urmeaza sa faci la masinuta ? astept poze cu ce ai mai facut
__________________
Dezmebrez Golf 2 Gti 16vhttps://forum.4tuning.ro/501-anunturi...2-gti-16v.html
b3nny is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 23:45   #1208
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Dany si tu si Popasan ave-ti dreptate,dar din pacate lumea e prea rea!
sa continuam cu discutia referitoare la masina ta,imi place ca ai pus accent tot mai mult pe piesele de la motor,ceea ce este foarte bine eu unul sincer nu cred ca as fi in stare nici macar sa intretin un motor asa curat apai sa mai stau sa le bibilesc
LUCI BV 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 23:47   #1209
b3nny

Stage 5
 
b3nny's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 809
Member of:
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

care vreti o bibileala la motor... vi`l imprumut pe bunicu ) e as in asa ceva ... toata ziua sta cu cap`u sub capota la Cobra si o "bibileste" )
b3nny is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 00:12   #1210
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

singurul motiv pentru care am devenit membru a fost btl-ul.ma bucur din suflet k mai exista oameni care apreciaza dacia...stiu k mai sunt si altii si ii salut p aceasta cale insa munk depusa d btl este incredibila...nu am stat sa caut alti membri pt k acesta mi-a atras atentia.si eu conduc dacie zi d zi si sunt mandru...legat d discutia d viteza:dacia p care o conduc zi de zi:1.4 99 carburatie am prins q ea 130 km/h in a 4 a undeva la 6000 rpm +- cateva sute insa in a 5 a mai mult de 140 p autostrada la 4000 rpm nu a luat(desi eram metal p metal) insa motorul meu nu e tocmai curat nu am filtru d aer si probabil depunerile is f mari.e posibil k btl q filtru sport si evacuare libera sa fi prins mult mai mult pt ca la dacie conteaza f mult un motor curat p interior...chiar dak are doar 4 trepte stiu d la batrana mea(1300 '78 4 trepte) k imi arata 100 si un pic p bord si d fapt aveam vreo 125 km/h verificata q ford ka echipat q cauciucuri recomandate d producator...mult succes btl-ului in continuare si poate dak am bani ma apuc si eu d baba mea k are valoare sentimentala f mare k s-o las in paragina...
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 00:33   #1211
tmkrf

Stage 5
 
tmkrf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,025
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

dupa ce ca suntem putini care mai suntem posesori a unei dacii si foarte putini dintre aia care mai vor sa investeasca si sa mai faca cate ceva ca sa iasa bine , si astea care am mai ramas ne mancam intre noi de parca ar conta ca tu ai dacia asa si alalant invers , ar trebuii sa ne respectam intre noi si sa ne ajutam daca putem dar se pare ca multora le e parca ciuda cand faci ceva bine si iasa cum trebe (ex BTL) , pacat ca pe forumu asta multi vorbesc in loc sa isi vada de treaba lor si sa mai faca si ei cate ceva la masina ,dar dintre toti astea majoritea au facut doar poze la masina lor + o modificare pe PC si gata ...
, dar munca e munca si acesti oameni (ex BTL) trebuie apreciati
tmkrf is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 08:12   #1212
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Nimeni nu a inteles esenta spuselor mele..eu chiar apreciez ceea ce face BTL la masina,stiu ff bine ce inseamna sa muncesti si sa adaptezi la o Dacie, ii apreciez si respect migaleala si eforturile DAR am spus ca sunt premii castigate in lipsa concurentei(excluzand cand a fost alaturi de masina lui Canny),motivele fiind evidente..Oradea, Timisoara, Cluj ..

Acum, Mr Cat eu am observat ca esti o fata serioasa dar trebuie sa te gandesti logic ca acea viteza nu e posibila la mecanica pe care o are BTL deoarece este pur si simplu LIMITATA de turatia motorului,cutie viteze, etc..

Popasan, toate modificarle aduse mi-au imbunatatit evident demarajul si nu viteza maxima..gandeste-te tehnic din ce sporesti viteza maxima dupa ce ai marit puterea motorului?..nu cumva dintr-o axa cu came care sa-ti permita sa urci mai mult in ture, un carb dublu corp sau rapoarte modificate in cutie?..eu nu am nimic din astea deocamdata, asa ca de aceea viteza maxima a fost cea data la carte pt mecanica de Sportiva

Numai bine tuturor si sa stiti ca eu nu port pica nimanui

Last edited by aleks; 09-07-09 at 10:04.
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 08:18   #1213
k4r4
Old School Cars

Stage 5
 
k4r4's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 700
Member of:
[Old School Cars]
[DACIA]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

ma...da, e o viteza mare 193 pentru 4 trepte. si mai zic o singura chestie. nu tine doar de piese viteza maxima, ci si de solutiile cu care le ungi. cine e curios, sa incerce sa segmenteze un 1.3, sa desfaca o cutie normala in 4 viteze, sa-i inlocuiasca daca are ceva bulit, si sa foloseasca metabond. si cand zic metabond, zic absolut totul sa fie uns cu metabond...ulei de cutie, ulei de motor, aditiv de motor, si aditiv de benzina. si atunci sa vedeti dacie sport. eu unul am mia folosit doar aditivul de motor, si se vad diferentele. mici, dar se vad, pentru ca nu l-am folosit imediat dupa segmentare, si nici nu am curatat inainte toate depunerile de prin motor. cat despre sfaturile "batranilor", zic sa incercati sa vorbiti cu un inginer, cu oarecare pregatire in domeniu. nu sunt multi cei care vor sa se implice, dar poate gasiti unu mai darnic la sfaturi.
__________________
It's a man's obligation to stick his boneration in a women's separation; this sort of penetration will increase the population of the younger generation.
k4r4 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 11:54   #1214
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

nu am vrut sa postez dar.. si mie mi sa parut ciudat ca ai luat best custom, dar partea buna este ca ai fost si inseamna ca ai atras din nou in mod pozitiv atentia, ceea ce iau facut sa-ti dea un premiu, felicitari !
Cat despre masini dezamagitoare... unii poate inca nu au ajuns sa le lucreze de la 0 dar vor ajunge si acolo, puscaturi si ruginituri asta e, o masina care vrea sa participe la show and shine tot timpul va avea parte de retusuri in permanenta daca cu acea masina se si circula sau se tot aduc imbunatatiri.
Imi pare rau ca pentru mine timpul a fost insuficient pentru ajunge la cluj dar felicitari ca ai adus inca un + clasicei dacii !
canny is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 13:00   #1215
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA 1300 ORIGINAL RETRO, cu mici imbunatatiri

Multumesc tuturor ce aprecieaza munca depusa la aceasta masina si i stimez pe cei care sunt cu adevarat langa mine, se cunosc ei,nu dau nume. La masina vor fi lucruri modificate atat la partea de stabilitate precum si la motor cand va aprerea si celelalat, pana atunci lucrez la piseee anexe viitorului motor. Toate se fac pe rand si cu rabdare , numai asa va iesi ceva frumos. Ma doare rau de exteriorul masini ca nu-l pot face inca, dar momentan nu am ce face decat sa intretin vopseaua de acuma, precum si partile de jos expuse la tot felul de factori . In acest timp achzitionez tot felul de produse moderne pt. a face atat exeteriorul sa arate bine cat si dedesubtul ei.
BTL-gordini is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -