Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-09, 08:26   #616
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Quote:
Originally Posted by BTL-gordini View Post
Sunt mai multe , nu are leg. cu incalzitul mototrului, vezi la patina jos sa nu fie mancat sau sa fi cazut plasticul acela. Daca ai brat de leg. intre cutie si maneta model vechi cu gume, atunci schimba gumele daca nu pune model nou dintr-o singura bucata si nu mai ai treaba. Eu zic ca una din aceste 2 probleme le ai.

Multumesc mult de sfaturi Dani.Am sa merg astazi la un mecanic care are groapa sa vada ce si cum,sper sa fie asa cum zici,sa nu fie prea mare cheltuiala :d
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 10:37   #617
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: TM 24 ADY

eu am ramas o data fara ulei in cutie,si la fel avea simtomele.
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 08:30   #618
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

In legatura cu problema de la cutia de viteze am verificat azi si am constatat urmatoarele : ulei e aproape plin in cutie,cauciucul si plasticul de care a zis BTL sunt acolo,totul pare in regula,nu stiu care o fii problema.Mi-am mai strans la cablul de ambreiaj,acum sunt curios sa vad daca mai face figuri,sper sa nu mai faca figuri.

Si in sfarsit am reusit sa pun alte arcuri pe fata.In pozele de mai jos se vede diferenta intre arcurile ce aveam pe masina si cele ce le-am pus.Ca aspect sunt foarte multumit de cum arata insa din punct de vedere practic nu ma pot exprima inca,oricum e putin prea joasa pentru nevoile mele.Mai mult poze o sa fac sambata-duminica si o sa pun ca sa vedeti mai bine cum arata.

P.S. : Pozele au fost facute inainte sa misc masina de pe loc,imediat cum am schimbat arcurile.Dupa ce am umblat putin cu ea s-a mai ''asezat'',e mai joasa putin acum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	byAdy-181.jpg
Views:	139
Size:	376.0 KB
ID:	888708   Click image for larger version

Name:	byAdy-182.jpg
Views:	159
Size:	413.5 KB
ID:	888709   Click image for larger version

Name:	byAdy-183.jpg
Views:	103
Size:	433.6 KB
ID:	888710  

Click image for larger version

Name:	byAdy-184.jpg
Views:	152
Size:	430.1 KB
ID:	888711   Click image for larger version

Name:	byAdy-185.jpg
Views:	101
Size:	418.0 KB
ID:	888712  
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 08:54   #619
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 24 ADY

Cam in doua luni o sa "se asaze" si mai mult. (marginea aripii fata o sa-ti coboare aproape 2 degete peste cauciuc - ca si in poza de mai jos). Zic asta pentru ca si eu am patit la fel (nu mai puteam circula decat pe asfalt). Poate la tine sa fie arcurile mai tari si sa nu se intample acelasi lucru.

Click image for larger version

Name:	PICT3291.jpg
Views:	545
Size:	96.6 KB
ID:	888716

Last edited by Shark7; 23-04-09 at 12:07.
Shark7 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:06   #620
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Quote:
Originally Posted by Shark7 View Post
Cam in doua luni o sa "se asaze" si mai mult. (marginea aripii fata o sa-ti coboare aproape 2 degete peste cauciuc - ca si in poza de mai jos). Zic asta pentru ca si eu am patit la fel (nu mai puteam circula decat pe asfalt). Poate la tine sa fie arcurile mai tari si sa nu se intample acelasi lucru.

Attachment 888716
Sper sa nu se intample acelasi lucru,chiar sper.
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 10:24   #621
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: TM 24 ADY

Domnul Adi am tot admirat masinuta ta..
Respectele mele....dar parac ii lipseste ceva la grila din fata..acolo ar trebui niste modificari la ochelarii aia....In rest toate cele bune....
Asfalt Uscat1
__________________
ex Dacia 1310 - SB 22 BAI
Bughilas is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:22   #622
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Quote:
Originally Posted by Bughilas View Post
Domnul Adi am tot admirat masinuta ta..
Respectele mele....dar parac ii lipseste ceva la grila din fata..acolo ar trebui niste modificari la ochelarii aia....In rest toate cele bune....
Asfalt Uscat1
Multumesc.Grila fata va venii schimbata,am alta in lucru dar nu stiu cand va fii finalizata,nu am timp aproape deloc.Ochelarii nu pusca bine din cauza ca am modelul vechi de aripi,cand am cumparat aripile nu am stiut ca trebuie sa imi iau modelul cu colt tesit cum am schimbat ochelarii ''ingropati''.La ochelarul din partea stanga e ceva mai mare diferenta si din cauza ca ''fusta'' fata e mai deformata de la accident.Daca o sa mai vopsesc vreodata toata masina cu siguranta v-or fii remediate aceste imperfectiuni.
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:44   #623
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: TM 24 ADY

Sa ai spor atunci....si bani
Bughilas is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:30   #624
tmkrf

Stage 5
 
tmkrf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,025
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: TM 24 ADY

daca ar fi mancata patina ar trebuie sa intre tot usor dar doar intro directie mai diferita a schimbatorului , ar mai fi varianta ce am patito si eu sa nu ii fie rupt vre un suport de la cutie , si tu cand pleci cu ea cutia se misca si de acea nu iti poate intra in fiteze calumea , verifica tampoanelea sau jugu
tmkrf is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 22:04   #625
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 24 ADY

adi.schumi_tm
O idee,nu ar fii mai bine sa inlocuiesti toate elementele nichelate de pe ea,cu unele negre,ma refer la usi si alea de sus ce sunt pe margiinea plafonului, in spate acolo aerisiriile alea scoase si asputat gauri,ar arata mai bine zic eu. Oricum arata super cu arcuriile astea noi,e foarte joasa. Ai grija la gropi.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 06:19   #626
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Quote:
Originally Posted by tmkrf View Post
daca ar fi mancata patina ar trebuie sa intre tot usor dar doar intro directie mai diferita a schimbatorului , ar mai fi varianta ce am patito si eu sa nu ii fie rupt vre un suport de la cutie , si tu cand pleci cu ea cutia se misca si de acea nu iti poate intra in fiteze calumea , verifica tampoanelea sau jugu

Multumesc de sfaturi.Deocamdata intra bine in viteze,sa vedem ce surprize face dupa mai multi km.

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
adi.schumi_tm
O idee,nu ar fii mai bine sa inlocuiesti toate elementele nichelate de pe ea,cu unele negre,ma refer la usi si alea de sus ce sunt pe margiinea plafonului, in spate acolo aerisiriile alea scoase si asputat gauri,ar arata mai bine zic eu. Oricum arata super cu arcuriile astea noi,e foarte joasa. Ai grija la gropi.
Ar fii o idee ceea ce zici tu dar daca as inlocuii toate elementele nichelate cu unele negre atunci jantele ar fii singurul element de pe masina care ar ramane gri.Daca as avea alte elemente negre le-as putea inlocuii sa vad cum arata dar asa astea nu am de gand sa le vopsesc pentru ca oricat de bine ar fii pregatite pentru vopsit dupa o anumita perioada de timp,nu foarte mare,se va decojii vopseaua neagra de pe ele.Aerisirile din spate nu am de gand sa le scot si sa le astup:au si ele un rol bun de aerisire acolo,asa cred.
Ma bucur ca iti place cum arata asa coborata.Sper sa nu coboare mai tare de atata.Intradevar trebuie sa am mare grija la gropi,denivelari si borduri....
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 10:38   #627
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: TM 24 ADY

superba adi...de mult am asteptat momentu cand o sa o lasi ceva mai jos.:X.dar din pacate daca o lasi mai jos inplica si alte riscuri..depinde de necesitatile fiecaruia.BAFTA IN CONTINUARE
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 11:29   #628
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
superba adi...de mult am asteptat momentu cand o sa o lasi ceva mai jos.:X.dar din pacate daca o lasi mai jos inplica si alte riscuri..depinde de necesitatile fiecaruia.BAFTA IN CONTINUARE
Multumesc de aprecieri.De lasat mai jos nu o voi lasa pentru ca nu e o masina care circula doar pe drumuri de oras.Acum as vrea sa montez o prelungire de cauciuc moale sub prelungirea pe care o am,asa sa matur zapada iarna :d.Daca stie careva unde as putea gasi o astfel de prelungire astept raspuns.Multumesc
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 14:13   #629
dacia-rulzz

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: TM 24 ADY

Salutare.Arcurile ce le-ai pus pe masina sunt arcuri de dacie, dar cu spire taiate?Sau de pe alta masina?Multumesc
dacia-rulzz is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 14:59   #630
Speed4U

Stage 5
 
Speed4U's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,103
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
[DACIA]
[DAEWOO]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: TM 24 ADY

Cu 2 prelungiri o sa arate extraordinar ))
Speed4U is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -